Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#372960
QsisVTS έγραψε:ορθοπαιδικός για παιδιά; υπάρχει τέτοια εξειδίκευση; :hmmm:


Μα βρε Κιούση μου, οι ορθοπαιδικοί για παιδιά είναι! Για τους ενήλικες αρμόδιοι είναι οι ορθοπεδικοί... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#372968
Serf έγραψε:Έχει να προτείνει το φίλτατο forum κάποιον παιδοορθοπεδικό (στην Αθήνα);

Έχω εγώ ένα φίλο.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#372993
Serf έγραψε:Έχει να προτείνει το φίλτατο forum κάποιον παιδοορθοπεδικό (στην Αθήνα);

Γιώργη κ εγώ έχω έναν στο Μετροπολιταν. Οποτε θες πάρε με τηλ...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#373041
QsisVTS έγραψε:ορθοπαιδικός για παιδιά; υπάρχει τέτοια εξειδίκευση; :hmmm:

(εννοώ τι ορθοπεδικό πρόβλημα μπορεί να έχει ένα παιδί; :hmmm: )


Μιλάμε για μωρό 4,5 μηνών. Καμία σχέση με έφηβο/ενήλικα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#373056
Serf έγραψε:
QsisVTS έγραψε:ορθοπαιδικός για παιδιά; υπάρχει τέτοια εξειδίκευση; :hmmm:

(εννοώ τι ορθοπεδικό πρόβλημα μπορεί να έχει ένα παιδί; :hmmm: )


Μιλάμε για μωρό 4,5 μηνών. Καμία σχέση με έφηβο/ενήλικα.

Έχεις pm

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#373246
QsisVTS έγραψε:ορθοπαιδικός για παιδιά; υπάρχει τέτοια εξειδίκευση; :hmmm:

(εννοώ τι ορθοπεδικό πρόβλημα μπορεί να έχει ένα παιδί; :hmmm: )


Ραιβοποδία ας πούμε.
http://www.babyspace.gr/el/5725-ραιβοποδια
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#373278 Φυσικά και υπάρχει εξειδίκευση Παιδο-ορθοπαιδική. Είναι πολλά τα ειδικά για παιδιά θέματα στην Ορθοπαιδική και αρκετά διαφορετική η αντιμετώπιση για αντίστοιχες κακώσεις σε παιδιά.
Νομίζω στα νοσοκομεία παίδων έχουν και τέτοιους. Δυστυχώς ένας γνωστός μου έχει βγει σε σύνταξη και η κόρη που κατέληξε στο ίδιο προτίμησε την ξενιτειά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#373282 Σε παιδο-ορθοπεδικό πήγαμε όταν πέσαμε και ραγίσαμε την κλείδα μας. Μας τον συνέστησε ο παιδίατρος, ευχαριστημένοι μείναμε (εκ του αποτελέσματος). Στα Βριλήσσια είναι το ιατρείο του.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#373293 Με ράγισμα κλείδας σε παιδάκι και στην Κατίνα της γειτονιάς σου να πήγαινες καλό αποτέλεσμα θα είχες.... Βέβαια πρέπει να ζήσουν κι αυτοί, δε λέω....
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#373343 Δεν υπάρχει υποεξειδίκευση παιδοορθοπαιδικής, Αθλητιατρικής κτλ στην Ελλάδα...

Κάθε ορθοπαιδικός πρέπει να έχει ασχοληθεί στην ειδικότητά του με παιδιά κτλ...

Στο εξωτερικό, τουλάχιστον στη Γερμανία που ξέρω, υπάρχει υποειδικότητα Αθλητιατρικής, παιδοορθοπαιδικής, ειδικής τραυματολογίας κτλ (πολλές είναι) αλλά προϋποθέτει περαιτέρω εξετάσεις από τον ιατρικό σύλλογο ...
Απλώς στην Ελλάδα είτε έχουν κάνει υποεξειδίκευση επειδή σπούδασαν στο εξωτερικό, είτε ασχολήθηκαν περισσότερο με παιδιά πχ κ αποκαλούνται παιδοορθοπαιδικοί...

Πχ υπέρηχο ισχίων σε νεογνά κατά Graf δεν ξέρω πολλούς που να ξέρουν. Βασικά δεν κάνουν στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά αυτό είναι βασική προϋπόθεση της ειδικότητας... στανταράκι στις εξετάσεις...


< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#373362 Επειδη δεν υπάρχει fellowship στην Ελλάδα δε λεει κάτι.Σχεδόν όλοι οι γνωστοι μου έχουν κανει εξειδίκευση εξωτερικό.
Αλλος για σπονδυλική στήλη ,κάνει τρελά χειρουργεία αυτός, αλλος για παιδια ,ώμο κτλ.
Αυτός που πρότεινα στον Serf ήταν fellow στην Αγγλία.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#373381
PeterPan έγραψε:Πχ υπέρηχο ισχίων σε νεογνά κατά Graf δεν ξέρω πολλούς που να ξέρουν. Βασικά δεν κάνουν στην Ελλάδα.

Φυσικά και κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#373384
sknipper έγραψε:Με ράγισμα κλείδας σε παιδάκι και στην Κατίνα της γειτονιάς σου να πήγαινες καλό αποτέλεσμα θα είχες.... Βέβαια πρέπει να ζήσουν κι αυτοί, δε λέω....

στη κλείδα (την έχω σπάσει φυσικά :shifty: ) δεν κάνεις και τίποτα από όσο ξέρω απλά ακινησία και δένει

βέβαια πονάει για χρόνια , αλλά μετά τα 4-5 σταματάει
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#373415
QsisVTS έγραψε:
sknipper έγραψε:Με ράγισμα κλείδας σε παιδάκι και στην Κατίνα της γειτονιάς σου να πήγαινες καλό αποτέλεσμα θα είχες.... Βέβαια πρέπει να ζήσουν κι αυτοί, δε λέω....

στη κλείδα (την έχω σπάσει φυσικά :shifty: ) δεν κάνεις και τίποτα από όσο ξέρω απλά ακινησία και δένει
βέβαια πονάει για χρόνια , αλλά μετά τα 4-5 σταματάει

Ο μικρός (ήταν περίπου 5 όταν το έπαθε) το κράτησε με νάρθηκα ένα μήνα, αλλά μετά τις 20 μέρες δεν είχε καθόλου πόνο.
Πράγματι δεν έκανε τίποτα παραπάνω ο γιατρός από το να διαγνώσει το κάταγμα από την κλινική εικόνα (έκρινε περιττή την ακτινογραφία... ενώ αν πηγαίναμε σε νοσοκομείο δε νομίζω ότι θα την αποφεύγαμε... και το συμπέρασμα θα ήταν το προφανές), να δώσει την αγωγή και να το δει ακόμη μια φορά στη λήξη της.