Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#498393 Το θέμα είναι, καμιά μηνυσούλα για αποζημίωση παίζει;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498394 Στην αρθροπλαστική ισχίου είναι σχεδόν αδύνατο να βγει το χειρουργημένο πόδι κοντύτερο. Κ αυτό γιατί αν είναι κοντύτερο, τότε οι μύες έχουν μικρότερη τάση, η άρθρωση έχει μεγάλο "τηλεσκοπικό φαινόμενο" κ πολλές πιθανότητες να γίνει εξάρθρημα όπως παραπάνω. Συνήθως βγαίνει μακρύτερο ή ίδιο. Σε αυτή την περίπτωση αν είναι πάνω από 5mm ξ διαφορά τότε εξισορροπείται με πάτο, είτε μέσα από το παπούτσι έως 5-10 mm, είτε στη σόλα για >10mm.

Για όλα αυτά υπογράφει ο ασθενής πριν το χειρουργείο, οπότε δεν παίζει μήνυση κτλ.


< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#498399
PeterPan έγραψε:Στην αρθροπλαστική ισχίου είναι σχεδόν αδύνατο να βγει το χειρουργημένο πόδι κοντύτερο. Κ αυτό γιατί αν είναι κοντύτερο, τότε οι μύες έχουν μικρότερη τάση, η άρθρωση έχει μεγάλο "τηλεσκοπικό φαινόμενο" κ πολλές πιθανότητες να γίνει εξάρθρημα όπως παραπάνω. Συνήθως βγαίνει μακρύτερο ή ίδιο. Σε αυτή την περίπτωση αν είναι πάνω από 5mm ξ διαφορά τότε εξισορροπείται με πάτο, είτε μέσα από το παπούτσι έως 5-10 mm, είτε στη σόλα για >10mm.

Για όλα αυτά υπογράφει ο ασθενής πριν το χειρουργείο, οπότε δεν παίζει μήνυση κτλ.


< >



Για τίποτα χαζούς τους έχεις τους γιατρούς ? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498410 Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπογράφουν κανένα χαρτί αλλά η διαφορά μήκους είναι στους προβλεπόμενους κινδύνους μαζί με εξάρθρημα, κάταγμα, εμβολές από θρόμβο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#498414
mousatos έγραψε:Το θέμα είναι, καμιά μηνυσούλα για αποζημίωση παίζει;

Ο γνωστος μου δεν θελει να κανει, τον ρωτησα επιμονα αλλα δεν μου εχει πει κατι τετοιο μολονότι υποφερει και ολοι βλέπουμε ότι κουτσαινει... Το θεμα είναι ότι πρεπει να κανει και στο άλλο ποδι και δισταζει, ενώ ολοι του λενε ότι θα χειροτερεψει την κατασταση του... σαν αυτόν εχω αλλους 2 ασθενείς, που το εκαναν με τον ιδιο ιατρο... και εχουν θεμα...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498419
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπογράφουν κανένα χαρτί αλλά η διαφορά μήκους είναι στους προβλεπόμενους κινδύνους μαζί με εξάρθρημα, κάταγμα, εμβολές από θρόμβο κλπ.

Έχει αρχίσει κ στην Ελλάδα να ζητείται η υπογραφή. ένας φίλος αναισθησιολόγος βάζει πάντα τους ασθενείς να υπογράψουν. Δεν θυμάμαι αν έχει μεταφράσει τα έντυπα της Thieme ( μεγάλος εκδοτικός οίκος) ή αν τα έχει βρει κ στα ελληνικά.


< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#498449
224v έγραψε:
mousatos έγραψε:Το θέμα είναι, καμιά μηνυσούλα για αποζημίωση παίζει;

