Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#589439
ArrowsFA1 έγραψε:Νόμος, μαζί με το αξίωμα ότι ο λαός δεν θα ψηφίσει ποτέ αυτόν που τον πλήγωσε για μια τετραετία.


φιξντ :)
Άβαταρ μέλους
By corsair
#589440
red_monster έγραψε:Αν καταφέρει και ξεμπλοκάρει 1-2 μεγάλες επενδύσεις θα λύσει πολλά από τα προβλήματα του/μας.


Οποτε να περιμενουμε να δουμε διοδια και στις γειτονιες μας? :hmmm:

Δεν ξερω, απλα οποτε ακουω "επενδυσεις" συνηθως το αποτελεσμα ειναι το ξεπουλημα καποιου δημοσιου φορεα/γης κλπ το οποιο και καλα ηταν βαρυδι, και φυσικα η κινηση αυτη συνοδευεται παντα μα παντα απο αμεσο κοστος στην τσεπη των υπολοιπων.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#589442
mirage έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
mirage έγραψε:
elteo έγραψε:Μπορεί ο πθ τώρα να εφαρμόσει κάποιο ευνοικό μέτρο (πχ 20.000 προσλήψεις) χωρίς την έγκριση της ΕΕ?
Γιατί 20000 προσληψεις ΔΥ ειναι ευνοϊκό μέτρο;


Αν χρειάζονται γιατί δεν είναι;
Το θεμα ειναι αν θα γινουν εκει που χρειαζονται κλπ. Τεσπα ειναι τεράστια κουβέντα και ο χώρος άκρως ακατάλληλος.


Αν δεν μας αφήνουν όμως να κάνουμε έστω και μια πρόσληψη, πως θα διορθώσουμε το Κράτος; Δεν χρειαζόμαστε γιατρούς, δασκάλους, ελεγκτές κλπ;

ΥΓ: Για τον χώρο συμφωνώ, αλλά εσύ ως πολιτσμάνος, θα μπορούσες να κάνεις κάτι για αυτό. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589444
mirage έγραψε:Αυτό το οι Βρυξέλες κυβερνούν νομίζω ειναι η μεγαλύτερη αυταπατη από όλες αλλα ΟΚ, εγω ζω στα εξωτερικα κτλ

Δεν μπορείς να χρωστάς λεφτά, όπως επίσης δεν μπορείς να είσαι σε μια ένωση και να συνεχίζεις να έχεις την αυταπάτη ότι είσαι κυρίαρχος της χώρας σου

Ακόμα και σε πιο ιδανικές καταστάσεις που δεν έχουν να κάνουν με τα προβλήματα μας, όπως για παράδειγμα την εναρμόνιση της νομοθεσίας σου με την ευρωπαϊκή προφανώς δε μιλάμε για μια χώρα που είναι απόλυτα ανεξάρτητη

Το ίδιο φυσικά πάει και για άλλες περιπτώσεις όπως το νατο.
Και αν μάλιστα μιλάμε για μια τόσο μικρή χώρα όπως η δική μας και πληθυσμιακά και οικονομικά, τότε είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχει ένας πιο ισχυρός νταβας που θα μας λέει τι να κάνουμε οπότε το κρίνει σκόπιμο

Αυτό βέβαια είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν αρκετοί ότι για όλα μας τα κακά φταίνε οι έξω, φυσικά και δεν φταίνε για όλα, ίσως δεν φταίνε καν για τα περισσότερα, αλλά σίγουρα φταίνε για πολλές από τις πολιτικές που εφαρμόζονται στην Ελλάδα της κρίσης και σίγουρα δεν είναι η προτεραιότητα τους το αν εμείς θα μπορέσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς ή όχι και με αυτή τη λογική υπάρχει το γενικότερο αίσθημα κατά της εε που έχουν αρκετοί Ευρωπαίοι πολίτες
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#589450
corsair έγραψε:
red_monster έγραψε:Αν καταφέρει και ξεμπλοκάρει 1-2 μεγάλες επενδύσεις θα λύσει πολλά από τα προβλήματα του/μας.


