Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#407890 Ποδάγρα είχε πάθει μια φορά η γυναίκα μου στα 23 της! Δεν έχει σχέση η ηλικία...

< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#407956
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#407964
pgs έγραψε:ναι σωστά λες φοβόμουνα να κάνω την κολονοσκόπηση αλλά η γαστροσκόπηση ήταν τελείως ανώδυνη μου κάνανε μέθη δεν περίμενα είναι τόσο ανώδυνη έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα. ο λόγος που αγχώνομαι και βιάζομαι είναι επειδή μου βρήκανε έντονο οίδημα και μάλιστα σε 4 σημεία του στομάχου ενώ οι 3 γαστρεντερολόγοι που επισκέφθηκα μου είπαν δεν έχεις τίποτα αλλά καλού κακού κάνε μια γαστροσκόπηση. Το καλό είναι ότι ήταν τελείως ανώδυνη αλλά έχω ένα κενό μνήμης δεν θυμάμαι τίποτα από την εξέταση από τη στιγμή που μου βάλανε το αναισθητικό νομίζω ξυλοκαίνη κάτι τέτοιο
Η μέθη μπορεί να γίνει με διάφορα φάρμακα ή και συνδυασμό. Άσχετα όμως από το πόσα βαθειά μέθη σου κάνουν κάποια από τα φάρμακα κάνουν και απώλεια μνήμης οπότε δεν θυμάσαι αν/πόσο βασανίστηκες.
Η ξυλοκαΐνη δεν είναι μέρος της μέθης, είναι απλά τοπικό αναισθητικό που το χρησιμοποιούνε σαν σπρέυ ή αλοιφή ώστε να μειώσουν την τάση να κάνεις εμετό μόλις ακουμπήσει κάτι στο πίσω μέρος του φάρυγγα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#408891 Την Παρασκευή μου γύρισε ο αστράγαλος ,πρήστηκε αλλά τώρα έχει φύγει το πρήξιμο .Επειδή έχω ευαισθησία απο παλιά στο συγκεκριμένο πόδι και σημείο ,ήδη απο τότε μου έχει γυρίσει άλλες δυο φορές,πιστευετε ότι ένας ελαστικός επίδεσμος θα βοηθούσε στην καθημερινότητα;Μέχρι την Κυριακή που έχω άδεια θα φοράω μόνο σαγιονάρες(σωστό ή λάθος; ) και φυσικά το ξεκουράζω όσο πιο πολύ μπορώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#408896 μόνιμα να τον έχεις φορεμένο;

όχι δεν είναι σωστό, εάν εννοείς αυτό.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#408903 Mόνιμα όχι,απλά για κάποιο διάστημα,πχ 20 μέρες ,ένα μήνα;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#408945
bill33 έγραψε:Mόνιμα όχι,απλά για κάποιο διάστημα,πχ 20 μέρες ,ένα μήνα;


Έχω την εντύπωση οτι ο JBT ρωτάει αν τον έχεις φορεμένο όλη μέρα (μόνιμα κατα τη διάρκεια της ημέρας) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#413923
bill33 έγραψε:Την Παρασκευή μου γύρισε ο αστράγαλος ,πρήστηκε αλλά τώρα έχει φύγει το πρήξιμο .Επειδή έχω ευαισθησία απο παλιά στο συγκεκριμένο πόδι και σημείο ,ήδη απο τότε μου έχει γυρίσει άλλες δυο φορές,πιστευετε ότι ένας ελαστικός επίδεσμος θα βοηθούσε στην καθημερινότητα;Μέχρι την Κυριακή που έχω άδεια θα φοράω μόνο σαγιονάρες(σωστό ή λάθος; ) και φυσικά το ξεκουράζω όσο πιο πολύ μπορώ.


Βαμβακόγαζα, από πάνω ελαστικός 10άρης, βάζεις πάγο για 10 λεπτά αρκετές φορές την ημέρα, δεν το πατάς ή το πατάς ελάχιστα. Αν είναι ελαφρύ μέσα σε μία εβδομάδα τα βγάζεις όλα και σιγά-σιγά το πατάς πλήρως. Σε 3 εβδομάδες το πατάς κανονικά και στις 4 παίζεις ξανά, όπως πριν. Επίσης, το κρατάς σηκωμένο όσο μπορείς (το πόδι) και, αν θες, μπορείς να αγοράσεις επιδέσμους που φοριούνται σαν κάλτσα και να τους φοράς για κάποιο διάστημα, ώστε να έχεις σταθερότητα στο περπάτημα (μόνον τότε, όμως, όχι συνέχεια).

