Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#625556 Πυρετός πάντως μπορεί να σημαίνει και Η1Ν1. Θα συστήσω σε όλους με τέτοια συμπτώματα να κάνουν το τεστ αν έχουν τον ιό της γρίπης. Κάνει γύρω στα 10€ και γίνεται με μια μπατονέτα παίρνοντας δείγμα από την μύτη. Τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως και ξέρεις αν χρειάζεται να πάρεις Tamiflu ή όχι.
Η γρίπη ΔΕΝ είναι τυπική ίωση. Πεθαίνει κόσμος!
Εγώ είχα τον ιό πρόπερσι. Λίγες μέρες μετά, πέθανε ο Σκλαβενίτης από γρίπη. Εγώ είχα πάει σε γιατρό την δεύτερη μέρα που είδα πως ο πυρετός επέμενε και χάρη στο Tamiflu μετά από 2 μέρες ήμουν περδίκι.
Προσοχή πολλή!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#625577
Anonymous Founder έγραψε:Πυρετός πάντως μπορεί να σημαίνει και Η1Ν1. Θα συστήσω σε όλους με τέτοια συμπτώματα να κάνουν το τεστ αν έχουν τον ιό της γρίπης. Κάνει γύρω στα 10€ και γίνεται με μια μπατονέτα παίρνοντας δείγμα από την μύτη. Τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως και ξέρεις αν χρειάζεται να πάρεις Tamiflu ή όχι.
Η γρίπη ΔΕΝ είναι τυπική ίωση. Πεθαίνει κόσμος!
Εγώ είχα τον ιό πρόπερσι. Λίγες μέρες μετά, πέθανε ο Σκλαβενίτης από γρίπη. Εγώ είχα πάει σε γιατρό την δεύτερη μέρα που είδα πως ο πυρετός επέμενε και χάρη στο Tamiflu μετά από 2 μέρες ήμουν περδίκι.
Προσοχή πολλή!


Συμφωνα με το γιατρο μου, το τεστ αυτο δεν ειναι και σουπερ αξιοπιστο, μπορει να σε βγαλει μια χαρα και ας εχεις γριπη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#625586
Anonymous Founder έγραψε:Η γρίπη ΔΕΝ είναι τυπική ίωση. Πεθαίνει κόσμος!
Προσοχή πολλή!

Αν δεις τα ποσοστά στην εντατική το 85% είναι ηλικιωμένοι με επιβαρυμένο ιστορικό και άτομα υψηλού κινδύνου.
Άβαταρ μέλους
By skous
#625589 Οπότε το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που νοσεί βαριά (και άρα της θνησιμότητας), είναι άτομα υψηλού κινδύνου. Δεν είπε ούτε υπονόησε κάτι άλλο τουλάχιστον παραπάνω (δεν ξέρω τι υποστηρίζει ανα καιρό...)

Επίσης το ταμιφλού δεν είναι πανάκεια και σε πολλες περιπτώσεις δεν χρειάζεται κάν. (Γιαυτο και πλεον θέλει συνταγή μιας και όλοι το τσίμπαγαν σαν καραμέλα χωρις να ξέρουν καν αν ενδείκνυται και τι οφέλη έχει.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#625591 Μάλλον θέλει να πει ότι υπό ΚΣ ένας άνθρωπος με νορμάλ ανοσοποιητικο μπορεί να αντέξει τον ιό της γρίπης.

Βέβαια αν ερχόμαστε σε επαφή με ευπαθείς ομάδες, γέρους, παιδιά κλπ ένα εμβόλιο για αρχή είναι απαραίτητο, γιατί αυτό που σε εμάς μπορεί να είναι μια 3ημερη ταλαιπωρία σε άλλους μπορεί να είναι πολύ σοβαρότερο.

