Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#407315 Η μπυρα πιο πολυ λογω μαγιας , οχι λογω αλκοολ
Κι οπως ειπες, ολα τα αλκοολουχα ανεβαζουν το ουρικο οξυ :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#407324
italakias έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το αλκοόλ γενικά ναι. Η μπύρα όμως είναι 5% αλκοόλ και 95% νεράκι. Το κάτουρο βγαίνει σαν πηγή στο Καιμακτσαλάν, δεδομένου ότι θα πίνεις αρκετά και κάθε 1 ώρα θα είσαι στο WC. :lol:

Γιαυτο παθαινεις αφυδατωση,επειδη εισαι συνεχεια για κατουρο.
Ενω απο την αλλη τα σκληρα ποτα οπως ουισκυ,οταν τα πινεις με αρκετο παγο δεν αφυδατωνεσαι τοσο.
Βεβαια παντα εχουμε ενα ποτηρι παγωμενο νερο οταν πινουμε.

αν δε θες να γίνεις ζαμπόν 1 ποτήρι ουίσκι τουλάχιστον άλλο ένα ιδανικά 2 νερό
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#407325 H μπύρα θεωρείται βόμβα στο ουρικό οξύ όπως και αρκετές τροφές που περιέχουν πουρίνες όπως και η μπύρα.

Το πολύ νερό διαλύει τους κρυστάλλους από τα παραμένοντα ούρα και αποφεύγεται ο κίνδυνος των ουρολοιμώξεων, τις πέτρες στα νεφρά, την νεφρική ανεπάρκεια, τις καρδιοπάθειες κλπ. προσέχουμε για να έχουμε γιατί δεν είμαστε 20 χρονών για όλη μας τη ζωή.

Τα πρώτα συμπτώματα του ουρικού είναι το κάψιμο στα 2 μεγάλα δάχτυλα του ποδιού, άμα πλακωθείς στο νερό 2-3 ημέρες φεύγει το κάψιμο.

Μια ματιά είναι αρκετή για μια γενική θεώρηση του τι συμβαίνει.

https://www.google.gr/search?q=%CE%BF%C ... 8we8jbPgBA
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#407444 Το αυξημένο ουρικό οξύ μπορεί να χτυπήσει οποιαδήποτε άρθρωση απλά είναι πιο συνηθισμένο σε αυτήν που ενώνει το πόδι με το μεγάλο δάχτυλο (πάθηση γνωστή και ως ποδάγρα). Το ουρικό οξύ στην άρθρωση δημιουργεί κρυστάλλους που κάνουν ζημιά στον χόνδρο οπότε προκαλούν αρθρίτιδα.
Τυπική εμφάνιση με πόνο, κοκκινίλα, πρήξιμο, μειωμένη κινητικότητα της άρθρωσης.
Μπορεί να εμφανιστεί ακόμα και χωρίς ανεβασμένο ουρικό οξύ στο αίμα. Αν όμως πάρουμε υγρό από την άρθρωση και το κοιτάξουν στο μικροσκόπιο με πολωμένο φως βλέπουν τους κρυστάλλους και επιβεβαιώνουν την διάγνωση.
Υπάρχει και άλλης μορφής κρυσταλλική αρθροπάθεια που δεν έχει σχέση με το ουρικό οξύ με παρόμοια συμπτώματα.
Άβαταρ μέλους
By pgs
#407638 καλημέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω για αποτελέσματα βιοψίας επειδή έκανα γαστροσκόπηση που έδειξε έντονο οίδημα και μου είπανε ότι τα αποτελέσματα της βιοψίας θα κάνει ένα μήνα να βγει ξέρει κανείς γιατί αργεί τόσο? την έκανα σε νοσοκομείο
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#407655
pgs έγραψε:καλημέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω για αποτελέσματα βιοψίας επειδή έκανα γαστροσκόπηση που έδειξε έντονο οίδημα και μου είπανε ότι τα αποτελέσματα της βιοψίας θα κάνει ένα μήνα να βγει ξέρει κανείς γιατί αργεί τόσο? την έκανα σε νοσοκομείο


Εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά.

Η τελευταία σου πρόταση απαντάει στο ερώτημά σου. Δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
By pgs
#407660 σε ευχαριστώ να σαι καλά θα τους ρωτήσω αν μπορώ να τα πάρω να τα πάω σε εξωτερικό εργαστήριο μήπως γίνει πιο γρήγορα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#407757
alexandros.K έγραψε:Κι οπως ειπες, ολα τα αλκοολουχα ανεβαζουν το ουρικο οξυ :(


Δεν ντρέπεστε ρε νέα παιδιά να ασχολείστε με ουρικό οξύ και τριγλυκερίδια; :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#407761
REALZEUS έγραψε:
alexandros.K έγραψε:Κι οπως ειπες, ολα τα αλκοολουχα ανεβαζουν το ουρικο οξυ :(


Δεν ντρέπεστε ρε νέα παιδιά να ασχολείστε με ουρικό οξύ και τριγλυκερίδια; :lol:

Εχω κι απο τα δυο, + χοληστερίνη :s_cry
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#407786
pgs έγραψε:καλημέρα σε όλους ήθελα να ρωτήσω για αποτελέσματα βιοψίας επειδή έκανα γαστροσκόπηση που έδειξε έντονο οίδημα και μου είπανε ότι τα αποτελέσματα της βιοψίας θα κάνει ένα μήνα να βγει ξέρει κανείς γιατί αργεί τόσο? την έκανα σε νοσοκομείο


Οι βιοψίες από την γαστροσκόπηση που έκανα πριν λίγες μέρες στην Αθηναϊκή κλινική έκαναν 10 μέρες για να βγουν (τις στέλνουν σε εξωτερικό εργαστήριο) και ήταν περίεργο γιατί κάθε χρόνο έρχονται σε μια εβδομάδα.

Γιατί βιάζεσαι τόσο όμως; Μην αγχώνεσαι, εδώ σε κάποια στιγμή σκεφτόσουν να μην την κάνεις καν αν θυμάμαι καλά (πάλι καλά που το προχώρησες δηλαδή).

Αλήθεια, την έκανες με μέθη, ή έφαγες ταλαιπωρία;
Άβαταρ μέλους
By pgs
#407796 ναι σωστά λες φοβόμουνα να κάνω την κολονοσκόπηση αλλά η γαστροσκόπηση ήταν τελείως ανώδυνη μου κάνανε μέθη δεν περίμενα είναι τόσο ανώδυνη έπρεπε να είχα κάνει νωρίτερα. ο λόγος που αγχώνομαι και βιάζομαι είναι επειδή μου βρήκανε έντονο οίδημα και μάλιστα σε 4 σημεία του στομάχου ενώ οι 3 γαστρεντερολόγοι που επισκέφθηκα μου είπαν δεν έχεις τίποτα αλλά καλού κακού κάνε μια γαστροσκόπηση. Το καλό είναι ότι ήταν τελείως ανώδυνη αλλά έχω ένα κενό μνήμης δεν θυμάμαι τίποτα από την εξέταση από τη στιγμή που μου βάλανε το αναισθητικό νομίζω ξυλοκαίνη κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#407797 Εύχομαι καλά αποτελέσματα!