Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578141 για να κατουριέται ο τύπος που λες μπορεί να ήθελε ακόμα και σπονδυλοδεσία , θα είχε σοβαρή ζημιά στο σπόνδυλο, όχι εγώ είμαι σε τέτοια φάση :lol: λογικά θα στρώσει απλά όσο ζορίζω το χέρι αργεί

τα νεύρα μου/αντανακλαστικά κτλ δουλεύουν καλά τα έχω εξετάσει

να μην αισθάνομαι περιοχές το έχω ξαναπάθει, πάντα είχαν σχέση με κάποιον τραυματισμό και πάντα επανέρχονταν έστω και μετά από χρόνια μία από αυτές (εκεί είχα κόψει μάλλον νεύρο όταν είχε καρφωθεί τζάμι στο πόδι)

λεπτές κινήσεις κτλ και κυρίως πληκτρολόγηση κάνω μια χαρά

τώρα κάποια άλλα πράγματα όπως ο ώμος μου πχ που πονάει λόγω στραβής κλείδας , ε εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι, κρίμα και στο κώλο μου
ευτυχώς που δεν είχε κοπεί τότε το κόκαλο να κάνω τότε χειρουργείο και γενικά όλα μου τα κατάγματα ποτέ δεν θέλησαν χειρουργείο ήμουν πολύ τυχερος και έχω πολύ γερό σκελετό (που τελικά σπάει όταν κάνω βλακείες )
Άβαταρ μέλους
By dimik
#578148 Για τους χειροπρακτες έχουμε καμία άποψη, εμπειρία;

Έχω βρει έναν που ασχολείται και με ποδοσφαιρικες ομάδες, αθλητές κλπ και ψήνομαι να πάω για τον αυχένα και ενα γενικό ξεπιασιμο.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578164 εγώ δεν υποστηρίζω ιδιαίτερα τις εναλλακτικές φάσεις..

ειδικά εκεί που σου κάνουν κάτι παράξενα στο λαιμό, ο,τι να ναι
Άβαταρ μέλους
By Serf
#578175 Και σε κάθε περίπτωση, είδα αποτελέσματα μετά από κοπανημα σε προπόνηση judo που πρέπει να είχε στραβώσει λίγο ένας σπόνδυλος.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578178 Μπορεί σαν τέχνες κάποια από όλα αυτά τα πράγματα να δουλεύουν δε διαφωνώ, το θέμα είναι αυτοί που τα ασκούν αν ξέρουν τι κάνουν και ποιος ελέγχει τι :hmmm:

Μην πέσεις σε κανέναν και σε τσακισει φοβάμαι.. όχι ότι δε μπορεί βέβαια να σε διαλύσει και ένας κανονικός γιατρός

Και επειδή συνήθως υπάρχει και το λοιπό προφίλ της εναλλακτικότητας που μπορεί να φτάνει και σε αντιεμβολιασμους ξερωγω κτλ εγώ προτιμώ τη σιγουριά της σάπιας παραδοσιακής ιατρικής, ίσως επειδή και σχεδόν για όλα μέχρι τώρα μου λέει να μην κάνω τίποτα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#578181 Ο γιατρός θα διαγνώσει τι έχεις και θα σου προτείνει τρόπο αντιμετώπισης. Ούτε φυσιοθεραπεία θα σου κάνει ούτε χειροπρακτική στην περίπτωση που απαιτούνται.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#578182 Κι εγώ νομίζω δεν είναι εναλλακτική ιατρική γιατί δεν τα μπορώ καθόλου αυτά.

Λίγο που το έψαξα παντως χειροπρακτες υποστηρίζουν πολλούς αθλητές υψηλού επιπέδου.

Θα τον δοκιμάσω νομίζω γιατί και ο φυσιοθεραπευτης μου είπε ότι ο αυχένας πέραν των συνηθειων όπως ύπνος και στάση στο γραφείο που άλλαξα εδώ και χρόνια έχει να κάνει και με τα βάρη που σηκώνω.

Συγκεκριμένα μου περνούσε με μασάζ στην ωμοπλάτη και στους τραπεζοειδεις, σαν να τραβούσαν αυτοί οι μύες την δεξιά πλευρά του αυχένα και με το μασάζ και την θερμοκρασία μαλακωνε.


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578185 στο γραφείο σκύβεις στην οθόνη; και στην καρέκλα σου παίζει καλή στήριξη;

είχα πάθει χοντρό κακό από αυτά
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#578187 Κι εγώ είμαι υπέρ της κανονικής δυτικής όπως λέμε ιατρικής αλλά αναγνωρίζω ότι στοιχεία από ομοιοπαθητική ή την ανατολική (κινέζικη) ιατρική έχουν θέση στην αντιμετώπιση πολλών προβλημάτων. Αρκεί να μην νομίζουμε ότι τα κάνουν όλα. Πχ ο βελονισμός είναι πολύ καλός για μυικά θέματα και πόνους αλλά φυσικά δεν πρόκειται να βάλει τον δίσκο στη θέση του. Αυτό μπορεί να γίνει και μόνο του μπορεί και όχι αλλά έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν. Δεν χειρουργούμε όλους τους δίσκους και γενικά δεν χειρουργούμε δίσκους αλλά ασθενείς. Αν κάνουμε όλοι μαγνητικές το πιθανότερο είναι να βρούμε πολλούς πειραγμένους δίσκους. Αλλά λίγοι από μας θα έχουν συμπτώματα και πολλοί λιγότεροι θα καταλήξουν σε χειρουργείο για αυτό.
Για τους οστεοπαθολόγους, χειροπράκτες κλπ παραϊατρούς νιώθω ανασφάλεια. Ναι μεν μπορεί να βοηθήσουν αλλά μπορεί να κάνουν και ζημιά. Μερικοί είναι όντως πολύ καλοί και ξέρουν πότε να επέμβουν και πότε να σε στείλουν σε γιατρό ενώ άλλοι είναι αλμπάνηδες εως επικίνδυνοι. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν κάνουν αυτό που λένε (πχ σου έχουν φύγει 3 σπόνδυλοι και θα στους βάλω στη θέση τους) αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Απλά με τους χειρισμούς τους βοηθάνε στη διάταση μυικών ομάδων. Που κανονικά στα κάνει και ο φυσιοθεραπευτής ή ο φυσίατρος (που είναι γιατρός που κανονικά προΐσταται των φυσιοθεραπευτών).

Ακολουθεί μίνι νευρολογικός οδηγός!
Υπάρχουν νεύρα αισθητικά, νεύρα κινητικά και νεύρα μικτά. Στα μικτά συνήθως οι αισθητικές ίνες είναι εξωτερικά και οι κινητικές από εσωτερικά. Άρα σε εξωτερική πίεση του νεύρου πρώτα θα χάσεις την αίσθηση (και μπορεί να πάψει να πονάει αλλά παραμένει η απώλεια αίσθησης) και μετά αν χειροτερέψει το πράμα θα χάσεις και την κίνηση.
Ζημιά σε αισθητικές ίνες προκαλεί υπαισθησία (μούδιασμα, μυρμήγκιασμα) μέχρι πλήρη αναισθησία.
Ζημιά σε κινητικές ίνες προκαλεί πάρεση (αδυναμία) μέχρι πλήρη παράλυση. (άρα όταν μιλάμε για αίσθηση δεν λέμε για παράλυση)

Τα νεύρα του περιφερικού νευρικού συστήματος (δηλαδή όχι εγκέφαλος και νωτιαίος μυελός που αποτελούν το κεντρικό νευρικό σύστημα) μπορούν συχνά, όχι πάντα, να αναγεννηθούν. Ο ρυθμός αναγέννησης είναι περίπου 1 χιλιοστό τη μέρα. Αν λοιπόν η ζημιά είναι πχ στον αγκώνα αν είναι να επανέλθει η αίσθηση στο δάχτυλο που απέχει 40 εκατοστά υπολόγιζε 400 μέρες δηλαδή 1 χρόνο και κάτι...
Είπα πιο πριν ότι δεν αναγεννάται πάντα το νεύρο, μερικές φορές απλά ψοφάει και άλλες φορές χτυπάει μπιέλα ή κάνει ουλή/καρούμπαλο που το λέμε νεύρωμα και αποφασίζει να στέλνει ό,τι μηνύματα γουστάρει, πόνο βαθύ ή μαχαιριά ή κάψιμο αλλά και κρύο ή ηλεκτροπληξία κλπ.
Σε απλό χτύπημα όμως είναι πιο πιθανό η ζημιά του νεύρου να μην είναι κόψιμο αλλά στούμπηγμα (ωραία ελληνικά) που στα ιατρικά το λέμε νευροαπραξία (βασικά το νεύρο τα παίρνει στην κράνα και βγαίνει σε απεργία). Αυτό συνήθως επανέρχεται σε λίγες μέρες μέχρι 6 εβδομάδες. Μπορεί να το πάθεις πολύ εύκολα πχ μου είχε μουδιάσει ο μισός αντίχειρας για μερικές εβδομάδες μετά από έντονη χρήση μεγάλου ψαλιδιού.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#578189 Εσκυβα, πήρα βάση για τις οθόνες και για να σηκωθούν ακόμα ψηλότερα έβαλα και 2 πακέτα χαρτί Α4 από κάτω.

Η καρέκλα είναι ακριβή ανατομική με ρυθμιζόμενη υποστήριξη για την μέση και την έχω ρυθμίσει ώστε πόδια πλάτη κλπ να είναι στις κατάλληλες γωνίες.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578193 εκεί γίνεται η ζημιά στο γραφείο, εγώ το αντιμετωπίζω με τέρμα χαμηλά τη καρέκλα και μου την έχουν πει ότι κρύβομαι πίσω από την οθόνη μου :lol:

και πάλι όμως σκύβω με τα κωλόχαρτα

στην καρέκλα (όταν απέκτησα νορμάλ καρέκλα..) έκανα το λάθος και δεν έβαζα φρένο στη φάση που σπάει και πέφτει προς τα πίσω

μετα συνειδητοποίησα ότι αυτό είναι μόνο καλό για αραγματική και ότι η προσπάθεια να την κρατήσω ψηλά με τσάκιζε
Άβαταρ μέλους
By dimik
#578196 Τέρμα χαμηλά δεν είναι η σωστή θέση, ορθή ή και λίγο μεγαλύτερη γωνία θέλουν τα γόνατα.

Κι εγώ την καρέκλα έτσι την είχα για χρόνια ώστε να αράζω αλλά τελικά κλείδωσα την πλάτη στις 100 περίπου μοίρες ώστε να είμαι εντάξει. Στις 90 μοίρες επιβαρύνεται πάλι η μέση.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#578197 Το ύψος της καρέκλας έχει να κάνει με το μήκος της κνήμης, γενικά θέλεις τα γόνατα σε περίπου ορθή γωνία.
Το ύψος των ματιών πρέπει να πέφτει στο πάνω μέρος της οθόνης. Ρυθμίστε την οθόνη (και όχι το κάθισμα) ανάλογα.
Το πιο σωστό είναι η καρέκλα να έχει σύστημα syncro ή όπως το λένε που καθώς σκύβεις προς το γραφείο-οθόνη το κάθισμα γέρνει προς τα εμπρός και η πλάτη σε ακολουθεί διατηρώντας επαφή με τη μέση σου. Έτσι η μέση διατηρεί τη φυσιολογική λόρδωση, ο κορμός μετακινείται ολόκληρος και δεν κάνεις καμπούρα. Αντίστοιχη σωστή θέση επιτυγχάνεις και με διάφορα ειδικά σκαμπώ (με πιο γνωστό το σκανδιναβικό).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578198 @dimik

καλά παίζει ρόλο και ο σωματότυπος, εσύ είσαι και ψηλολέλεκας , εγώ είμαι χαμηλοκάβαλος τύπος

επίσης εγώ κάνω γιόγκα στη καρέκλα , βάζω εναλλάξ τα πόδια μου πάνω στο κάθισμα και το άλλο το απλώνω μπροστά, αν κάθομαι 90 μοίρες όλη την ώρα θα τρελαθώ, όπως επίσης και αν δε σηκωθώ μια φορά την ώρα για ξεμούδιασμα