Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#549138
EDDIE_147 έγραψε:
mirage έγραψε:Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς.

Καμιά φορά συνίσταται ως 'χημειοπροφύλαξη' αν το λέω σωστά.
Χορηγείται εύκολα σε ασθενείς ευαίσθητους υπερήλικες, όσους με μεταλλικές αρθρώσεις, διαβητικούς, νεφροπαθείς, σε ανοσοκαταστολή (πχ σε κορτιζόνη) κλπ. Όχι για να θεραπεύσει την ίωση αλλά για να προστατεύσει από τα βακτήρια που αν βρούνε το αμυντικό σύστημα του οργανισμού σε αδυναμία (από την ίωση) βρίσκουν ευκαιρία και ξεσπαθώνουν.
Πιο σπάνια και σε γερούς/νέους μετά από μερικές μέρες ίωσης αν έχουν εξαντληθεί πολύ. Υπάρχουν ιώσεις που κρατάνε πολύ πάνω από 2-3 μέρες.

Τις καλές εποχές γινόντουσαν απίστευτα πράματα, δεν συζητάμε για συνέδρια/εργαστήρια, γεύματα γλέντια, ταξίδια, βιβλία, συνδρομές, υπολογιστές και δώρα διάφορα. Άκουγα/έβλεπα αεροπορικά κάθε εβδομάδα για κάποιους εκτός έδρας, κρις κράφτ και άλλα πολλά. Τώρα όμως πολύ μαζεμένα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#550704
Y.V έγραψε:https://hellasjournal.com/2018/11/tin-apagoreysi-diathesis-antiviotikon-choris-syntagi-zita-apo-ton-xantho-to-keelpno/?fbclid=IwAR3sTE7stNyazjbCFQol87nAtONyrZSHqM8Ae0nA8D1NbiwA745LY9jmYBo


Απόλυτα σωστό, αν θέλουμε να μπορούμε να δίνουμε αντιβιωτικά και στα εγγόνια μας.
Αλλά το πιο σημαντικό είναι από ότι διαβάζω, να σταματήσει η υπερχρήση αντιβιωτικών στην κτηνοτροφία, γιατί και από εκεί δημιουργούνται σημαντικές εστίες αντίστασης (π.χ.) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#550726 Γερμανία δεν τα παίρνεις χωρίς συνταγή.. Και έρχονται εδώ το καλοκαίρι οι Γερμανοί, και τα φαρμακεία κάνουν χρυσές δουλειές με αυτούς...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550729 γιατί όμως να θέλουν να τα πάρουν το καλοκαίρι; να στοκάρουν; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#550732 Ω ναι. Κάποια στιγμή ακόμα και ασπιρίνες αγόραζαν με κουτιά. Εδώ είχε ούτε 1€ και εκεί είχε 6€.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#550734
QsisVTS έγραψε:γιατί όμως να θέλουν να τα πάρουν το καλοκαίρι; να στοκάρουν; :dizzy:

Συνηθως τα φαρμακα ειναι φθηνα στην Ελλαδα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#550735 Γενικά είμαστε πολύ φθηνή χώρα, τόσο για φάρμακα που συνταγογραφουνται όσο και για τα μη. Για αυτό άλλωστε εμφανίζονται συχνά πυκνά ελλείψεις στην αγορά αφού γίνονται πολλές παράλληλες εξαγωγές

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#550736 Το Bexsero είναι αντίστοιχα ακριβό στο εξωτερικό;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#550737
Asimov έγραψε:Το Bexsero είναι αντίστοιχα ακριβό στο εξωτερικό;
Με μια γρήγορη ματιά, 180 δολλάρια η δόση στις ΗΠΑ, 75 λίρες στην Αγγλία. Τα εμβόλια όμως επειδή είναι εκτός δαπάνης ΕΟΠΥΥ δεν ξέρω αν τιμολογουνται με τον ίδιο τρόπο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#553740 Με το φλέγον θέμα του ροχαλητου είχε/έχει κάποιος από εδώ θέμα; Το έλυσε και πως; Για πείτε γιατί σύντομα θα εξοριστω προς καναπέ μεριά :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#553749
Serf έγραψε:Με το φλέγον θέμα του ροχαλητου είχε/έχει κάποιος από εδώ θέμα; Το έλυσε και πως; Για πείτε γιατί σύντομα θα εξοριστω προς καναπέ μεριά :)

< Note >

Εχεις μονο ροχαλητο ή και απνοιες?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#553781 Πηγαινε κοιμησου ενα βραδυ στο νοσοκομειο να σε μετρησουν κι αν εισαι τυχερος κι εχεις σοβαρες απνοιες (γι αυτο ρωταει ο τριντεντ) παιζει να σου δωσουν ενα μηχανακι. Εχει ο πατερας μου, βαζεις τη μια πλευρα στη πριζα, την αλλη στη μυτη σου, και κοιμασαι σαν πουλακι. Για πιο light προβληματα, ισως να δουλεψει και αυτο το αυτοκολλητο που "τεντωνει" τα ρουθουνια


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#553928 Εγώ αν κοιμάμαι στο πλάι δεν ροχαλίζω, αν γυρίσω ανάσκελα ροχαλίζω. Ως εκ τούτου καλούμαι όποτε ξαπλώνω ανάσκελα να περιστρέψω τον κατά μήκος άξονά μου κατά 90° προς όποια κατεύθυνση προτιμώ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#553930
sknipper έγραψε:Εγώ αν κοιμάμαι στο πλάι δεν ροχαλίζω, αν γυρίσω ανάσκελα ροχαλίζω. Ως εκ τούτου καλούμαι όποτε ξαπλώνω ανάσκελα να περιστρέψω τον κατά μήκος άξονά μου κατά 90° προς όποια κατεύθυνση προτιμώ.

Τα ίδια και εγώ...