Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#555168 Παίδες ένα μικρό ρε-αλήτη check:
Έχετε την απαίτηση από ΕΛ πολιτικούς και πιο συγκεκριμένα των δυο μεγάλων κομμάτων να κρίνουν κάτι με βάση το εθνικό συμφέρον και όχι με βάση μικρο-κομματικά συμφέροντα.

Ταληράκια --> γιατί η ΝΔ σήμερα να αξιολογήσει θετικά την όποια συμφωνία όταν αυτή μπορεί να την φέρει πιο νωρίς σε εκλογές;

Όλως τυχαίως τα μέσα (ενημερωτικά, χιουμοριστικά, τρολάκια των 0,60€ κλπ) που 4 χρόνια πριν έκραζαν ή """σατίριζαν""" όσους βουλευτές θεωρούσαν ότι δεν πρέπει να πάμε σε εκλογές, σήμερα δουλεύουν briefάκι κατά Μακεδονομάχων.
:iconcool:

#karapapas
#takaros
#einai_alliws_na_eisai_ND
#thn_epanastash_polloi_emishsan_to_metaklhto_diorismo_oudeis

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555192 Απαίτηση υπάρχει :shifty:

Εφικτό δεν είναι με την καθεστηκυια τάξη, ένθεν κ ένθεν (πολιτικού συστήματος - πολιτών)

Μήπως να παίρναμε μερικα κιτρινα (νανο) γιλέκα? :hmmm:

Μια εισαγωγή έστω, lux μοντελο, με powerbank και ενσωματωμένο καδρονι, κάτι τέλος πάντων :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555194
georgetz έγραψε:Αμα ειναι εξαιρετική γιατί προβληματιζονται εδώ και εκεί (Σκόπια) για το πως θα περάσει? :lol:

Για να καταλάβουμε οτι λεει μπαρουφες ο Δανελλης και επι της ουσίας, οχι μόνο στο etiquette

http://www.kathimerini.gr/969859/articl ... meionothta

Υγ δεν μου άρεσε κανένας επακριβώς HiFi γιατί δύσκολα εντοπίζεις προσωπικότητες σήμερα, ιδιαίτερα κατάλληλους για τις θέσεις των.Ακομα κ τον Κεγκερογλου να υποστηριζα γνωρίζω τι κομματοσκυλο είναι (κ ποσο καλά γνωρίζονται με τον Δανελλη :shifty: )

Στο άρθρο που παρέθεσες ο συντοπίτης μου κος Τασούλας προσπαθεί να "ξεπλύνει" από την συντηρητική παράταξη το θέμα της Μακεδονικής γλώσσας για να δικαιολογήσει την αστεία θέση του κόμματός του σήμερα. Αλλά ακόμη και ο Αβέρωφ (επίσης συντοπίτης και -ω του θαύματος- δίγλωσσος καθότι βέρος Βλάχος στην καταγωγή εκ Μετσόβου... :help: ) λέει:
Απαντώντας ο Αβέρωφ είπε ότι «πολιτική της γιουγκοσλαβικής κυβερνήσεως είναι πολιτική μη υπάρξεως μακεδονικού ζητήματος», για να συνεχίσει «ένα τρίτον σημείον, το οποίο θα προτιμούσα να μην αναφέρω, αλλά επειδή εθίγη δεν νομίζω ότι πρέπει να αφήσω αναπάντητον, είναι το περίφημο θέμα της γλώσσης… εις την ελληνικήν Μακεδονίαν δεν ομιλείται η μακεδονικήν γλώσσαν η οποία ομιλείται εις στα Σκόπια, ομιλείται ένα τοπικόν ιδίωμα το οποίο δεν έχει καμμίαν σχέσιν με την μακεδονικήν γλώσσαν». Αμέσως, δε, παρακάτω εξηγεί ότι κάνει χρήση, λέγοντας «μακεδονική γλώσσα», της επίσημης συνταγματικής ορολογίας της Γιουγκοσλαβίας. Σε άλλο σημείο ο Αβέρωφ, πάλι απαντώντας στον εισηγητή των Φιλελευθέρων Κοθρή, λέει: «Δεν υπάρχουν Σλαβομακεδόνες εις την Μακεδονίαν, η οποία εποτίσθη εις κάθε γωνίαν με ελληνικόν αίμα, η οποία κατοικείται από γωνίαν εις γωνίαν μόνον από Ελληνας».