Οποτε να περιμενουμε να δουμε διοδια και στις γειτονιες μας? :hmmm:

Δεν ξερω, απλα οποτε ακουω "επενδυσεις" συνηθως το αποτελεσμα ειναι το ξεπουλημα καποιου δημοσιου φορεα/γης κλπ το οποιο και καλα ηταν βαρυδι, και φυσικα η κινηση αυτη συνοδευεται παντα μα παντα απο αμεσο κοστος στην τσεπη των υπολοιπων.



Όποτε ακούω «αεροπλάνο» μου έρχεται στο μυαλό ένα σιδερένιο πουλί που όταν κάνει πως χάνει ισορροπία επέρχονται δεκάδας θάνατοι.

Θυμίζω τι έγινε με τους μισθούς των υπαλλήλων του ολπ
Με το χώρο περιπάτου του ΙΣΝ
Με την ασφάλεια των χρηστών της ΑΟ
Κλπ κλπ


Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.
Το κράτος χρειάζεται ως εποπτεύουσα αρχή
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589452
red_monster έγραψε:Η αριστεία είναι η δυνατότητα που δίνει η κοινωνία στο άτομο να αναδεικνύεται και να ξεχωρίζει. Το άτομο γίνεται καλύτερο.
Ο Αρίστος αξιωματικός πρέπει να έχει πιο γρήγορη προαγωγή καλύτερες απολαβές κλπ. Όχι άλλο ίσωμα :rtfm:
Ξέρεις ποια καθεστώτα κυνήγησαν την αριστεία ε; :roll:

Δεν μπορώ να κρίνω αν είμαι Αρίστος. Δεν χρειάζεται κιόλας μιας και δεν αμείβομαι από το δημόσιο. Αξιολογητές μου είναι οι πελάτες μας.




Λεβεντόπαιδο Aρίστο, μπες στο μαγαζί και κλείσ’ το :s_drinks

Αξιοπρόσεκτο πάντως το πώς κάποιοι επικαλούνται την αριστεία, εννοώντας την αξιοκρατία, την ίδια ώρα που είναι οι μεγαλύτεροι ευνοημένοι από το κατάλληλο επώνυμο, τα λεφτά του μπαμπά κοκ. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589453 Βασικά η έννοια του άριστου έχει τελείως διαφορετική έννοια από τα αρχαία χρόνια και εννοείται ότι μιλάμε για κάτι κληρονομικό

Πράγμα που δεν θεωρώ σωστό σαν σκέψη, η κληρονομικότητα πάντα μετράει και θα μετράει αλλά μέχρι ένα σημείο, αλλά σημασία έχει και τι κάνεις εσύ

Ο σύριζα πάντως με τις πολιτικές του το μόνο που έκανε είναι να δημιουργεί μια ομοιογενή μάζα στον πάτο την ωραία που οι πραγματικά πλούσιοι έμεναν ανέγγιχτοι, οπότε απλά μεγάλωνε τις κοινωνικές διαφορές

Βέβαια όπως έχω προσπαθήσει να ξαναεξηγησω τους κανονικά πλούσιους δεν γίνεται να τους αγγίξεις και είναι σανός να κάνεις υποτίθεται αναδιανομή μεταξυ των μεσαίων και των χαμηλών. Το να πάρεις τα λεφτά του μεσαίου που θα ήθελε να τα ρίξει ας πούμε στην επιχείρηση του (ναι υπάρχουν και αυτοί) και να τα κάνεις μέρισμα στο τέλος το μόνο αποτέλεσμα που θα φέρει είναι να πεινάσουν όλοι

Η ΝΔ από την άλλη που της αρέσει να λέει ότι εκπροσωπεί τη μεσαία τάξη μια χαρά την πήδηξε, δεν άρχισαν όλα ξαφνικά το '15
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#589458
QsisVTS έγραψε:Βέβαια όπως έχω προσπαθήσει να ξαναεξηγησω τους κανονικά πλούσιους δεν γίνεται να τους αγγίξεις


Προφανώς, όσο το σύστημα λέγεται Καπιταλισμός. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#589459
Same_old_story έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Νόμος, μαζί με το αξίωμα ότι ο λαός δεν θα ψηφίσει ποτέ αυτόν που τον πλήγωσε για μια τετραετία.


