Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#604165 Βασίλη πάντως και το εμβόλιο δεν είναι για τα πάντα και ούτε 100% αποτελεσματικό. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#604168 Πολύ καλά το σκέφτηκες. Εδώ αρχίζει τέλη Σεπτεμβρίου η περίοδος εμβολιασμού. Υπάρχει τριδυναμο και τετραδυναμο εμβόλιο που έχει 2α και 2β στελέχη. Αν στο γράψουν είναι δωρεάν αλλά και αν δεν το κόστος είναι γύρω στα 6€ για το τριδυναμο και 10€ για το άλλο αν θυμάμαι καλά από πέρυσι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#604174
elteo έγραψε:Βασίλη πάντως και το εμβόλιο δεν είναι για τα πάντα και ούτε 100% αποτελεσματικό. :s_yes

Το ξέρω,ο σκοπός μου είναι να είμαι σίγουρος ότι εγώ έχω κάνει οτι μπορώ για να μην μεταδώσω κάτι σε αυτόν που προσέχω.
Μπαινοβγαίνει αρκετός κόσμος ,οικογένεια με δισέγγονα- νοσοκόμες -ορθοπαιδικοι κλπ .

Εγώ γενικά δεν αρρωσταίνω εύκολα,τωρα εδώ βέβαια με άλλο κλιμα κλπ δεν ξέρω πως θα αντιδρασει ο οργανισμός μου σε πιθανό πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#604219
italakias έγραψε:Τι θα πει στανταρ,το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Μια απλη χειρουργικη μασκα προσωπου ειναι αρκετη .
Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό, είναι απλά συνιστώμενο. Δεν είπε κανείς κάτι διαφορετικό. Και μάλιστα εξηγήθηκε σε ποιους συνιστάται. Τι ζόρι τραβάς; Πρέπει σώνει και καλά να μην κάνουμε εμβόλια επειδή έτσι;

Δεν ξέρω πόσο εκτεταμένη εμπειρία έχεις από απλές χειρουργικές μάσκες αλλά δεν θεωρώ καθόλου απλό να ζεις μονίμως με απλή χειρουργική μάσκα. Δοκίμασέ το κι έλα μετά από μια εβδομάδα να μου πεις....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604241
italakias έγραψε:Τι θα πει στανταρ,το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Μια απλη χειρουργικη μασκα προσωπου ειναι αρκετη .


Στάνταρ οδηγία σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο και εμάς. :rtfm: Δεν είναι πάντα εφικτό να φοράς μάσκα συνεχώς (μέσα στο σπίτι, ακόμα και στην τουαλέτα, έξω, κτλ) και φυσικά το εμβόλιο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από την μάσκα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604363
sknipper έγραψε:
italakias έγραψε:Τι θα πει στανταρ,το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο.
Μια απλη χειρουργικη μασκα προσωπου ειναι αρκετη .
Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό, είναι απλά συνιστώμενο. Δεν είπε κανείς κάτι διαφορετικό. Και μάλιστα εξηγήθηκε σε ποιους συνιστάται. Τι ζόρι τραβάς; Πρέπει σώνει και καλά να μην κάνουμε εμβόλια επειδή έτσι;

Δεν ξέρω πόσο εκτεταμένη εμπειρία έχεις από απλές χειρουργικές μάσκες αλλά δεν θεωρώ καθόλου απλό να ζεις μονίμως με απλή χειρουργική μάσκα. Δοκίμασέ το κι έλα μετά από μια εβδομάδα να μου πεις....

Εννοειται οτι δεν θα κανω εμβολιο με την ψευδαισθηση οτι προστατευω εμμεσα καποιους αλλους.
Δεν ειμαι ανοητος.
Και βεβαια ολα αυτα γινονται στον βωμο του κερδους των φαρμακοβιομηχανων.
Το " ΠΡΕΠΕΙ " με εξοργιζει ειδικα οταν αισθανομαι οτι με περνουν για κουτοπροβατο.
Ευτυχως ειμαι δυσπιστος μρ κατι τετοια και δεν εχω σκοπο να εμβολιαζομαι καθε χρονο ,γιατι δεν θελω να διαλυσω το ανοσοποιητικο μου ή να αποκτησω καποια ασθενεια.
Καποτε ανακαλυψαν το aids.
Μια ανυπαρκτη ασθενεια.
Ενοχοποιησαν το sex και στιγματησαν ανθρωπους.
Αργοτερα μαθαμε οτι εκτος απο τους ομοφυλοφιλους και τους χρηστες ιρωινης κολλανε και οι αθλητες.
Γριπες απο δω ,γριπες απο κει που εμφανιζονται και εξαφανιζονται ,ξεχνιουνται.
Ειναι τεραστια τα κερδη.
Ποιος χιτλερ ,ποιος σταλιν και ποιος σανταμ χουσειν.
Γατακια ηταν.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#604365 :(
Italakia εχεις δει ανθρωπο που περασε πολυμυελιτιδα; Ευλογια;
Πως νομιζεις οτι γλυτωσαμε απο αυτες, που ηταν ο φοβος και ο τρομος ολων των ανθρωπων καποτε και τωρα πλεον δεν χρειαζεται να γινεται ουτε καν εμβολιο;


Aν υπηρχε αντιγριπικος εμβολιασμος το 1918, δεν θα ειχαν πεθανει πανω απο 22.000.000 ανθρωποι. Πολλοι υπολογιζουν τον αριθμο σε 50.000.000 ακομα και 100.000.000 Συνειδητοποιεις τους αριθμους, με τον τοτε πληθυσμο;
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B3%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%B7
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604369 Δεν αναφερομαι σε αυτες που αποδεδειγμενα υπαρχουν και προκαλουν σε ολους θανατο.
Λεω για τις αλλες τις φτιαχτες .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604380
italakias έγραψε:Εννοειται οτι δεν θα κανω εμβολιο με την ψευδαισθηση οτι προστατευω εμμεσα καποιους αλλους.
Δεν ειμαι ανοητος.


Εννοείται πως δεν είναι ψευδαίσθηση και εννοείται πως με αυτά που γράφεις δείχνεις ξεκάθαρα πως είσαι ανόητος.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#604382 Ποιος, ο ιταλακιας;
Αν είναι δυνατόν
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#604416
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:Εννοειται οτι δεν θα κανω εμβολιο με την ψευδαισθηση οτι προστατευω εμμεσα καποιους αλλους.
Δεν ειμαι ανοητος.


Εννοείται πως δεν είναι ψευδαίσθηση και εννοείται πως με αυτά που γράφεις δείχνεις ξεκάθαρα πως είσαι ανόητος.
Αυτό ακριβώς. Και νομίζω είναι σαφές ότι κάθε περαιτέρω προσπάθεια εξήγησης και διαφώτισης του ιταλάκια για το θέμα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Hopeless.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#604422 Αστε τον ανθρωπο στα πιστευω του... Αμα (ο μη γενοιτο,το ευχομαι) παθει καμια απο τις "φτιαχτες",κατ'αυτον ασθενειες ,να τον δουμε πως θα τρεχει για θεραπεια......

Αληθεια φιλε italakia τι σοι προφυλαξη περνεις,εσυ και η οικογενεια σου, για τυχον ασθενειες;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604423
DAP έγραψε:Αστε τον ανθρωπο στα πιστευω του... Αμα (ο μη γενοιτο,το ευχομαι) παθει καμια απο τις "φτιαχτες",κατ'αυτον ασθενειες ,να τον δουμε πως θα τρεχει για θεραπεια......

Αληθεια φιλε italakia τι σοι προφυλαξη περνεις,εσυ και η οικογενεια σου, για τυχον ασθενειες;


Το θέμα μου είναι πως με τις απόψεις του αυτές (και πολλών άλλων, μακάρι να ήταν ένας μόνο με αυτές τις απόψεις...) κάνει τον εαυτό του πιο επικίνδυνο και για τους γύρω του.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604446 Ενα νορμαλ ανοσοποιητικο συστημα αντιμετωπιζει τις γριπες για πλακα.
Σε οσους εχουν αδυναμο και εχουν μεγαλη ηλικια ειναι πιο δυσκολο και ορισμενοι καταληγουν.
Αυτοι που καταληγουν ειναι το ποσοστο για το οποιο λενε οτι το εμβολιο ενδεχεται να μην σντιμετωπισει την γριπη.
Δεν ειναι μαλακες οι γιατροι και νοσηλευτες των νοσοκομειων που δεν εμβολιαζονται.
Το ολο σκηνικο ειναι στημενο να πουλησουν καποια εκατομμυρια εμβολια οι φαρμακευτικες μεσω των κρατων.
Μιλαμε για μπιζνες.
Ο φοβος ειναι ο καλυτερος τροπος να ελεγξεις και να παρασυρεις τις μαζες .