Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#561173 Hifi, δεν θα κανουμε δημοψήφισμα για το ονομα του άλλου κράτους στο παράδειγμα που ανέφερες - θα καναμε δημοψήφισμα για την εξωτερική μας πολιτική έναντι του άλλου κράτους. Το αν το άλλο κράτος θα ΕΠΙΛΕΞΕΙ να αλλάξει το όνομα του είναι δικό του θέμα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#561174
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:από την άλλη θα σε ρωτήσω, ποιοι είναι οι λόγοι που θα έπρεπε να γίνει ένα δημοψήφισμα; :hmmm:

Φαντάζομαι για θέματα που αφορούν την Ελλάδα, και όχι ένα γειτονικό κράτος. Μήπως να κάνουμε και κάνα δημοψήφισμα για άλλες χώρες; Γιατί μόνον για την FYROM; Ας κάνουμε και κανένα για την Κούβα ξέρω γω. Ή αν θέλεις σύνορα, να κάνουμε ένα για την Αλβανία: είναι η Βόρειος Ήπειρος (sic) δικιά μας, ναι ή όχι; Να μπουκάρουμε για να δικαιωθεί ο Κατσίφας, ναι ή όχι;

:s_wacko

πρώτα από όλα δεν θα ήταν ψήφος για το πώς θα λέγονται, αλλά για το πώς εμείς θα δεχόμασταν να τους λέμε
έχει διαφορά

δεν θέλω να ακουστώ μελοδραματικός αλλά τι να γίνει.. από τη στιγμή που για αυτή τη χώρα και για την όση μακεδονία έχουμε κάποιοι άνθρωποι πολέμησαν και πέθαναν εμείς ως συνεχιστές τους οφείλουμε τουλάχιστον να σεβόμαστε αυτές τις θυσίες

οπότε με αυτή τη λογική στα παπάκια μου το πώς θέλουν να λέγονται, με ενδιαφέρει εμείς πώς είμαστε διατεθειμένοι να τους λέμε στο σύνολό μας, δεν μπορεί μια μειοψηφία επειδή κορόιδεψε κάποια ζουλάπια να τους ψηφίσουν να αποφασίζει σε θέματα που αφορούν την ιστορία μας και τη κληρονομία μας. έχουν και αυτά τη σημασία τους, είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι

δέχομαι απόλυτα ότι οι μέχρι τώρα πολιτικές ήταν αποτυχημένες, δεν με ενδιαφέρει φυσικά το πώς τους αναγνωρίζουν τα υπόλοιπα κράτη (παρόλο που υπάρχουν αρκετά σημαντικά κράτη που τηρούν το fyrom) και βεβαίως πρέπει να καταλήξουμε σε μια συμφωνία

αλλά θα ήθελα αυτή η συμφωνία να είναι ξεκάθαρα υπέρ μας και όχι "έντιμος συμβιβασμός" που δεν είναι καν αυτό και φυσικά θα ήθελα να είναι μια συμφωνία που να εκφράζει το σύνολο του πολιτικού χώρου ξεκάθαρα έστω και σε κοινοβουλευτικό επίπεδο (ιδανικά θα έπρεπε να εκφράζει και την κοινωνία)


εδώ τρέχουν απλά να μπαλώσουν να περάσει όπως όπως.. βέβαια και η αντιπολίτευση φέρει το μερίδιο της ευθύνης της και για την περίοδο που ήταν κυβέρνηση, αλλά και για τώρα που στρουνθοκαμηλίζει , από την άλλη δεν γίνεται για ένα τέτοιο ζήτημα να μην έχει συζητηθεί με όλους, να μην έχει συμφωνηθεί με όλους, να μην υπάρχουν τεκμηριωμένες επιστημονικές τοποθετήσεις και απλά να τρέχουμε να κάνουμε κάτι για λόγους ιδεοληψίας, ψηφαλακίων (συντάξεις για λιιιιιγο ακόμα να πάρουμε τις εκλογές) ή επειδή το ζητάνε οι αμερικάνοι

ακόμα και αν αυτή η λύση είναι καλύτερη από το τίποτα, εγώ δεν τη βρίσκω αρκετά καλή και θα προτιμούσα να λυνόταν αργότερα το ζήτημα όπως θα έπρεπε όχι με ξεφτιλίκια
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#561175 Σωστά τα λέγει ο HF.
Επειδή ξεφτιλίστηκε μία φορά η έννοια του δημοψηφίσματος δεν γίνεται κάθε φορά που δεν βγαίνει το χαρτί για κέντα και θέλει κάποιος να ξανατραβήξει να αναστατώνεται η χώρα με μουφοδημοψηφίσματα τα οποία ακριβώς επειδή είναι μούφα δεν επηρεάζουν τίποτα απολύτως απλά δίνουν υλικό για νέα επικοινωνία στον εκάστοτε πολιτικό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#561176 οκ δεκτό ας μην γίνει δημοψήφισμα, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, ας πάει σε εκλογές
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#561177 FYROM δεν το βλέπεις σε κανένα κράτος Κιούση. FYR Macedonia ναι. Αλλά πλήρες αρκτικόλεξο εγώ δεν έχω δει εκτός Ελλάδας. Επίσης ας έχουμε στο μυαλό μας ότι μετά την αποδοχή της συμφωνίας από την (προσεχώς Β.) Μακεδονία, η πιθανότητα να μπει στους οργανισμούς ως σκέτο Μακεδονία αν εμείς πούμε όχι αγγίζει το 100%.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#561178 Υπάρχει κάπου ο αντίλογος στη συμφωνία των Πρεσπών;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#561179 Εντυ, η χώρα έχει αναστατωθεί ήδη :(