Ο γνωστος μου δεν θελει να κανει, τον ρωτησα επιμονα αλλα δεν μου εχει πει κατι τετοιο μολονότι υποφερει και ολοι βλέπουμε ότι κουτσαινει... Το θεμα είναι ότι πρεπει να κανει και στο άλλο ποδι και δισταζει, ενώ ολοι του λενε ότι θα χειροτερεψει την κατασταση του... σαν αυτόν εχω αλλους 2 ασθενείς, που το εκαναν με τον ιδιο ιατρο... και εχουν θεμα...
Πολλές φορές έχουμε δει στη αποκατάσταση η διαφορά να διορθώνεται στη δεύτερη επέμβαση. Χωλότητα Βάδισης μπορεί να οφείλεται σε αδύναμους απαγωγούς(μέσο γλουτιαιο) κ αργούν να δυναμώσουν. Ας τεκμηριωθει η ανισοσκελία, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να είναι προσαρμογή στον πόνο πχ. κ να κλέβει από τη λεκάνη. Αν υπάρχει ανισοσκελία μπορεί να διορθωθεί με ορθωτικά όπως είπε κ ο Πέτρος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#498481 Βέβαια, παιζει οτι η υπογραφή δεν παιζει και κανένα ρόλο ε;

Αν υπάρχει ευθύνη, υπάρχει ανεξαρτήτως υπογραφής, αν δεν υπάρχει, το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#498485 Δεύτερη επίσκεψη στο γιατρό με τις ακτινογραφίες... Είναι η επιγονατιδα λίγο στραβά, πάει προς της εξωτερική
Φυσιοθεραπεία λέει, να σου δείξουν ποιους μύες να δυναμώσεις να στην κρατάνε στην θέση.
Μου έγραψε έναν επίδεσμο ιατρικό, τον φορεσα, για να την κρατάει στη θέση όταν τρέχω , πάω για περπάτημα κτλ.
Αυτό είναι που γράφετε να μην φοράμε πολύ γιατί αδυνατίζουν οι μυς;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498494
mjacob έγραψε:Βέβαια, παιζει οτι η υπογραφή δεν παιζει και κανένα ρόλο ε;

Αν υπάρχει ευθύνη, υπάρχει ανεξαρτήτως υπογραφής, αν δεν υπάρχει, το ίδιο.

αν ο ασθενής έχει υπογράψει έντυπο που αναφέρει πως έχει ενημερωθεί για πιθανές κ ενδεχόμενες επιπλοκές, τότε αν το πόδι πχ είναι στα φυσιολογικά όρια, δλδ +1-1,5 εκ. τότε δεν υπάρχει θέμα. θα γίνουν κ 2-3 πραγματογνωμοσύνες κ θα πουν οι ιατροί ότι είναι λογικό. Αν είναι +2,5 εκ. τότε ίσως να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός ανάλογα με το δικαστήριο.

εμείς είχαμε περίπτωση που έκανε συνάδελφος σε ασθενή ένεση στη μέση, τελικά αυτός έπαθε μηνιγγίτιδα. είχε υπογράψει για πιθανές επιπλοκές. τελικά ο ασθενής πέθανε κ το δικαστήριο ή οι δικηγόροι συμφώνησαν σε 50.000€ αμοιβή προς τους συγγενείς του θανόντος, αν κ ζητούσαν εκατομ.

γενικά πριν κάθε χειρουργείο πρέπει να τα λέει αυτά ο χειρουργός στον ασθενή. το πρόβλημα είναι πως αν τα πεις στην ελλάδα θα νομίσουν ότι είσαι άσχετος κ θέλεις να δικαιολογηθείς. ακόμη κ αν μου πουν οι ασθενείς ότι υπογράφουν χωρίς να τα ακούσουν, εγώ τους τα λέω μια φορά. πρέπει να έχουν επίσης 24 ώρες να ξανασκεφτούν πριν χειρουργηθούν.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#498497
PeterPan έγραψε:
mjacob έγραψε:Βέβαια, παιζει οτι η υπογραφή δεν παιζει και κανένα ρόλο ε;

Αν υπάρχει ευθύνη, υπάρχει ανεξαρτήτως υπογραφής, αν δεν υπάρχει, το ίδιο.

αν ο ασθενής έχει υπογράψει έντυπο που αναφέρει πως έχει ενημερωθεί για πιθανές κ ενδεχόμενες επιπλοκές, τότε αν το πόδι πχ είναι στα φυσιολογικά όρια, δλδ +1-1,5 εκ. τότε δεν υπάρχει θέμα. θα γίνουν κ 2-3 πραγματογνωμοσύνες κ θα πουν οι ιατροί ότι είναι λογικό. Αν είναι +2,5 εκ. τότε ίσως να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός ανάλογα με το δικαστήριο.

