Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590179
Anonymous Founder έγραψε:Μα η πραγματικότητα αυτή, δεν αφορά το φόρουμ. Και δίπλα μας έχουμε άπειρα παραδείγματα αμόρφωτων με πανεπιστημιακό πτυχίο, και πανέξυπνων και μορφωμένων ανθρώπων με απολυτήριο λυκείου. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος σοκάρεται με κάτι τέτοιο. Ξαναλέω, για εμένα το ποιο πανεπιστήμιο έβγαλε κάποιος είναι απλώς μια αρχική ένδειξη ικανότητας: θα πρέπει και να την δικαιολογήσει στην συνέχεια.
Γενικώς, όποιος ασχολείται υπερβολικά με το τι έχει σπουδάσει, είναι μάλλον γιατί δεν έχει κάποια αξιόλογη καριέρα κατόπιν. Εμένα οι συνάδελφοι που συναντώ, δεν με ρωτάνε σε ποια σχολή έχω πάει και με τι βαθμό τελείωσα, συνήθως δεν ασχολούνται καν ειδικά στο εξωτερικό ούτε με τον τομέα σπουδών. Δεν έχω καταλάβει γενικά αυτόν τον φετιχισμό που έχουν κάποιοι στην Ελλάδα. Ούτως ή άλλως πάνω απ' όλα μετράει η δουλειά σου και το βιογραφικό σου. Τι να το κάνει ο άλλος το αν εσύ αποφοίτησες από το πολυτεχνείο με άριστα, αν κατόπιν αυτό δεν το δικαιολογείς;
Αντίστοιχα και μιας και είμαστε στην Πολιτική: θα πήγαινες ποτέ στον Τσίπρα (Πολιτικός Μηχανικός έχει τελειώσει) να σου φτιάξει το σπίτι; Εγώ σίγουρα όχι! Γιατί το παλικάρι είναι φανερό πως καμία όρεξη δεν είχε να γίνει μηχανικός. Ακόμη και με την αξία του να πέρασε τα μαθήματα, δεν θα το... ρισκάρω με το σπίτι μου.
Ε, αντίστοιχα και με όλα τα υπόλοιπα. Ειδικά όσοι πρήζουν τομπολίνια με το πόσο γαμάτοι είναι στην δουλειά τους, είναι και οι πιο ύποπτοι. Ειδικά όταν την καιγαμωσύνη τους την πιστοποιούν μόνον συγγενείς και φίλοι και όχι ένα σοβαρό βιογραφικό.
Στοιχειώδη πραγματάκια δηλαδή, όχι κάτι άλλο.

αυτά που περιγράφεις πάντως είναι φάσεις της ζωής

όταν είσαι πιο μικρός και νέος κάθεσαι και ασχολείσαι με τη σχολή σου και τους βαθμούς σου.. το ακούς να το σχολιάζουν πιο νέοι

όταν περάσει λίγο η φάση και καταλάβεις ότι αυτό δεν έχει σημασία κάθεσαι και ασχολείσαι με τα βιογραφικά

όταν περάσει και αυτή η φάση μετά κάθεσαι και ασχολείσαι με το πόσο γαμάτος είσαι στη δουλειά

και υποθέτω ότι μόλις περάσεις από όλες τις φάσεις και καταλάβεις τη ματαιότητα της ζωής δεν σε νοιάζει τίποτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590182
diplomat έγραψε:
markvag έγραψε:κάποιες από τις προτάσεις του είναι λογικές (και αριστερές... :lol: :inlove: )


Διαβάζοντας το quotαρισμένο φαντάστηκα φάτσα πογιόπουλου στο άκουσμα ότι τη μείωση π.χ. του φόρου μερισμάτων τη λες και αριστερή, με έχει πιάσει νευρικό. :lol:



:lol: :lol: Προφανώς και δεν ήταν αυτή η πρόταση στις αριστερές... :lol: Στη μείωση του πρώτου συντελεστή φορολογίας εισοδήματος και στη μείωση του ΦΠΑ αναφερόμουν κατά βάση...


diplomat έγραψε:Αν κι εγώ πέφτω έξω στις προβλέψεις μου τελευταία, επιμένω στην άποψή μου ότι ο coolio θα έρθει με κρατικοδίαιτο berserk mode on.