Παπακώστας: Μιλά πρώτη φορά γιατί δεν τον βλέπουμε στην Ελένη – Τέλος στη συνεργασία τους;
Τι συμβαίνει και δεν βλέπουμε τον Γιώργο Παπακώστα στην Ελένη Μενεγάκη;

Εικόνα

Πέραν τούτου, το δημοψήφισμα έχει μια χαρά λογική προ εκλογών αφού θα λειτουργήσει εκτονωτικά σε μια ήδη πολωτική κατάσταση. Να θυμίσουμε αφίσες, συλλήψεις , σχολεία κλπα? :)

Απλά το επιτελείο του Αλέξη θα μπορούσε να παίξει επικοινωνιακά, βάζοντας το μηνάκια προ εκλογών "για να διορθωθούν παλιές αδικίες, ιδού η Ρόδος , ιδού και η Λέσβος" θα αποτυπωθεί το προφανές κ ο Τσίπρας σεβόμενος τον
ελληνικό λαό , θα προκηρύξει εκλογές.
Αυτό το σενάριο δε βολεύει κανένα Μητσοτάκη βέβαια ο οποίος κάνει το σόου που πρέπει να κάνει αυτό το διάστημα,
τέτοια καυτή πατάτα δεν πέφτει στη ΝΔ σκέφτεται.

Δεν γνωρίζω συνταγματικά αν όλα στέκουν στο παραπάνω συλλογισμό, αλλά το γενικότερο πνεύμα βγαίνει άνετα , ανερυθρίαστα κ όμορφα ->

Γκλέτσος: Θα παραιτηθώ από δήμαρχος αν περάσει από τη Βουλή η Συμφωνία των Πρεσπών

Πηγή: Γκλέτσος: Θα παραιτηθώ από δήμαρχος αν περάσει από τη Βουλή η Συμφωνία των Πρεσπών | iefimerida.gr
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#561182
Hellenic tifosi έγραψε:Ο Μητσοτάκης ήδη έχει στείλει όλο το επιτελείο στη Μητρόπολη και ανάβουν λαμπάδες να περάσει η συμφωνία :P

αυτό σίγουρα :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#561185 Επαυξάνω, φαντάζεστε να πρέπει να την περάσει η Ν.Δ ?

Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει ένα βαθμός ανοχής για τη ΔΦΑ , φανταστείτε -10 βαθμούς ανοχής για
τη ΝΔ, Κιναλ κλπα.

Θα άλλαζε το αφήγημα βέβαια, θα γίνονταν κ 1-2 αλλαγούλες , 1-2 γεγονότα στροφής της προσοχής αλλού
(Ετζέπ, πάμε ένα αναίμακτο μίνι θερμό επεισόδιο απέναντι απο Χίο ? )
αλλά κ πάλι δεν ξέρω αν θα επιβίωνε η ΝΔ ποτέ απο αυτό.

Ευκαιρία για τον Δημήτρη μας , επιτέλους, 4ο κόμμα μετά απο ΧΑ ,
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#561186 Βασικά παίζει να άλλαζαν 2-3 σημεία στίξης, να λέγανε για επαναδιαπραγματευση, και μετά να πανηγύριζαν. Κάτι μου θυμίζει βέβαια όλο αυτό, σα να το έχουμε ξαναζήσει :)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#561190
Γκλέτσος: Θα παραιτηθώ από δήμαρχος αν περάσει από τη Βουλή η Συμφωνία των Πρεσπών


Άσχετο.
:vava: :s_hang
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#561191
Hellenic tifosi έγραψε:Ο Μητσοτάκης ήδη έχει στείλει όλο το επιτελείο στη Μητρόπολη και ανάβουν λαμπάδες να περάσει η συμφωνία :P

Τωρα τολμαει ο Αλεξης να πει οτι η συμφωνια των Πρεσπων περναει μονο με 180 βουλευτες;

Να δουμε κωλοτουμπες απο ολους εκει μεσα! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#561202 Και 300 να πει.... Όλοι εκεί μέσα έχουν την τιμή τους..