Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#616482
Asimov έγραψε:Πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις κάποιον αδιόριστο :hmmm:


:rant: :rant:

Τίποτα δεν έκανε ο g! :s_mad :s_mad



Bayern7 έγραψε:Εσείς τη χάσατε την ευκαιρία σας την τετραετία που μας πέρασε. Τόσους και τόσους έβαλαν οι συριζαίοι, τώρα το θυμηθήκατε;
Πάει, πέταξε το πουλάκι. Σε 3-3,5 χρόνια θα πάρετε ΠΑΛΙ σειρά εσείς.
Υπομονή. :iconcool:
Σειρά έχουν τώρα να βολευτούν οι άλλοι. :s_yes


Στάνταρ βγαίνει και 2η τετραετία ο Κούλης.



DAP έγραψε:
Οσον αφορα τα ΜΜΕ νομιζω οτι ο τωρινος ελεγχος προσεχως θα μετριασθει επειδη το βαρελι με τα ευρω εχει και πατο.......Και τωρα ακομα υπαρχουν τοσα αλλα μεσα για να μαθεις ( αν θελεις!!) την αληθεια .......


Δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος πάτερ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#616485
markvag έγραψε:Στάνταρ βγαίνει και 2η τετραετία ο Κούλης.


Waaaaaay early για να ισχυριστεί κανείς κάτι τέτοιο.
Κάτς να πιράς του τοίχους (ακα πρώτη τετραετία) πιρώτα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#616486 4 χρόνια αξιοκρατίας και συνετης διαχείρισης διορισμων και λοιπής κουταλας έλαβαν τέλος.

Τώρα cool-e, Μητσοταkeiko και Άγιος ο Θεός.

Καημένη μου πατρίδα πώς σε cataντυσανε έτσι μόλις σε 4 μηνες...
:( :( :(
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#616525
pro έγραψε:Ο 80χρονος μολις παραιτήθηκε παρεμπιπτόντως, αν και θα επρεπε να παραιτηθει οποιος τον επελεξε αυτον και τα υπολοιπα αστερια.


Καλά έκανε και παραιτήθηκε, γιατί δεν είχε τις κατάλληλες δεξιότητες:

Αντιδράσεις από το εσωτερικό της ΝΔ

Ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ Τρικάλων Κώστας Τρέλλης δήλωσε πως δεν ρωτήθηκε η τοπική οργάνωση και πως στη συνάντηση που θα έχει στην Αθήνα την Παρασκευή με κεντρικά στελέχη της Ν.Δ θα μεταφέρει την δυσαρέσκεια που υπάρχει:

« Στην επιλογή των διοικητών δεν ρωτήθηκε ούτε η ΝΟΔΕ ούτε ο πρόεδρος της. Το βάρος της απόφασης πέφτει στην επιτροπή η οποία ήταν αρμόδια για την επιλογή. Κάποιοι αυτή τη στιγμή ‘πυροβολούν’ την ΝΟΔΕ. Εγώ θα ήθελα να πω σε αυτό, είναι καλή η ΝΟΔΕ για την επιτυχία όλων των εκλογών του ’19 και τα φέραμε όλα με επιτυχία εις πέρας, αλλά τώρα για επιλογές που δεν βαραίνουν τη ΝΟΔΕ βγαίνουν και τη χτυπάνε.

Ακόμα και η προκήρυξη δεν ήταν καλή, δεν έθετε κάποιες δικλείδες ασφαλείας. Υπήρχαν πολλά και άξια στελέχη της ΝΔ υποψήφια για τη θέση αυτή, και εγώ θα προτιμούσα να είχε επιλεγεί κάποιος άλλος που είναι πιο κοντά στην οργάνωση. Την Παρασκευή που θα βρίσκομαι στην Αθήνα για την έναρξη του συνεδρίου, θα μεταφέρω στην κεντρική διοίκηση του κόμματος τις αρνητικές αυτές αντιδράσεις και την έντονη δυσαρέσκεια.»


Εικόνα

ΥΓ που ανεβάζει τη θεία κωμωδία σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης:

Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#616576 Καλά πέφτετε από τα σύννεφα; Σοβαρά; :lol: :yahoo:
Εγώ επειδή έχω δουλέψει κάποια χρόνια σε δημόσιο νοσοκομείο και μάλιστα έπεσα και σε 2 αλλαγές κυβερνήσεων, πάντα όταν άλλαζε η κυβέρνηση το πρώτο θέμα συζήτησης ήταν ποιος θα είναι ο νέος διοικητής. :lol:
Προφανώς του κομματικού κύκλου της εκάστοτε κυβέρνησης.
Και αυτό πάνω από 12 χρόνια πριν.
Μια ζωή έτσι ήταν. Όποτε άλλαζε η κυβέρνηση έβαζε δικούς της διοικητές. Και συνήθως άσχετα με το θέμα άτομα, και με τον τομέα της υγείας και τον τομέα της διοίκησης.
Οι θέσεις των διοικητών παίζει να είναι οι πιο "βολεματικές" θέσεις ever. Χωρίς κανένα αξιοκρατικό κριτήριο, απλά βόλεμα. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616584 Αν ρωτάς εμένα, όχι, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω οι ψηφοφόροι της κυβέρνησης που περίμεναν την αριστεία© να λάμψει αν εξεπλάγησαν...
Αλλά γιατί, οι ζαίοι καλύτεροι ήταν; :s_yes
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#616587 Μεγάλο φάουλ του Κούλη. :thumbsdown:


"‪Είμαστε και εμείς που θεωρούμε τον Κικίλια καλύτερο από τον καλύτερο Συριζαίο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το παιδί είναι ικανό για κάτι παραπάνω από το να κρατάει τις πετσέτες σε αγώνες ερασιτεχνικού μπάσκετ.‬"


Μια κάποια ταύτιση :shifty:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#616589
Anonymous Founder έγραψε:Αν ρωτάς εμένα, όχι, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω οι ψηφοφόροι της κυβέρνησης που περίμεναν την αριστεία© να λάμψει αν εξεπλάγησαν...


Ελάχιστοι μπζηφοφόροι νουδού πρέπει να το περίμεναν αυτό, εκτός κι αν έπεσαν με αλεξίπτωτο στη χώρα και δεν ήξεραν έστω για τη χρυσή πενταετία 2004-09. Θυμόμαστε όλοι ότι και τότε επανιδρύθηκε το κράτος.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#616590

εμετος
Άβαταρ μέλους
By markvag
#616607 Εγώ πάντως βλέπω φουλ της αριστείας και της αξιοκρατίας, ακριβώς όπως υποσχέθηκε ο υπερ-τρισμέγιστος μεγάλος ηγέτης.

Βέβαια, αυτά με τα νοσοκομεία και τους διοικητές τους είναι οι λεπτομέρειες για να μαλώνουν οι ψηφοφόροι μεταξύ τους. Τα σοβαρά είναι αυτά:

popolaros έγραψε:https://www.efsyn.gr/stiles/apopseis/220539_i-eleytheri-epilogi-asfalistikis-klasis-os-thesmothetisi-tis-koinonikis



Και μερικά αντίστοιχα... Όπως για παράδειγμα ένα πάρτυ...

Mόνο πάρτι δεν έστησε η οικογένεια Κουτσολιούτσου για να γιορτάσει το νέο νομοθετικό επίτευγμα, σύμφωνα με το οποίο θα αποδεσμεύονται οι κατασχεμένοι λογαριασμοί όσων διώκονται για ξέπλυμα μαύρου χρήματος μετά από 18 μήνες. Με δεδομένο ότι οι δίκες για υποθέσεις δημοσίου συμφέροντος και καταχραστών στην Ελλάδα καθυστερούν μέχρι και 14 χρόνια, αντιλαμβάνεστε το μέγεθος του δώρου της κυβέρνησης προς τους… άπορους υπόδικους επιχειρηματίες. Η οικογένεια Κουτσολιούτσου εκμεταλλευόμενη τον νέο νόμο θα αποκτήσει και πάλι πρόσβαση στους εταιρικούς και προσωπικούς λογαριασμούς σε Ελλάδα και εξωτερικό, εξαφανίζοντας όσα κεφάλαια δεν πρόλαβε να φυγαδεύσει σε φορολογικούς παραδείσους πριν ξεσπάσει το σκάνδαλο της Folli Follie.

Για να ξέρετε τι ακριβώς συμβαίνει, ο εντιμότατος Κουτσολιούτσος, για την ασφάλεια του οποίου το Ελληνικό Δημόσιο πληρώνει τρεις βάρδιες αστυνομικών την ημέρα, προετοιμάζεται ήδη για δυναμική επιστροφή στο προσκήνιο. Ήδη ο Τζώρτζης Κουτσολιούτσος, γνωστός από τα πάρτι της χλιδής, όταν μετέφερε σε κοσμικό νησί τραγουδιστές με το ελικόπτερο εκμεταλλευόμενος την ουσιαστική ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών, στήνει νέες καθαρές εταιρίες, στις οποίες μεταφέρει επικερδείς δραστηριότητες της Folli Follie. Aυτό πρακτικά σημαίνει ότι όταν θα φτάσει η ώρα των πλειστηριασμών για να πάρουν κάποια από τα θαλασσοδάνεια οι τράπεζες δεν θα έχει απομείνει τίποτα από τα περιουσιακά στοιχεία της Folli Follie.

Χρησιμοποιώντας τα γνωστά κόλπα, και με την απόλυτη ανοχή των ελεγκτικών αρχών, ο Κουτσολιούτσος κατάφερε να μεταφέρει τις μετοχές της Folli Follie στα πολυκαταστήματα ATTICA σε επιχειρηματίες και εφοπλιστές. Η συναλλαγή έγινε με εξευτελιστικό τίμημα, γεγονός που αφήνει υπόνοιες για συναλλαγές κάτω από το τραπέζι με την οικογένεια Κουτσολιούτσου. Όσο για τους επενδυτές που έχασαν εκατοντάδες εκατομμύρια στο χρηματιστήριο, δυστυχώς θα πρέπει να κατανοήσουν ότι η Ελλάδα δεν είναι Αμερική, όπου μπαγλαρώνουν στις φυλακές διάφορα λαμόγια ακόμα και για ασήμαντες χρηματιστηριακές απάτες.


Και για να καταλάβουμε τι παίζει ακριβώς... Μιλάμε για μακράν τη μεγαλύτερη απάτη στην Ελλάδα και από τις μεγαλύτερες παγκοσμίως αξίας κάποιων δισεκατομμυρίων. Και οι λίγες εκατοντάδες εκατομμύρια περιουσιακών στοιχείων που είχαν δεσμευθεί επιστρέφονται στους απατεώνες, οι οποίοι τώρα σχεδιάζουν το sequel. Γιατί είμαι σίγουρος πως οι άνθρωποι που έστησαν τέτοια παγκόσμια απάτη δισεκατομμυρίων στο επόμενο venture που θα κάνουν θα είναι απολύτως τίμιοι... :s_airkiss

Μιλάμε πως έχουμε μπροστά μας μακράν τη μεγαλύτερη και πιο ξεδιάντροπη καταλήστευση δημοσίου και ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα, με το γράμμα του νόμου. Και όταν ο νόμος που υπάρχει δεν αρκεί, ψηφίζουμε νέο που να μας βολεύει. Μόνο να μην πέσει κανένας από τα σύννεφα, γιατί ήταν ξεκάθαρη η πορεία που θα ακολουθούσε η κυβέρνηση από πριν τις εκλογές, εκτός και αν κάποιος ζούσε κάπου βαθιά σε κάποια σπηλιά...


