Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528773 Τελικά δεν ξέρω όμως... ο Τσίπρας πλένεται;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528776 Ναι Γιάγκο, οι "απλυτοι" πλένονται!!!
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Τα στερεότυπα πάνε κι έρχονται πάλι.

< >


Τι θες να πεις Βίρνα;;; Πλένονται οι αριστεροί;;; :omg:


< Note >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528782
popolaros έγραψε:
21 quadra έγραψε:Συμφωνώ σε όλα, εσύ συμφωνείς ότι και οι σημερινοί είναι μια από τα ίδια και σε αρκετά θέματα και πιο επικόινδυνοι ? Δες Πρέσπες, να τα λέμε όλα.



γιατι ειναι μια απο τα ιδια;
επειδη ετσι προσπαθουν να μας το περασουν τα ΜΜΕ?
που εγκειται η μεγαλυτερη επικινδυνοτητα;
στο μονο πραγμα που ειμαστε ιδιοι ειναι το ελληνικο DNA, με οτι αυτο συνεπαγεται.

τι εγινε στις πρεσπες δλδ; παει να δοθει μια λύση σε ενα προβλημα δεκαετιων που αρεσκομαστε να το αφηνουμε να περναει χαλαραααααααα?
ή που ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι για το θεμα της ονομασιας; ρεαλισμος μηδεν τελικα;



και εδω μπορεις να δεις μια ωραια αναλυση περι του θεματος, αλλα να την δεις ΟΛΗ.


και παρατηρηση,
αποκλειεται να συμφωνεις στον συλλογισμο μου. το αναφερεις για να το αναφερεις και εν τελη να το προσπερασεις.


Καταρχή δεν είναι μιακακλή συ,μφωνία για τη χώρα και δεν υπήρχε λόγος να είμαστε ο επισπεύδον και ας έχουν περάσει 100 χρόνια με αυτή την εκκρεμότητα, αν μια συμφωνία δεν σε συμφέρει και σου προκαλεί δεινά δεν υπάρχει λόγος να επιδιώκεις να την δημιουργήσης, το ότι την θεωρείς σωστή μάλλον δεν έχεις ακούσει και την άλλη πλευρά, δεν εννοώ της ΝΔ γιατί αυτοί έχουν πάθει μόνιμη εγκεφαλική βλάβη, εννοώ από άλλους στρατηγικούς αναλυτές εκτός Σύριζα, άκου και τους άλλους τι έχουν να πούν και μετά αποφασίζεις αν είναι καλή ή κακή.

'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του, καταρχήν δεν είναι συμφωνία, είναι ένα να προσύμφωνο μεταξύ 2 ΥΠΕΞ, κάτι σαν οδικός χάρτης χωρίς τις υπογραφές των προθυπουργών και με τον Νίμιτς να έχει υπογράψει σαν απλός μάρτυρας και όχι σαν απεσταλμένος κάπου οργανισμού, υπερδομής κλπ, αυτό από τη νομική πλευρά του θέματος.

Εγώ την έχω δεί αυτή τη συνέντευξη που έβαλες και δεν μου λύνει τις ίδιες απορίες που μου λύνει πχ ο Ν.Λυγερός και άλλοι. βλέπεις λοιπόν ή βλέπω εγώ τουλάχιστον ότι προπαγανδιστικά μπορεί ο κάθε κομματικός να λέει ότι θέλει για να προωθήσει τη γραμμή του κόμματος, οπότε γενικότερα το κομματικό ακροατήριο το δέχεται αναφανδόν και χωρίς αντιρρήσεις ή ερωτήσεις ότι λέγεται από την πλευρά των δημιουργών της συμφωνίας, αλλά τουλάχιστον εγώ αναρωτιέμαι για αρκετά πράγματα, και λέω γιατί τώρα και γιατί εμείς να προσπαθήσουμε να δώσουμε μια βιαστική λύση ( επικίνδυνη και τελείως λάθος λύση για τα συμφέροντας μας κατά την δική μου άποψη ).

