Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#608674


Edit, mod

η μεγαλύτερη σου ξεφτίλα είναι η τελευταία φράση της γιατρού

Το ανέβασα στην σελίδα σας, κ «υπουργέ» αλλά μπλοκαρίστηκε... όποτε είναι στην δικη μου πλέον...

αυτοί είστε. ένα μάτσο εγωκεντρικοί και αλαζονικοί ρεμπεσκέδες
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#608677


πόσο πάει το σανό στις διεθνείς αγορές;
Άβαταρ μέλους
By IKE
#608683 :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#608684 Το μεταμεσονύκτιο δώρο της κυβέρνησης στους ιδιοκτήτες ΜΜΕ ήταν βέβαια αναμενόμενο αλλά όχι σε... τέτοια έκταση. Η Ν.Δ. καταργεί με ένα άρθρο (αρ. 158) τον Νόμο Παππά αλλά και προηγούμενους νόμους που επέβαλλαν την αναγκαστική ονομαστικοποίηση των μετοχών σε κάθε εταιρεία ΜΜΕ.
Οι ιδιοκτήτες των ΜΜΕ δεν έχουν κατά συνέπεια την υποχρέωση να καταθέτουν «πόθεν έσχες», ενώ κανείς πλέον δεν θα γνωρίζει ποιος είναι ο πρώτος ή ο τελευταίος μέτοχος μιας ανάλογης επιχείρησης, μια και όλα συμπεριλαμβάνονται στα πάσης φύσεως funds.  


https://www.efsyn.gr/politiki/paraskini ... then-eshes

Σκάνδαλο στο σκάνδαλο....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#609024 Ένα θέμα που θα απασχολήσει πολύ τον επόμενο καιρό είναι η ψήφος κατοίκων εξωτερικου.

Πρακτικά ανα τον κόσμο υπάρχουν όλες οι πιθανές λυσεις:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Right_o ... _of_origin

Προσωπικά θεωρώ απαραίτητη την αλλαγή του νόμου και αυτό που πρέπει να συζητηθεί εις βάθος είναι το προς ποια κατεύθυνση, σε συνδυασμό δε με την αλλαγή της στάσης ως προς το δικαίωμα ψήφου για τις τοπικές των μόνιμων κατοίκων.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609042 Είναι θέμα που όντως θέλει σκέψη, και σίγουρα πρέπει να αλλάξουν κάποια πραγματάκια. Από τα βασικά προβλήματα ΙΜΗΟ είναι η "ταξικότητα" που έχει η ψήφος ΑΤΜ, ήτοι, όποιος έχει γκαφρά παίρνει το αεροπλάνο, έρχεται, ψηφίζει και επιστρέφει στο εξωτερικό, ενώ όποιος δεν έχει... μεσιέ λε πουλ.

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως δείχνουν ότι το θέμα θα τοποθετηθεί (όπως πάντα) σε καθαρά ψηφοθηρικά πλαίσια. Δεν έχω ασχοληθεί παρά μόνο επιδερμικά όμως, ελπίζω να είμαι λάθος.
Eddiet, από τις πρώτες εντυπώσεις (είπαμε, φτωχές), μου φάνηκε ότι η πιο υπεύθυνη προσέγγιση είναι του κουκουέ, γιατί θέτει κάποιους στοιχειώδους σημασίας όρους στο δικαίωμα, όπως λ.χ. τα χρόνια παραμονής στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#609053 Κι εγώ ειμαι της άποψης οτι πρεπει να μπουν κάποια κριτήρια, αλλά κάτι παπαριές του στυλ ΑΦΜ, περιουσια κλπ δεν ειναι προς συζήτηση.

Υπόψιν, ότι υπάρχει ήδη γνωμοδότηση ειδικής επιτροπής επί Σύρριζα η οποια δεν θέτει περιορισμό επειδή καταρχήν οποιοσδήποτε περιορισμός μάλλον θα κατεπεπτε λόγο αντισυνταγματικότητας.
Βάση αυτής της γνωμοδότησης ψηφίζουν όλοι οι Ελληνες πολίτες, χρειάζεται αυτοπρόσωπη παρουσία σε εκλογικό τμήμα του εξωτερικού, και εκπροσωπούνται μέσω βουλευτών του εξωτερικού των οποιων ο αριθμός αυξάνει αναλόγως της προσέλευσης.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#609057 Επισης, είναι άλλο πράγμα το να δοθεί η δυνατότητα σε όσους είναι κανονικά εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, και άλλο το να βάλουμε σωρηδόν τους 3ης γενιάς που μπορεί να μην έχουν πατήσει το πόδι τους εδώ.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#609061 Θα πρεπει


Α)να μπουνστον κοπο να κανουν τη διαδικασια να ενταχθουν στους καταλογους και πιθανον να πανε σε πρεσβεια -προξενειο
Β) να εχουν ελληνικη υπηκοοτητα

Αυτα για μενα παντως σημαινουν πως θελουν τουλαχιστον να εχουν καποια σχεση με την Ελλαδα....
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#609062 ΟΝΝΕΔ, ΟΝΝΕΔ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ,
ΖΗΤΏ Η ΧΡΥΣΉ ΑΥΓΉ...
https://www.efsyn.gr/politiki/kybernisi ... i-epistoli
Θέλει η πουτ@να να κρυφτεί, μα η χαρά δεν την αφήνει... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609063 Σιγά μη θέλουν να κρυφτούν. Αυτά πιστεύουν, αυτά θέλουν, αυτά λένε. Ακραία συντηρητικοί, φοβικοί και ακροδεξιοί. Το κρίμα είναι όταν τέτοιες απόψεις υιοθετούνται από νέα παιδιά. :(