Άρα, και τότε λέγαμε για Μακεδονική γλώσσα. Η κουβέντα που αναφέρει ο Τασούλας αφορούσε την Σλαβομακεδονική ή Μακεδονική μειονότητα που ουδέποτε (ούτε με την συμφωνία των Πρεσπών) δεν αναγνώρισε η Ελλάδα.
Η ίδια η συμφωνία ξεκαθαρίζει πως η Μακεδονική γλώσσα ουδεμία σχέση έχει με τους αρχαίους Μακεδόνες και είναι σλαβική. Πού το πρόβλημα λοιπόν;
Τι μας νοιάζει εμάς αν η Μακεδονική γλώσσα προέρχεται από τα Βουλγάρικα με ολίγη από Σέρβικα; Αφού ο υπόλοιπος κόσμος την θεωρεί υπαρκτή και ανεξάρτητη και από την στιγμή που η συμφωνία των Πρεσπών λέει ρητά πως δεν έχει καμία σχέση με την αρχαία Μακεδονία, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την έρμη την γλώσσα;
Γιατί πρέπει ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να στερήσουμε από τους γείτονες ΚΑΙ αυτό; Τι θέλει δηλαδή ο κος Τασούλας; Να πούμε πως μιλάνε Βουλγάρικα; Άρα τι θα πετύχουμε; Να πει η Βουλγαρία πως "Αυτή η γη είναι δικιά μας";
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#555195
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555302 @ Eddie, μη βάζεις τέτοια ρε, δακρύζω λίγο :inlove:
Anonymous Founder έγραψε:
georgetz έγραψε:Αμα ειναι εξαιρετική γιατί προβληματιζονται εδώ και εκεί (Σκόπια) για το πως θα περάσει? :lol:

Για να καταλάβουμε οτι λεει μπαρουφες ο Δανελλης και επι της ουσίας, οχι μόνο στο etiquette

http://www.kathimerini.gr/969859/articl ... meionothta

Υγ δεν μου άρεσε κανένας επακριβώς HiFi γιατί δύσκολα εντοπίζεις προσωπικότητες σήμερα, ιδιαίτερα κατάλληλους για τις θέσεις των.Ακομα κ τον Κεγκερογλου να υποστηριζα γνωρίζω τι κομματοσκυλο είναι (κ ποσο καλά γνωρίζονται με τον Δανελλη :shifty: )

Στο άρθρο που παρέθεσες ο συντοπίτης μου κος Τασούλας προσπαθεί να "ξεπλύνει" από την συντηρητική παράταξη το θέμα της Μακεδονικής γλώσσας για να δικαιολογήσει την αστεία θέση του κόμματός του σήμερα. Αλλά ακόμη και ο Αβέρωφ (επίσης συντοπίτης και -ω του θαύματος- δίγλωσσος καθότι βέρος Βλάχος στην καταγωγή εκ Μετσόβου... :help: ) λέει:
Απαντώντας ο Αβέρωφ είπε ότι «πολιτική της γιουγκοσλαβικής κυβερνήσεως είναι πολιτική μη υπάρξεως μακεδονικού ζητήματος», για να συνεχίσει «ένα τρίτον σημείον, το οποίο θα προτιμούσα να μην αναφέρω, αλλά επειδή εθίγη δεν νομίζω ότι πρέπει να αφήσω αναπάντητον, είναι το περίφημο θέμα της γλώσσης… εις την ελληνικήν Μακεδονίαν δεν ομιλείται η μακεδονικήν γλώσσαν η οποία ομιλείται εις στα Σκόπια, ομιλείται ένα τοπικόν ιδίωμα το οποίο δεν έχει καμμίαν σχέσιν με την μακεδονικήν γλώσσαν». Αμέσως, δε, παρακάτω εξηγεί ότι κάνει χρήση, λέγοντας «μακεδονική γλώσσα», της επίσημης συνταγματικής ορολογίας της Γιουγκοσλαβίας. Σε άλλο σημείο ο Αβέρωφ, πάλι απαντώντας στον εισηγητή των Φιλελευθέρων Κοθρή, λέει: «Δεν υπάρχουν Σλαβομακεδόνες εις την Μακεδονίαν, η οποία εποτίσθη εις κάθε γωνίαν με ελληνικόν αίμα, η οποία κατοικείται από γωνίαν εις γωνίαν μόνον από Ελληνας».

Άρα, και τότε λέγαμε για Μακεδονική γλώσσα. Η κουβέντα που αναφέρει ο Τασούλας αφορούσε την Σλαβομακεδονική ή Μακεδονική μειονότητα που ουδέποτε (ούτε με την συμφωνία των Πρεσπών) δεν αναγνώρισε η Ελλάδα.
Η ίδια η συμφωνία ξεκαθαρίζει πως η Μακεδονική γλώσσα ουδεμία σχέση έχει με τους αρχαίους Μακεδόνες και είναι σλαβική. Πού το πρόβλημα λοιπόν;
Τι μας νοιάζει εμάς αν η Μακεδονική γλώσσα προέρχεται από τα Βουλγάρικα με ολίγη από Σέρβικα; Αφού ο υπόλοιπος κόσμος την θεωρεί υπαρκτή και ανεξάρτητη και από την στιγμή που η συμφωνία των Πρεσπών λέει ρητά πως δεν έχει καμία σχέση με την αρχαία Μακεδονία, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με την έρμη την γλώσσα;
Γιατί πρέπει ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ να στερήσουμε από τους γείτονες ΚΑΙ αυτό; Τι θέλει δηλαδή ο κος Τασούλας; Να πούμε πως μιλάνε Βουλγάρικα; Άρα τι θα πετύχουμε; Να πει η Βουλγαρία πως "Αυτή η γη είναι δικιά μας";
:dizzy:


Το άρθρο εξηγεί το context της δήλωσης Αβέρωφ που η Αυγή , Δανέλλης κλπα έκαναν παντιέρα.Αυτό που εξηγεί και το διάβασες είναι οτι η κουβέντα μακεδονική γλώσσα υπάρχει μόνο ως αναφορά προς το σύνταγμα της Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας που μιλούσε για μακεδονική γιατί το θέμα της συζήτησης είναι η "μειονότητα" και η "παρουσία" αυτής ,
που αρνείται κατηγορηματικά ο Αβέρωφ στο άρθρο του. Δεν αναγνωρίζεται κάτι επι της ουσίας αλλά χρησιμοποιείται η λεκτική του συντάγματος τους.

Στα υπόλοιπα που λες , περι δικαιώματος / στέρησης / κεκτημένων έχω τοποθετηθεί παλαιότερα στο topic Διεθνείς Θέσεις γιατί θεωρώ οτι όχι, δεν είναι καλή συμφωνία , απλά για να περιγράψω λίγο τη φαιδρότητα που έχει πλέον το θέμα
να φέρω στη κουβέντα αυτό που ειπώθηκε χθες :
" Ναι κύριοι, μπορεί ο κύριος Ζαεφ να το είπε (περι Μακεδόνων του Αιγαίου, διδασκαλίας κ τέτοια) , αλλά το διόρθωσε σύντομα"
:s_sarcastic

