Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#537063 Με laser εχει λιγότερο ταλαιπωρία το μετά. Επισης Έχει ένα 5-10% αν θυμάμαι καλά μεγαλύτερο ποσοστό να ξαναεμφανιστεί από ότι θα ήταν με νυστέρι. Κανένα όμως δεν δινει 100% μη επανεμφάνισης
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537065
21 quadra έγραψε:Ο μεγάλος γιός έχει κύστη κόκκυγος και έκανε συρίγγιο, η κλασσική μέθοδος καθαρίσματος είναι χειρουργείο και εκτός εργασίας 1 μήνα να κλείσει η τομή με καθημερινά αλλαγή γάζες κλπ, δεν θέλει να την κάνει γιατί λέει ότι αν πάρει ένα μήνα άδεια θα τον απολύσουν, υπάρχει και η περίπτωση με Laser που είναι ΟΚ σε μια ημέρα όπως λένε, οπότε μια 3ήμερη άδεια μπορεί να πάρει, υπάρχει εδω κάποιος με ανάλογη εμπερία στο θέμα ή γιατρός που να μας φωτίσει τι απόφαση να πάρουμε ?

Ευχαριστώ εκ τν προτέρων.


Η διαφορά με το laser είναι ο ελάχιστος μετεγχειρητικός πόνος. Εγώ έκανα με laser και επειδή έχω 2-3 γνωστούς που έκαναν κλασσικό νυστέρι, ήμουν 10 φορές καλύτερα. Να πω ότι και εγώ λόγω θέματος με τη δουλειά, σε <3-4 μέρες είχα πάει δουλειά. Το μοναδικό θέμα είναι ότι τις πρώτες μέρες οι γάζες πότιζαν γρήγορα και χρειάζονταν αλλαγή. Δλδ στο 8ωρό πιστεύω θα έχει θέμα γιατί μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά.
Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω δρ, έχω στείλει και άλλους 3-4. :lol:
Ο ένας από αυτούς είχε κάνει προηγούμενως με νυστέρι, αλλά δεν έγινε σωστά οπότε πάλι από την αρχή.
Ο άλλος πήγε για περιεδρικό συρύγγιο και την ώρα του χειριυργείου του βρήκε και κύστη κ. και μια κύστη στο έντερο! :lipsealed:

εδιτ: επείσης ο δρ που είχα πάει είχε βάλει ένα μπλε υγρο που έπαιξε τον ρόλο του σκιαγραφικού για να δει την πλήρη έκταση και να μην χρειαστεί πάλι το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#537075 Η κυστη εχει σχεση με την τριχοφυια στην περιοχη; Θυμαμαι στο πανεπιστημιο να πηγαινοφερνω φιλο για βδομαδα στο νοσοκομειο για αλλαγες, ειχε ταλαιπωρηθει απιστευτα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#537076
xenos έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ο μεγάλος γιός έχει κύστη κόκκυγος και έκανε συρίγγιο, η κλασσική μέθοδος καθαρίσματος είναι χειρουργείο και εκτός εργασίας 1 μήνα να κλείσει η τομή με καθημερινά αλλαγή γάζες κλπ, δεν θέλει να την κάνει γιατί λέει ότι αν πάρει ένα μήνα άδεια θα τον απολύσουν, υπάρχει και η περίπτωση με Laser που είναι ΟΚ σε μια ημέρα όπως λένε, οπότε μια 3ήμερη άδεια μπορεί να πάρει, υπάρχει εδω κάποιος με ανάλογη εμπερία στο θέμα ή γιατρός που να μας φωτίσει τι απόφαση να πάρουμε ?

Ευχαριστώ εκ τν προτέρων.