φιξντ :)

Δεν κατάλαβα αν εννοείς ότι δεν θα ξανά ψηφίσει για μια (προφανώς την επόμενη) τετραετία, ή ότι δεν θα ψηφίσει αυτόν που τον πλήγωσε για τα προηγούμενα τέσσερα έτη. Λογικά εννοείς το πρώτο και έχεις απόλυτο δίκιο στην προσθήκη σου.
Μετά, είπαμε, κοντή μνήμη...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589460
QsisVTS έγραψε:Η ΝΔ από την άλλη που της αρέσει να λέει ότι εκπροσωπεί τη μεσαία τάξη μια χαρά την πήδηξε, δεν άρχισαν όλα ξαφνικά το '15

Εδώ μας τα χαλάς λιγάκι, εννοείται ότι όλα άρχισαν το 2015. Για πιο πρίν έχει παραγραφεί η ιστορική μνήμη. :rtfm: :iconcool:

Διασκεδάζω αφάνταστα με όσους -ακόμα και εδώ μέσα- λένε ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσουμε τη ΝΔ. :lol: Λες και δεν είναι ο ίδιος οργανισμός (και ως επί το πλείστον τα ίδια άτομα) που είναι μέρος του προβλήματος που μας έφεραν εδώ... Για να φέρω ένα αντιπαράδειγμα, αν Σύριζας στις μεθεπόμενες μου πει "ψήφισε με για να γίνει επιτέλους ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας" τότε η μόνη απάντηση που αρμόζει είναι ότι είχαν την ευκαιρία τους και λάκισαν φοβούμενοι το πολιτικό κόστος (και γείωσαν τον Φίλη).

Αντίστοιχα λοιπόν, σε οτιδήποτε και αν υπόσχεται η ΝΔ η απάντηση είναι: τι έκαναν γι αυτό τις προηγούμενες φορές που ήταν στην εξουσία; :hmmm:

Το θέμα με την κληρονομικότητα είναι ότι έχεις κάτι απίθανους φελλούς που έφτασαν εκεί που βρίσκονται αποκλειστικά και μόνο εξαργυρώνοντας το όνομα τους. Λχ. η Φώφη και ο ΓΑΠ (ζωντανή απόδειξη του τι γίνεται όταν διαλέγεις πρόεδρο κόμματος με επετηρίδα/κληρονομικό χάρισμα) ή ο Μίλτος Βαρβιτσιώτης. :lipsealed: :tomato: Δεν μιλάμε για ένα αναμενόμενο boost που σε κάνει να ξεχωρίζεις λίγο παραπάνω από άλλους αντίστοιχα ικανούς, αλλά για άτομα που πορεύτηκαν στη ζωή 100% χάρη στο επίθετο τους, κι αν ήταν απλοί ανώνυμοι δεν θα τους εμπιστευόσουν ούτε περίπτερο. Όχι ότι δεν γίνονται αντίστοιχα βολέματα και από τους απέναντι, πχ. η κόρη της Τασίας Χριστοδουλοπούλου...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#589461
Zorz έγραψε:
red_monster έγραψε:Η αριστεία είναι η δυνατότητα που δίνει η κοινωνία στο άτομο να αναδεικνύεται και να ξεχωρίζει. Το άτομο γίνεται καλύτερο.
Ο Αρίστος αξιωματικός πρέπει να έχει πιο γρήγορη προαγωγή καλύτερες απολαβές κλπ. Όχι άλλο ίσωμα :rtfm:
Ξέρεις ποια καθεστώτα κυνήγησαν την αριστεία ε; :roll:

Δεν μπορώ να κρίνω αν είμαι Αρίστος. Δεν χρειάζεται κιόλας μιας και δεν αμείβομαι από το δημόσιο. Αξιολογητές μου είναι οι πελάτες μας.




Λεβεντόπαιδο Aρίστο, μπες στο μαγαζί και κλείσ’ το :s_drinks

Αξιοπρόσεκτο πάντως το πώς κάποιοι επικαλούνται την αριστεία, εννοώντας την αξιοκρατία, την ίδια ώρα που είναι οι μεγαλύτεροι ευνοημένοι από το κατάλληλο επώνυμο, τα λεφτά του μπαμπά κοκ. :s_roses


Είπαμε για την καμήλα που βλέπει πάντα τις καμπούρες των άλλων και όχι την δικιά της
Το μίσος μερικών χρήζει ψυχιατρικής αντιμετώπισης :s_roses

Υπενθυμίζω για τι άνθρωπο μιλάμε.
viewtopic.php?f=9&t=293&start=2070

Αφού όρμηξε και πέταξε τόνους λάσπης και προσβολής εν τέλει "ταπώθηκε" από τη δική του πηγή :vava:
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 17 Ιουν 2019, 21:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589462 Χρήζει, δηλαδή χρειάζεται (πχ μαθήματα ελληνικών) , και όχι χρίζω (πχ κάποιον ιππότη, καθότι άριστος).
Τουλάχιστον πετύχαμε την γενική, κάτι είναι κι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589465
Το θέμα με την κληρονομικότητα είναι ότι έχεις κάτι απίθανους φελλούς που έφτασαν εκεί που βρίσκονται αποκλειστικά και μόνο εξαργυρώνοντας το όνομα τους.


https://www.huffingtonpost.gr/2015/09/26/politiki-nd-mitsotakis_n_8199972.html

«Το όνομα αυτό ήταν πλεονέκτημα στην αρχή αλλά έγινε μειονέκτημα. Στη ΝΔ έπαιζαν ρόλο οι εσωκομματικές ισορροπίες των οικογενειών κι αυτό θέλω να το αλλάξω γιατί αυτό είναι πρόβλημα για τη Νέα Δημοκρατία».


:s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin :s_biggrin

Το προβλημα με τον Κυριακο ειναι ακριβως αυτο. Οτι ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτα που λεει. Δεν εχει την πολιτικη οξυδερκεια ενος Κωστακη Καραμαν Αλη (για να τον συγκρινω με καποιον ιδιου διαμετρηματος, οχι τιποτα τσολια στυλ Φωφη&Co) aka "πες ρε οσες παπαριες μπορεις, εδω εχουμε να κανουμε με κατσαπλιαδες, πες τους οτι θα διωξω νταβατζηδες, Εφραιμ ολα ποπα ρε μλκ λεμαι", το πολιτικο και κοινωνικο του pedigree ειναι τοσο εκδηλο ακομα και σε μια του καλημερα. Ο ανθρωπος ειλικρινα πιστευει οτι εχει καθαρισει το κομμα του απο ισορροπιες οικογενειων / ιδεολογικων ρευματων/ αδελφινων ( ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΑΣΙΜΩ :s_laughat ) , ειναι ο απολυτος αρχοντας. Οχι που στης (ασιμω παρε με τηλ μλκ :s_laughat ) 08/07 θα του ερθουν οι αποφασεις υπογεγραμμενες απο τους δερβεναγες της ΝΔ. Οχι που τα δανεικα του Αλαφουζεικου ειναι ηδη διπλασια του αρχικου κεφαλαιου λογω τοκων. :s_bye


«Βεβαίως κι έχω ένσημα. Ακούω πολλά και για το βιογραφικό μου. Δούλεψα στην Εθνική Τράπεζα και άλλες επενδυτικές τράπεζες στο εξωτερικό. Έχω βάλε το λιθαράκι μου σε εταιρείες που σήμερα είναι μεγάλες. Ξέρω τι σημαίνει επιχειρηματικότητα».


Σε μια Τουρκια :shifty: θα τον εσερναν απο Τζοντιρι για καμια 400 στρεμματα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589470 Κακοί οι Συριζαιοι, κακοί και οι ΝΔαιοι τελικά ποιοι είναι οι καλοί;
Γιατί κανείς δεν λέει;
Είναι μυστικό; Μια χαρά γνώση για τα πεπραγμένα όλων βλέπω.
Μήπως να απέχουμε μαζικά γιατί δεν υπάρχει κόμμα εξουσίας της προκοπής στην Ελλάδα;

Η φάση είναι Σκύλα και Χάρυβδη, ανέκαθεν έτσι ήταν στην Ελλάδα, απλά άλλαξε μανδύα η Σκύλα και από ΠΑΣΟΚ έγινε Σύριζα. Μια 4ετια ο ένας μια ο άλλος και όλα πομπα

< >