Οπότε, μια "εξαιρετική" συμφωνία, που καλά καλά δεν έχει εφαρμοστεί , ήδη λοιδορείται απο συμμετέχοντες, σε ένα κράτος που εμφανίζεται με αλυτρωτικές διαθέσεις όπως και οι γείτονες του, με βαθιά συμφέροντα Αμερικανών, Γερμανών κλπων για ΝΑΤΟ , ΕΕ κλπα , εμείς να είμαστε τόσο αφελείς για τα "δικαιώματα" του "μακεδονικού" λαού είναι
πιστεύω σοβαρό μειονέκτημα για μια Ελλάδα με σαφή προσδιορισμό, στόχο και όραμα διπλωματικό στη Νότια Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555309 ΟΚ. Όσα "εισαγωγικά" και να βάλεις πάντως, δεν τους κάνει λιγότερο Μακεδόνες ή "Μακεδόνες" όπως προτιμάς.
Η συμφωνία πάντως έχει σχεδόν ολοκληρωθεί από την πλευρά των γειτόνων και σύντομα θα έρθει και η σειρά μας. Άρα, δεν βλέπω ποιος την λοιδωρεί και φυσικά δεν τίθεται θέμα εφαρμογής πριν ολοκληρωθεί.
Σε μερικούς μήνες δηλαδή αν δεν έχουμε κανένα απρόοπτο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555310 θες πάλι να κανουμε search στο φόρουμ για τη μακεδονική γλώσσα ρε georgetz, δε βαρέθηκες τα ίδια και τα ίδια? :roll:

Αντε για χάρη σου θα παραθέσω λίγο λυγκες απο ΚΟΛΑΜΠΙΑ

Yannis Ikonomou
5 December at 13:11

https://www.liberal.gr/arthro/231588/ep ... I4PGlWiZrE

Tάδε έφη ο εθνικός μας γλωσσαμύντορας στο εθνικιστικό, δεξιό Liberal.
Δεν μου αρέσει να μιλάω για τις σπουδές μου, σχεδόν ποτέ δεν κάνω αναφορά σε αυτές στον τοίχο μου.
Όμως ο τριτοκοσμικός αυτός γλωσσολόγος της Δεξιάς με αναγκάζει να το κάνω.
Έχω σπουδάσει ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία σε ορισμένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του δυτικού κόσμου:
Στο Columbia έκανα το Masters μου όταν τέλειωσα το Γλωσσολογικό Τμήμα της Φιλοσοφικής του ΑΠΘ. Μετά συνέχισα το μεταπτυχιακό μου στις ινδοευρωπαϊκές σπουδές στο Harvard για μερικά χρόνια, διέκοψα για να πάω στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης και επέστρεψα στο Harvard πριν γυρίσω πίσω στην Ευρώπη για να εγκατασταθώ στο Βέλγιο.
Στο πλαίσιο των σπουδών μου στην ιστορικοσυγκριτική γλωσσολογία σπούδασα και σλαβολογία, πέρα από τις παλαιές και σύγχρονες σλαβικές γλώσσες καθεαυτές, περιλαμβανομένης της Αρχαίας Εκκλησιαστικής Σλαβ(ον)ικής (Old Church Slav(on)ic, η γλώσσα του Κύριλλου και Μεθόδιου, η οποία αποτελεί τον κοινό πρόγονο τόσο της σύγχρονης Μακεδονικής όσο και της Βουλγαρικής, ακριβώς όπως η γλώσσα των αρχαίων sagas των Βίκινγκς είναι ο πρόγονος τόσο των δανέζικών όσο και των νορβηγικών, ισλανδικών κλπ) με σλαβολόγους διεθνούς κύρους όπως ο πολύ αυστηρός Horace Lunt και ο διάδοχός του και φίλος μου Michael S. Flier.
Τα βαλτο-σλαβικά μαζί με τα κλασικά αρμενικά και τα ομηρικά ελληνικά τα είχα ως δευτερεύοντες κλάδους, "minor", ενώ ως "major" είχα τον ινδοϊρανικό κλάδο της ινδοευρωπαϊκής. Κανένας από τους καθηγητές μου, ούτε οι σλαβολόγοι που ανέφερα ούτε οι υπόλοιποι κορυφαίοι ινδοευρωπαιολόγοι με τους οποίους σπούδασα (Calvert Watkins, Joachim Schindler, Hans Eichner, Mark Hale, Martin Peters κ.ά.π. αν θέλετε να γκουγκλίσετε) δεν αμφισβήτησε ποτέ και σε καμία περίπτωση την αυτόνομη ύπαρξη της μακεδονικής γλώσσας, μιας σλαβικής γλώσσας που, μαζί με τη βουλγαρική, ανήκει στον νοτιοανατολικό κλάδο των σλαβικών γλωσσών, όπως π.χ. τα σουηδικά και τα δανέζικα ανήκουν στον ανατολικό κλάδο των σκανδιναβικών γλωσσών.
Το όνομα του Μπαμπινιώτη, ενός γλωσσολόγου που λειτουργεί με πολιτικά κριτήρια, δεν ακούγεται πουθενά στη δυτική βιβλιογραφία. Ο άνθρωπος δεν είναι καν σλαβολόγος. Με αποκλειστικά πολιτικά --όχι επιστημονικά-- κριτήρια απόφασισε και διέταξε ότι μακεδονική γλώσσα δεν υπάρχει μεταξύ των σλαβικών γλωσσών. Γιατί έτσι μας αρέσει.
Τον φαντάζομαι να μιλάει με τους δικούς μου καθηγητές (ή τους διαδόχους τους) σε ένα από τα nerdy parties του Department of Linguistics που κάναμε, και να τους εξηγεί ότι τα "λεγόμενα μακεδονικά" δεν υπάρχουν, είναι απλώς μια δυτική διάλεκτος των βουλγαρικών: οι άνθρωποι θα τον έπαιρναν στο ψιλό και, όπως γίνεται πάντα σε τέτοια nerdy parties, θα προσποιούνταν ότι ήθελαν ακόμη ένα ποτήρι κρασί, ώστε να απομακρυνθούν διακριτικά.
Αυτό που κάνει ο Μπαμπινιώτης είναι στρατευμένη γλωσσολογία, δλδ ψευδογλωσσολογία. Κι ακόμα χειρότερα, είναι η άρνηση του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ μιας γλωσσικής ομάδας, είναι η επιβολή εξουσίας από μια γλωσσική ομάδα σε άλλη.
Καλό είναι οι επιστημονικά σκεπτόμενοι άνθρωποι να τ' αποφεύγουν αυτά (και αυτούς).


συνεχίστε να κάνετε σα μαμόθρεφτα που τους πήραν την μπουγάτσα

Κατα τα άλλα ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ Μ΄ΑΙ ΑΣΣ :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#555315
rx8_drifter έγραψε:Κατα τα άλλα ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ Μ΄ΑΙ ΑΣΣ :s_hang

Όντως έχουν λίγο μια επιλεκτική ευαισθησία.

Πχ. στο θέμα της μισθοδοσίας των κληρικών. Πρωί-μεσημέρι-βράδυ το ίδιο τροπάρι "Ουυ 666 δημόσιο, υπέρογκο δημόσιο, απολύστε ΔΥ τώρα!". :s_coffee Κάνει ο Τσίπρας [1] τη συμφωνία με τον Ιερώνυμο περί διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας [2] και αμέσως μεταβολή "Ε όχι και τους παπάδες!" :s_rofl

[1] και αυτός για να ταΐσει σανό το δικό του πόπολο περί αριστεροσύνης.
[2] που ο Θεός να τον κάνει διαχωρισμό. Αντί να τους πληρώνουν απευθείας, θα δίνουν τα λεφτά στην εκκλησία να τους πληρώνει αυτή. :slap: Όπως προφήτευσε ο Κοσμάς ο Αιτωλός "Θα είναι σαν να μην είναι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά και θα είναι" :rtfm:

ΥΓ, και για να πάνε κάτω τα φαρμάκια:
http://newpost.gr/ellada/709478/novarti ... parkta-mme
(λατρεύω τον τίτλο του τμήματος στο οργανόγραμμα "Market Access" :inlove: )
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555318
rx8_drifter έγραψε:θες πάλι να κανουμε search στο φόρουμ για τη μακεδονική γλώσσα ρε georgetz, δε βαρέθηκες τα ίδια και τα ίδια? :roll:

Αντε για χάρη σου θα παραθέσω λίγο λυγκες απο ΚΟΛΑΜΠΙΑ

Yannis Ikonomou
5 December at 13:11

https://www.liberal.gr/arthro/231588/ep ... I4PGlWiZrE

Tάδε έφη ο εθνικός μας γλωσσαμύντορας στο εθνικιστικό, δεξιό Liberal.
Δεν μου αρέσει να μιλάω για τις σπουδές μου, σχεδόν ποτέ δεν κάνω αναφορά σε αυτές στον τοίχο μου.
Όμως ο τριτοκοσμικός αυτός γλωσσολόγος της Δεξιάς με αναγκάζει να το κάνω.
Έχω σπουδάσει ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία σε ορισμένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του δυτικού κόσμου:
Στο Columbia έκανα το Masters μου όταν τέλειωσα το Γλωσσολογικό Τμήμα της Φιλοσοφικής του ΑΠΘ. Μετά συνέχισα το μεταπτυχιακό μου στις ινδοευρωπαϊκές σπουδές στο Harvard για μερικά χρόνια, διέκοψα για να πάω στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης και επέστρεψα στο Harvard πριν γυρίσω πίσω στην Ευρώπη για να εγκατασταθώ στο Βέλγιο.
Στο πλαίσιο των σπουδών μου στην ιστορικοσυγκριτική γλωσσολογία σπούδασα και σλαβολογία, πέρα από τις παλαιές και σύγχρονες σλαβικές γλώσσες καθεαυτές, περιλαμβανομένης της Αρχαίας Εκκλησιαστικής Σλαβ(ον)ικής (Old Church Slav(on)ic, η γλώσσα του Κύριλλου και Μεθόδιου, η οποία αποτελεί τον κοινό πρόγονο τόσο της σύγχρονης Μακεδονικής όσο και της Βουλγαρικής, ακριβώς όπως η γλώσσα των αρχαίων sagas των Βίκινγκς είναι ο πρόγονος τόσο των δανέζικών όσο και των νορβηγικών, ισλανδικών κλπ) με σλαβολόγους διεθνούς κύρους όπως ο πολύ αυστηρός Horace Lunt και ο διάδοχός του και φίλος μου Michael S. Flier.
Τα βαλτο-σλαβικά μαζί με τα κλασικά αρμενικά και τα ομηρικά ελληνικά τα είχα ως δευτερεύοντες κλάδους, "minor", ενώ ως "major" είχα τον ινδοϊρανικό κλάδο της ινδοευρωπαϊκής. Κανένας από τους καθηγητές μου, ούτε οι σλαβολόγοι που ανέφερα ούτε οι υπόλοιποι κορυφαίοι ινδοευρωπαιολόγοι με τους οποίους σπούδασα (Calvert Watkins, Joachim Schindler, Hans Eichner, Mark Hale, Martin Peters κ.ά.π. αν θέλετε να γκουγκλίσετε) δεν αμφισβήτησε ποτέ και σε καμία περίπτωση την αυτόνομη ύπαρξη της μακεδονικής γλώσσας, μιας σλαβικής γλώσσας που, μαζί με τη βουλγαρική, ανήκει στον νοτιοανατολικό κλάδο των σλαβικών γλωσσών, όπως π.χ. τα σουηδικά και τα δανέζικα ανήκουν στον ανατολικό κλάδο των σκανδιναβικών γλωσσών.
Το όνομα του Μπαμπινιώτη, ενός γλωσσολόγου που λειτουργεί με πολιτικά κριτήρια, δεν ακούγεται πουθενά στη δυτική βιβλιογραφία. Ο άνθρωπος δεν είναι καν σλαβολόγος. Με αποκλειστικά πολιτικά --όχι επιστημονικά-- κριτήρια απόφασισε και διέταξε ότι μακεδονική γλώσσα δεν υπάρχει μεταξύ των σλαβικών γλωσσών. Γιατί έτσι μας αρέσει.
Τον φαντάζομαι να μιλάει με τους δικούς μου καθηγητές (ή τους διαδόχους τους) σε ένα από τα nerdy parties του Department of Linguistics που κάναμε, και να τους εξηγεί ότι τα "λεγόμενα μακεδονικά" δεν υπάρχουν, είναι απλώς μια δυτική διάλεκτος των βουλγαρικών: οι άνθρωποι θα τον έπαιρναν στο ψιλό και, όπως γίνεται πάντα σε τέτοια nerdy parties, θα προσποιούνταν ότι ήθελαν ακόμη ένα ποτήρι κρασί, ώστε να απομακρυνθούν διακριτικά.
Αυτό που κάνει ο Μπαμπινιώτης είναι στρατευμένη γλωσσολογία, δλδ ψευδογλωσσολογία. Κι ακόμα χειρότερα, είναι η άρνηση του ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ μιας γλωσσικής ομάδας, είναι η επιβολή εξουσίας από μια γλωσσική ομάδα σε άλλη.
Καλό είναι οι επιστημονικά σκεπτόμενοι άνθρωποι να τ' αποφεύγουν αυτά (και αυτούς).