Καλά, αυτό είναι τόσο στάνταρ που η απόδοση είναι 1, ούτε καν 1,000001 :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590184 Η σύζυγός μου στο ΕΜΠ από το 92, μου λέει ότι Αλέξης μπήκε κανονικά με τις εξετάσεις στο ΕΜΠ. Οπότε μην το κουράζουμε. Όπως έχω βάλει φωτιγραφία της διπλωματικής εργασίας του με θέμα τα ρέματα της Αττικής την υπέβαλε το 1999 στο οπισθόφυλλο δε ευχαριστεί ονομαστικά όσους τον βοήθησαν στην παρουσίαση της
Μεταξύ αυτών φυσικά την Περιστέρα τον Μπελαβιλα , και άλλους

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590193 Παλιό, έχει ήδη σχολιαστεί. Προφανώς και έχει χιουμοριστικό τόνο και δεν είναι ακριβώς "κατάρα" υποθέτω... Κρίνοντας από το ποιος το λέει δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590195 Δε νομίζω ότι κάποιος που λέει αυτή μπορεί να έχει θέμα με τις αιμορροΐδες του
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590196
Anonymous Founder έγραψε:Παλιό, έχει ήδη σχολιαστεί. Προφανώς και έχει χιουμοριστικό τόνο και δεν είναι ακριβώς "κατάρα" υποθέτω... Κρίνοντας από το ποιος το λέει δηλαδή.


Mea culpa, δεν το 'χα δει. :sorry:

Ακόμα βέβαια κι αν δεν πρόκειται περί χουμορακίου (που εδώ που τα λέμε εάν όντως επρόκειτο για τέτοιο θα ήταν μετριοκακού επιπέδου at best), προσωπικά δίνω pass λόγω του φοβερού ρατσισμού που έχει υποστεί η ελληνική λοατκι κοινότητα, ακόμα κι αν δε βλέπω τίποτα θετικό σε τέτοιες αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590201
diplomat έγραψε:, προσωπικά δίνω pass λόγω του φοβερού ρατσισμού που έχει υποστεί η ελληνική λοατκι κοινότητα, ακόμα κι αν δε βλέπω τίποτα θετικό σε τέτοιες αναρτήσεις.

Πραγματικά και φιλικά να το προσέξεις αυτό (το να αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους διαφορετικά χωρίς πραγματικό λόγο).
Πέρα από το ότι έχει το αντίθετο αποτέλεσμα τελικά από αυτό που θες ή ελπίζεις, στο τέλος θα κάνεις το μυαλό σου σαλάτα

Δε σου ζήτησε κάνεις pass για να πει την κοτσανα του, ο,τι γουστάρει λέει

(Και πάλι τονίζω το ότι στο λέω φιλικά)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590202 Κοίταξε, έχω ένα κακό να ψάχνομαι με το context της κάθε περίπτωσης και να μην τα βλέπω όλα in a vacuum. Σκέφτομαι ότι όταν ένας άνθρωπος δέχεται καθημερινή λεκτική βία (στις καλές μέρες) για μια προσωπική του επιλογή, ενδέχεται ο άνθρωπος αυτός να βγάλει κάποια αντίδραση με λανθασμένο τρόπο αποσυμπιέζοντας κάμποσο από το μίσος που έχει δεχθεί. Λαμβάνω δηλαδή υπόψιν ότι κάποια γεγονότα οδήγησαν σε συσσώρευση αρνητικών συναισθημάτων που οδήγησαν σε μια ετεροχρονισμένη αντίδραση του ατόμου που υπέστη αυτά τα γεγονότα.

Και στο παρελθόν πολλοί φίλοι μου έχουν πει παρόμοια πράγματα, πχ. ότι παραείμαι "ευαισθητούλης" με συγκεκριμένες ομάδες και συγκεκριμένα θέματα, όμως αυτό μάλλον δε θα αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590203 Ναι οκ δεν θεωρώ κάτι κακό την ευαισθησία, ίσα ίσα, από τη στιγμή που και ο ίδιος "πάσχω" πολύ από αυτήν.
Και για αυτό το λόγο το συγκεκριμένο αστείο του τύπου το βρίσκω τελείως χαζό όπως θα το έβρισκα αν το έλεγε ο οποιοσδήποτε και θεωρώ ίση μεταχείριση να λέμε ότι πρόκειται για ένα ηλίθιο αστείο όποιος και αν το είπε.

Εκεί σκαλωσα, το να σκέφτεσαι ότι είναι ηλίθιο εκ πρώτης όψεως (που συμφωνώ μαζί σου) αλλά μετά να λες ωπ, λάθος το είπε καταπιεσμένη μειονότητα άρα ας τον χτυπήσουμε στην πλάτη σαν το καθυστερημένο ανηψι μας για να μη νιώσει μειονεκτικά δε βρίσκω σε τι εξυπηρετεί :hmmm:

Γουσταρε και το είπε, μπράβο του και δικαίωμα του (όπως θα έπρεπε να είναι δικαίωμα του καθενός να λέει ο,τι θέλει) και επειδή το είπε δημόσια θα πρέπει να είναι ανοικτός σε κριτική όπως κάθε άλλος άνθρωπος, εφόσον δεν θέλουμε να διαφέρει από άλλους ανθρώπους.

Πώς να στο πω δεν είναι σωστό ειδικά αν θες να είσαι ουσιαστικά πολιτικά ορθός και όχι θύμα του καθωσπρεπισμού να βλέπεις ότι κάποιος είναι "άτομο με ειδικές ανάγκες" χωρίς να είναι

Εγώ δε σου είπα να μην έχεις ευαισθησίες προς τον αδύναμο, αλλά να τον αντιμετωπίζεις ως ίσο, αλλιώς μια ζωή αδύναμος θα είναι.

Και αυτό είναι κάτι που καλλιεργείται από αυταρεσκους ανθρώπους που πιστεύουν ότι τα ξέρουν όλα και τα κάνουν όλα σωστά αλλά το μόνο που πραγματικά επιθυμούν είναι να ικανοποιήσουν το εγώ τους και να δείχθουν ότι στέκονται δίπλα στους αδύναμους και ότι κάτι και καλά κάνουν.
Μην πέφτεις στην παγίδα να φέρεσαι σαν κι αυτούς

Είναι η αντίστοιχη συμπεριφορά που έχουν κάτι πλούσιες γριές που είναι και καλά φιλανθρωπες
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 21 Ιουν 2019, 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590204 Στέκομαι ιδιαίτερα στην αντίδραση γιατί κατανοώ τις ευθύνες του συντηρητισμού της κοινωνίας που φέρνουν περιθωριοποίηση, γκετοποίηση και ριζοσπαστικοποίηση συγκεκριμένων ομάδων, πράγμα που δε βοηθάει καμία από τις δύο πλευρές. Το PC κομμάτι το καταλαβαίνω γιατί όντως έχει χρησιμοποιηθεί ως πάτημα από διάφορους περίεργους, όμως το βασικό κομμάτι για μένα στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι η αντιμετώπιση των ρατσιστικών συναισθημάτων από τα οποία απορρέει η βία, οι ακραίες αντιδράσεις από τα rebukes συγκεκριμένων ομάδων μέχρι σωματική βία εναντίον τους etc. Το παράδειγμα του ζακ παραείναι πρόσφατο για να το ξεχάσουμε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590205 Ο Ζακ που λες ήταν κριμα που πέθανε ως άνθρωπος όχι ως λοατκι συγκεκριμένα, το δεύτερο το θεωρώ τελείως τυχαίο (πέρα από τη δημοσιότητα)

Αν θες να βάλουμε και το θέμα του χρήστη/πρώην χρήστη μέσα.. αλλά οι καιροί επιτάσσουν νομιμοποίηση βλέπεις
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590206 To ΛΟΑΤΚΙ κομμάτι πιθανόν να συνετέλεσε στο θάνατό του. Κοινώς, αν ήταν "φυσιολογικός", ίσως να μην τον είχαν σαπίσει έτσι στο ξύλο. Δεν είναι πάντα πολιτική ορθότητα δηλαδή να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι... Στην περίπτωση που συζητάμε της Πάολας Ρεβενιώτη, είτε το είπε σοβαρά, είτε όχι, παραμένει και για μένα άσχημο αυτό που έγραψε. Κάτι τέτοια μεγεθύνουν την "γραφικότητα" της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας, όταν ο στόχος είναι ακριβώς ο αντίθετος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590209
Anonymous Founder έγραψε:To ΛΟΑΤΚΙ κομμάτι πιθανόν να συνετέλεσε στο θάνατό του. Κοινώς, αν ήταν "φυσιολογικός", ίσως να μην τον είχαν σαπίσει έτσι στο ξύλο. Δεν είναι πάντα πολιτική ορθότητα δηλαδή να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι... Στην περίπτωση που συζητάμε της Πάολας Ρεβενιώτη, είτε το είπε σοβαρά, είτε όχι, παραμένει και για μένα άσχημο αυτό που έγραψε. Κάτι τέτοια μεγεθύνουν την "γραφικότητα" της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας, όταν ο στόχος είναι ακριβώς ο αντίθετος.


Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος στόχος και να μην είπε απλά μια κοτσανα;

Επίσης για ποιο λόγο ένα "λοατκι" άτομο ξαφνικά πρέπει να εκπροσωπεί όλα τα υπόλοιπα μαζί και θα πρέπει να είναι τύπος και υπογραμμος όταν μιλάει δημόσια;

Ξεκολλατε λίγο, ο καθένας ο,τι γουστάρει κάνει