Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629475 Τον Τρακη και τα ματια σου pro. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629478 :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag

Ναι Γκεακο, η συζητηση ηταν ηδη πολυ υψηλου επιπεδου με αναφορες σε πηγες κυρους και ψυχραιμη αποτιμηση της καταστασης. :s_thumbsup

Εγω τρολλαρω κατα τα αλλα. :roll:


Γκεακο ειπαμε. Μουστοκουλουρα Στεργιου, μην τα παρεις. :rtfm: Θα αναγκαστω να σου κοψω κληση και θα ωρυεται ο pro.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#629479 Εβαλα ενα ποστ για συζητηση. Δεν ειπα καπου οτι ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.
Θα μπορουσες να κουβεντιασεις ομορφα.

Τεσπα Dettol λεω να χτυπσω :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#629480
diplomat έγραψε:
Γιώργης έγραψε:Ξέρουμε για πόσο διάστημα επιζεί ο ιός πάνω σε αντικείμενα; Αλλού διαβάζω μέχρι εννιά μέρες και αλλού μερικές ώρες. Θέλω να παραγγείλω κάτι από ebay που ο πωλητής είναι στο Μιλάνο και το σκέφτομαι. Άσε που δεν ξέρω αν θα λειτουργεί σωστά το εκεί ταχυδρομείο.


Ακόμη και μερικές ώρες να επιζεί ο ιός σε επιφάνειες σε ιδανικές συνθήκες, στις συνθήκες της αποστολής μάλλον χλωμό να γίνει κάτι τέτοιο.
Το μερικές μέρες είναι για να γελάει κανείς.

Οκ, κι εμένα τραβηγμένο μου φαίνεται, φαντάζομαι θα σταματούσαν οι εξαγωγές αν υπήρχαν σοβαρές πιθανότητες μετάδοσης. Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν και σχετικές έρευνες που λένε για μερικές μέρες, στην Κίνα δε απολυμαίνουν τα χαρτονομίσματα και τα δίνουν στην κυκλοφορία ξανά μετά από 7-14 μέρες αν αυτό λέει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#629481 Ο χρήστης που πόσταρε ο Γκέο ανήρτησε και part 2 στο ίδιο νήμα. Διαβάζοντάς το θα λυθούν ΟΛΕΣ οι απορίες και αμφιβολίες. :vava:

ΔΕΝ το μεταφέρω εδώ γιατί ο χρήστης μπορεί να μην το επιθυμεί, εξάλλου μπορείτε να το βρείτε πανεύκολα.

Γιώργης έγραψε:Οκ, κι εμένα τραβηγμένο μου φαίνεται, φαντάζομαι θα σταματούσαν οι εξαγωγές αν υπήρχαν σοβαρές πιθανότητες μετάδοσης. Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν και σχετικές έρευνες που λένε για μερικές μέρες, στην Κίνα δε απολυμαίνουν τα χαρτονομίσματα και τα δίνουν στην κυκλοφορία ξανά μετά από 7-14 μέρες αν αυτό λέει κάτι.


Στη χειρότερη, μπορείς, εάν φυσικά το επιτρέπει το αντικείμενο που έχεις παραγγείλει, να το περάσεις με λίγο οινόπνευμα.

Ακόμη κι εγώ που είμαι ο φύλαρχος των απανταχού υποχονδρίων δε θα το έκανα αυτό όμως. :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#629482
Geo f1 έγραψε:Εβαλα ενα ποστ για συζητηση. Δεν ειπα καπου οτι ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.


Nαι αλλά δεν μπορεί ο καθε άσχετος σαν εσένα και τον sknipper να λέτε ότι σας καπνίσει και να τρομάζετε τον κόσμο. Μονο επιστήμονες θα μιλάνε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#629483


Δεν λεω οτι ειναι ετσι, απλα για συζητηση το ποσταρω. Ο ανθρωπος μου φαινεται αρκετα εξυπνος και λογικος.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#629486 Εξυπνος γιατι;
Επειδη πεταει εξυπναδιστικες ατακες για να δειξει οτι εχει χιουμορ;
Αυτο το πραμα τεσπα που το νομιζει χιουμορ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#629495
diplomat έγραψε:Ο χρήστης που πόσταρε ο Γκέο ανήρτησε και part 2 στο ίδιο νήμα. Διαβάζοντάς το θα λυθούν ΟΛΕΣ οι απορίες και αμφιβολίες. :vava:

ΔΕΝ το μεταφέρω εδώ γιατί ο χρήστης μπορεί να μην το επιθυμεί, εξάλλου μπορείτε να το βρείτε πανεύκολα.



Τον ρωτησα και μου ειπε κανενα προβλημα οποτε το μεταφερω εγω.

Πάμε, σεντονάκι νούμερο 2.

Σύγκριση γρίπης με κορονοϊό

Βεβαίως, η γρίπη σκοτώνει και η Ελλάδα είναι τραγική στην εμβολιαστική κάλυψη για τη γρίπη, με αποτέλεσμα να αρρωσταίνει και να πεθαίνει κόσμος που θα μπορούσε να έχει σωθεί αν είχε εμβολιαστεί. Αυτό τι σημαίνει, ότι η γρίπη πρέπει να μας ανησυχεί περισσότερο από τον κορονοϊό; Σε ατομικό επίπεδο, αυτή τη στιγμή, ενδεχομένως ναι. Αλλά συνολικά ως κοινωνία, η γρίπη μπορεί να κάνει μια συγκεκριμένη ζημιά, γιατί αρκετοί έχουν ήδη αντισώματα, είτε γιατί την έχουν περάσει πρόσφατα είτε γιατί έχουν κάνει το εμβόλιο. Το ΜΕΙΖΟΝ πρόβλημα με τον κορονοϊό είναι ότι είμαστε δυνητικά όλοι πιθανά "θύματα" του ιού. Κανείς δεν έχει ανοσία, οπότε μπορεί θεωρητικά να εξαπλωθεί σε ολόκληρο τον πληθυσμό. Αυτός είναι ο λόγος ανησυχίας παγκοσμίως.

"Χαμηλή" θνητότητα του ιού

Καταρχάς, υπάρχουν δύο όροι, η θνητότητα και η θνησιμότητα. Η θνητότητα αφορά στο ποσοστό των ασθενών που πεθαίνει, ενώ η θνησιμότητα στο ποσοστό του πληθυσμού που πεθαίνει. Αν έχει 1000 άτομα, αρρωστήσουν τα 100 και πεθάνουν τα 50, τότε η θνητότητα είναι 50% (50/100) και η θνησιμότητα 5% (50/1000).

Κυκλοφορεί ένας πίνακας με την θνητότητα ανά ηλικιακή ομάδα. Η αλήθεια είναι ότι δεν κοίταξα την πηγή για να επιβεβαιώσω ότι ισχύει, αλλά ας πούμε ότι ισχύει. Οι περισσότεροι κοιτάζουν τα 0.2% στις ηλικίες <50 ετών και λένε "έλα μωρέ, σχεδόν κανένας δεν πεθαίνει". Ναι, αν το κοιτάξεις ατομικά, η πιθανότητα να επιβιώσεις αν προσβληθείς από τον ιό και είσαι κάτω των 50 είναι 99.8%. Σπουδαία. Το πρόβλημα όμως, όπως είπα, είναι ότι μπορεί δυνητικά να μολυνθεί το σύνολο του πληθυσμού. Ας κάνω ενδεικτικά κάποιους υπολογισμούς για την Ελλάδα. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, με βάση ιστορικά στοιχεία από άλλες επιδημίες, υπάρχει μια εκτίμηση ότι θα μολυνθεί το 60% του πληθυσμού χονδρικά μέσα στον πρώτο χρόνο της επιδημίας. Εγώ θα θεωρήσω ότι θα μολυνθεί το 50% και θα εφαρμόσω τη θνητότητα από τον πίνακα που κυκλοφορεί. Επίσης, θα θεωρήσω ότι στη ΜΕΘ θα νοσηλευθούν οι διπλάσιοι από αυτούς που θα πεθάνουν. Για να δούμε τι θα μπορούσε να συμβεί στον ελληνικό πληθυσμό σε ένα τέτοιο σενάριο. Στρογγυλοποίησα τα νούμερα οπότε δε θα βγαίνουν ακριβώς, αλλά ήθελα να μιλήσουμε στο περίπου έτσι κι αλλιώς


Εικόνα

To 0.2% λοιπόν μεταφράζεται σε σχεδόν 5000 θανάτους νέων ανθρώπων σε ένα χρόνο! Τα σύνολα μιλάνε μόνα του πιστεύω. Καλά, αν δούμε τις νοσηλείες στη ΜΕΘ ξεφεύγουμε εντελώς. Κάπου διάβαζα ότι στη χώρα υπάρχουν 600 λειτουργικά κρεβάτια ΜΕΘ, που ήδη αδυνατούν να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες. Πού θα νοσηλευθούν όλοι αυτοί; Κι αν νοσηλευθούν, πού θα πηγαίνουν οι άλλοι που χρειάζονται ΜΕΘ για άλλο λόγο;

Δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό το σενάριο θα γίνει πραγματικότητα. Γι' αυτό παίρνουμε τα μέτρα. Αλλά, θεωρητικά, θα μπορούσε και να συμβεί. Οπότε πρέπει να το πάρουμε σοβαρά.

Προμήθειες

Αν φτάσουμε σε τέτοια σενάρια, οι γραμμές παραγωγής και διανομής θα επηρεαστούν και μπορεί να υπάρχουν ελλείψεις στην αγορά. Αλλά απέχουμε πολύ από αυτό ακόμα. Προμήθειες θα έκανα μόνο σε βασικά ήδη για να έχω μια καβάτζα αν με πιάσει κάποια καραντίνα ή αρρωστήσω εγώ ή κάποιο κοντινό πρόσωπο. Δηλαδή 1-2 κουτιά γάλα σκόνη για το μωρό ξέρω γω ή έναν επιπλέον μήνα χάπια για τον παππού. Πανικός με μαζικές αγορές δε νομίζω ότι δικαιολογείται από την παρούσα κατάσταση και δεν προσφέρει και τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#629539 εμ brace

Έχουμε 700 800 θανατηφόρα κάθε χρόνο στους δρόμους πολλές φορές χωρίς να είμαστε υπαίτιοι και τι κάνουμε; (σε αυτοκινητιστικό κιολας φόρουμ; ) τηρούμε τον κοκ, φοράμε ζώνη, αλλά και ποστάρουμε φωτό με τελικές, 220 240, 0-100 και τέτοια.

Μας φοβίζει σθεναρά όμως, ο κορωνοϊός γιατί πουλάει στα κανάλια (άσχετα που σκοτώνει κατά κύριο λόγω τους γέροντες και τους έχοντες βαρύ ιστορικό).
Τελευταία επεξεργασία από JimClark και 25 Φεβ 2020, 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#629543 Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ο φίλος έχει ασχοληθεί με την συγκεκριμένη έρευνα γιατί η μεθοδολογία του έχει μερικά προβλήματα. πχ αναφέρει ιστορικά το 60% και μετά ανάγει με 100% το 60% σε συμπτωματική εμφάνιση της νόσου. Το οποίο δεν τεκμαίρεται από πουθενά. Αυτή τη στιγμή τα ποσοστά που αναφέρει έχουν να κάνουν με συμπτωματικές εμφανίσεις χωρίς να έχει γίνει καμία απολύτως εκτίμηση για το ποσοστό των ασυμπτωματικών εμφανίσεων.

Δηλαδή αυτό το 0,2 ή το 14,8% που βάζει στη θνητότητα έχουν βγει με βάση των γνωστών κρουσμάτων (υπάρχει ο πίνακας στο θρεντ) που μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να είναι και το σύνολο των ανθρώπων που έχουν προσβληθεί. Με 50% τα νούμερα αυτά πέφτουν στο μισό (αυθαίρετο δικό μου, αλλά εξίσου αυθαίρετο με το 100% το δικό του). Κι αυτό γιατί στο Χουμπέι δεν έχει κανείς χρόνο να ασχοληθεί με τα μη καταγεγραμένα περιστατικά και το ποσοστό επί των γνωστών κρουσμάτων.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#629545 ^ Ακριβώς. Εντελώς dept. of made up statistics. Τα νούμερα των ασυμπτωματικών είναι εξαιρετικά σημαντικά για σοβαρή ανάγνωση της εικόνας.