Η διαφορά με το laser είναι ο ελάχιστος μετεγχειρητικός πόνος. Εγώ έκανα με laser και επειδή έχω 2-3 γνωστούς που έκαναν κλασσικό νυστέρι, ήμουν 10 φορές καλύτερα. Να πω ότι και εγώ λόγω θέματος με τη δουλειά, σε <3-4 μέρες είχα πάει δουλειά. Το μοναδικό θέμα είναι ότι τις πρώτες μέρες οι γάζες πότιζαν γρήγορα και χρειάζονταν αλλαγή. Δλδ στο 8ωρό πιστεύω θα έχει θέμα γιατί μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά.
Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω δρ, έχω στείλει και άλλους 3-4. :lol:
Ο ένας από αυτούς είχε κάνει προηγούμενως με νυστέρι, αλλά δεν έγινε σωστά οπότε πάλι από την αρχή.
Ο άλλος πήγε για περιεδρικό συρύγγιο και την ώρα του χειριυργείου του βρήκε και κύστη κ. και μια κύστη στο έντερο! :lipsealed:

εδιτ: επείσης ο δρ που είχα πάει είχε βάλει ένα μπλε υγρο που έπαιξε τον ρόλο του σκιαγραφικού για να δει την πλήρη έκταση και να μην χρειαστεί πάλι το ίδιο.


Eυχαριστώ, περιμένω στοιχεία με pm, σε κάλυψε η ασφάλεια ή πλήρωσες εσύ, μπορείς να μου δώσεις ιδέα για το κόστος ? γράψε μου πρίν πόσο καιρό έκανες εσύ, και αν έχεις τώρα ενοχλήσεις, σήμερα διαφημίζουν ότι μπορείς να πας και στη ίδια ημέρα στη δουλειά, είναι δυνατόν αυτό σύμφωνα με την εμπειρία σου ?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#537079
rx8_drifter έγραψε:Η κυστη εχει σχεση με την τριχοφυια στην περιοχη; Θυμαμαι στο πανεπιστημιο να πηγαινοφερνω φιλο για βδομαδα στο νοσοκομειο για αλλαγες, ειχε ταλαιπωρηθει απιστευτα :lipsealed:
Παίζει ρόλο και η τριχοφυια αλλά κυρίως ο τρόπος και οι επιφάνειες που κάθεσαι.
Αν κάθεσαι σε σκληρές επιφάνειες συμβαίνει συχνότερα.

Έχω κι εγώ και ο αδερφός μου και είχε και μια πρώην μου (χωρίς τριχοφυια), στους τυχερούς όπως εγώ μαζεύει σπάνια πυον και ανοίγει μόνο του κάποια στιγμή. Ο αδερφός μου θέλει επέμβαση κάποια στιγμή γιατί δεν ανοίγει μόνο του και όταν τον πιάνει πονάει αρκετά αλλά περιμένει να φτάσει στο απροχώρητο.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#537081
rx8_drifter έγραψε:Τα συμπτωματα δλδ ποια ειναι; Βλεπεις καποια κυστη;
Σαν μεγάλο σπυράκι το οποίο όταν γεμίσει πυον γίνεται πολύ ευαίσθητο.
Δλδ να πας να κάτσεις λίγο ξαπλωμένος πονάς αρκετά όπως επίσης αν κάτσεις σε σκληρή επιφάνεια.

Για να ανοίξει μόνο του βοηθάει το βαθύ κάθισμα και η καταβρεξη με ζεστό νερό, επίσης κάποιος που γυμνάζεται είναι πολύ πιθανό να του ανοίξει μόνο του.

Αν όμως δεν ανοίξει μπλέκεις με χειρουργεία κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537089
dimik έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Τα συμπτωματα δλδ ποια ειναι; Βλεπεις καποια κυστη;
Σαν μεγάλο σπυράκι το οποίο όταν γεμίσει πυον γίνεται πολύ ευαίσθητο.
Δλδ να πας να κάτσεις λίγο ξαπλωμένος πονάς αρκετά όπως επίσης αν κάτσεις σε σκληρή επιφάνεια.

