Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#574098 Σύζυγος ξαδέρφου, που είναι μόνιμοι κάτοικοι πάνω, ήρθε πρόπερσι στην Ελλάδα για να σωθεί από οξύ δερματικό επεισόδιο (cystic fibrosis νομίζω) που είχε φτάσει να γίνεται επικίνδυνο για την ζωή της και ο GP της έλεγε ότι δεν είναι τίποτα. Οι εδώ ιατροί στο Αφροδισίων Θεσσαλονίκης (εκεί είχε κονέ ο πατέρας της) βάρεσαν συναγερμό όταν την είδαν. Έχει αρχίσει να κλονίζεται η πίστη μου στο κάποτε παντοδύναμο NHS. :hmmm: Εγώ δεν είχα πρόβλημα όποτε το χρειάστηκα, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που διαβάζω και μαθαίνω. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#574102
REALZEUS έγραψε:... Έχει αρχίσει να κλονίζεται η πίστη μου στο κάποτε παντοδύναμο NHS. :hmmm: Εγώ δεν είχα πρόβλημα όποτε το χρειάστηκα, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που διαβάζω και μαθαίνω. :thumbsdown:
Δικαίως κλονίζεται η πίστη σου. Έχουν γίνει πολλές περικοπές σε χώρους και προσωπικό και προσφερόμενες δυνατότητες και φαίνεται. Γενικά στα περισσότερα είναι πολύ καλό αλλά σε κάποια θέματα χάσκει πολύ. Και ο παράγοντας τύχη (ποιον γενικό ιατρό, ποια επείγοντα, ποια ειδικότητα και ποιο νοσοκομείο) παίζει πιο πολύ ρόλο από όσο θα έπρεπε.
Βασικά και στην Αγγλία τείνουν σε αυτό που ήδη γίνεται και στην Ελλάδα. Η σταδιακή αστοχία του κρατικού συστήματος γίνεται παράλληλα με την προώθηση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#574103 Εικόνα

ΥΓ: Η γυναίκα του μακαρίτη, του μεγάλου αδελφού της μητέρας μου, ήταν νοσοκόμα σε Δημόσιο Νοσοκομείο του Σικάγου. "ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΗΠΑ" ήταν η μόνιμη επωδός της... :help:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#574122
REALZEUS έγραψε:
sknipper έγραψε:Στην Αγγλία μια γνωστή της γυναίκας μου λέει ότι πήγαν να της κάνουν κολονοσκόπηση χωρίς καμία αναισθησία και πόνεσε και σταμάτησαν.
Γενικά σε κολονοσκόπηση προβλέπεται μέθη ή όχι ή εξαρτάται;


Κανονικά εμείς θα έπρέπε να σε ρωτάμε, μιας και είσαι γιατρός στην Αγγλία.
Μήπως της έκαναν ορθοσκόπηση; Αυτή γίνεται και εδώ χωρίς μέθη. Στην κολονοσκόπηση σε ζαλίζουν πρώτα.
Ορθοσκοπηση έκανε και η σύζυγος εδώ χωρίς τίποτα.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#574133 δεν εχω ακουσει τοσα χρονια γνωστο να είναι ευχαριστημένος από το ΝHS. η Βρωμα ότι εκει σε σωζαν είναι επιτυχια των ΜΜΕ. ηδη από το 62 συγγενης πηγε εκει σε ιδιωτικο μαλιστα για καλυτερα με ανευρυσμα και γυρισε οριζόντιος. μεχρι ασπιρινη εκει…!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574148 Επιβεβαιώνω για τα χάλια του NHS. Φίλος που δουλεύει νοσηλευτής, κατεβαίνει Ελλάδα για να δει γιατρό :lol: Μερικές φορές μάλιστα του έρχεται πιο φθηνά (πχ οδοντίατρος)
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#574172 Πάντως, αδερφικός φίλος που παλεύει με πολύ βαριά μορφή καρκίνου (και δυστυχώς ανίατη) , έχει να πεί τα καλύτερα για το NHS.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#575194 Την περασμένη Τετάρτη (μετά από διάγνωση -βάσει συμπτωμάτων- ήπιας γαστρίτιδας από ιδιώτη γαστρεντερολόγο και σχετικό παραπεμπτικό για διενέργεια γαστρίτιδας (όπου και λόγω ηλικίας μου -46- συμφωνήσαμε με το γιατρό ότι καλό είναι να κάνω την εξέταση) έκανα μαζί γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση σε ιδιωτικό διαγνωστικό του Περιστερίου. Κι ενώ γενικά οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι αξιοσημείωτο (πλην της ύπαρξης μιας, ήπιας όπως αναγραφόταν στο χαρτί της διάγνωσης, γαστρίτιδας, για την οποία πάρθηκε και υλικό προς βιοψία), με το που άρχισα να συνέρχομαι από τη μέθη κι επέστρεψα σπίτι ένιωθα μια ενόχληση στην περιοχή του λαιμού. Έχοντας από πριν διαβάσει για μικρές παρενέργειες της γαστροσκόπησης του τύπου παροδική ενόχληση στο στόμα (προφανώς από την είσοδο του γαστροσκόπιου στη στοματοφαρυγγική κοιλότητα, παρά την τοπική αναισθησία ξυλοκαίνης στο στόμα και τη μέθη) αρχικά θεώρησα ότι πρόκειται για φυσιολογική παρενέργεια και θα περάσει.
Πραγματικά κάποιες ώρες μετά η ενόχληση περιορίστηκε χονδρικά στο ήμισυ της αρχικής έντασης αλλά δεν εξαφανίστηκε. Την επόμενη μέρα ήμουν στάσιμος χωρίς άλλα ιδιαίτερα συμπτώματα. Συμπτωματικά τη μέρα εκείνη εκδήλωσε και η σύζυγος στο σπίτι σημάδια κρυολογήματος (αδυναμία, καταρροή, πόνος στο λαιμό αλλά χωρίς πυρετό). Το πρωί της Παρασκευής, 2 24ωρα μετά την εξέταση, ξύπνησα με μέτριες ξυνίλες στο στόμα. Στη διάρκεια της ημέρας άρχισα να νιώθω κάψιμο στο λαιμό κι αίσθημα ενόχλησης από παρουσία ξένου σώματος που επηρέαζε ελαφρά και τη φωνή (τάση βραχνάδας). Πανικοβλήθηκα και μετά τη δουλειά πήγα σε εφημερεύον ΩΡΛ δημ. νοσοκομείου όπου ο γιατρός που με εξέτασε είδε ερεθισμένο λάρυγγα. Επειδή είχα ήδη (λόγω της γαστρίτιδας) ξεκινήσει με τη συμβουλή του γαστρεντερολόγου σχετικά φάρμακα (Losec) αφού ανέφερα στον ΩΡΛ το ιστορικό και την αλληλουχία των περιστατικών (ότι δηλαδή όλα ουσιαστικά ξεκίνησαν μετά τη γαστροσκόπηση) εκείνος με προέτρεψε να συνεχίσω το φάρμακο που έπαιρνα και να αποφύγω έντονες φωνές, αλκοόλ κλπ (ότι δηλ. ερεθίζει το λάρυγγα).
Έκτοτε και μέχρι σήμερα, κάθε βράδυ/νύχτα έχω αίσθημα μέτριου καψίματος στο λάρυγγα...
Από αυτά που διάβασα (γκουγκλάροντας σχετικά) κατάλαβα ότι πρόκειται ουσιαστικά για φαρυγγολαρυγγική παλινδρόμηση (ακριβώς τέτοια συμπτώματα μου εμφανίστηκαν). Το εντελώς περίεργο είναι ότι εγώ ποτέ δε θυμάμαι να είχα εκδηλώσει έστω τα συμπτώματα της κλασικής γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (όπου ανεβαίνουν οξέα στομάχου μέχρι τον οισοφάγο, αλλά όχι πιο πάνω στο λάρυγγα).
Ο οισοφάγος έχει 2 βαλβίδες (σφιγκτήρες) έναν στο κατώτερο τμήμα του πριν το στομάχι κι έναν στο ανώτερο, πριν το λάρυγγα. Ο κάτω σφιγκτήρας (που σε αρκετούς ανθρώπους δεν κλείνει σωστά, εξ ου και τα προβλήματα με τις παλινδρομήσεις) κανονικά πρέπει να μένει κλειστός και να ανοίγει μόνο με την κατάποση για να κατεβάζει τις τροφές στο στομάχι και να ξανακλείνει και λειτουργεί χωρίς τη δική μας συμμετοχή (χωρίς να τον ενεργοποιούμε εμείς). Στη γαστροσκόπηση που φαίνονται και οι 2, δεν μου βρήκαν κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
Μίλησα 2 φορές τηλεφωνικά με τη γαστρεντερολόγο που μου έκανε τη γαστροσκόπηση (παρεπιπτόντως, ηλικίας 40 ετών με λογικά 8-9 χρόνια εμπειρίας ως ειδικευμένης γαστρεντερολόγου) και μου απέκλεισε γενικά την πιθανότητα να προκλήθηκε κάποιο πρόβλημα σε οισοφάγο/σφιγκτήρες λόγω της γαστροσκόπησης. Μάλιστα, όπως μου είπε χαρακτηριστικά, δεν υπάρχουν στη διεθνή βιβλιογραφία καταγεγραμμένες τέτοιου τύπου πιθανές παρενέργειες των γαστροσκοπήσεων...
Μια σκέψη που έκανα είναι μήπως ο λάρυγγάς μου 1 μέρα μετά τη γαστροσκόπηση ερεθίστηκε περαιτέρω λόγω του κρυολογήματος της συζύγου (να κόλλησα δηλαδή κάποια ιωσούλα απ' αυτήν αμέσως μετά την εξέταση) και επιδεινώθηκε υπέρμετρα, αλλά και πάλι, εφόσον ανεβάζω υγρά στομάχου στο λάρυγγα, κατά πόσο θα μπορούσε όλο αυτό να επηρεάσει τον ανώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα;
Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς μετά από εξέταση γαστροσκόπησης να είχε ανάλογα πάνω κάτω συμπτώματα με παλινδρομήσεις κλπ;
Επαναλαμβάνω ότι μέχρι σήμερα ποτέ δεν είχα αντιληφθεί θέμα με παλινδρομήσεις και μόνο άλλες 2 φορές τα τελευταία 3 χρόνια είχα ανεπαίσθητα συμπτώματα γαστρίτιδας στο στομάχι τα οποία παρέρχονταν χωρίς καν χρήση φαρμάκων.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#575196 Εγώ με το που ξεκίνησα να διαβάζω υπέθεσα ότι έχει μείνει κάποιο κομματάκι από το όργανο ή κάτι ξένο από τροφή ; στο λαιμό σου ή στους σφιγκτήρες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575198
lazarefa έγραψε:
Επαναλαμβάνω ότι μέχρι σήμερα ποτέ δεν είχα αντιληφθεί θέμα με παλινδρομήσεις και μόνο άλλες 2 φορές τα τελευταία 3 χρόνια είχα ανεπαίσθητα συμπτώματα γαστρίτιδας στο στομάχι τα οποία παρέρχονταν χωρίς καν χρήση φαρμάκων.

