Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#618250 Ποιοι θα το λένε; Σίγουρα όχι οι νέοι εργαζόμενοι των 600 και 700€ οι οποίοι και δουλεύουν και παίρνουν λιγότερα από τους συνταξιούχους.

Η κοπέλα μου δουλεύει (της βγαίνει ο πάτος βασικα) για κάτι λιγότερο από 700 τον μήνα. Η μάνα μου από την σύνταξη χηρείας παίρνει περισσότερα από αυτή χωρίς να έχει δουλέψει μια μέρα στη ζωή της. Εμένα προσωπικά με συμφέρει γιατί πληρώνω 900/μήνα για την μονάδα που την φροντίζει, και κάθε Ευρώ μας βοηθάει να παίρνουμε ανάσες, αλλά αυτό δεν είναι ούτε «κοινωνικά δίκαιο», ούτε έχει ψήγμα λογικής.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#618251 13η σύνταξη? Σοβαρά τώρα? ΣΥΝΤΑΞΗ? Ακόμα κοροϊδευόμαστε? Τελείωσε η προεκλογική περίοδος ΖΑΙΟΙ.... :svivhaha:

Σε αυτό που λέει ο ΧΛ έχει απόλυτο δίκιο. Είναι η κατάντια μας πλέον.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#618257 Η 13η σύνταξη ήταν μια προεκλογική παροχή. Η οποία κόστισε και ακριβά, αν θυμάμαι, κάπου 800 εκατομμύρια το χρόνο. Γνώμη μου είναι πως κακώς εδόθη. Ειδικά όπως δόθηκε. Από εκεί και μετά, σε όσους λείψει, την επόμενη φορά μπορούν να ψηφίσουν διαφορετικά, δημοκρατία έχουμε.
Προεκλογικά, νομίζω είχα πει πολλές φορές πως αυτά που υπόσχονται από την ΝΔ δεν γίνονται όλα, τα οικονομικά του κράτους είναι δεδομένα. Νομίζω πως ακόμη και οι πιο μπλε ψηφοφόροι, θα συμφωνήσουν.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#618258
cabala10 έγραψε:https://twitter.com/Kympouropoulos/status/1204020977434341376?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1204043292423446528&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.candiadoc.gr%2F2019%2F12%2F09%2Forgismenes-antidraseis-gia-anartisi%2F&fbclid=IwAR3vfgou6bre62ENSFlLidl4eQUgTZSWGA6474uDmM5gWz9xX37ssSi5mP4

κατα τα αλλα ΑΜΕΑ :svivhaha:


Του ρίχνουν τρελό χώσιμο από κάτω. Καλά αυτός έχει χάσει τη μπάλα καιρό τώρα. Κρίμα γιατί είναι και ΑΜΕΑ. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#618259 Καραγκιοζάκος είναι αυτός! Και μάλιστα από τα χειρότερα είδη γιατί πατάει στην αναπηρία του και εκβιάζει λύπηση και ψήφους. Πραγματικά πρέπει να ανάψει μια λαμπάδα στον Πολάκη (και στα ΜΜΕ βεβαίως βεβαίως) που τον κάνανε ευρωβουλευτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#618260 To πόσο ξεφτίλας είναι ο συγκεκριμένος είχε φανεί πριν τις ευρωεκλογές. Αλλά τότε κάποιοι δεν ήθελαν ν'ακούσουν, είχαν κολλήσει στις βλακείες του Πολάκη. Ο τελευταίος, αποδεικνύει περίτρανα πως μπορείς να χάσεις το δίκιο σου, όταν εκφράζεσαι σαν βλάκας.
Στην εν λόγω υπόθεση, ο Πολάκης είχε ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΙΑ, και τα έχασε πανηγυρικά, λόγω του κακού του τρόπου. Και έκανε μάγκα αυτόν τον τυπάκο, που άπαξ και βολεύτηκε, έχει γράψει τους υπόλοιπους στα @@ του.
Αλλά εντάξει, όσοι τα γράφαμε τότε, προφανώς ήμασταν ζαίοι και "δεν βλέπαμε τον καημένο τον ανάπηρο που τον τραμπουκίζει ο Πολάκης".
Άβαταρ μέλους
By otso
#618265 to καμπανακι ειχε χτυπησει απο οταν διαβαζες τις σπουδες του και καταλαβαινες αν δεν ησουν με πολιτικες παροπιδες οτι
υπηρχε χοντρο προβλημα .
και βεβαια δεν εκμεταλευτηκε την πολιτικη για να ενισχυσει την μεγαλη γαλαζια παραταξη αλλα εκει ετυχε και χωθηκε .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#618267 Ω, ως γνωστόν πολιτικές παρωπίδες εδώ μέσα έχουν μόνον όσοι δεν στηρίζουν την μεγάλη μπλε παράταξη. Και όσοι δεν το κάνουν, είναι ζαίοι. Ακόμη.
Άβαταρ μέλους
By otso
#618272 Βρωμαει απο μακρυα , αλλα επειδη εχει συνηθησει την μυρωδια δεν το καταλαβαινει
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#618274
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ποιοι θα το λένε; Σίγουρα όχι οι νέοι εργαζόμενοι των 600 και 700€ οι οποίοι και δουλεύουν και παίρνουν λιγότερα από τους συνταξιούχους.

Η κοπέλα μου δουλεύει (της βγαίνει ο πάτος βασικα) για κάτι λιγότερο από 700 τον μήνα. Η μάνα μου από την σύνταξη χηρείας παίρνει περισσότερα από αυτή χωρίς να έχει δουλέψει μια μέρα στη ζωή της. Εμένα προσωπικά με συμφέρει γιατί πληρώνω 900/μήνα για την μονάδα που την φροντίζει, και κάθε Ευρώ μας βοηθάει να παίρνουμε ανάσες, αλλά αυτό δεν είναι ούτε «κοινωνικά δίκαιο», ούτε έχει ψήγμα λογικής.


Φυσικα το κακο δεν ειναι οτι η μητερα σου με αυτη τη συνταξη εχει τη δυνατοτητα να μενει σ ενα αξιοπρεπες περιβαλλον. Το κακο ειναι οτι βγαινει ο πατος του καθενος για το τιποτα.

Δεν θα ενοιωθες καλυτερα αν η μητερα σου επαιρνε 0 συνταξη, ηταν πεταμενη στο δρομο και η κοπελα σου εβγαζε 700 ευρω.