Τέλος με μέτρο τα αντιβιοτικά, κάτι μανούλες τα έχουν κάνει πλέον καραμέλες με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν όλο και ανθεκτικοτεροι ιοί. Αν καταφέρετε να την βγάλετε ένα 3ημερο με παρακεταμολη άντε ιβουπροφαινη στο τσακίρ κέφι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#625593 Τα αντιβιοτικά δεν προσφέρουν τπτ αν δεν υπάρχει βακτηριακή μόλυνση ούτε έχουν κάποια σχέση με ιούς και ιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#625596 Προφανώς.Επισης με μέτρο όλα .Ακόμα και H1N1 να έχετε δε χάθηκε ο κόσμος.Εμενα είχαν πάρα πολλοί γνωστοί μου ακόμα και συμμαθητές τω παιδιών.Εκατσαν σπίτι λίγο και πέρασε.
Προσοχή και απρόβλεπτη κατάληξη έχουν κυρίως οι ομάδες υψηλού κινδύνου.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#625603
mirage έγραψε:Τα αντιβιοτικά δεν προσφέρουν τπτ αν δεν υπάρχει βακτηριακή μόλυνση ούτε έχουν κάποια σχέση με ιούς και ιώσεις.
Σωστό, ανθεκτικά στελέχη βακτηρίων κάνουν όχι ιούς. Απλά ο περισσότερος κόσμος έχει την αντιβίωση στο τσεπάκι από την πρώτη-δεύτερη μέρα που θα αρρωστήσει με ίωση γιατί πιστεύει ότι είναι για πάσα νόσο και |λογοκρισία|.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#626031 Οποιαδήποτε ίωση τύπου γρίππης με ή χωρίς όνομα συνήθως κάνει πυρετό που κρατάει 2-3 μέρες (αλλά μπορεί και περισσότερο). Δεν χρειάζεται αντι-ιικό για να περάσει, το πιθανότερο είναι ότι θα πέρναγε έτσι κι αλλιώς. Αυτό χρειάζεται σε ειδικές ομάδες πληθυσμού. Γενικά όπως αναφέρθηκε υγιείς άνθρωποι απλά θα το αντιμετωπίσουν συμπτωματικά δηλαδή υγρά, αντιπυρετικό, δροσερά μπάνια αν παραζεσταθεί, αναλγητικά αν πονάει κλπ.
Αντιβίωση σε ίωση πάλι αφορά ειδικό πληθυσμό ή εξασθενημένους οργανισμούς. Εκεί η αντιβίωση δίνεται όχι για να σκοτώσει κάτι αλλά προληπτικά/προφυλακτικά για τυχόν μικρόβιο που βρει τον οργανισμό εξασθενημένο και ετοιμάζεται να κάνει γιουρούσι.

Ο πεθερός μου, γνωστός πανικόβλητος φοβιτσιάρης, προσπαθεί να με πείσει να ακυρώσουμε το ταξίδι μας για Ελλάδα. Και αν τον ξεψαχνίσεις δεν είναι τόσο για να μην πάθει η κόρη του ή η εγγονή του αλλά για να μην τον κολλήσουμε!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#626045 Για πρώτη φορά φέτος μετά από 5 χρόνια, με έπιασε ένας ξεροβηχας απίστευτος. Τίποτα άλλο όμως,ούτε πυρετός ούτε μύτη κλπ. Το άφησα μια εβδομάδα και τελικά άρχισε να με πονάει όταν εβηχα και το στήθος μου. Πάω στην παθολόγο του δήμου που έχουμε και αφού με εξετάζει μου λέει ακροαστικα πολλά, μου δείχνει κορτιζόνη madroll για 5 μέρες και ένα αντιβιοτικό 3 ημερών, στις δύο μέρες είχε σταματήσει ο βήχας και ο πόνος. Έκανα τη φαρμακευτική αγωγή όπως μου είπε και όλα τελείωσαν σε πέντε μέρες μετά...
Δεν μου είχε τύχει να μου δώσουν κορτιζόνη.. μέχρι τώρα για κανένα λόγο...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By otso
#626049 παθολόγο του δήμου ; τι ειναι αυτο; επιστημονικη φαντασια; περαστικα Θρασ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#626050
sknipper έγραψε:Γενικά όπως αναφέρθηκε υγιείς άνθρωποι απλά θα το αντιμετωπίσουν συμπτωματικά δηλαδή υγρά, αντιπυρετικό, δροσερά μπάνια αν παραζεσταθεί, αναλγητικά αν πονάει κλπ.


Οπως το σκεφτομαι εγω οταν την αρπαζω, γιατι να παρω αντιπυρετικο αντι να αφησω τον πυρετο να κανει τη δουλεια του? Δε θα καθυστερησει την ιαση το αντιπυρετικο? Προφανως μιλαω για ελαφριες ιωσεις, μεχρι 38αρια, δεν καθομαι να βραζω με 40 πυρετο χωρις να παιρνω τπτ