Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#560370 Βασικά το να μη βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση έχει το πλεονέκτημα (?) ότι το εκάστοτε μεγάλο κόμμα δεν θα έχει την κουτάλα monokuki και θα αναγκαστεί να φρενάρει κάποιες επιλογές του για να έρθει κοντά με τον εταίρο.
Από τη στιγμή βέβαια που είδαμε προξενιό ΣΥΡΙΖΑ με ΑΝΕΛ όλα είναι πιθανά.

Κάτι με λέει ότι η επόμενη κυβέρνηση θα έχει μέσα ΚΙΝΑΛ (είτε με ΣΥΡΙΖΑ είτε με ΝΔ).

Τζούνιορ εγώ στις προηγούμενες εκλογές ψήφισα ποτάμι και όταν οι αγελάδες ήταν παχύσαρκες και τα κομματόσκυλα των hitlerjugend (ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, χολέρες) έχτιζαν βάσεις για μελλοντικές καριέρες προτιμούσα να ψηφίζω μικρό κόμμα.
Πήγαινε τώρα να σπάσεις το παρμπρίζ του Τσιάρτα και άσε το κήρυγμα.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#560374 Ειδατε πως ξεκαθαριζουν τα πραγματα σιγα σιγα? :whistlink:
Εστω και κατα το ημισυ. :s_tongue
Δε θελει κοπο. Τροπο θελει. :rtfm:
Αλλος? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#560376
προτιμούσα να ψηφίζω μικρό κόμμα.


Αυτό θέλω να κάνω κι εγώ, με τη διαφορά ότι δεν υπάρχει νεοφιλελέ μικρό (ή οποιουδήποτε μεγέθους φορ δατ μάττερ) κόμμα.

Συνεπώς, με βλέπω στην κιούσεια λύση: εκλογικά μπάνια λαού.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#560377 Το κακό δεν είναι να ψήφισε κάποιος ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ στο παρελθόν (90% της Ελλάδας κάποια στιγμή).
Το κακό είναι ανεξαρτήτως ψήφου να είναι κάποιος χουλιγκάνος και να προσεγγίζει την πολιτική όπως την κλωτσοπατινάδα.
Πχ να καίγεται η χώρα (βλ. μετά το δημοψήφισμα) και να βλέπεις ούγκανους να πανηγυρίζουν για τεσσάρες και αλάτι που έλεγε ο Πάσχος.
:)

Πάντως αν ψάχνετε τεστ-ανίχνευσης ΝΔκράτη, αυτό που έχω καταλάβει σαν βασικό κριτήριο είναι ο Ραφηνάρχης.
Όπου ακούτε για 'πολιτικό κεφάλαιο'® ή ότι 'εξαναγκάστηκε' να διορίσει κλπ --> we have a winner :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#560379
kostis20 έγραψε:Ο Αποστολάκης είναι εν ενεργεία τώρα ή παραιτήθηκε από ΑΓΕΕΘΑ?

< A3003 >


Ο Ναύαρχος θα είναι Α/ΓΕΕΘΑ μέχρι αύριο το μεσημέρι, οπότε το ΚΥΣΕΑ θα τον αποστρατεύσει τιμητικά και θα τον ονομάσει Επίτημο Α/ΓΕΕΘΑ. Την Τρίτη θα δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η αποστρατεία του Ναυάρχου και ταυτοχρόνως η τοποθέτησή του ως ΥΕΘΑ.

Δική μου πρόβλεψη: Ο Α/ΓΕΣ κ. Στεφανής θα προαχθεί σε Στγο και θα αναλάβει την Αρχηγεία του ΓΕΕΘΑ, και νέος Α/ΓΕΣ θα αναλάβει ο Αντγος κ. Μανούρης.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#560390 Δεν είναι πρώτη φορά που μπαίνει απόστρατος στην θέση του ΥΕΘΑ. Πρόσφατα άλλον που θυμάμαι ως ΥΕΘΑ (την διετία 04-06) τον Σπήλιο Σπηλιωτόπουλο (απόφοιτος της Σχολής Ικάρων).

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#560395 Το ίδιο συνέβη και με τον Ναύαρχο Χηνοφώτη, το 2005, δεν είναι καινοφανές. Αν και αυτός παραιτήθηκε κι εκλέχθηκε (στο Επικρατείας της ΝΔ, άρα σίγουρη εκλογή) βουλευτής πρώτα.

Το ίδιο ακριβώς συνέβη στην Τουρκία πριν μερικούς μήνες, όταν ο Στρατηγός Ακάρ αποστρατεύτηκε και ονομάστηκε Υπουργός Αμύνης.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#560397 Δε βλέπω πως είναι το ίδιο με τον άλλο που έγινε βουλευτής μετά από πόσο καιρό από την παραίτηση του.Επισης στη σημερινή περίπτωση δεν άκουσα κάτι για παραίτηση...
Την αναφορά στη Τουρκία την αφήνω ασχολίαστη...
Τώρα θα μου πεις ο Αποστολάκης με πείραξε?
Και θα έχεις δίκιο...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#560398 Kαλύτερα ένας Α/ΓΕΕΘΑ παρά κάποιος άσχετος καρεκλοκένταυρος.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#560404
kostis20 έγραψε:Δε βλέπω πως είναι το ίδιο με τον άλλο που έγινε βουλευτής μετά από πόσο καιρό από την παραίτηση του.Επισης στη σημερινή περίπτωση δεν άκουσα κάτι για παραίτηση...


Βάσει Νόμων-Κανονισμών δεν μπορεί κάποιος να είναι Ένστολος και να ασκεί κάποιο άλλο λειτούργημα, ή επάγγελμα. Οπότε πρέπει απαραιτήτως να αποστρατευθεί, ώστε να αναλάβει ένα Υπουργείο. Το ότι δεν ακούστηκε στις ειδήσεις δεν σημαίνει τίποτα. Δεν θα παραιτηθεί ο κ. Α/ΓΕΕΘΑ, θα αποστρατευθεί βάσει αποφάσεως του ΚΥΣΕΑ, καθώς αυτό προβλέπεται για τους κύριους Αρχηγούς των Επιτελείων.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#560409
diplomat έγραψε:Συνεπώς, με βλέπω στην κιούσεια λύση: εκλογικά μπάνια λαού.

είμαι μπροστά εγώ :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#560414 Ποτάμι είχε ψηφίσει λέει και μια άλλη ψυχή που δεν γράφει πια εδώ, ονόματι manosky...
Ο οποίος θα έλεγα μάλλον για ψηφοφόρος άλλου (μεγαλύτερου...) κόμματος φαινόταν από αυτά που έγραφε...
Επίσης, κάποιοι αντικειμενικοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την διαφορά ψηφοφόρων της ΠΦΑ και της ΔΦΑ...
Κοινώς, άκρη δεν βγάζεις, και δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας!