Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#499904 Ναι, έχωσε σύριγγα μέσα ο γιατρός για να δει αν μπορεί να τραβήξει υγρό και αντανακλαστικά την δάγκωνα.
Έχει γίνει τριπλάσια από την άλλη, θα ανέβαζα φωτό αλλά μέχρι και εγώ αηδιάζω :vava:
Δεν υπάρχει πιο gay πράγμα από δύο άχρηστα παπάρια μέσα στο στόμα μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#500058
bihlas87 έγραψε:Ναι, έχωσε σύριγγα μέσα ο γιατρός για να δει αν μπορεί να τραβήξει υγρό και αντανακλαστικά την δάγκωνα.
Έχει γίνει τριπλάσια από την άλλη, θα ανέβαζα φωτό αλλά μέχρι και εγώ αηδιάζω :vava:
Δεν υπάρχει πιο gay πράγμα από δύο άχρηστα παπάρια μέσα στο στόμα μου :lol:
Δεν έχω άποψη για παπάρια στο στόμα αλλά οι αμυγδαλές δεν είναι άχρηστες.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#500067
sknipper έγραψε:
bihlas87 έγραψε:Ναι, έχωσε σύριγγα μέσα ο γιατρός για να δει αν μπορεί να τραβήξει υγρό και αντανακλαστικά την δάγκωνα.
Έχει γίνει τριπλάσια από την άλλη, θα ανέβαζα φωτό αλλά μέχρι και εγώ αηδιάζω :vava:
Δεν υπάρχει πιο gay πράγμα από δύο άχρηστα παπάρια μέσα στο στόμα μου :lol:
Δεν έχω άποψη για παπάρια στο στόμα αλλά οι αμυγδαλές δεν είναι άχρηστες.

Τις εβγαλα πριν απο περιπου δυο μηνες! Οπως και του bihlas87 ηταν υπερτροφικες σε σημειο να εμποδιζουν την αναπνοη μου! Βεβαια σε μονιμη φαση εμενα εδω και καμποσα χρονια... Δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα, περα απο την ομαλοτερη αναπνοη και την δραματικη μειωση του ροχαλητου!!
Απλα ειναι μανικι να βγουν! Εχει ενα δυσκολο 10ημερα ισως και κατι παραπανω μετεγχειρητικα!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#500082 OΙ αμυγδαλές είναι πολύ σημαντικό όργανο, αφού φυλάνε θερμοπύλες στο σώμα μας. Προφανως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις επιβάλεται να βγουν, αλλά είναι σίγουρα πιο χρήσιμες απο τα παπάρια μας
Άβαταρ μέλους
By sargus
#500125
rx8_drifter έγραψε: αλλά είναι σίγουρα πιο χρήσιμες απο τα παπάρια μας


ε, όσο ναναι, έχουν και αυτά τα κακορίζικα καναδυο πραγματάκια στα οποία είναι χρήσιμα... :s_smile
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502846 λοιπόν έχω αποφασίσει εδώ και κάνα 10ημερο να πάψω να είμαι παράξενος και να παίξω λίγη διαιτούλα (και φυσικά δεν θα αρνηθώ ότι μου χτύπησε καμπανάκι κάποιος γιατρός, συνήθως έτσι έρχεσαι στα ίσα σού :svivhaha: )

ευτυχώς τα πράγματα μάλλον θα είναι εύκολα :hmmm: επειδή είμαι απλά λιχούδης και πολύ απλά σταματάω να είμαι λιχούδης :lol:

έτσι κι αλλιώς τρώω καλά όπως δείχνουν και οι εξετάσεις μου (σύμφωνα με το γιατρό που τις είδε, εγώ δεν μπορώ να τις ερμηνεύσω, απλά του έκανε εντύπωση και με ρώταγε αν είμαι παντρεμένος και τρώω σπιτικό φαγητό.. που γενικά τρώω, έστω και της μαμάς :tomato: ) οπότε δεν πρέπει να αλλάξω πολλά σε αυτό, απλά από κει που έτρωγα 2-3 πιάτα φαϊ και πάντα κάτι έξτρα πριν κοιμηθώ θα τρώω 1 πιάτο φαϊ και όχι αμέσως πριν κοιμηθώ να "με πάρει εύκολα ο ύπνος"

κόβω μαχαίρι ψωμιά και παπάρες στη σαλάτα που έφτανε μισή φρατζόλα ανά περιπτώσεις και επίσης κόβω ζάχαρες σε καφέδες κτλ το οποίο δεν μου φαίνεται και τόσο κακό όσο το κάνω (μου λένε μάλιστα φίλοι που το έχουν κάνει ότι μετά τους φαίνεται αηδία ο καφές με ζάχαρη για να δούμε.. ) , άλλωστε δεν μου αρέσουν τα γλυκά παρά μόνο η σοκολάτα και αυτή κάποιες μέρες του μήνα

από τα ψωμιά και μόνο πιστεύω ότι θα χάσω γιατί εκεί παίζει το μεγάλο κακό μαζί μου (και από αυτά είχα χάσει όταν ήμουν φάνταρο παρότι έτρωγα σχεδόν κάθε βράδυ σουβλάκια) , ο γιατρός μου έβαλε στόχο να χάνω 1 κιλό τη βδομάδα νομίζω είναι αρκετά εφικτό και μου είπε να παίξω στα 88-87, πιο κάτω συμφωνήσαμε ότι θα είμαι πολύ λεπτός (παρά το "ιδεατό" 1.77 ύψος ==? 77 κιλά εκεί ήμουν σα χαρτί )

προς το παρόν έχω πέσει από τα 102 στα 99.5 (άδειος από πρωινή τουαλέτα χωρίς καν νερό) που δεν είναι τίποτα κλάιν έχουμε μήνες μέχρι να δούμε σοβαρά αποτελέσματα, συνεχίζω κανονικά ο,τι κάνω απλά κόβω τις υπερβολές. μέχρι στιγμής δεν παρατηρώ κάτι παράξενο επάνω μου προσπαθώ πάντα να τσιμπολογάω κάτι της προκοπής (παίρνω μαζί μου έτσι κι αλλιώς κάνα τοστάκι με μπανανούλα, ή κάνα γιαουρτάκι στη δουλειά) αλλά κόβω τον επιπλέον φούρνο όπου πήγαινα για μια αραβική και τσίμπαγα και ένα πιροσκί :roll:

φαί σπίτι κανονικά, απλά θα παίξω λίγο επιπλεον πρασινάδες που έτσι κι αλλιώς μου αρέσουν και φαγητό έξω θα περιορίσω μία φορά την εβδομάδα όσο μπορώ λιγότερα τηγανιτά κτλ όπου σημειώνω ότι την τελευταία φορά συγκρατήθηκα και δεν έφαγα ο,τι άφησε η γυναίκα

τώρα οκ θα μαζέψω γενικά και μυικά και ίσως πέσω και σε δύναμη αλλά πιστεύω ότι θα χάσω και το υποχθόνιο λίπος στη κοιλιά μου αράζει εκεί και παραμονεύει και θα κερδίσω σε ευκινησία, ήδη πάντως έστω και μερικές μέρες με κομμένα ψωνιά και τα πολύ λιπαρά (πχ δεν ήθελα στεγνό κρέας ήθελα πανσετούλα..) νιώθω να έχω ξεπρηστεί κάπως και δεν νιώθω ιδιαίτερη κούραση που νόμιζα ότι θα νιώσω αν δεν φάω ένα σκασμό θερμίδες

και βλέπουμε.. αν δε δω τα 4-5 κιλά μείον το μήνα (δεν θέλω να πάω πιο επιθετικά δε νομίζω ότι θα κάνει καλό να λιμοκτονήσω και μπορεί να έχω ξεσπάσματα αργότερα αν μου γυρίσουν τα μυαλά, ας κάνω κάτι πιο βιώσιμο μακροπρόθεσμα ) ίσως σκεφτώ και το ενδεχόμενο διατροφολόγου, αλλά επειδή το θέμα μου είναι ότι τρώω μέχρι να μην κατεβαίνει άλλο νομίζω ότι μπορώ να το χειριστώ και μόνος μου αν μπω στο κατάλληλο state of mind

επόμενο σημαντικό που θα αρχίσω να παίρνω είναι η βελτιώση της ψυχολογίας.. εκεί θέλει περισσότερη δουλίτσα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 17 Απρ 2018, 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502851 Δλδ κιουση οταν σε ελεγε χοντρό ο kyr μαλλον ειχε δικιο :lol:

Μονο καλο θα σου κανει λιγη διαιτα, δεν υπαρχει κανενα οφελος να εισαι 100 κιλα. Σιγα σιγα και τα αποτελεσματα θα ερθουν και τοτε θα καταλαβεις ποσο καλυτερα ειναι με λιγοτερα κιλα + τη γυμαναστικη που ουτως η αλλως κανεις :superman:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502855 απλά δεν μπορώ να συντηρώ τόσα κιλά με βιώσιμο τρόπο και υγιή , δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τα χρήματα (να πλακώνομαι σε πανάκριβη άπειρη και αποκλειστικά καθαρή διατροφή και να γυμνάζομαι πάνω από 6-8 ώρες την εβδομάδα που κάνω ο,τι κάνω).. οποτέ ναι ίσως είχε δίκιο :shifty: ακόμα δεν ειμαι μεγάλος για να πεις ότι όπου να ναι θα πάθω έμφραγμα, αλλά μελλοντικά θα είμαι ας μην φτάσουμε στο απροχώρητο

αυτό βέβαια ήταν το δευτερεύον, μου το έβαλε σε κάπως 2η μοίρα απλά είπα να το αρχίσω μόνος μου άμεσα να τελειώνουμε αν είναι να το κάνω για πάντα, άλλωστε λίγο πολύ ξέρω τι είναι καλό και τι όχι και το βλέπω από ανθρώπους γύρω μου, το πιο σημαντικό είναι να στρώσει η ψυχολογία μου γιατί το βασικό πρόβλημά μου εμένα είναι τα διάφορα θέματα που έχω λόγω στρες που μου χτυπάνε καμπανάκια πότε εδώ ποτέ εκεί.. (γενικά ξέρω ότι έχω θέματα με άγχος λόγω διαφόρων θεμάτων πολλές φορές χαζών και ξέρω και πολύ καλά ότι δίνω αυτή την εντύπωση σε ατόμα που με ξέρουν έστω και λίγο, οπότε θα προσπαθήσω είμαι πιο χαλαρός)

οπότε αρχικά χαλαρώνω και παύω βεβαίως να είμαι τόσο απόλυτος και στο θέμα της διατροφής μεταξύ άλλων και βλέπουμε

θα γίνω και εγώ άλλος ένας ενεργειακός ημιχίπης, αφού αυτή είναι η πραγματική λύση σε όλα (τα ναρκωτικά στα οποία έχει καταλήξει το 80% της γενιάς μου τα αποκλείω λόγω ιδεολογίας και απέχθειας στην ιδέα του εθισμού, έχω το τσιγάρο που φτάνει και περισσέυει :thumbsdown: ) , το καλοκαίρι ελεύθερο κάμπινγκ στη γαύδο :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#502892 Το βασικό είναι να αλλάξεις στάση ζωής ——> κάτω από τα 85kg νιώθω άρρωστος γιατί δεν ισχύει :rtfm:


1,87 85kg με λίγο λίπος είσαι κτήνος στο
1,77 στα 85kg είσαι χοντρουλης
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502895 red παιδί μου κάτσε να χάσω τη πρώτη δεκάδα και βλέπουμε. αυτό θα πάρει μέχρι καλοκαίρι