Από τη στιγμή που η ίδιοι οι δημιουργοί της Κοτζιάς / Τσίπρας κάποια στιγμή αργότερα ομολόγησαν ότι δεν τους πίεσε κανείς Ε.Ε / ΝΑΤΟ, σκέπτομαι ότι όλο αυτό το σκηνικό στήθηκε μαζί με τις γιορτές που ήθελαν να κάνουν στις 21/8 ότι βγαίνουμε από τα μνημόνια ( σιγά μη βγαίνουμε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση ) ώστε να πάει στην ΔΕΘ και να πουλήσει νέο αφήγημα ώστε στις εκλογές ( ίσως και τον Οκτώβριο γιατί θεωρώ ότι δεν θέλει ο Τσίπρας να έχουν πάει στους συνταξιούχους μετά τον Γενάρη του 2019 τα σημειώματα των νέων μειώσεων των συντάξεων ) να πάρει ρελάνς και να ξαναμείνουν στις καρέκλες τους.

Δυστυχώς γι αυτούς η φωτιά στο ΜΑΤΙ τους χάλασε τις φιέστες, τους έμεινε η προπαγάνδα γυμνή και ο Κούλης έχει μείνει άφωνος εδώ και μήνες ψελίζοντας κάθε τόσο για εκλογές που αν τις κερδίσει δεν θα ξέρει τι να τις κάνει, αλλά λέμε τώρα.

Τελειώνω λέγοντας ότι η συμφωνία που θεωρείς σωστή είναι μια βραδυφλεγής βόμβα στα θεμέλια της χώρας, και η άποψη μου δεν έχει καμμία κομματική χροιά, αλλά είναι αποτέλεσμα από ότι έχω καταλάβει από τις διάφορες αναλύσεις που γίνονται συνεχώς γιατί πρέπει μέχρι τον δεκέμβριο να έχει ενημερωθεί ο κόσμος περί τίνος πρόκειται γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι η συμφωνία έγινε, ότι ισχύει και όλα καλά, τίποτα δεν έχει γίνει ακόμα, τίποτα δεν ισχύει ακόμα και ελπίζω να μην ισχύσει στο τέλος γιατί πρέπει να την αποδεχτούν οι Σκοπιανοί και να περάσει και εδώ και από την Βουλή μετά το δημοψήφοσμα των Σκοπίων, και όχι ότι μας λέει η κυβέρνηση αφού σαν δημιουργός της συμφωνίας λέει τα πράγματα όπως αυτή τα θέλει.

Δες μόνο τις προχθεσινές δηλώσεις του Καμμένου, που είναι κυβερνητικός εταίρος, ήταν στις Πρέσπες, και λέει σε κάθε ευκαιρία ότι όταν έρθει η συμφωνία στη βουλή δεν θα την ψηφίσει και θα ρίξει την κυβέρνηση και αναρωτήσου γιατί τα λέει αν η συμφωνία αυτή είναι πράγματι καλή για την χώρα. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι ο Τσίπρας δεν θα τολμήσει να μην την φέρει στη Βουλή και την περάσει με Π.Δ γιατί θα είναι πραξικόπημα κανονικό και θα βγάλει τον κόσμο στους δρόμους.

Ρίξε και εσύ μια ματιά, ή μάλλον άκουσε μια ολόκληση ανάλυση με υπομονή και αναρωτήσου για κάποια πράγματα που ακούγονται αν είναι λογικά ή παράλογα, αλλά άκου μην προσπεράσεις αδιάφορα, και εσύ μένεις εδώ και πιστεύω ότι σε ενδιαφέρει η πορεία της χώρας πέρα και έξω από κάθε κόμμα.

https://www.youtube.com/results?search_ ... F%8E%CE%BD
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#528784
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Τα στερεότυπα πάνε κι έρχονται πάλι.

< >


Τι θες να πεις Βίρνα;;; Πλένονται οι αριστεροί;;; :omg:

Οι true φυσικά και όχι, οι ντιντηδες ναι
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528785 https://m.lifo.gr/now/politics/184820/m ... se-o-topos
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528786
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#528787
Asimov έγραψε:Νομίζω ότι το θέμα ξαναβγήκε στην επιφάνεια γιατί, με αφορμή το θάνατο της γυναίκας, ο Μουρουτης και η Ομάδα Αλήθειας άρχισαν τα ποστς περί fake news.
Ξεφτιλικι πραγματικό και κάθαρμα ο εν λόγω....
Στο https://www.newsit.gr/politikh/lavros-o ... u/2596382/ υπάρχει αναφορά σε δίκη που δικαίωσε σχολείο και οικογένεια Σαμαρά. Ισχύει; Ενώ θυμάμαι το σκηνικό, δε θυμόμουν περί δίκης.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#528788
EDDIE_147 έγραψε:https://m.lifo.gr/now/politics/184820/minyma-mitsotaki-pros-dap-ndfk-gera-na-fygei-i-xeiroteri-kyvernisi-poy-gnorise-o-topos



δαπολαμογια ενωμενα, ποτε νικημενα.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#528789
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;


με καλυψες!!
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528792 ^θρασυπουστας®
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528810
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;


Η κοινή λογική ίσως ?
Μόνο που για να την βάλεις σε σειρά πρέπει να υπάρχουν οι πολλές και πολύπλευρες γνώσεις που απαιτούνται και που πιστεύω ότι δεν διαθέτουμε, οπότε συγκεντρώνεις τις γνώμες των ειδικών, ( όχι των δημοσιογράφων, όχι των πολιτικών κάθε κόμματος που σπεκουλάρουν κατά το δοκούν )τις φιλτράρεις, ανατρέχεις στην ιστορία της περιοχής, της πολιτικής, των συμφερόντων, προσπαθείς να καταλάβεις γιατί γίνεται κάτι και που αποσκοπεί κλπ και αποφασίζεις σύμφωνα με την δική σου λογική και τις όποιες γνώσεις τι είναι καλό για τη χώρα και όχι για το κόμμα της προτίμησης σου, έτσι λειτουργώ εγώ και δεν θα πω σε κανέναν πως πρέπει να λειτουργεί εκείνος.

Στα εθνικά θέματα όπου οτιδήποτε γίνεται μας επηρεάζει για τις επόμενες δεκαετίες και βάλε χρειάζεται πολύ δουλειά για να έχει κάποιος άποψη, αν αντιλαμβανόμαστε επιδερμικά ότι μας σερβίρουν όσοι έχουν συμφέρον αδιαφορώντας για τις μελλοντικές ζημιογόνες επιπτώσεις είμαστε άξιοι της τύχης μας, και επειδή αυτό συμβαίνει συνεχώς ακολουθώντας σαν πιστά σκυλάκια ότι μας πασάρουν οι εκάστοτε κομματάρχες φτάσαμε στον πάτο του βαρελιού, και από ότι βλέπω δεν απασχολεί κανέναν ότι έχουμε βάλει υπογραφές δέσμευσης σε πολλά θέματα για τα επόμενα 40-42 χρόνια, οπότε είναι μάταιο να συζητάμε περαιτέρω για οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528831
popolaros έγραψε:
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;


με καλυψες!!


Μου έβαλες να δω μια συνέντευξη την οποία την είχα δεί, αυτή η συνέντευξη είναι πρίν την υπογραφή στις Πρέσπες, από τότυε και μέχρι σήμερα έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι για αυτή τη συμφωνία, όπως είπα την είχα δεί και το συμπέρασμα μου είναι το ίδιο σήμερα με το τότε, αλλά την έβαλα να την ακούσω ραδιοφωνικά ξανά για να επαληθεύσω την αρχική μου εντύπωση.
Δηλαδή ότι ο δημοσιογράφος, ο νομικός και ο καθηγητής στο τέλος συμφωνούν ότι η συμφωνία αυτή είναι βιαστική, δεν υπήρχε λόγος να γίνει, έχει ασάφειες, έχει αντιφάσεις, και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει, μόνο ο Κατρούγκαλος προσπάθησε να την υποστηρίξη όντας ένας από τους δημιουργούς της.

Οπότε πιστεύω ότι ή δεν την παρακολούθησες ολόκληρη ή δεν κατάλαβες τι έλεγαν ή δεν θέλησες να αντιληφθείς το θέμα που συζητάνε, άρα το λιγότερο που θα πω για το παράδειγμα που μου έβαλες είναι ότι είναι τουλάχιστον ατυχές.

Η συμφωνία αυτή είναι πολιτική με ξεκάθαρη ιδεολογική βάση και δεν βοηθάει τη χώρα απεναντίας της αφαιρεί πλεονεκτήματα και την διχάζει.