Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548841
EDDIE_147 έγραψε:
mirage έγραψε:Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς.


Καμιά φορά συνίσταται ως 'χημειοπροφύλαξη' αν το λέω σωστά.

Κιούση η αντιβίωση και προ κρίσης δεν έφτανε τα κουκιά που προσέφεραν άλλες αγελάδες τύπου αντιυπερτασικά, στατίνες.

Για να μην πάμε σε αναλώσιμα χειρουργείων, ογκολογικά.
Ναι σαφώς αλλά αυτό συνήθως αφορά άτομα με πεσμένο ανοσοποιητικό που κινδυνεύουν από λοιμώξεις κλπ. Η φάση στην Ελλάδα και αλλού ήταν έχω κρυώσει θα πάρω αντιβίωση να περάσει.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#548842 ισως είμαι ενας από τους λιγους που η μητερα του δεν του εδεινε αντιβιωτικα και ετσι εκανα και εγω με τα παιδια μου. η γυναικα μου ειχε παρομοια συμπεριφορά και ετσι αν και συνταξιούχος τωρα δεν εχω παρει αντιβιωτικα πανω από 10 φορες, (κατι με τα δοντια ιστοριες ηταν και πραγματι μολις τα πηρα (ολη τη δοση) σε μια - δυο μερες ειχα αποτέλεσμα.

Τοτε ομως και οι παιδιατροι ηταν κατα των αντιβιωτικων, θυμαμαι να λενε να πινουμε πορτοκαλαδα... Αλλωστε και ο πυρετος ειναι ενας τροπος αμυνας του οργανισμου για να σκοτωσει τα μικροβια...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548844
224v έγραψε:Τοτε ομως και οι παιδιατροι ηταν κατα των αντιβιωτικων, θυμαμαι να λενε να πινουμε πορτοκαλαδα... Αλλωστε και ο πυρετος ειναι ενας τροπος αμυνας του οργανισμου για να σκοτωσει τα μικροβια...

Και τωρα ειναι. Μαλιστα οι περισσοτεροι δεν συστηνουν αντιπυρετικα αν δεν φτασει 38,5 ο πυρετος.
Οσο για αντιβιωση πρεπει να εξετασουν το παιδι και να υπαρχουν ακροαστικα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548845 Εγώ έχω πάρει 2 φορες αντιβιωτικα στην ενήλικη ζωή μου. Μια απο αυτές ηταν μετα απο επέμβαση για φρονιμιτη. Σαν παιδί λιγότερο από 10.
Θα το ξαναγράψω και πάλι η δράση των αντιβιοτικών δεν εχει να κανει με το πόσες φορές τα εχετε παρει. Γενικα αυτη η φαση με το τι ωραία που ήμασταν το 1950 ειναι λιγο κουραστική και απέχει και από την πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548847
EDDIE_147 έγραψε:
mirage έγραψε:Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς.


Καμιά φορά συνίσταται ως 'χημειοπροφύλαξη' αν το λέω σωστά.

Κιούση η αντιβίωση και προ κρίσης δεν έφτανε τα κουκιά που προσέφεραν άλλες αγελάδες τύπου αντιυπερτασικά, στατίνες.

Για να μην πάμε σε αναλώσιμα χειρουργείων, ογκολογικά.

αυτά που λες αφορούν παθολόγο;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548848
mirage έγραψε:Εγώ έχω πάρει 2 φορες αντιβιωτικα στην ενήλικη ζωή μου. Μια απο αυτές ηταν μετα απο επέμβαση για φρονιμιτη. Σαν παιδί λιγότερο από 10.
Θα το ξαναγράψω και πάλι η δράση των αντιβιοτικών δεν εχει να κανει με το πόσες φορές τα εχετε παρει. Γενικα αυτη η φαση με το τι ωραία που ήμασταν το 1950 ειναι λιγο κουραστική και απέχει και από την πραγματικότητα.

η δράση όχι, το ότι αρρωσταίνεις πιο εύκολα γιατί διαλύεις το ανοσοποιητικό σου λέμε (εγώ τουλάχιστον) ότι έχει

και ποιος είπε για 1950? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548849 Τα φάρμακα 'κοινότητας' ναι παθολόγο και κάθε άλλη ειδικότητα που τα γράφει.
Τα αναλώσιμα και τα ογκολογικά άλλες περιπτώσεις, πιο premium...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548850
EDDIE_147 έγραψε:
Τα αναλώσιμα και τα ογκολογικά άλλες περιπτώσεις, πιο premium...

καλά ναι σίγουρα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#548851
mirage έγραψε:Εγώ έχω πάρει 2 φορες αντιβιωτικα στην ενήλικη ζωή μου. Μια απο αυτές ηταν μετα απο επέμβαση για φρονιμιτη. Σαν παιδί λιγότερο από 10.
Θα το ξαναγράψω και πάλι η δράση των αντιβιοτικών δεν εχει να κανει με το πόσες φορές τα εχετε παρει. Γενικα αυτη η φαση με το τι ωραία που ήμασταν το 1950 ειναι λιγο κουραστική και απέχει και από την πραγματικότητα.


το 1950 δεν ηταν ροδινα τα πραγματα γιατι μολις ειχε τελεωσει ο εμφύλιος πολεμος και ολοι εγλυφαν τις πληγες τους. :iconcool:

όμως για μενα αυτά που εκανε η μητερα μου (παρ ολιγον γιατρος … μεχρι 4ο ετος, ) πιστευω ότι τωρα πλεον με εχουν κρατησει στη φυσικη κατασταση που εχω, δλδ να μην συναχώνομαι για ψυλου πηδημα όχι πονοκεφαλοτς κλπ.
Φυσικα και η δικη μου συνεπεια σε ορισμένες παλιες συνήθειες αλλα και στις οδηγειες των γιατρων αναλογα με τα αποτελέσματα εξετασεων, πιστευω ότι εφεραν αυτό το αποτελεσμ μεχρι σημερα..
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#548853
EDDIE_147 έγραψε:Τα φάρμακα 'κοινότητας' ναι παθολόγο και κάθε άλλη ειδικότητα που τα γράφει.
Τα αναλώσιμα και τα ογκολογικά άλλες περιπτώσεις, πιο premium...
Πάμε μια φορά με ένα συνάδελφο γενικό ιατρό σε μια ρευματολογικη ημερίδα. Και παρουσίαζαν φάρμακα των 1000+ ευρώ. Και μου κάνει ο συνάδελφος "αυτές είναι ειδικότητες, που πάμε και εμείς με τα salospir..."
Σε ότι αφορά τα αντιβιοτικά, ξέρεις τι αγώνα κάνω μερικές φορές να πείσω κάποιους που έχουν ίωση ότι δεν χρειάζονται φάρμακα αλλά καλή ζωή και πέφτω πάνω σε τείχος δυσπιστίας...

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#548864 12 στους 10 γιατρους τα παιρνουν απο φαρμακευτικες,και αυτο σας το λεω εκ των εσω... :ninja:
Ταξιδακια(και καλα συνεδρια τα βαπτιζουν),εξωτερικο (πανε οι νοσοκομιακοι καθηγηταδες και οι μεγαλογιατροι),τραπεζια σε καλα ακριβα εστιατορια,μεχρι και ενας που ειχε ζητησει ζαντολαστιχα για το αυτοκινητο του,απο μεγαλη εταιρια που δουλευει φιλος...κ.ο.κ.,και ολα αυτα στην Ελλαδα της κρισης και των περικοπων,φανταστειτε στις καλες εποχες τι παρτι γινοταν...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#548872 για πολύ μυστήριες αρρώστιες που οι θεραπείες κρατανε πολύ και ισως ακομα για για χρονια παιζει να τα γραφουν σε υπερβολικες δοσεις..
όμως εδώ για την συγγενή μου που τελειωνει με τις ακτινοβολιες σε 4 μερες, θα πρεπει να παιρνει ένα χαπακι για πεντε χρονια… το κοστος όμως είναι αστειο περιπου 2-3 ευρω… το κουτι...για τον μηνα….
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548877 Το συνέδριο δεν είναι απαραίτητα φάση 'τα παίρνω'.
Υπάρχουν πράγματα που γίνονται βάσει κώδικα Δεοντολογίας (άσχετα αν πάνε εκεί και βγαίνουν μπουρδελότσαρκα αντί να παρακολουθούν το συνέδριο) τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με μετρητά κάτω από το τραπέζι, ταξίδια στο Μπαλί κλπ.

Βελγάριε είναι θέμα νοοτροπίας...
Αν ο άλλος έχει συνδέσει στο μυαλό του το κούμπωμα --> έγιανα γμσε τα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548900
mirage έγραψε:
QsisVTS έγραψε:το θέμα είναι να συμμαζευτούν κυρίως η γιατροί που τα γράφουν σαν καραμέλες για να σηκώνουν πολυκατοικίες

αν δεν τα παίρνεις με το κιλό δεν έχεις ανάγκη πιστεύω έτσι κι αλλιώς ούτε να νοσήσεις ούτε να αναρρώσεις από μόνος σου

και σε πιο μεγάλη ηλικία αν σταματήσει κανείς την αλόγιστη χρήση θα δει τεράστια διαφορά, μιλάω ως παθών της κατάστασης που απέκτησα σοβαρό ανοσοποιητικό στα 26 μου

δευτέρα έπιασα μια ίωση χθες ήμουν περδίκι και σήμερα σα να μην έγινε, άμα συνέχιζα με τις αντιβιώσεις άντε γεια

συν τις αλλεργίες, συν προβλήματα στα εντερικά , τελείως γτπ

άρα φίλε μάρκο η "ιατρική" και η "επιστήμη" δεν δίνουν πάντα τη λύση άμα έχεις έχεις να κάνεις με βλαμμένους ανθρώπους που είναι στην ουσία πλασιέ φαρμάκων
Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς. Γενικα ολο το ποστ ειναι φουλ στους μύθους περί αντιβιοτικων και δράσης τους.
Καλα έκανες και τα έκοψες.


+ 1


EDDIE_147 έγραψε:
Καμιά φορά συνίσταται ως 'χημειοπροφύλαξη' αν το λέω σωστά.


Αυτό μας το έχει πει και η δικιά μας παιδίατρος, που γενικά τα αποφεύγει όσο μπορεί. Πως επειδή οι άμυνες είναι πεσμένες να πάρει αντιβίωση για να μην κολλήσει και τίποτε άλλο. Αλλά μόνο σε περιπτώσεις που τραβάει αρκετά. Σε ιώσεις προφανώς και όχι αντιβίωση, είναι άχρηστη.

Το να μην πάρεις όμως σε περίπτωση που σου χρειάζονται το θεωρώ αυτοκαταστροφικό τουλάχιστον.



Επίσης, το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ανθεκτικότητα των μικροβίων στα αντιβιωτικά προκαλείται από τη χρήση τους στην κτηνοτροφία σε τεράστιες ποσότητες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#548965
vagmann έγραψε:12 στους 10 γιατρους τα παιρνουν απο φαρμακευτικες,και αυτο σας το λεω εκ των εσω... :ninja:
Ταξιδακια(και καλα συνεδρια τα βαπτιζουν),εξωτερικο (πανε οι νοσοκομιακοι καθηγηταδες και οι μεγαλογιατροι),τραπεζια σε καλα ακριβα εστιατορια,μεχρι και ενας που ειχε ζητησει ζαντολαστιχα για το αυτοκινητο του,απο μεγαλη εταιρια που δουλευει φιλος...κ.ο.κ.,και ολα αυτα στην Ελλαδα της κρισης και των περικοπων,φανταστειτε στις καλες εποχες τι παρτι γινοταν...

στις καλές εποχές είχα ακούσει πως κάποιου του έκαναν το μπάνιο σπίτι του :lol: