Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#542726 Ποιοι να τον μαζέψουν και γιατί; Μια χαρά αντανάκλαση του μέσου νεοέλληνα μοιάζει :iconcool: ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542727 O Πολάκης μιλάει για δικαστικό πραξικόπημα. Ουσιαστικά, ό,τι λέει, ακόμη και να ισχύει, δεν πρόκειται να κάνει τίποτε, ή να μπορεί να κάνει τίποτε.
Εδώ στην Βραζιλία έγινε κανονικό δικαστικό πραξικόπημα και η διεθνής κοινότητα μόνον που δεν χειροκρότησε...
https://www.nytimes.com/2018/08/14/opin ... rison.html
Βέβαια μετά, η διάδοχη κατάσταση δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά δεν πειράζει, η δουλίτσα να γίνεται:
https://www.thepressproject.gr/article/ ... polsonarou
https://www.thepressproject.gr/article/ ... i-Brazilia

Κοινώς, ο Πολάκης δεν μπορεί να κάνει τίποτε πέρα από το συνηθισμένο του: να λέει ένα κάρο βλακείες (μέσα σε 1-2 σωστά...).
:help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#542729 Καρανίκας: «Οι αριστεροί είμαστε μορφωμένοι, οι δεξιοί αμόρφωτοι και φασίστες»https://www.sdna.gr/politiko-deltio/politiki/article/525051/karanikas-oi-aristeroi-eimaste-morfomenoi-oi-deksioi

Δλδ ο g8777 διάβαζε Μπακούνιν;;;;;
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα παλιοπουστ@ Bayern τα νεφρά μου
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 17 Οκτ 2018, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542731 Το άρθρο του Καρανίκα είναι πολύ παλιό, δεν κατάλαβα γιατί το ξέθαψαν πάλι.
http://www.avgi.gr/article/10811/786635 ... -nootropia
Δημοσίευση: 03 Φεβρουαρίου 2017 13:30
:help:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542737 καλά ο καρανίκας ο,τι θέλει λέει και κάποιους τους πονάει, είναι μαϊντανός

ο πραγματικά αμόρφωτος είναι ο ίδιος ο πρωθυπουργός και αυτό είναι το λυπηρό του θέματος

αφήνω τις σπουδές τα τι και πώς..

όταν βλέπεις ένα νέο άνθρωπο να μην έχει κάτσει να μάθει αγγλικά (για να πιάσουμε το προφανές) που ξέρει σε ικανοποιητικό επίπεδο και ο τελευταίος χλεμπονιάρης εδώ στην ελλάδα, βλέπεις ένα άτομο που δεν έχει κάτσει να προσπαθήσει για βασικά πράγματα στη ζωή του
Άβαταρ μέλους
By italakias
#542740
QsisVTS έγραψε:καλά ο καρανίκας ο,τι θέλει λέει και κάποιους τους πονάει, είναι μαϊντανός

ο πραγματικά αμόρφωτος είναι ο ίδιος ο πρωθυπουργός και αυτό είναι το λυπηρό του θέματος

αφήνω τις σπουδές τα τι και πώς..

όταν βλέπεις ένα νέο άνθρωπο να μην έχει κάτσει να μάθει αγγλικά (για να πιάσουμε το προφανές) που ξέρει σε ικανοποιητικό επίπεδο και ο τελευταίος χλεμπονιάρης εδώ στην ελλάδα, βλέπεις ένα άτομο που δεν έχει κάτσει να προσπαθήσει για βασικά πράγματα στη ζωή του

Δλδ οποιος δεν ξερει αγγλικα ειναι αμορφωτος;
Απο που βγαινει αυτο; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542741 Άρα, η γνώση αγγλικών κρίνει το επίπεδο μόρφωσης και ευφυίας; :s_omg
Το πρόβλημα του Τσίπρα δεν είναι η αμορφωσιά, αλλά πως είναι αδίστακτος πολιτικά. Προκειμένου να πετύχει οφέλη γι' αυτόν , δεν διστάζει μπροστά σε τίποτε. Εδώ πήρε το ρίσκο και διέσπασε το κόμμα του, τους έστειλε όλους στο περιθώριο και αυτός στρογγυλοκάθισε στην καρέκλα. Και φυσικά, έκανε ένα βλακώδες δημοψήφισμα που το αγνόησε πλήρως μετά, κλπ κλπ.
Αν κρίνεται ένας πολιτικός στην ευφράδεια, τότε ο Τσίπρας εκμηδενίζει τους αντιπάλους του πάντως. Στα ελληνικά τουλάχιστον. Στα αγγλικά, σίγουρα όχι.
Να πω εδώ πως ο παρακάτω, χρησιμοποιούσε πάντα μεταφραστή, αν και γνώριζε αγγλικά:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542744
Anonymous Founder έγραψε:Άρα, η γνώση αγγλικών κρίνει το επίπεδο μόρφωσης και ευφυίας; :s_omg
Το πρόβλημα του Τσίπρα δεν είναι η αμορφωσιά, αλλά πως είναι αδίστακτος πολιτικά. Προκειμένου να πετύχει οφέλη γι' αυτόν , δεν διστάζει μπροστά σε τίποτε. Εδώ πήρε το ρίσκο και διέσπασε το κόμμα του, τους έστειλε όλους στο περιθώριο και αυτός στρογγυλοκάθισε στην καρέκλα. Και φυσικά, έκανε ένα βλακώδες δημοψήφισμα που το αγνόησε πλήρως μετά, κλπ κλπ.
Αν κρίνεται ένας πολιτικός στην ευφράδεια, τότε ο Τσίπρας εκμηδενίζει τους αντιπάλους του πάντως. Στα ελληνικά τουλάχιστον. Στα αγγλικά, σίγουρα όχι.
Να πω εδώ πως ο παρακάτω, χρησιμοποιούσε πάντα μεταφραστή, αν και γνώριζε αγγλικά:

φίλε μου είπα νέο άνθρωπο και μου δείχνεις ως αντιπαράδειγμα τη μούμια

δεν δικαιολογώ άνθρωπο λίγα χρόνια μεγαλύτερό μου να μην ξέρει αγγλικά, όχι γιατί θα αναβαθμιστείς πνευματικά με τη συγκεκριμένη απλοϊκή γλώσσα (παρόλο που θα έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις και να ακούσεις περισσότερα πράγματα), αλλά γιατί όπως ήδη εξήγησα δείχνει το πόσο προσπαθείς στη ζωή σου

άτομο που δεν ξέρει αγγλικά και είναι υποτίθεται απόφοιτος σχολής με πρεστίζ όχι τσοπάνης σε ορεινό χωριό τη 10ετια του '50 απλά είναι ΒΛΑΚΑΣ

δεν είναι καν χαζός, έχει περάσει το επίπεδο του τεμπέλη, είναι απλά βλάκας

κι όμως κάναμε ένα βλάκα πρωθυπουργό..

να στο θέσω και διαφορετικά, εσύ θα έπαιρνες ποτέ τον τσίπρα στη δούλεψή σου;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542745 Στην δούλεψή μου δεν θα έπαιρνα κανέναν πολιτικό.
Το να κρίνεις κάποιον από το αν ξέρει ή δεν ξέρει αγγλικά, είναι απλά λάθος. Και αυτό ισχύει σε κάθε δουλειά, όχι μόνον στην πολιτική.
Ικανότατοι άνθρωποι σε κάθε τομέα, δεν γνωρίζουν, και παρόλα αυτά τα καταφέρνουν.
Λόγω δουλειάς, ταξιδεύω συχνά στην Γαλλία. Σε πληροφορώ, managers σε πολύ υψηλές θέσεις ΔΕΝ ξέρουν και κυρίως ΔΕΝ κάνουν καμία προσπάθεια να μάθουν.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#542747 Καλα και εγω ψηφισα τον γιωργακη που γνωριζε τα αγγλικα καλυτερα και απο τα ελληνικα αλλα εστειλε την χωρα στον γκρεμο. :lol: :rant:
Σε πληροφορω οτι ο τσιπρας δεν ειναι καθολου βλακας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542749
Anonymous Founder έγραψε:Στην δούλεψή μου δεν θα έπαιρνα κανέναν πολιτικό.
Το να κρίνεις κάποιον από το αν ξέρει ή δεν ξέρει αγγλικά, είναι απλά λάθος. Και αυτό ισχύει σε κάθε δουλειά, όχι μόνον στην πολιτική.
Ικανότατοι άνθρωποι σε κάθε τομέα, δεν γνωρίζουν, και παρόλα αυτά τα καταφέρνουν.
Λόγω δουλειάς, ταξιδεύω συχνά στην Γαλλία. Σε πληροφορώ, managers σε πολύ υψηλές θέσεις ΔΕΝ ξέρουν και κυρίως ΔΕΝ κάνουν καμία προσπάθεια να μάθουν.

40αρηδες έλληνες μανατζαρέοι δεν ξέρουν αγγλικά; (δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες, εγώ κρίνω με την εδώ κοινωνία)

τι να σου πω φίλε σεβαστή η άποψή σου, αλλά κι εγώ έχω τη δική μου και σου ξαναλέω δεν είναι απλά άλλο ένα προσόν να γράψεις στο βιογραφικό σου, βασικά το θεωρώ τόσο αδιάφορο και αυτονόητο που ίσως δεν αξίζει καν να αναφέρεται

ούτε με πολυνοιάζει αν πηγαίνει έξω και μιλάει σαν προβληματικός, απλά μου κάνει κακή εντύπωση όταν ακούω καλά αγγλικά ακόμα και από μια σερβιτόρα ας πούμε.. έχει κάνει μια προσπάθεια να συνεννοείται σε μια ξένη γλώσσα

ο άλλος κυβερνάει μια χώρα και δεν έχει κάνει ούτε αυτό.. και αυτό είναι κάτι που αναφέρω γιατί δεν πρόκειται να αμφισβητήσει κανείς και κάνει μπαμ , είναι πολλά αυτά για τα οποία δεν έχει προσπαθήσει

italakias έγραψε:Καλα και εγω ψηφισα τον γιωργακη που γνωριζε τα αγγλικα καλυτερα και απο τα ελληνικα αλλα εστειλε την χωρα στον γκρεμο. :lol: :rant:
Σε πληροφορω οτι ο τσιπρας δεν ειναι καθολου βλακας.

