Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#637093
JBT έγραψε:Πώς πλήρωσες;
Αυτό περιμένω να καταλάβω. Εγώ έστελνα sms, τη γιατρό μου να το ετοιμάσει το έντυπο περνούσα από το ιατρείο του Δήμου και πληρωνα. Ευκολα και χωρίς αναμονής. Τώρα γίνεται ακόμα καλύτερο.
Πάντα έλεγα γιατί να μην το συνταγογραφουν με τον ΑΜΚΑ, και να πηγαίνεις σε όποιο φαρμακείο να το παίρνεις.
Και έτσι πάντως καλό είναι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637095 Δεν πήρα φάρμακα. Έκανα μόνο εγγραφή.
Δηλαδή το νορμαλ είναι να πληρώνω για κάθε συνταγή ; Δεν είναι για μένα αλλά για τη μητέρα μου.
Ώστε πληρώνετε τον γιατρό για κάθε συνταγή; :lipsealed:
Εγώ έχω να αρρωστήσω 20 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#637096
mousatos έγραψε:Δεν πήρα φάρμακα. Έκανα μόνο εγγραφή.
Δηλαδή το νορμαλ είναι να πληρώνω για κάθε συνταγή ; Δεν είναι για μένα αλλά για τη μητέρα μου.
Ώστε πληρώνετε τον γιατρό για κάθε συνταγή; :lipsealed:
Εγώ έχω να αρρωστήσω 20 χρόνια.


Oχι παντα. Στον Καναδα παντως ολα αυτα ειναι δωρεαν. Οπως και αναλυσεις αιματος, ουρων, ακτινογραφιες, τεστ ματιων κλπ Τα φαρμακα ομως τα πληρωνεις, δεν εχει συμμετοχη το κρατος (εκτος απο αυτους που περνουν βοηθεια ισως) μονο η ιδιωτικη ασφαλεια.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637098 ρώτησα τη μητέρα μου , 5e η ταρίφα !
Εγώ θυμάμαι πιτσιρικάς να έρχεται όλο το χωριό στο αγροτικό ιατρείο που ήταν νοσοκόμα η μητέρα μου και να γράφουν συνταγές τζάμπα.
Βέβαια τότε και τα φάρμακα στον ΟΓΑ ήταν τζάμπα . Α ρε Αντρέα Πασοκάρα. Θυμάμαι ιστορίες:
-Γιατρέ τα φάρμακα πάλιωσαν λίγο και τα πέταξα , γράψε μου άλλα.
-ΟΚ .
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#637106
mousatos έγραψε:Δεν πήρα φάρμακα. Έκανα μόνο εγγραφή.
Δηλαδή το νορμαλ είναι να πληρώνω για κάθε συνταγή ; Δεν είναι για μένα αλλά για τη μητέρα μου.
Ώστε πληρώνετε τον γιατρό για κάθε συνταγή; :lipsealed:
Εγώ έχω να αρρωστήσω 20 χρόνια.

Αν τη συντάγη στη γράψει ιδιώτης γιατρός πρέπει να πληρώσεις ναι. Γιατί μας αναγκάζει ο νόμος να εκδίδουμε παραστατικό για κάθε ιατρική πράξη.
Μπορείς να πας να στα γράψει κάποιος στο δημόσιο ,όπου δε πληρωνεις τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637108 Ο οικογενειακός γιατρός στο δημόσιο δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#637120
mousatos έγραψε:Ο οικογενειακός γιατρός στο δημόσιο δεν είναι;

Ιδιώτης ιατρός είναι, συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637123 wow , τέτοια δημόσια υγεία καταφέραμε να έχουμε ;
Άβαταρ μέλους
By glf
#637136 Μπήκα να το κάνω και γω. Δε μου έρχεται το pin επιβεβαίωσης για το email. Το SMS pin ήρθε κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#637138 Επειδή έκανα και για μένα, σε εμένα ήρθε το mail μέσα σε 30sec , στης μητέρας μου σε 2min .
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#637141
mousatos έγραψε:wow , τέτοια δημόσια υγεία καταφέραμε να έχουμε ;

Αυτά που ψηφίζεις και στηρίζεις είναι για ακόμα χειρότερη, αλλά έσκασε η επιδημία κάπως νωρίς στη θητεία :)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#637142
Scotch έγραψε:
mousatos έγραψε:Ο οικογενειακός γιατρός στο δημόσιο δεν είναι;

Ιδιώτης ιατρός είναι, συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ.
Ιδιώτης μεν, με δικαίωμα δύο δωρεάν επισκέψεων ανά μήνα δε. Οπότε μέχρι πριν το lockdown δεν χρειαζόταν να τον πληρώσουμε για επίσκεψη με παράλληλη συνταγογράφηση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#637143 Κάποτε όμως έγραφαν φάρμακα και τελικά αγόραζαν καλλυντικά... Αθάνατη Πασοκαρα που γράψατε

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#637158 Οκ τώρα ήρθε το pin για το email. Μετά από 40 λεπτά...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#637163
224v έγραψε:Κάποτε όμως έγραφαν φάρμακα και τελικά αγόραζαν καλλυντικά... Αθάνατη Πασοκαρα που γράψατε

< Note >


και επι ΝΔ γινοσαντε αυτα,μην το ξεχναμε.