Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#783587 Μπήκαν αυτοί που δεν είχαν επιλογή: νέοι γιατροί ίσως, με λίγη πελατεία, κλπ. Απλός κοινός εκβιασμός. Μιλάμε για πετυχεσιά τρελή: η κυβέρνηση εκβιάζει και εξοργίζει και τους γιατρούς του ΕΣΥ (την πλειοψηφία τους τουλάχιστον) και τους ιδιώτες. Εντάξει, σίγουρα οι ιδιωτικές κλινικές/νοσοκομεία και οι μεγαλογιατροί μπορούν να είναι ευχαριστημένοι, αλλά για όλους τους υπόλοιπους είναι μια καταστροφή όλο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#783597
kostis20 έγραψε:Δεν έχει καμία σχέση το σύστημα της Κύπρου με αυτο που πάει να εφαρμοστεί στην Ελλάδα .Η βασική διαφορά είναι ότι στη Κύπρο το ΓΕΣΥ πληρώνει πάρα πολύ καλά τους γιατρούς με παραπάνω από αξιοπρεπείς αμοιβές κατά πράξη και κατά περίπτωση.Και αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες.
Στην Ελλάδα έχουν βγάλει ένα κονδύλι μέσω...ΕΣΠΑ και θέλουν με ψυχούλα να πουλήσουν μούρη ,με μια πάγια αντιμισθια που δε φτάνει ούτε για λειτουργικά έξοδα και με μια μονομερή σύμβαση που αμφιβάλλω αν έχει νομική ισχύ.
Κλασσικά πράγματα.


Ομολογώ δεν έχω ιδέα για τις αμοιβές στην Ελλάδα αλλά πιστεύω ότι πρέπει να απλοποιηθεί το σύστημα γενικά τόσο από πλευράς κρατήσεων (αλήθεια υπάρχουν ακόμα ΙΚΑ σύκα κλπ και ο καθένας πληρώνει διαφορετικές κρατήσεις;), όσο και αμοιβών.

Εγώ ξέρω πχ ότι πληρώνω συνολικά με τον εργοδότη μου ένα x τον μήνα υπέρ Γεσυ και άλλα 35 για ιδιωτική ασφάλιση συζύγου και τέκνου και είναι καλυμμένος-ελπίζω-για παν ενδεχόμενο.
Το ίδιο όμως ποσοστό του μισθού όμως πληρώνουν όλοι ανεξαιρέτως μέχρι και οι αιτητές ασύλου-μετανάστες από τα επιδόματα τους για να έχουν κάλυψη από το Γεσυ.

Βέβαια υπάρχει κι εδώ εκμετάλλευση του συστήματος από γιατρούς με υπερχρεωσεις ιατρικών πράξεων ου ποτέ δεν έγιναν συνήθως σε ασθενείς με άγνοια που δεν θα μπουν στο ιστορικό τους online να ελέγξουν.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#783599
Y.V έγραψε:Στην περιοχη μου ειναι ολοι οι γιατροι που συμμετεχουν, κλεισμενοι.


To ίδιο κι εγώ. Τώρα τόμπολα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#783600
dimik έγραψε:
kostis20 έγραψε:Δεν έχει καμία σχέση το σύστημα της Κύπρου με αυτο που πάει να εφαρμοστεί στην Ελλάδα .Η βασική διαφορά είναι ότι στη Κύπρο το ΓΕΣΥ πληρώνει πάρα πολύ καλά τους γιατρούς με παραπάνω από αξιοπρεπείς αμοιβές κατά πράξη και κατά περίπτωση.Και αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες.
Στην Ελλάδα έχουν βγάλει ένα κονδύλι μέσω...ΕΣΠΑ και θέλουν με ψυχούλα να πουλήσουν μούρη ,με μια πάγια αντιμισθια που δε φτάνει ούτε για λειτουργικά έξοδα και με μια μονομερή σύμβαση που αμφιβάλλω αν έχει νομική ισχύ.
Κλασσικά πράγματα.


Ομολογώ δεν έχω ιδέα για τις αμοιβές στην Ελλάδα αλλά πιστεύω ότι πρέπει να απλοποιηθεί το σύστημα γενικά τόσο από πλευράς κρατήσεων (αλήθεια υπάρχουν ακόμα ΙΚΑ σύκα κλπ και ο καθένας πληρώνει διαφορετικές κρατήσεις;), όσο και αμοιβών.

