Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#458714
KiloMeater έγραψε:Ρε παλικάρια , με αφορμή το Fitness watch διαπίστωσα οτι εχω πολυ χαμηλό bpm στην καρδιά, είμαι κατα μέσο ωρο στο 60 και βλέπω και κάτι 58 σε ώρες ανάπαυσης
Ειναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι στο Range που δίνει είμαι οριακά μέσα στο κατώτερο όριο
Ειναι κάτι να ανησυχώ;


Δεν είναι κακό νούμερο, είσαι μέσα στο υγιές εύρος. Και μάλιστα χαμηλότεροι σφυγμοί σε κατάσταση ηρεμίας υποδηλώνουν καλή φυσική κατάσταση.

https://www.health.harvard.edu/blog/res ... 1606179806
https://www.health.harvard.edu/press_re ... onger-life
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#458717 Ακριβώς αυτό.
Όσο λιγότερους σφυγμούς έχεις, τόσο καλύτερο για την καρδιά. Κουράζεται λιγότερο, έτσι δες το.
Μιλάμε χωρίς να παίρνει κανείς χάπια κτλ βέβαια.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#458745 Εκεί στους 50-55 έχω κι εγώ σε απόλυτη ηρεμία.
Μάλιστα μια φορά που ήμουν αραχτός στην πολυθρόνα και διάβαζα είχε τρομάξει η μάνα μου από τον ρυθμό της αναπνοής μου και έτρεχε με τα πιεσόμετρα κλπ, τότε κατάλαβα ότι έχω χαμηλούς σφυγμους.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#458759 Κι εγώ περίπου τόσους έχω. Καμιά φορά βράδυ που βλέπω χαλαρά τηλεόραση, το mi band 2 μου το μετράει για light sleep :lol: (ή το βράδυ που ξυπνάω δεν το παίρνει πρέφα :x )
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#458761 κ εδώ (ιδίως σε οδήγηση μετά απο δουλειά ή αφτερ τρέξιμο καθισιό) 45-50
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#458762
Scotch έγραψε:Καμιά φορά βράδυ που βλέπω χαλαρά τηλεόραση, το mi band 2 μου το μετράει για light sleep :lol: (ή το βράδυ που ξυπνάω δεν το παίρνει πρέφα :x )


Καλά, μην έχετε και τόσο σοβαρές απαιτήσεις σε αυτό το τομέα. Αν δείτε πόσες παραμέτρους μετράνε αν κάνεις κανονική εξέταση ύπνου (polysomnography) σε νοσοκομείο (μέχρι και το πόδι μου ξύρισε η νοσοκόμα :ninja: ), ενώ αυτό μετράει μονάχα κινήσεις χεριού και περιοδικά τους σφυγμούς...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462748 Τελευταία κοιμάμαι πολυ , ασυνήθιστα πολυ για τα δεδομένα μου... βαράω κάτι 7-8ωρα γεμάτα , μάλιστα το sHealth βγάζει κάτι ποσοστά sleep efficiency 96%

Παλαιότερα (μέχρι πριν το καλοκαίρι) κοιμομουνα λιγότερο, κανα 5ωρο πχ... κάτι που μου άφηνε πολυ περισσότερο παραγωγικό χρόνο για διάβασμα και άλλες δραστηριότητες .

Κοιτάω λίγο τη σχετική θεωρία και βλέπω οτι υπάρχουνε και άλλες προσεγγίσεις στον ύπνο .πχ
https://www.polyphasicsociety.com/polyp ... overviews/
Αυτό το Everyman sleep (το οποίο νομίζω ειναι αυτό που εχω διαβάσει ως polyphasic sleep) ειναι αρκετά ενδιαφέρον και νομίζω το εχω κάνει για μεγάλες περιόδους χωρίς να το προσπαθήσω.

Εχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει συνειδητά τον τρόπο ύπνου και με τι αποτελέσματα;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#462795 Εγώ δυστυχώς ο μόνος τρόπος που υπάρχει να κοιμηθώ περισσότερο και πιο ποιοτικά είναι να δέσω και να φιμώσω τα παιδιά στο κρεβάτι τους...
Έχω ξεχάσει πώς είναι να κοιμάσαι συνεχόμενα το βράδυ μέχρι το πρωί :(

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#462798 Φανταζομαι οτι ο Kilo τρολλαρει.... :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462823 τετοιο υπνο εχω χρονια να κάνω, αν ποτε
ενταξει, καποια κουραση συσσορευμένη υπαρχει για διαφορους λογους, αλλα οσο ευχαριστο και αν ειναι δεν παύει να ειναι ψιλο χασιμο χρόνου . οποτε αν υπαρχει τροπος και την ξερουραση την απαιτουμενη να παρεις και να σωσεις λιγο χρονο, γιατι οχι
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#462840 5 ώρες νομίζω ήταν πολύ λίγο. Βάλε την ηλικία , βάλε και τη σχολή , να το 8ωρο. Αυτό με το "χάσιμο χρόνου" είναι κλασσική δικαιολογία στη σύγχρονη εποχή αλλά πολύ φοβάμαι και μια από τις αιτίες εμφάνισης καρκίνου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462842
mousatos έγραψε:5 ώρες νομίζω ήταν πολύ λίγο. Βάλε την ηλικία , βάλε και τη σχολή , να το 8ωρο. Αυτό με το "χάσιμο χρόνου" είναι κλασσική δικαιολογία στη σύγχρονη εποχή αλλά πολύ φοβάμαι και μια από τις αιτίες εμφάνισης καρκίνου.


Οι λίγες ώρες ύπνου;
Δεν το ήξερα αυτό...... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#462890 Υπάρχουν και τα microsleeps που υποτίθεται κάνει ο Bruce Wayne. :lol:

Αλλά ρε Κιλο, πέρα από τον Segmented, δεν βλέπω κάποιον άλλο εφικτό τρόπο για κάποιον που δεν εργάζεται για τον εαυτό του (που και τότε είναι δύσκολο).