Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#544363
KiloMeater έγραψε:Φεύγωντας απο την Ελλάδα , το να κρατήσεις επαφή με φίλους ηταν ακόμα πιο δύσκολο, όχι οτι πριν με την καθημερινότητα παιδιά κτλ ήτανε εύκολο και χωρίς προσπάθεια.
έχουμε το Ίντερνετ και τα τσατ που σου δίνουνε μια αμεσότητα , αλλά με τα χρόνια κάπου μειώνεται η επικοινωνία.

Έτσι χθες λοιπόν επικοινώνησα με ενα φίλο που ειχα να του μιλήσω απο τα Χριστούγεννα , είχαμε βρεθεί και Ελλάδα και όλα ηταν καλά.... συνήθως ρωτάς απο συνήθεια τι κανείς; Χάθηκες...
Και περιμένεις το τυπικό όλοι καλά κτλ....
Αλλα δεν ηταν όλα καλά, ηταν άσχημα αυτη τη φορά
Μέσα σε λίγους μήνες καρκίνος απο το πουθενά, γερή επέμβαση με επιπτώσεις και τώρα μια ζωή με ελπίδα αλλά και κλονισμένη εμπιστοσύνη του ίδιου , των παιδιών κτλ....
Εντυπωσιακά θετική και αισιόδοξη αν και ρεαλιστική προσέγγιση που δεν ξέρω αν θα ειχα ...
Και μετά μου λέει, τα δικά σου; Τι να πω μετά απο όλα αυτα που να εχει κάποια αξία; Αυτό το τελευταίο το σκέφτομαι έκτοτε αλλά φοβάμαι θα το ξεχάσω σύντομα, πάλι....
Σε κάθε γωνιά ακούς πλέον κάποιον να παλεύει με αυτή την κωλοαρρωστια
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#544486
bujinkan έγραψε:Σε κάθε γωνιά ακούς πλέον κάποιον να παλεύει με αυτή την κωλοαρρωστια

Γι'αυτό κι εγώ τους έστειλα όλους στο διάολο και άραξα να ξαποστάσω. Πάνω από τα 45 αρχίζουν και βγαίνουν διάφορα..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544492
KiloMeater έγραψε:
Εντυπωσιακά θετική και αισιόδοξη αν και ρεαλιστική προσέγγιση που δεν ξέρω αν θα ειχα ...
.

θα σου πω τι είπε ο γιατρός στον πατέρα μου

"τη μισή δουλειά την έκανα εγώ που έκανα και γαμώ τις δουλειές, αλλά την άλλη μισή την έκανες εσύ που δεν ήθελες να πεθάνεις, είχα περιπτώσεις πολύ πιο ελαφριές από τη δική σου που πέθαναν γιατί τους πήρε από κάτω"

άρα καλά κάνει ο τύπος, αλλιώς δεν παίζει..

επίσης οι καρκίνοι δεν σκάνε από το πουθενά..

mousatos έγραψε:
bujinkan έγραψε:Σε κάθε γωνιά ακούς πλέον κάποιον να παλεύει με αυτή την κωλοαρρωστια

Γι'αυτό κι εγώ τους έστειλα όλους στο διάολο και άραξα να ξαποστάσω. Πάνω από τα 45 αρχίζουν και βγαίνουν διάφορα..

από τη μία συμφωνώ μαζί σου, από την άλλη ανάλογα το άτομο

πολλοί θέλουν να ζήσουν με κάποιο σκοπό, έστω και αν συνήθως είναι ανούσιος (για σένα ή για μένα)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#544553 μια και η κουβεντα παλι για τον καρκινο.
Η συγγενησα μας που ειχα πει τοτε τον Αυγουστο, ειχε καλη εξελιξη, αφαιρεση του ογκιδιου, τελος Αυγουστου και εξετασεις που γινονται σε αυτές τις περιπτώσεις. εδειξαν σταδιο 2 και ετσι κανει μονο ακτινοβολίες. και καποια τυπικα χαπια...σε αυτές τις περιπτώσεις.. Μαλλον ηταν τυχερη γιατι επι 5 χρονια δεν εκανε τις μαστογραφίες που επρεπε αναλογα ε την ηλικια της

Θα δουμε βεβαια σε 5 χρονια αλλα προς το παρων το ποτηρι είναι μισογεματο, ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας τοτε… ισως βοηθησαν και αυτές...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544745 φίλε αυτό λέγεται φυσική επιλογή όσο σκληρό κι αν είναι
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#544752 Το παιδί τους μεγαλώντας θα έχει ένα σωρό προβλήματα υγείας, όσο σκληρό και εάν ακούγεται....
Άβαταρ μέλους
By drdino
#544756 Aν θηλάζει αποκλειστικά τότε πώς τρώει και 2 γεύματα με ζούπερφουντς;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544758 μήπως έτσι εννοεί ότι τρώει οτιδήποτε ζωικό;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#544773 Το μητρικό γάλα είναι vegan;;; :hmmm:

Ιδίως αν η μάνα (όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι ξεκάθαρα ζώο... :hmmm:

Κρίμα στα παιδιά ρε γαμώτο, δεν φταίνε σε τίποτα για τις |λογοκρισία| των γονιών τους... Ο παιδίατρος δεν τους κάνει καμία καταγγελία για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο;;;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544775 ναι οκ το ίδιο λέμε (φαντάζομαι τα γάλατα του εμπορίου θα έχουν βασανίσει αθώα ζωάκια)

τελοσπάντων ο κόσμος είναι άρρωστος, εδώ μέχρι και τους σκύλους τους κάνουν vegan μερικοί και δεν τους μαζεύει κανείς

από το ότι το υπερβολικό κρέας δεν κάνει καλό (να πω την αλήθεια κι εγώ το έχω μειώσει σημαντικά και βλέπω θετικά) πάμε στο άλλο άκρο, αλλά όλα αυτά τα σούργελα απορώ αν βοηθάνε ποτέ κανένα συνάνθρωπό τους πριν ανησυχήσουν για τα ζώα

το να είσαι σε δυτική χώρα και να αρρωσταίνει το παιδί σου από υποσιτισμό είναι απλά κατάντια
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#544776
markvag έγραψε:Το μητρικό γάλα είναι vegan;;; :hmmm:

Ιδίως αν η μάνα (όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι ξεκάθαρα ζώο... :hmmm:


ναι προφανώς και είναι, οι vegan δεν αρνούνται το γάλα, απλά θεωρούν ότι το γάλα είναι το τρόφιμο που δίνει η μάνα στο παιδί όπως ορίζει η φύση

αυτό που δεν θέλουν είναι να πάρεις από μια μάνα το γάλα της που προορίζεται για το παιδί τηςώστε να κάνεις διάφορα γαλακτομικά, αυτό το θεωρούν βάρβαρο κοκ

και επί της ουσίας δεν έχουν άδικο, αλλά έχουν κιόλας :lol: και αν όχι στα γαλακτομικά που έτσι κι αλλιώς πολλοί δεν θέλουν να τρώνε ή τους πειράζουν το έχουν σε πολλά άλλα