Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#859157 Παιδες για το τσιγαρο εχετε δικιο. Ποτε δε λες "το εκοψα". Λες απλα "τοσα χρονια εχω να καπνισω" και ελπιζεις να γινουν τοσα κι αλλα τοσα τα ακαπνα χρονια. Απαξ και το εχει δοκιμασει και σου αρεσε το διαολι, ποτε δε βγαινει εντελως απο το μυαλο σου :x

Οταν λεω περπατημα, εννοω γρηγορο περπατημα. Για μεγαλο διαστημα που πηγαινα, εκανα 12 γυρους στο γηπεδο καθε μερα, γυρω στα 5 χιλιομετρα αποσταση, με ταχυτητα 6-7 χιλιομετρα την ωρα. Μονο οσοι τρεχανε με προσπερνουσανε :metalo:

Οσο για το σωστο ταιμινγκ να αρχισεις να προσεχεις, προφανως ειναι ΧΘΕΣ. Αλλα προσωπικα δεν ειμαι ετοιμος για μεγαλες αλλαγες ακομα. Ηδη αλλαξα προς το καλυτερο τη διατροφη μου (οχι ακομα διατροφη για ετοιμοθανατους) και εβαλα στο μυαλο μου να κοψω και το τσιγαρο τους προσεχεις μηνες. Επειδη οι εξετασεις συνεχιζονται, αν παρω τιποτα ακομα πιο ασχημα αποτελεσματα, μπορει να επισπευσω το προγραμμα μου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859161 Οι πρόσφατες έρευνες πάντως λενε 8000+ βήματα την ημέρα είναι αρκετά για να πάρεις τα περισσότερα health benefits, μειώνουν δραστικά το all cause mortality και μετράνε σαν κινηση ενάντια στην καθιστική ζωή. Δεν είναι απαραίτητο να είναι σε συγκεκριμένους παλμούς κοκ.

Ο συνδυασμός δε 8000+ βημάτων καθημερινά και κάποιας μορφής άσκησης με αντιστάσεις 3-4 φορές την εβδομάδα είναι ιδανικός από άποψη cost benefit.

Σε ότι αφορά το τσιγάρο το έχω κόψει εδώ και ένα τρίμηνο και σε εξαιρετικές περιπτώσεις κάνω κανένα πούρο\πουράκι.
Το τσιγάρο δεν μου λείπει καθόλου και μου βρωμάνε όσοι καπνίζουν.

Ότι και να κάνει κάποιος χρειάζεται σταδιακή προσαρμογή στον τρόπο ζωής και στο ημερήσιο πρόγραμμα ώστε να εγκαθίστανται νέες συνήθειες, είτε αυτό αφορά διακοπή καπνίσματος είτε γυμναστική.
Το να ξυπνήσεις ένα πρωί να κόψεις το κάπνισμα και να αρχίσεις να τρέχεις 5Κ την μέρα θα κρατήσει καμία βδομάδα δύο το πολύ.




< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#859164 Τα 8-10000 βήματα έχουν ήδη απαξιωθεί, δεν μετράνε και τόσο. Αν και βέβαια αν πριν ένας έκανε 2000 και πάει στα 8-10Κ είναι πολύ καλύτερα.
Θέλουμε η άσκηση να είναι καρδιοαναπνευστική, να ανεβάζεις παλμούς και να λαχανιάζεις λιγάκι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#859168 Ωπα δεν μιλάμε για άσκηση αλλά για δραστηριότητα/μη καθιστική ζωή.

Για άσκηση πάμε σε άλλα μονοπάτια και φυσικά δεν είναι για όλους, δεν μπορείς να βάλεις έναν παθολογικά παχύσαρκο πχ ουτε να τρέξει ούτε να περπατήσει γρήγορα, το ίδιο κι έναν ηλικιωμένο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#859236 Richard Scolyer: Melanoma doctor's high-stakes gamble to treat his brain cancer https://www.bbc.co.uk/news/world-australia-67870595

Έχοντας χάσει τον πατέρα μου από γλοιοβλάστωμα, βρίσκω την είδηση ιδιαίτερα ελπιδοφόρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859280
Chris έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Πιστευω να εχουμε καθαρισει απο αυτο σε μεγαλο ποσοστο.


Ναι? Για κάνε μια τζούρα να δω κάτι :lol:

Πλάκα κάνω, το χω κόψει κι εγώ 2 χρόνια αλλά πιστεύω ακράδαντα πως όσο καιρό και να το έχεις κόψει δε σε αφήνει ποτε


Ο πατέρας μου το έκοψε αρχές του 1997 και από τότε δεν έβαλε ούτε μισή τζούρα στο στόμα του. Το 2023 χρειάστηκε να κάνει κάποια εξέταση στον εγκέφαλο και (26 χρόνια μετά) ο γιατρός τον ρώτησε αν καπνίζει! Κόψτε το το ρημάδι χθες! Πληρωμένος εκτελεστής είναι, που τον πληρώνετε εσείς σε δόσεις κάθε μέρα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#859296 Rε Μαρκο δεν πινεις δεν καπνιζεις δεν τρως στα καρβουνα γιατι η καρβουνιλα ισον καρκινος , δεν κανεις σπορ (για εξτρημ οπως gang bang ουτε λογος ) δεν ξενυχτας , δεν νευριαζεις , δεν παρακολουθεις ποδοσφαιρο , F1 , δεν βγαινεις στον ηλιο . Παρ ολα αυτα το ρισκο σου να πας και να γυρισεις στην δουλεια ειναι 50% συν το ρισκο να σε πατησει κανα τεραστιο χωματουργικο , να σουρθει κανας ογκομαρμαρολιθος η να μην πιασουν τα φρενα στο navara σε αποτομη πλαγια με γκρεμο ειναι 75% .
Θα πας καμμια ωρα και θα πας με το παραπονο οτι δεν γευτικες τιποτα σαυτη την ζωη .
Τι διαολο ειδε ο γιατρος στον εγκεφαλο απ το τσιγαρο .
Τωρα θα μου πεις οτι εγω και ο realzeus καπνιζουμε ...........
Άβαταρ μέλους
By Chris
#859297
otso έγραψε:Τι διαολο ειδε ο γιατρος στον εγκεφαλο απ το τσιγαρο .


Κι εγω το διαβαζα, το ξαναδιαβαζα, δεν καταλαβα ποτε τι εγινε εκει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#859301 Το τσιγαρο ειναι σαν την κλιματικη αλλαγη , παει με ολα .
Κακοτεχνια βρισκεις στα παραθυρα , φταιει η κλιματικη αλλαγη σου λεει ο αλουμινας .
Παρανυχιδα βγαζεις φταιει το τσιγαρο λενε οι γιατροι , που σπανια θα δεις γιατρο και ειδικα γιατρινα να μην καπνιζει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#859320
otso έγραψε:και ο realzeus καπνιζουμε


Μπαμπίνο, πολλά κακά κάνω, αλλά αυτό είναι το μόνο που δεν κάνω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#859333
otso έγραψε:(για εξτρημ οπως gang bang ουτε λογος )


Τότε δεν θα σου πω τι κάναμε με g87777 + realzeus Σάββατο βράδυ... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#859508 Εικόνα


...... με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#859520 Μου αρέσουν οι χρωματικές επιλογές της κυρίας αριστερά, αντί για άσπρη ποδιά με μαύρο στηθοσκόπιο αυτή μοστράρει μαύρα ρούχα με άσπρο στηθοσκόπιο για αντίθεση και το κερασάκι είναι το μωβ καπελάκι. Για το περιποιημένο βάψιμο+κοσμήματα δεν χρειάζεται να σχολιάσω, Άδωνις!
Άβαταρ μέλους
By otso
#859523 Παντως εγω αν μου ειχαν φερει παππά διπλα χειρουργειο δεν εμπαινα .
Που καταντησε η Ελλαδα , παλια αν εβλεπαν παππα οι κυνηγοι προτου φυγουν για κυνηγι τους πυροβολαγαν
Ασε που ολος ο ανδρικος πλυθυσμος οταν εβλεπε παππα επιανε @@ του .
Άβαταρ μέλους
By g8777
#859525 Ακόμα το κάνουμε. :iconcool:

Το θέμα είναι ότι τώρα πρέπει να τα έχουμε μόνιμα πιασμένα , έναν παππά :shifty: ή κάποιον Άδωνι θα τον πετύχουμε όπως καί να έχει. Θα πεθάνουν από ασφυξία οτσε ,και όχι για καλό σκοπό, pray for arkintia :( .