συνεχίστε να κάνετε σα μαμόθρεφτα που τους πήραν την μπουγάτσα

Κατα τα άλλα ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ Μ΄ΑΙ ΑΣΣ :s_hang

Τι είναι αυτό το yannis oikonomou?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#555323 Ντρίφτη ποιος φιλελευθερισμός;

γιατί η ΝΔ σήμερα να αξιολογήσει θετικά την όποια συμφωνία όταν αυτή μπορεί να την φέρει πιο νωρίς σε εκλογές;


Θα μπορούσαν να γυρίσουν ένα σκετσάκι με τον Πάνο Σκουρολιάκο (τυχαίο όνομα).
Προτιμούν να παίξουν το μακεδονομαχικό χαρτί.

Σοκάρεσαι που το γαλάζιο ΠΑΣΟΚ κάνει ότι μπορεί για να πάρει την κουτάλα από το πορτοκαλί ΠΑΣΟΚ ρίχνοντας στη χέστρα οποιαδήποτε ιδεολογία;

#pasok
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555331 Πραγματικά, αν η ΝΔ είχε τώρα Σαμαρά αρχηγό και με δεδομένη την στροφή της κοινωνίας προς τα δεξιά (έως άκρο-δεξιά), θεωρώ πως θα έκανε περίπατο η ΝΔ απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ (κάτι που όσο κι αν κάποιες δημοσκοπήσεις προβλέπουν και τώρα, αμφιβάλλω σφόδρα πως θα συμβεί...).
https://www.iefimerida.gr/news/464764/v ... -fake-news
ο Κυριάκος Μητσοτάκης κατηγόρησε τον πρωθυπουργό ότι αντάλλαξε τις συντάξεις με το Σκοπιανό
Είναι τόσο βλήμα, απορώ; :s_hang
Δεν έχει κανένα να του πει πως αυτό δείχνει ηττοπάθεια και πως είναι σαν να "κλαίγεται" που τελικά δεν μειώθηκαν οι συντάξεις; :s_wacko
Αυτόν τον Θεοδωρικάκο τι τον πληρώνει; Ή κι αυτός ρεφενέ δουλεύει; :s_hang
Άβαταρ μέλους
By 224v
#555337 Όταν ο Αλεξης για να πεταξει την καυτη πατατα θα παει σε εκλογες π.χ. τον Μαρτιο θα δουμε τι θα μαζεψει η αξιωματική αντιπολιτευση καιι η Φωφη… και τι θα κανουν μετα με την συμφωνια???. εχοντας ολη τη διεθνη κοινοτητα να λεει ότι είναι καλη η συμφωνια… Θα παει και αυτος να την επαναδιραγματευτει?? Ιδωμεν...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555339
Anonymous Founder έγραψε:Πραγματικά, αν η ΝΔ είχε τώρα Σαμαρά αρχηγό και με δεδομένη την στροφή της κοινωνίας προς τα δεξιά (έως άκρο-δεξιά), θεωρώ πως θα έκανε περίπατο η ΝΔ απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ (κάτι που όσο κι αν κάποιες δημοσκοπήσεις προβλέπουν και τώρα, αμφιβάλλω σφόδρα πως θα συμβεί...).
https://www.iefimerida.gr/news/464764/v ... -fake-news
ο Κυριάκος Μητσοτάκης κατηγόρησε τον πρωθυπουργό ότι αντάλλαξε τις συντάξεις με το Σκοπιανό
Είναι τόσο βλήμα, απορώ; :s_hang
Δεν έχει κανένα να του πει πως αυτό δείχνει ηττοπάθεια και πως είναι σαν να "κλαίγεται" που τελικά δεν μειώθηκαν οι συντάξεις; :s_wacko
Αυτόν τον Θεοδωρικάκο τι τον πληρώνει; Ή κι αυτός ρεφενέ δουλεύει; :s_hang