Για να ανοίξει μόνο του βοηθάει το βαθύ κάθισμα και η καταβρεξη με ζεστό νερό, επίσης κάποιος που γυμνάζεται είναι πολύ πιθανό να του ανοίξει μόνο του.

Αν όμως δεν ανοίξει μπλέκεις με χειρουργεία κλπ

< >


Νομιζω οτι εχεις καταλαβει κατι λαθος. Το οτι μπορει να ανοιξει απο μονο του ή να κανει αποστημα κ να πας να στο ανοιξουν στο νοσοκομειο (παροχετευση), δεν σημαινει οτι αδειασε κ εισαι οκ. Το συρυγγιο ειναι εκει και μεγαλωνει με τα χρονια. Εχεις παει σε σοβαρο χειρουργο να ρωτησεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#537095 Δεν χρειάστηκε, δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα κι επιπλέον έχω την μάνα μου με 35+ χρόνια εμπειρίας στα νοσοκομεία για την πρώτη άποψη.

Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεις με επεμβάσεις αν δεν φτάσει στο μη περαιτέρω. Εγώ πχ το έχω παρα πολλά χρόνια.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537096
21 quadra έγραψε:
xenos έγραψε:
21 quadra έγραψε:Ο μεγάλος γιός έχει κύστη κόκκυγος και έκανε συρίγγιο, η κλασσική μέθοδος καθαρίσματος είναι χειρουργείο και εκτός εργασίας 1 μήνα να κλείσει η τομή με καθημερινά αλλαγή γάζες κλπ, δεν θέλει να την κάνει γιατί λέει ότι αν πάρει ένα μήνα άδεια θα τον απολύσουν, υπάρχει και η περίπτωση με Laser που είναι ΟΚ σε μια ημέρα όπως λένε, οπότε μια 3ήμερη άδεια μπορεί να πάρει, υπάρχει εδω κάποιος με ανάλογη εμπερία στο θέμα ή γιατρός που να μας φωτίσει τι απόφαση να πάρουμε ?

Ευχαριστώ εκ τν προτέρων.


Η διαφορά με το laser είναι ο ελάχιστος μετεγχειρητικός πόνος. Εγώ έκανα με laser και επειδή έχω 2-3 γνωστούς που έκαναν κλασσικό νυστέρι, ήμουν 10 φορές καλύτερα. Να πω ότι και εγώ λόγω θέματος με τη δουλειά, σε <3-4 μέρες είχα πάει δουλειά. Το μοναδικό θέμα είναι ότι τις πρώτες μέρες οι γάζες πότιζαν γρήγορα και χρειάζονταν αλλαγή. Δλδ στο 8ωρό πιστεύω θα έχει θέμα γιατί μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά.
Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω δρ, έχω στείλει και άλλους 3-4. :lol:
Ο ένας από αυτούς είχε κάνει προηγούμενως με νυστέρι, αλλά δεν έγινε σωστά οπότε πάλι από την αρχή.
Ο άλλος πήγε για περιεδρικό συρύγγιο και την ώρα του χειριυργείου του βρήκε και κύστη κ. και μια κύστη στο έντερο! :lipsealed:

εδιτ: επείσης ο δρ που είχα πάει είχε βάλει ένα μπλε υγρο που έπαιξε τον ρόλο του σκιαγραφικού για να δει την πλήρη έκταση και να μην χρειαστεί πάλι το ίδιο.


Eυχαριστώ, περιμένω στοιχεία με pm, σε κάλυψε η ασφάλεια ή πλήρωσες εσύ, μπορείς να μου δώσεις ιδέα για το κόστος ? γράψε μου πρίν πόσο καιρό έκανες εσύ, και αν έχεις τώρα ενοχλήσεις, σήμερα διαφημίζουν ότι μπορείς να πας και στη ίδια ημέρα στη δουλειά, είναι δυνατόν αυτό σύμφωνα με την εμπειρία σου ?