Εγώ ξέρω πχ ότι πληρώνω συνολικά με τον εργοδότη μου ένα x τον μήνα υπέρ Γεσυ και άλλα 35 για ιδιωτική ασφάλιση συζύγου και τέκνου και είναι καλυμμένος-ελπίζω-για παν ενδεχόμενο.
Το ίδιο όμως ποσοστό του μισθού όμως πληρώνουν όλοι ανεξαιρέτως μέχρι και οι αιτητές ασύλου-μετανάστες από τα επιδόματα τους για να έχουν κάλυψη από το Γεσυ.

Βέβαια υπάρχει κι εδώ εκμετάλλευση του συστήματος από γιατρούς με υπερχρεωσεις ιατρικών πράξεων ου ποτέ δεν έγιναν συνήθως σε ασθενείς με άγνοια που δεν θα μπουν στο ιστορικό τους online να ελέγξουν.


Δεν κατάλαβα αυτό που λες για την ιδιωτική ασφάλιση, και πώς συνδέεται με την δημόσια. Στην Ελλάδα όλοι οι εργαζόμενοι πληρώνουν ένα ποσοστό του μισθού τους για ιατροφαρμακευτική, που σημαίνει πως έχουν πρόσβαση τόσο σε νοσοκομεία, όσο και σε πρωτοβάθμιες δομές υγείας. Υπάρχει όμως και μια μεγάλη συμμετοχή στα φάρμακα (25% ή και 35% αν δεν γραφτείς στον προσωπικό γιατρό).
Η ιδιωτική ασφάλιση, είναι προαιρετική παροχή, δεν έχει να κάνει με κάτι άλλο και αφορά ιδιώτες γιατρούς και ιδιωτικά νοσοκομεία μόνον.

Ασφάλιση είναι κοινή για όλους πλέον, υπάρχει δηλαδή ο ΕΟΠΠΥΥ και τέλος, ανεξαρτήτως επαγγέλματος. Ο τελευταίος έχει ιατρεία που μπορείς να πας να εξεταστείς για κάτι απλό, δωρεάν. Το έχω δοκιμάσει πριν 4 χρόνια, ήταν ΟΚ, έκλεινες ραντεβού ηλεκτρονικά και είχε γενικώς θέσεις, αναλόγως και της ειδικότητας. Σήμερα, δεν έχω εικόνα πώς είναι.

Είχε απλοποιηθεί πολύ το πράγμα επί μνημονίων, όπου με βίαιο τρόπο έγινε η ενοποίηση όλων των ασφαλιστικών φορέων. Ακόμη βέβαια, δεν δουλεύει ρολόι το πράγμα, αλλά αυτό ήταν από τα σωστά πράγματα που έγιναν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#783604
Anonymous Founder έγραψε:Το έχω δοκιμάσει πριν 4 χρόνια, ήταν ΟΚ, έκλεινες ραντεβού ηλεκτρονικά και είχε γενικώς θέσεις, αναλόγως και της ειδικότητας. Σήμερα, δεν έχω εικόνα πώς είναι

Δεν έχει και πολλές ειδικότητες που έχουν θέσεις :lol: Βασικά μόνο παθολόγους μπορώ να σκεφτώ και αν.
Δοκίμασε ας πούμε να βρεις σε κάτι απλό που αφορά ΠΟΛΥ κόσμο, όπως πχ ενδοκρινολόγο :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#783606 Ενδοκρινολόγος, κάθε άλλο παρά απλό είναι, ακόμη και ιδιώτης είναι δύσκολο να βρεις ραντεβού. Η μητέρα μου χρειάζεται μήνες για να πάρει σειρά. Είναι λίγοι, και γίνεται χαμός.
Οι καλοί, μπορεί να έχουν και αναμονή 3 και 4 μηνών! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#783608 Προφανώς, αλλά αφορά άπειρο κόσμο.
Το σύστημα δεν λειτουργεί πάντως, μόνο για συνταγογράφηση σε παθολόγο είναι πια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#783610
diplomat έγραψε:
Y.V έγραψε:Στην περιοχη μου ειναι ολοι οι γιατροι που συμμετεχουν, κλεισμενοι.


To ίδιο κι εγώ. Τώρα τόμπολα;


Δοκιμαστε στον κυριο Αφρικη, στην Ελευσινα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#783619
Anonymous Founder έγραψε:
dimik έγραψε:
kostis20 έγραψε:Δεν έχει καμία σχέση το σύστημα της Κύπρου με αυτο που πάει να εφαρμοστεί στην Ελλάδα .Η βασική διαφορά είναι ότι στη Κύπρο το ΓΕΣΥ πληρώνει πάρα πολύ καλά τους γιατρούς με παραπάνω από αξιοπρεπείς αμοιβές κατά πράξη και κατά περίπτωση.Και αυτό αφορά όλες τις ειδικότητες.
Στην Ελλάδα έχουν βγάλει ένα κονδύλι μέσω...ΕΣΠΑ και θέλουν με ψυχούλα να πουλήσουν μούρη ,με μια πάγια αντιμισθια που δε φτάνει ούτε για λειτουργικά έξοδα και με μια μονομερή σύμβαση που αμφιβάλλω αν έχει νομική ισχύ.
Κλασσικά πράγματα.


Ομολογώ δεν έχω ιδέα για τις αμοιβές στην Ελλάδα αλλά πιστεύω ότι πρέπει να απλοποιηθεί το σύστημα γενικά τόσο από πλευράς κρατήσεων (αλήθεια υπάρχουν ακόμα ΙΚΑ σύκα κλπ και ο καθένας πληρώνει διαφορετικές κρατήσεις;), όσο και αμοιβών.

Εγώ ξέρω πχ ότι πληρώνω συνολικά με τον εργοδότη μου ένα x τον μήνα υπέρ Γεσυ και άλλα 35 για ιδιωτική ασφάλιση συζύγου και τέκνου και είναι καλυμμένος-ελπίζω-για παν ενδεχόμενο.
Το ίδιο όμως ποσοστό του μισθού όμως πληρώνουν όλοι ανεξαιρέτως μέχρι και οι αιτητές ασύλου-μετανάστες από τα επιδόματα τους για να έχουν κάλυψη από το Γεσυ.

Βέβαια υπάρχει κι εδώ εκμετάλλευση του συστήματος από γιατρούς με υπερχρεωσεις ιατρικών πράξεων ου ποτέ δεν έγιναν συνήθως σε ασθενείς με άγνοια που δεν θα μπουν στο ιστορικό τους online να ελέγξουν.


Δεν κατάλαβα αυτό που λες για την ιδιωτική ασφάλιση, και πώς συνδέεται με την δημόσια. Στην Ελλάδα όλοι οι εργαζόμενοι πληρώνουν ένα ποσοστό του μισθού τους για ιατροφαρμακευτική, που σημαίνει πως έχουν πρόσβαση τόσο σε νοσοκομεία, όσο και σε πρωτοβάθμιες δομές υγείας. Υπάρχει όμως και μια μεγάλη συμμετοχή στα φάρμακα (25% ή και 35% αν δεν γραφτείς στον προσωπικό γιατρό).
Η ιδιωτική ασφάλιση, είναι προαιρετική παροχή, δεν έχει να κάνει με κάτι άλλο και αφορά ιδιώτες γιατρούς και ιδιωτικά νοσοκομεία μόνον.

Ασφάλιση είναι κοινή για όλους πλέον, υπάρχει δηλαδή ο ΕΟΠΠΥΥ και τέλος, ανεξαρτήτως επαγγέλματος. Ο τελευταίος έχει ιατρεία που μπορείς να πας να εξεταστείς για κάτι απλό, δωρεάν. Το έχω δοκιμάσει πριν 4 χρόνια, ήταν ΟΚ, έκλεινες ραντεβού ηλεκτρονικά και είχε γενικώς θέσεις, αναλόγως και της ειδικότητας. Σήμερα, δεν έχω εικόνα πώς είναι.

Είχε απλοποιηθεί πολύ το πράγμα επί μνημονίων, όπου με βίαιο τρόπο έγινε η ενοποίηση όλων των ασφαλιστικών φορέων. Ακόμη βέβαια, δεν δουλεύει ρολόι το πράγμα, αλλά αυτό ήταν από τα σωστά πράγματα που έγιναν.


Δεν υπάρχει σύνδεση, απλά το ανέφερα σαν υπολογισμένο ιατρικό έξοδο.
Άλλωστε πληρώνω ιδιωτική μόνο για περίπτωση που χρειαστεί-μακριά από εμάς-νοσηλεία για κάτι σοβαρό μιας και τα δημόσια νοσοκομεία εδώ είναι μαύρο χάλι με μερικές εξαιρέσεις.

Χαίρομαι πάντως που έχει απλοποιηθεί η κατάσταση αν και βρίσκω περιττή την ύπαρξη ξεχωριστών ιατρείων του ΕΟΠΠΥΥ.

