Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590138 για τους πολύτεκνους ισχύει η μεταγραφή σε ίδια σχολή σπίτι του

φυσικά μπορείς να το σχεδιάσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, αλλά κάπου πρέπει να μπεις

αν θες πρωτοκλασάτη σχολή θα πρέπει να πιάσεις έστω το χαμηλότερο πολυτεχνείο, νομική, ιατρική

το οποίο βέβαια δεν το θεωρώ και ιδιαίτερο παράθυρο για κάποιον που είναι παιδί από πολύτεκνη οικογένεια, σε χώρα με υπογεννητικότητα πρέπει να έχουν προνόμια (σε συνάρτηση πάντα με το εισόδημα)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590140
Anonymous Founder έγραψε:Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε έναν, δεν καταλαβαίνω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου. Είπα, "παραδείγματα έχουμε και εδώ μέσα". Αν δεν έχουμε, δεν βλέπω το λόγο να ταράζεσαι, οι υπόλοιποι μπορούν να αγνοήσουν το συγκεκριμένο. Η μανία σου να πρέπει να κατονομάζω είναι καινούρια; Πώς σου προέκυψε; Μήπως να το κοιτάξεις;


Πες έναν βρε ματάκια αφού έχουμε και πολλά παραδείγματα.

Δεν τίθεται θέμα μανίας.
Προσβάλλεις για μια ακόμα φορά ανώνυμα και λέμε τουλάχιστον να ανεβάσουμε λιγουλάκι το level αξιοπρέπειας και να το κάνουμε συγκεκριμένο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590141 Ματάκια, πήγαινε παραπέρα να παίξεις, θα πρότεινα :)
Αν πρέπει να κατονομάσω κάποιον, ο πρώτος θα είσαι εσύ.
Αν όντως το κάνω, θα το μάθεις πρώτος, δεν χρειάζεται να σκούζεις δημοσίως.
Ξεκόλλα επιτέλους.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590142 ΣΩΡΡΑΙΟΣ :superman:

Εικόνα

:s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Govus
#590144 Φίλε EDDIE, καμμιά φορά ειλικρινά απορώ πόσο μπορείς ν' αντέξεις τόσο forumικό bullying :roll: ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590145 Έχω σαν αντιστάθμισμα την απόλαυση ανώτερου φορουμικού επιπέδου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590146
GTS έγραψε:
Αν ημουν Τσιπρας ναι θα εβρισκα τα αποτελέσματα των Πανελληνιων και θα τα δημοσιευα να τελειωσει η συζητηση. Ουτε μια ωρα θα του επερνε.

Μετα θα βγει ενας και θα ισχυριστει οτι οι βαθμοι στις πανελληνιες ειναι προιον γνωσης των θεματων απο γνωστο φροντιστηριο, θα βγει αλλος να πει οτι οι βαθμοι του στο λυκειο ειναι προιον δωροδοκιας και θα φτασουμε στο "μπηκε στον παιδικο σταθμο με μεσον" :lol: :lol: και ολα αυτα θα πρεπει να τα αντικρουει προσκομιζοντας αποδειξεις?

Μετα θα βγει ο αντιπαλος και θα λεει οτι τα λεφτα του μπαμπα αγορασαν Αμερικανικο κολεγιο, Χαρβαρντ, βαθμους, πτυχια, διδακτορικα και θα γινουμε μια ακομα καλυτερη ατμοσφαιρα απο αυτη που ηδη ειμαστε :lipsealed:


Ασε, να λειπει το βυσσινο. Προτιμω να τους θεωρω κακους πολιτικους παρα αχρηστους :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590147
Govus έγραψε:Φίλε EDDIE, καμμιά φορά ειλικρινά απορώ πόσο μπορείς ν' αντέξεις τόσο forumικό bullying :roll: ...

Είναι ένας νέος μάρτυρας, δεν το συζητώ. :s_dunno :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590158 Όχι αλλά μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ σε ποιον αναφερόταν ο HF.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590161 Αυτό το hate boner πάντως δε μπορώ να το κατανοήσω χρόνια τώρα.
Θα το καταλάβαινα 100% εάν ήσαστε υποστηρικτές νουδού - δφα και διασταυρώνατε ανηλεώς τα κομματικά σας ξίφη.

Τώρα δύο τινά παίζουν, δύο πόρτες έχει η ζωή, κοκ.
Είτε δεν είμαστε ειλικρινής για τα πεπραγμένα μας στο παραβάν (δεν το πιστεύω), είτε έχει καθιερωθεί το back and forth και δε θέλουμε να το λύσουμε.

:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590162
EDDIE_147 έγραψε:Όχι αλλά μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ σε ποιον αναφερόταν ο HF.

Σωστά δεν θα μάθετε, γιατί δεν αναφερόταν σε ΚΑΠΟΙΟΝ συγκεκριμένα, αλλά σε ΟΛΟΥΣ όσους έχουν τελειώσει πανεπιστήμια (μεταξύ αυτών και το ΕΜΠ) και παραμένουν αμόρφωτοι και βλάκες. Και ναι, εδώ μέσα έχουμε και τέτοιους. Το ποιους, θα το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. Εσύ πχ μπορεί να θεωρείς εμένα τέτοιον, εγώ κάποιον άλλο (έχω σίγουρα αρκετούς στην λίστα μου, αλλά λυπάμαι, είναι προσωπική).
Αλλά ούτε και αυτό θα σε ικανοποιήσει, έτσι δεν είναι; Γιατί προτιμάς να κάνεις την κουβέντα μπάχαλο. :inlove:

Παρακάτω, η φράση μου πριν την κοπτοραπτική για να ταιριάξει στο μπάχαλο:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω πώς πέρασε τα μαθήματα ο Τσίπρας στο ΕΜΠ, ξέρω πως οποιοσδήποτε μπορεί να τα περάσει (έχουμε λαμπρά παραδείγματα κι εδώ μέσα που αποδεικνύουν πως μπορείς να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ και το κάθε πανεπιστήμιο αμόρφωτος και βλαξ).

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590163
diplomat έγραψε:Αυτό το hate boner πάντως δε μπορώ να το κατανοήσω χρόνια τώρα.
Θα το καταλάβαινα 100% εάν ήσαστε υποστηρικτές νουδού - δφα και διασταυρώνατε ανηλεώς τα κομματικά σας ξίφη.

Τώρα δύο τινά παίζουν, δύο πόρτες έχει η ζωή, κοκ.
Είτε δεν είμαστε ειλικρινής για τα πεπραγμένα μας στο παραβάν (δεν το πιστεύω), είτε έχει καθιερωθεί το back and forth και δε θέλουμε να το λύσουμε.

:s_dunno

Εγώ έχω πει πολλάκις τι έχω ψηφίσει, δεν έχω κρυφτεί. Και αυτά που υποστηρίζω είναι αντίστοιχα με αυτά που έχω ψηφίσει. Έχω πει κιόλας τι θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές. Δεν όφειλα να το κάνω, αλλά δεν βλέπω και γιατί να μην το κάνω.
Το ότι κάποιοι θεωρούν πως ΔΕΝ είναι έτσι και είναι κάπως αλλιώς, είναι νομίζω δικό τους πρόβλημα. Μάλλον επειδή αυτοί δεν θέλουν να παραδεχτούν δημοσίως πως θα το ρίξουν δαγκωτό στην ΝΔ και θεωρούν πως όλοι είναι σαν αυτούς. Δεν με νοιάζει κιόλας.
Κι εγώ έχω φίλους που θα ψηφίσουν δαγκωτά ΝΔ ετούτες τις εκλογές για να φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ. Και τους καταλαβαίνω απόλυτα, όσο κι αν θεωρώ πως είναι βλάκες μέσα στην απελπισία τους. Το ίδιο φυσικά θεωρούν κι αυτοί εμένα που θα ψηφίσω μικρό κόμμα.
Δεν ξέρω ποιο είναι το ζόρι κάποιων, νομίζω μόνον ιατρικά μπορεί να δοθεί εξήγηση, τι να πω... :s_cry :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590166 @HF

Να βγάλω κατ'αρχάς κάτι από τη μέση, ότι δηλαδή συμφωνώ με το παρακάτω:

Anonymous Founder έγραψε:Το τι σχολή τελείωσε κάποιος, δεν είναι πιστοποιητικό ικανότητας. Τόσο απλό.


Πράγμα που σημαίνει ότι ναι, υπάρχει πιθανότητα να μην αντικατοπτρίζονται οι περγαμηνές κάποιων αποφοίτων στη μόρφωσή τους, και, καθώς έχουμε πολλούς τέτοιους εδώ μέσα, νομοτελειακά θα έχουμε αντίστοιχα παραδείγματα. Ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό μάλιστα είναι ο εαυτός μου.

Εγώ πιστεύω όλους τους συμφορουμίτες* αναφορικά με το τί υποστηρίζουν, καθότι είναι εθελοντική αποκάλυψη των πιστεύω του καθενός και ισχυροποιείται (ή διαψεύδεται) από τα γραφόμενά του εδώ μέσα. Ευτυχώς έχουμε τη δυνατότητα να ανατρέξουμε σε παλιότερες αναρτήσεις και να βγάλουμε αρκετά εύστοχα συμπεράσματα.

*που έχουν σεβαστό ιστορικό στο φόρουμ ώστε να υπάρχει το critical mass σε exposed απόψεις για την εν λόγω θεματολογία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590175 Μα η πραγματικότητα αυτή, δεν αφορά το φόρουμ. Και δίπλα μας έχουμε άπειρα παραδείγματα αμόρφωτων με πανεπιστημιακό πτυχίο, και πανέξυπνων και μορφωμένων ανθρώπων με απολυτήριο λυκείου. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος σοκάρεται με κάτι τέτοιο. Ξαναλέω, για εμένα το ποιο πανεπιστήμιο έβγαλε κάποιος είναι απλώς μια αρχική ένδειξη ικανότητας: θα πρέπει και να την δικαιολογήσει στην συνέχεια.
Γενικώς, όποιος ασχολείται υπερβολικά με το τι έχει σπουδάσει, είναι μάλλον γιατί δεν έχει κάποια αξιόλογη καριέρα κατόπιν. Εμένα οι συνάδελφοι που συναντώ, δεν με ρωτάνε σε ποια σχολή έχω πάει και με τι βαθμό τελείωσα, συνήθως δεν ασχολούνται καν ειδικά στο εξωτερικό ούτε με τον τομέα σπουδών. Δεν έχω καταλάβει γενικά αυτόν τον φετιχισμό που έχουν κάποιοι στην Ελλάδα. Ούτως ή άλλως πάνω απ' όλα μετράει η δουλειά σου και το βιογραφικό σου. Τι να το κάνει ο άλλος το αν εσύ αποφοίτησες από το πολυτεχνείο με άριστα, αν κατόπιν αυτό δεν το δικαιολογείς;
Αντίστοιχα και μιας και είμαστε στην Πολιτική: θα πήγαινες ποτέ στον Τσίπρα (Πολιτικός Μηχανικός έχει τελειώσει) να σου φτιάξει το σπίτι; Εγώ σίγουρα όχι! Γιατί το παλικάρι είναι φανερό πως καμία όρεξη δεν είχε να γίνει μηχανικός. Ακόμη και με την αξία του να πέρασε τα μαθήματα, δεν θα το... ρισκάρω με το σπίτι μου.
Ε, αντίστοιχα και με όλα τα υπόλοιπα. Ειδικά όσοι πρήζουν τομπολίνια με το πόσο γαμάτοι είναι στην δουλειά τους, είναι και οι πιο ύποπτοι. Ειδικά όταν την καιγαμωσύνη τους την πιστοποιούν μόνον συγγενείς και φίλοι και όχι ένα σοβαρό βιογραφικό.
Στοιχειώδη πραγματάκια δηλαδή, όχι κάτι άλλο.