άλλο πονηρός φίλε, άλλο βλάκας (επίσης άλλο χάζος/έξυπνος και άλλο βλάκας.. ο βλάκας είναι χαρακτηρισμός με ιδιαίτερο νόημα)

τις ικανότητες του τσίπρα σε συγκεκριμένα θέματα τις έχω παραδεχτεί, αλλά αυτές του οι ικανότητες αφορούν το προσωπικό του συμφέρον και την επιβίωση του σαν πολιτικός, δεν έχουν καμιά σχέση με ικανότητες ηγέτη μιας χώρας

όσο για τον γιωργάκη που πάμε στο άλλο άκρο, μιλουσε ελληνικά σαν προβληματικός και στα αγγλικά αν τον ακούσεις να δίνει συνεντεύξεις παρότι ακούγεται λιγότερο προβληματικός βλέπεις ότι το παιδί δεν στροφάρει
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542751 40άρηδες Γάλλοι μανατζαρέοι. Επίσης, έχω γνωρίζει πάρα πολλούς μανατζαρέους με εξαιρετική γνώση αγγλικών, και εξαιρετική άγνοια management skills.

Αλλά ΟΚ, αν για εσένα αυτό είναι το βασικό κριτήριο, εγώ δεν έχω να πω κάτι. Με στενοχωρείς όμως να ξέρεις, γιατί σαν κάποιος που έχει μάθει αγγλικά μόνος του ουσιαστικά, φοβάμαι πως δεν έχω το επίπεδο που απαιτείται για να με θεωρείς άξιο λόγου.
:help:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542753
Anonymous Founder έγραψε:
Με στενοχωρείς όμως να ξέρεις, γιατί σαν κάποιος που έχει μάθει αγγλικά μόνος του ουσιαστικά, φοβάμαι πως δεν έχω το επίπεδο που απαιτείται για να με θεωρείς άξιο λόγου.
:help:

:dizzy:

τι λες βρε .; πας καλά;

ίσα ίσα το ότι κάποιος έχει μάθει μόνος του δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στην ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ του γιατι ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ακόμα περισσότερο και βασικά είναι άπειρα τα παραδείγματα ατόμων που τα δούλεψαν μόνοι τους και δεν έχουν απλά ένα χαρτί από ένα φροντιστήριο που δεν σημαίνει και τίποτα στην τελική..

αν θες να εξισώνεις τον εαυτό σου με βλάκες (που σίγουρα είχαν την οικονομική δυνατότητα και χρόνο να προσπαθήσουν) , ελεύθερα, αλλά μη μου βάζεις λόγια που δεν είπα σε παρακαλώ..
Άβαταρ μέλους
By italakias
#542755 Ελα φιλε κολησες με τα αγγλικα.
Μαθαμε αγγλικα απο τις δεκαετιες 60 και μετα επειδη ειμαστε αμερικανακια.
Οι ξενοι τουριστες εδω οταν ερχονται γαλλοι ιταλοι μιλανε στην γλωσσα τους και εμεις οι κοπανοι σαν σερβιτοροι τους μιλαμε στα αγγλικα. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542757 Κάτσε ρε Γιώργο, αν δεν σου το έλεγα πώς έχω μάθει αγγλικά, δεν θα το ήξερες. Άρα, αν με άκουγες και άκουγες και κάποιο λάθος ή κόμπιασμα, δεν θα έλεγες πως είμαι άχρηστος και άμπαλος που δεν έχω μάθει να μιλάω σωστά αγγλικά;
:oops:
Το αυτό τώρα και για τα γαλλικά, που μαθαίνω ξανά στα γεράματα, λόγω γαλλικής εταιρείας.

Αυτό σου εξηγώ, αν κρίνεις μόνον από κάτι τέτοιο για την ποιότητα κάποιου, παίζει να κάνεις λάθος.
Θεωρώ, πως τα αγγλικά είναι το μικρότερο πρόβλημα του Τσίπρα. Ειλικρινά. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν και ταλέντο. Μπορεί δηλαδή να προσπάθησε και να μην τα κατάφερε.
Ο αδερφός μου έχει πάει σε πολλαπλάσια μαθήματα αγγλικών από εμένα, αλλά δεν μιλάει με την ίδια άνεση. Ε, δεν γίνεται να τον κρίνω μόνον από αυτό, είναι άδικο.
:s_no