Μιας που αναφέρατε ενδοκρινολογους, έκλεισα ραντεβού τον περασμένο Δεκέμβρη για Απρίλη και έχω επανεξέταση τον Οκτώβρη. Φυσικά εκτός Γεσυ και με ταρίφα 100ρικο+ συν τις αιματολογικες που πρέπει να πάω και να πληρώσω αλλά τόσα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#783622 Τα ξεχωριστά ιατρεία του ΕΟΠΥΥ μια χαρά ιδέα είναι για πρωτοβάθμια βαθμίδα, αφού για τα περισσότερα περιστατικά μπορείς να πας εκεί και να τελειώνεις. Και χωρίς να πληρώσεις. Το θέμα είναι πως ούτε εκεί θέλουν να δώσουν λεφτά.
Η ιδιωτική υγεία, δεν καλύπτει 100% αυτό που μπορεί να κάνει το ΕΣΥ. Ακόμη και οι πιο βαμμένοι της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, το ξέρουν και το καταλαβαίνουν. Είδαμε πόσο "πετυχημένο" είναι το σύστημα των ΗΠΑ. Όλες οι σοβαρές ανεπτυγμένες χώρες έχουν δημόσιο σύστημα σαν το ΕΣΥ, αλλά όχι σαν το δικό μας με τις τεράστιες ελλείψεις σε εξοπλισμό και κυρίως σε προσωπικό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#783646 Μωρέ μπορεί να είναι μια χαρά για πρωτοβάθμια αλλά και ιατρεία ΕΟΠΠΥ και νοσοκομεία όπου υπάρχουν είναι πλεονασμός και πέταμα χρημάτων.
Θα ήταν καλύτερα να κλείσουν τα ιατρεία και τα επιπλέον χρήματα και προσωπικό να διατεθούν σε περιφερειακά νοσοκομεία, σε ιατρεία σε απομακρυσμένες περιοχές ή και σαν έξτρα κίνητρο στους προσωπικούς ιατρούς. Προφανώς δεν θα είναι αρκετά αλλά δεν συμφωνώ με τον κατακερματισμό ειδικά σε περιόδους ισχνών αγελάδων.

Η ιδιωτική υγεία εδώ πάντως μια χαρά αντικαθιστούσε τα δημόσια νοσοκομεία επί πολλά χρόνια και τώρα συμμετέχει στο σύστημα υγείας.
Π.χ η προσωπική μου ιατρός εργάζεται σε ιδιωτικό νοσοκομείο, μετά την ένταξη του στο Γεσυ το εν λόγω νοσοκομείο έχτισε οχι 1 αλλά 2 παραρτήματα δίπλα στο κεντρικό κτίριο στο οποίο έβαλε όλους τους προσωπικούς ιατρούς με γραμματείες κλπ κι επιπλέον διαγνωστικά τμήματα τύπου ακτινολογικό, αιματολογικό που χρειάζονται συχνότερα.
Έτυχε να πάω με πνευμονία και σε 1 ωρίτσα με είχε εξετάσει γιατρός, είχα κάνει ακτινογραφία απευθείας, ειχε δει τις ακτινογραφίες και με περίμενε ηλεκτρονική συνταγή σε οποιο φαρμακείο κι αν πήγαινα.

Τρόποι αλληλοσυμπλήρωσης ιδιωτικών και κρατικών δομών υγείας υπάρχει το θέμα είναι να υπάρχει θέληση και πλάνο γιατί τα συμφέροντα είναι πολλά, ο τότε υπουργός υγείας εδω και τι δεν άκουσε και από την δημόσια και από την ιδιωτική υγεία, πολεμήθηκε όσο κανένας υπουργός από συμπολίτευση και αντιπολίτευση, αλλά επέμενε τα κατάφερε και μετά τους κούνησε και το μαντήλι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#783857 Σήμερα βρήκα πιο κοντά μου διαθέσιμο προσωπικό γιατρό, στη Ν. Ιωνία!! φυσικά άλλαξα τον Αφρικανό που ήταν στην Ελευσίνα, λόγω της απόστασης, και όχι λόγω της φυλής...
Η 1η Οκτωβρίου δεν ισχύει σαν αρχή, του +10% για τα φάρμακα.

.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#783870 Οι ποινες αναβαλονται επ αοριστω ειπε ο Πλευρης!
Χρειαζονται 4000 γιατρους x2000 ατομα =8.000 000
και εχουν γραφτει 1200 γιατροι, που καλυπτουν 2.400.000 κοσμο.
Επομενως 5.600.000 δεν μπορουν να βρουν γιατρο να γραφτουν!
Ωραια παει αυτο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#783884 Καλά είναι γελοίο και μόνο που θα υπήρχαν ποινές. Ας όριζαν έναν random γιατρό μετά από μια διορία και να έστελναν ένα email ή /και sms μια εβδομάδα πριν τη λήξη της διορίας