Ναι αυτό ακριβώς.
Η υπογραφή είναι μέρος της ευθύνης του γιατρού να ενημερώσει (για να το αποδείξει δλδ) για πιθανούς κινδύνους κλπ.
Από εκεί και πέρα, όπως λες, τα όρια του λογικού και του μη-λογικού τίθενται από την επιστήμη και την επιστημονική κοινότητα, στο επίπεδο που βρίσκεται σε κάθε περίοδο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498501
mjacob έγραψε:
PeterPan έγραψε:
mjacob έγραψε:Βέβαια, παιζει οτι η υπογραφή δεν παιζει και κανένα ρόλο ε;

Αν υπάρχει ευθύνη, υπάρχει ανεξαρτήτως υπογραφής, αν δεν υπάρχει, το ίδιο.

αν ο ασθενής έχει υπογράψει έντυπο που αναφέρει πως έχει ενημερωθεί για πιθανές κ ενδεχόμενες επιπλοκές, τότε αν το πόδι πχ είναι στα φυσιολογικά όρια, δλδ +1-1,5 εκ. τότε δεν υπάρχει θέμα. θα γίνουν κ 2-3 πραγματογνωμοσύνες κ θα πουν οι ιατροί ότι είναι λογικό. Αν είναι +2,5 εκ. τότε ίσως να υπάρξει κάποιος συμβιβασμός ανάλογα με το δικαστήριο.

Ναι αυτό ακριβώς.
Η υπογραφή είναι μέρος της ευθύνης του γιατρού να ενημερώσει (για να το αποδείξει δλδ) για πιθανούς κινδύνους κλπ.
Από εκεί και πέρα, όπως λες, τα όρια του λογικού και του μη-λογικού τίθενται από την επιστήμη και την επιστημονική κοινότητα, στο επίπεδο που βρίσκεται σε κάθε περίοδο.

ακριβώς

δε σημαίνει γιατρός= licence to kill :omg: :ninja: :help:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#498632 Έχουμε συσχέτιση της απόδοσης στην αερόβια (7km στην προκειμένη) με τη δωρεά αίματος ;

Λογικη την πρώτη εβδομάδα η ελαφρώς μειωμένη απόδοση ή είναι καθαρά placebo effect?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498641
red_monster έγραψε:Έχουμε συσχέτιση της απόδοσης στην αερόβια (7km στην προκειμένη) με τη δωρεά αίματος ;

Λογικη την πρώτη εβδομάδα η ελαφρώς μειωμένη απόδοση ή είναι καθαρά placebo effect?
Μην ξεχνάς την αυτομετάγγιση σαν μέθοδο ντόπινγκ όπως και την προπόνηση σε υψόμετρο που αυξάνει τα ερυθρά αιμοσφαίρια που κουβαλάνε το οξυγόνο στους ιστούς. Οπότε μια μικρή πτώση μπορείς να την περιμένεις τις πρώτες μέρες. Πόσο σημαντική και για πόσες μέρες δύσκολο να σου απαντήσω.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#499536 Πριν αρκετές μέρες γύρισα από Λάρισα στην Κομοτηνή με την μηχανή, μάλλον μπήκε αέρας από το μανίκι του μπουφάν
και λίγες μέρες μετά η ωμοπλάτη μου με πέθανε, πήρα μυοχαλαρωτικά για 2-3 μέρες και συνήλθα. Μετά από λίγο καιρό
Πρήστηκε η αριστερή αμυγδαλή μου, άρχισε να με χτυπάει ο πόνος στο αυτί και ανέβασα πυρετό, πήρα αντιφλεγμονώδη
και σήμερα είμαι μια χαρά. Το πρήξιμο όμως δεν υποχωρεί, εμποδίζει το άνοιγμα του σαγονιού και τρώω με πολύ ζόρι.
Έχει μείνει και ένα μπούκωμα στο αυτί, θα πάω σήμερα σε γιατρό να δει τι γίνεται, λέτε να την γλιτώσω μόνο με αντιβίωση :hmmm: