Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#811955 Περαστικά κι αγύριστα.

Αυτά τα ορθοπεδικά είναι ο χειρότερος μου φόβος, ενώ με θλαστικά τραύματα δεν έχω κανενα θέμα, τα ράβω και μόνος μου που λέει ο λόγος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#811958 Περαστικά, υπομονή και επιμονή.

Αν δεν είχε ενδαρθρική επέκταση προβλέπεται να έχει πλήρη αποκατάσταση. Αν ήταν κάτι με το όνομα Schatzker I-VI τότε είναι πιο άσχημα. Για να μου λες για 2 πλάκες μάλλον για προχωρημένο τέτοιο μιλάμε. Αλλά αν έχει κάτσει καλά πάλι μπορεί να μην έχει πρόβλημα στο μέλλον.
Η κεταμίνη είναι ένα πολύ ενδιαφέρον φάρμακο. Βασικά ξεχωρίζει το σώμα από το μυαλό σου. Μάτια ανοιχτά αλλά απλανή σαν να μην είναι εκεί όταν πχ τραβάς να ισιώσεις το σπασμένο πόδι κλπ.
Το ότι έπρεπε να περιμένει 2 εβδομάδες δυστυχώς είναι συνηθισμένο. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να μπει και εξωτερική σιδεριά καρφωμένη στα κόκαλα για να τα κρατάει στη θέση τους για να βοηθήσει στο ξεπρήξιμο.
Εννοείται ότι φακελάκια δεν παίζουν. Αλλά θα υπέθετα ότι μπορούσες να διαλέξεις άλλον γιατρό αν ήθελες αν και σε τραυματισμό αυτό δεν πολυπαίζει.
Πολύ σπουδαίο είναι η φροντίδα μετά το εξιτήριο. Μόνο έτσι μπορεί να αδειάζουν γρήγορα τα νοσοκομειακά κρεβάτια αλλά και ο ασθενής να είναι ασφαλής. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει πρακτικά τίποτα και στην Αγγλία που ξέρω και που στηριζόταν σε αυτό το μοντέλο τα πράματα έχουν ξεφύγει με κακό τρόπο.

Η αποκατάσταση θέλει καιρό. Μεγάλη σημασία να το κρατάει ψηλά για να μην πρήζεται (γιατί τότε πονάει, δεν ανανεώνεται το αίμα, αργεί να γιάνει, αυξάνει τον κίνδυνο θρομβώσεων και μόλυνσης). Παρά την προσοχή σαν σε αυτό, το πόδι αυτό ίσως να έχει λίγο πρήξιμο για πάντα καθώς με τον τραυματισμό καταστρέφονται και κάποιες φλέβες και αγγεία.
Σε σκάλες το καλό πόδι πάει πρώτο στο ανέβασμα (για να σε ανεβάσει) αλλά μένει πίσω στο κατέβασμα (για να σε κατεβάσει). Το κακό πόδι μένει αδιάφορο-ίσιο.
Πιθανόν να μην το πατάει για 6 εβδομάδες αλλά έχει σημασία να το κουνάει όσο της επιτρέπει ο νάρθηκας με τους μεντεσέδες. Ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη στους Φυσιοθεραπευτές. Στους 3 μήνες περιμένεις να είναι καλά αλλά θα βελτιώνεται για αρκετά περισσότερο.
Καλή η ποδηλασία και η κολύμβηση, προτιμάει να αποφεύγει δραστηριότητες υψηλής κρούσης (δηλαδή όχι τρέξιμο, μπάσκετ, βόλευ κλπ)
Δεν ξέρω αν έχουν εθνικό σύστημα υγείας θα περίμενα να καλύπτονται όλα για όλους (τουλάχιστον τους Ευρωπαίους) από εκεί χωρίς έξτρα ασφάλεια κλπ.
Ο τρόπος που λειτουργεί ένα εθνικό σύστημα υγείας είναι διαφορετικός από αυτό που εκλαμβάνουμε στην Ελλάδα. Το κάθε νοσοκομείο ή γκρουπ νοσοκομείων είναι ανεξάρτητη επιχείριση (σαν ιδιωτικό) που έχει συμφωνία με το κράτος (με άπειρες ρήτρες/bonus για χίλια δυο πράματα) για να καλύπτει κάποια περιοχή. Υπάρχει προσυμφωνημένο τιμολόγιο και το κράτος πληρώνει. Ο ασθενής δεν πληρώνει τίποτα. Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια μπορείς να πας σε ωραίο δωμάτιο, να διαλέξεις χειρουργό, να χειρουργηθείς πιο γρήγορα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#811959 Υπομονή κ γρήγορη κ πλήρη αποκατάσταση!
Το καλοκαίρι προβλέπω κολύμβηση σε ελληνικές ζεστές θάλασσες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#811962 ευχαριστώ για τις ευχες.

@sknipper ευχαριστω για τις συμβουλες, θα τα μεταφερω
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#811975 Το βασικότερο μην ξεχάσετε, ενέσεις ή χάπια για προστασία από φλεβοθρόμβωση μέχρι να έχει φόρτιση τουλάχιστον άνω των 20 κιλών με το σπασμένο πόδι.

ΥΓ: αν θέλεις στείλε καμιά ακτινογραφία με πμ !
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#811994 ναι ενεσεις κανει καθε μερα , οπως ειπες

ακτινογραφιες δεν εχω μετα την επεμβαση, μονο πριν .
Ισως παιξει κατι αργοτερα που θα βλεπουμε την προοδο
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#812009 Πλέον υπάρχουν και χάπια αντί ενέσεων. Μιας κ λογικά θα τραβήξει πολύ, τουλάχιστον 6 εβδομάδες. Την επόμενη φορά που θα πάτε, ρωτήστε τον γιατρό…
Άβαταρ μέλους
By glf
#812016 Περαστικά και από μένα. Και μιας και είχα σπάσει κνήμη-περόνη παλιότερα σε enduro +1 σε ότι είπε ο sknipper, ιδίως θυμάμαι αυτό ότι βοήθησε να το ξαναδουλέψω γρήγορα.

sknipper έγραψε:...
Σε σκάλες το καλό πόδι πάει πρώτο στο ανέβασμα (για να σε ανεβάσει) αλλά μένει πίσω στο κατέβασμα (για να σε κατεβάσει). Το κακό πόδι μένει αδιάφορο-ίσιο.
Πιθανόν να μην το πατάει για 6 εβδομάδες αλλά έχει σημασία να το κουνάει όσο της επιτρέπει ο νάρθηκας με τους μεντεσέδες.
...


Όταν πει ο γιατρός λίγες μέρες μετά το χειρουργείο, να το κουνάει μέσα στο νάρθηκα και θα πονάει. Αλλά όσο πιο πολύ μείνει στην ακινησία μετά είναι ακόμα πιο δύσκολο να μπορέσει να ξανακάνει η άρθρωση όλη τη γωνία τις κίνησης και πονάει. Λίγο λίγο θα το ανοίξει και πιο πολύ και θα πονάει λιγότερο. Κάθε μέρα και θα το κουνάει και λίγο πιο πολύ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#812126 Η φθορά αν υπάρχει στην άρθρωση αν επέλθει κάποια στιγμή μπορεί να αντιμετωπιστεί αλλά η έλλειψη κίνησης όχι. Για αυτό έχει σημασία να κινητοποιηθεί το συντομότερο. Ίσως απελευθέρωση του μεντεσέ στο νάρθηκα για επιπλέον 30 μοίρες κάθε 2 εβδομάδες αρχίζοντας είτε από το χειρουργείο είτε 2 εβδομάδες μετά. Η πλήρης έκταση (να είναι ίσιο το γόνατο) είναι εξίσου σημαντική με την κάμψη (ελάχιστος στόχος οι 90 μοίρες).
Υπάρχουν διαφορές στον τρόπο λειτουργίας και ασφάλειας/αποτελεσματικότητας αντιπηκτικών χαπιών και ενέσεων και μερικοί προτιμούν το ένα από το άλλο είδος. Αρκεί να λαμβάνει προστασία.
Ακτινογραφία κι εγώ θα ήθελα να δω αν γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#812132 Μπορεί να μην έτυχε το κακό σε μένα και μακριά να μείνει, αλλά πραγματικά ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρετε Πέτρο και sknipper στον συμφορουμιτη μας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#812141
KiloMeater έγραψε:Και εκει που έγραφα τις προάλλες για εντυπώσεις από Ολλανδία και γκρίνιαζα ότι το σύστημα υγειας δε μου γεμιζει το ματι, ηρθε η ωρα να το δοκιμάσουμε για τα καλα
...........................


Περαστικά εύχομαι και με όσο πιο γρήγορη και ανώδυνη αποκατάσταση γίνεται!