Τόση αριστεία δεν την αντέχω είναι η αλήθεια, οπότε δεν θα σχολιάσω καν τα αίσχη του ασφαλιστικού.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616633 Το ασφαλιστικό τι να σχολιάσεις; Εκεί που με τον Κατρούγκαλο όσοι έβγαζαν πολλά (όπου πολλά, πάνω από 30Κ) βρέθηκαν να πληρώνουν διπλάσιες και τριπλάσιες εισφορές εν μία νυκτί και έτρεχε κόσμος να κλείσει βιβλία και να διακόψει επιχειρήσεις, τώρα φτάνουμε στο αντίθετο άκρο: να πληρώνουν όλοι τα ίδια. Η ελεύθερη επιλογή ασφαλιστικής κλάσης, είναι ΚΛΟΠΗ. Γιατί ουσιαστικά θα οδηγηθούν όλοι στην ελάχιστη και αυτό θα σημάνει και την απόλυτη κατάρρευση του συστήματος.
Φυσικά, και αυτό δεν είναι κεραυνός εν αιθρία, το είχαν πει καθαρά πως δεν πιστεύουν στην δημόσια ασφάλιση και θα πρέπει να μπουν και οι ιδιώτες. Ε, ιδού.
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#616653
Bayern7 έγραψε:Καλά πέφτετε από τα σύννεφα; Σοβαρά; :lol: :yahoo:


Ποιός πέφτει από τα σύννεφα αγάπη μου; :hmmm: Από ένα σημείο και μετά απλά γελάμε με τα γίδια που έχαψαν το αφήγημα περί αξιοκρατίας και αριστείας ενώ τα λαμόγια που δεν κρατάνε ούτε καν τα προσχήματα, έχουν το θράσος να κουνάνε το δάχτυλο. :inlove:

Ακόμα και οι ακρίδες του Φαραώ περισσότερη αυτοσυγκράτηση είχαν. :superman:


popolaros έγραψε:Εικόνα

πάμε γερά για μια ελλάδα νέα


Για μισό λεπτό, το 'μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα' και η μείωση 1% του πλεονάσματος είναι μπούρδα επιπέδου email Χαρδούβελη. Ήτοι, πετάμε μια ανεδαφική πρόταση (που 100% δεν θα περάσει) και τη θεωρούμε ως δεδομένο. Επίσης, τι σημαίνει το όφελος της μείωσης ΕΝΦΙΑ 2019 'θα χαθεί καθώς θα αυξηθούν οι τιμές των ακινήτων'; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#616658
Zorz έγραψε:Για μισό λεπτό, το 'μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα' και η μείωση 1% του πλεονάσματος είναι μπούρδα επιπέδου email Χαρδούβελη. Ήτοι, πετάμε μια ανεδαφική πρόταση (που 100% δεν θα περάσει) και τη θεωρούμε ως δεδομένο.

Επί της ουσίας έχεις δίκιο. Μια μικρή ένσταση έχω μόνο: κάτι ψιλά όπως η μείωση του ΕΝΦΙΑ είχαν ήδη ψηφιστεί από τους προηγούμενους, εκτός από το σκέλος που αφορά τις μεγάλες περιουσίες.
Zorz έγραψε:Επίσης, τι σημαίνει το όφελος της μείωσης ΕΝΦΙΑ 2019 'θα χαθεί καθώς θα αυξηθούν οι τιμές των ακινήτων'; :hmmm:

Θα αυξηθούν οι αντικειμενικές αξίες ώστε να ταυτιστούν με τις εμπορικές, βάσει μνημονιακής (ή όπως λέγεται πλέον τέλος πάντων) δέσμευσης.