Μπορει να κανεις παλινδρομησεις και να μην τις καταλαβαινεις. Δεν ειναι απαραιτητο τα οξεα να προκαλουν καψιμο για να το καταλαβεις. Παθων. Μπορει ακομα να εισρευσει τροφη στον πνευμονα χωρις να το παρεις χαμπαρι την νυχτα λογω της ΓΟΠ και να ξεκινησει πονος στο στηθος ( που θυμιζει πονο εμφραγματος απλα ειναι πιο ηπιος ). Ομοιως παθων.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#575199 Εγω με το που ξεκινησα να διαβαζω μου θυμισε μια παρενεργεια που ειχα καποτε μετα απο εγχειρηση ρουτινας, ειχε γεμισει ο λαιμος μου αφτρες, ξαναπηγα στο νοσοκομειο και μου τις καυτηριασαν, και μου ειπαν πως ηταν αντιδραση του οργανισμου μου στο σωληνα που σου περνανε προς τα κατω. Το κακο ειναι οτι απο τοτε, καθε 2-3 μηνες βγαζω και μια μικρουλα αφτρα καπου μεσα απο τα χειλη, καμια σχεση βεβαια με την πληρη καλυψη που ειχα τοτε.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#575203
mousatos έγραψε:Εγώ με το που ξεκίνησα να διαβάζω υπέθεσα ότι έχει μείνει κάποιο κομματάκι από το όργανο ή κάτι ξένο από τροφή ; στο λαιμό σου ή στους σφιγκτήρες.

Είναι δυνατόν να έχει μείνει κομμάτι από το γαστροσκόπιο κάπου στη διαδρομή από λαιμό μέχρι στομάχι;
Το γαστροσκόπιο έχει αυτή τη μορφή:

https://www.proton-sa.gr/medical/gif-1th190/
https://www.proton-sa.gr/vendorsmed/olympus-medical/

Αδυνατώ να διανοηθώ την πιθανότητα για αυτό που λες. Το έχεις ακούσει ποτέ να συνέβη σε γνωστό σου ή απλά το υποθέτεις βάσει των συμπτωμάτων που παρέθεσα;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#575204 Να προσθέσω εδώ ότι μίλησα τηλεφωνικά το Σάββατο και με έναν γνωστό μου Γενικό Χειρουργό ο οποίος μάλιστα είναι ειδικευμένος σε επεμβάσεις τοποθέτησης δακτυλίου στομάχου και απ' ότι κι ο ίδιος μου είπε έχει δει πάμπολλες γαστροσκοπήσεις και πάντα παρίσταται κι ο ίδιος σε γαστροσκοπήσεις που γίνονται από γαστρεντερολόγους σε ασθενείς του πριν τη δική του επέμβαση (τοποθέτηση δακτυλίου). Αρχικά με ρώτησε για τα στοιχεία του γαστρεντερολόγου που μου έκανε την εξέταση, χωρίς να μου σχολιάσει περαιτέρω σχετικά. Γενικά δεν θεωρεί πιθανό να συνέβη κάτι στην εξέταση, ωστόσο δεν θεώρησε απίθανο να προκλήθηκε κάποιος ερεθισμός από το γαστροσκόπιο σε οισοφάγο/βαλβίδες ο οποίος ωστόσο μου είπε λογικά θα πρέπει να υποχωρήσει σε μερικές μέρες λαμβάνοντας και τα φάρμακα που ήδη παίρνω (Losec)...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#575208
lazarefa έγραψε: Το έχεις ακούσει ποτέ να συνέβη σε γνωστό σου ή απλά το υποθέτεις βάσει των συμπτωμάτων που παρέθεσα;

Απλή υπόθεση χωρίς προηγούμενη εμπειρία .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#576157 Δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει άκομψο χειρισμό του γαστροσκοπίου στην περιοχή του φάρυγγα-λάρυγγα (βασικά να το είχε γυρτό όπως στο link πιο πριν και όχι ίσιο οπότε δεν χωράει και βρίσκει-γδέρνει) το οποίο περιμένω να ηρεμήσει από μόνο του με το χρόνο. Πιο πιθανό είναι να είναι συνδυασμός ήπιου ερεθισμού από το γαστροσκόπιο, ίωσης και ίσως και γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (ΓΟΠ).
Νομίζω συνεχίζεις με Losec (ή κάποια άλλη πραζόλη) αλλά πάνω απόλα μετράνε οι οδηγίες για ΓΟΠ, τι τρώς και πόσο χρόνο καθυστερείς από το τελευταίο φαγητό μέχρι να ξαπλώσεις.