O κούλης είναι καθυστέρημα και δεν μπορεί να μιλήσει, για αυτό και τον γλεντάνε

αλλά το ότι ο τσίπρας το έχει ρίξει στην ξεφτιλισμένη παροχολογία χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο (εκτός αν το σχέδιό του είναι η απόλυτη κατάντια της ανθρώπινης ύπαρξης) είναι γεγονός, κάτι το οποίο πολλοί δεν θέλουν να δουν
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555341
224v έγραψε:Όταν ο Αλεξης για να πεταξει την καυτη πατατα θα παει σε εκλογες π.χ. τον Μαρτιο θα δουμε τι θα μαζεψει η αξιωματική αντιπολιτευση καιι η Φωφη… και τι θα κανουν μετα με την συμφωνια???. εχοντας ολη τη διεθνη κοινοτητα να λεει ότι είναι καλη η συμφωνια… Θα παει και αυτος να την επαναδιραγματευτει?? Ιδωμεν...

Θα την ψηφίσει με τα δυο χέρια, μόλις του τραβήξουν το αυτάκι οι "φίλοι και σύμμαχοι". Προφανώς οι βλακείες που λέει είναι για εσωτερική κατανάλωση, είναι αστείο να δίνουμε καν σημασία στο τι υπόσχονται ένθεν κακείθεν, το τι θα γίνει είναι δεδομένο.
Σιγά μην αφήσει η ΕΕ και το ΝΑΤΟ έναν βλάκα σαν τον Μητσοτάκη Jr. να χαλάσει την συμφωνία. Δεν είναι θέμα εσωτερικό της Ελλάδας, αλλά διεθνές. Ούτως ή άλλος ο junior θα είναι πρωθυπουργός τότε οπότε θα του έχει φύγει ο καημός και δεν θα λέει σε όλα όχι.
:s_biggrin
Αλλά λογικά, η συμφωνία θα έχει ψηφιστεί από ετούτη την κυβέρνηση (με ψήφους από ΑΝΕΛ ή Ποτάμι, ή κάτι ανάμεσα), άρα δεν υπάρχει ζήτημα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555360
QsisVTS έγραψε:
αλλά το ότι ο τσίπρας το έχει ρίξει στην ξεφτιλισμένη παροχολογία χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο (εκτός αν το σχέδιό του είναι η απόλυτη κατάντια της ανθρώπινης ύπαρξης) είναι γεγονός, κάτι το οποίο πολλοί δεν θέλουν να δουν


Δουλεύει ακριβώς γι αυτό , όχι την κατάντια , απλά όσο χρειάζεται για να μείνει, να βολέψει τους δικούς του και να εξασφαλίσει προσβάσεις ευρωπαικές για γενικές μπίζνες (ο Αλέξης το καλό παιδί) :lol:

Η όλη παροχολογία έχει φέρει αρκετούς συνειρμούς με 2008 , τον εκλεκτό βούδα που "παραδόξως" (καθόλου :iconcool: ) τα έχει πάρα πολύ καλά με ΣΡΖΑ και είναι η μόνιμη εστία leftfootισμού στη μεγάλη λαική δεξία παράταξη (εδώ γέλωτας παρακαλώ ).

Επιμύθιο : δύσκολα θα αλλάξουν πολλά , περισσότερο θα εξαρτηθεί ποιος αντέχει τις εσωτερικές πιέσεις του κόμματος του για να βάλει και κάναν άξιο μπας και εκμεταλλευθεί μερίδα ψηφοφόρων που (παραδόξως) δεν θέλουν να δουν την Ελλάδα να γίνεται τελείως Gogol Bordello