Πρόσεξε να τα αφήνεις να διορθώνονται τελείως αυτά γιατί από την δική μου - πικρή - πείρα, με τα 15 διαστρέμματα στο δεξί και τα 4 στο αριστερό, μετά από κάποιο σημείο το γυρνάς για πλάκα. Εγώ είχα φτάσει σε σημείο να παθαίνω διάστρεμμα, να το αφήνω μία εβδομάδα, να πηγαίνω να παίζω την επόμενη και να παθαίνω το ίδιο, προφανώς, αφού δεν είχε διορθωθεί το πρόβλημα. Τώρα, όμως, μπορεί να το πάθω πατώντας ακόμη και ένα μικρό χαλίκι, οπότε, επειδή θες να περπατάς κανονικά μέχρι τα 100 σου (μακάρι και παραπάνω δηλαδή), πρόσεξέ το.

Ευχαριστώ.

* Το 1ο το είχα πάθει ως εξής: παίρνει ο άλλος την base line και πάει για το καλάθι. Θα στην χώσω, λέω μέσα μου, και ξεκινάω από το τρίποντο, πατάω άψογα, απογειώνομαι, του κολλάω την μπάλα στο ταμπλώ και πέφτοντας πατάω το πόδι του και κραααατς, πάει ο αστράγαλος. Σηκωτός στο σπίτι και στο νοσοκομείο. Μετά, έμαθα να τα φτιάχνω μόνος μου και ησύχασα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#414116 Εχει σπάσει το χεράκι του ο μικρός πριν κανα μήνα
Πηγαίναμε στο ΚΑΤ της βιεννης κάθε εβδομάδα για ακτινογραφία και αλλαγής γύψου , by the book
Ήρθαμε Ελλάδα και υποτίθεται θα έβγαζε μια τελευταία ακτινογραφία και τέλος ο γύψος τέλη εβδομάδας .
Αντιθέτως το χεράκι θέλει ανάταξη και πάμε πάλι απο την αρχή. Έκλεισα σε ενα μεγάλο ιδιωτικό που βρήκα τέλος εβδομάδας θα πάμε να το φτιάξουνε .πιθανως ανάταξη με μέθη η πιό απλά με έλξη (ελπίζω να μην πονάει αυτοοοοοοο) :s_sad

Πάει και η Χαλκιδική και τα μπάνια, δεν πειράζει λίγο με νοιάζει, κρίμα που θα ταλαιπωρηθεί ο μικρός :-(
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό σε μια περίπτωση που αρχικά είχε θεωρηθεί εύκολη... περιγράψαμε στο γιατρό εδώ τη διαδικασία που ακολουθήσαμε και τη βρήκε σωστή ...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#414120 Όχι ρε γμτ.
Περαστικά του.
Ηταν "φρόνιμος" με τον γύψο ή το κουνουσε και επαιζε / χοροπηδουσε πανω? Συνήθως έτσι την πατανε τα πιτσιρίκια και είναι και λογικό, άντε να πεισεις το πιτσιρικά να μην το κουνάει πολύ.

< >
Άβαταρ μέλους
By manosky
#414124
bill33 έγραψε:Την Παρασκευή μου γύρισε ο αστράγαλος ,πρήστηκε αλλά τώρα έχει φύγει το πρήξιμο .Επειδή έχω ευαισθησία απο παλιά στο συγκεκριμένο πόδι και σημείο ,ήδη απο τότε μου έχει γυρίσει άλλες δυο φορές,πιστευετε ότι ένας ελαστικός επίδεσμος θα βοηθούσε στην καθημερινότητα;Μέχρι την Κυριακή που έχω άδεια θα φοράω μόνο σαγιονάρες(σωστό ή λάθος; ) και φυσικά το ξεκουράζω όσο πιο πολύ μπορώ.

Έχοντας ήδη ένα παλιό κάταγμα έξω σφυρού, που αρχικά μού είχε διαγνωστεί ως διάστρεμμα και περπατούσα μια βδομάδα πονώντας, αλλά περιμένοντας να "περάσει", αν δεις το πόδι να μπλαβιάζει, γρήγορα για ακτινογραφία.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#414133
kovathe έγραψε:Όχι ρε γμτ.
Περαστικά του.
Ηταν "φρόνιμος" με τον γύψο ή το κουνουσε και επαιζε / χοροπηδουσε πανω? Συνήθως έτσι την πατανε τα πιτσιρίκια και είναι και λογικό, άντε να πεισεις το πιτσιρικά να μην το κουνάει πολύ.

< >


All the above, ειναι πολυ ζωηρό παιδάκι και όσο του λέγαμε να φυλάγεται, εκεί αυτός..
Τελος πάντων, ας γίνει καλά τώρα και διακοπές θάλασσα έχουμε καιρό να πάμε κάποια άλλη στιγμή , έτσι ειναι η ζωή