Η ασφαλεια καλυψε μονο τη νοσηλεια (σου κανουν εισαγωγη, εγω βγηκα την ιδια μερα το απογευμα), τον δρ τον πληρωσα κανονικα εγω.
Το κοστος παει αναλογα με ασφαλεια κλπ. Εγω εκανα πριν 5.5 χρονια περιπου.
Ευτυχως δεν ειχα ξανα κατι.
Την ιδια μερα εκατσα στο αυτοκινητο χωρις να ποναω. Γενικα λιγος πονος σε σχεση ειδικα με αλλους γνωστους.
Στη δουλεια πας αλλα στο 8ωρο θα εχουν παπαριασει πολυ οι γαζες τις πρωτες μερες κ πως θα κανεις αλλαγη;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#537097
dimik έγραψε:Δεν χρειάστηκε, δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα κι επιπλέον έχω την μάνα μου με 35+ χρόνια εμπειρίας στα νοσοκομεία για την πρώτη άποψη.

Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεις με επεμβάσεις αν δεν φτάσει στο μη περαιτέρω. Εγώ πχ το έχω παρα πολλά χρόνια.

< >


Και εγω το ειχα πολλα χρονια (εξυπνακιας) αλλα οσο το αφηνεις σε σκαβει προς τα μεσα. Μη νομιζεις οτι ειναι επιφανειακο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#537099 Εξαρτάται από την περίπτωση, ο αδερφός μου είναι σχετικά βαριά και πρέπει κάποια στιγμή να κάνει επέμβαση, η δική μου είναι ελαφριά και περιοδική με μεγάλη περίοδο οπότε δεν είναι απαραίτητη.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#537101 Παναγιώτη, συμμαθήτρια της κόρης μου μητέρα 2 παιδιών, το είχε και το άφησε έτσι ενω ο ειδικός της είχε πει έχω και 2 χρόνια να το εγχειρισει. Τυχαίνει και γλιστράει και σπάει τον σπόνδυλο με την κύστη, γιατί είχε φαει το κόκκαλο η κύστη και είχε μείνει μονο λίγο εξωτερικο!!! Αποτέλεσμα να μην την αναλαμβάνει κανένας γιατί η κύστη έχει πλησιάσει νεύρα κ.λ.π. και φοβούνται παράλυση. Το ίδιο της είπε αμερικανός γιατρός κορυφή, που έρχεται Κύπρο κάθε 3 μηνες και εγχειριζει τέτοια περιστατικά. Της λέει, σε είχα προειδοποιήσει 2 χρόνια πριν, να το εγχειρισουμε, άργησες και τώρα δεν σε αναλαμβανω, Τέλος!!!
Ολά τα ανάποδα μαζυ, κάηκε το σπίτι στο μάτι, τραυματισμός, εξαιρετικά, δύσκολη περίπτωση....ην αφήνεται θέματα υγείας σε αναβολή.....

.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#537152 Ρε ντιμικ αυτο το πραμα βγαζει πυον , λερωνει τα εσωρουχα και μυριζει.
Πως το αφηνεις και δεν πας να το κανεις με λειζερ; :dizzy:
Και ειναι ετσι οπως στα λενε η αλλοι, μια μολυνση που συνεχως προχωραει μεχρι να βρει κοκκαλο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#537159
italakias έγραψε:Ρε ντιμικ αυτο το πραμα βγαζει πυον , λερωνει τα εσωρουχα και μυριζει.
Πως το αφηνεις και δεν πας να το κανεις με λειζερ; :dizzy:
Και ειναι ετσι οπως στα λενε η αλλοι, μια μολυνση που συνεχως προχωραει μεχρι να βρει κοκκαλο.
Γιατί αυτό συμβαίνει 1 φορά στα 2-3 χρόνια και οι επεμβάσεις δεν είναι panadol.

< >