Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#626840 Πολύ κοινο πρόβλημα.
Και μένα τον αφαίρεσαν οι παπάρες.
Έχω Χασιμότο αλλά οι τιμές ηταν παντα οκ (εκτός απο τα αντισώματα λόγω Χασιμότο) και δεν έπαιρνα χάπι.
Σε έλεγχο ρουτίνας με υπέρηχο βρήκαν οζο 1,1 cm ή κάτι τέτοιο, κάτω απο 1 εκ. δεν το κοιτάνε καν, επειδή ηταν οριακά πάνω απο 1 εκανα παρακέντηση και βρέθηκε "ύποπτος" για καρκίνο, κάτι περίεργα κύτταρα δε θυμάμαι το όνομα..
Τελικά αφαίρεσαν όλο το θυρεοειδή και δεν ηταν τπτ... Τώρα απλα παίρνω Τ4. Δεν έχω παρατηρήσει καμια παρενέργεια πανω μου.
Δεν πείστηκα ποτε απόλυτα για την αναγκαιότητα της επέμβασης αλλά όλοι οι γιατροί ηταν υπέρ 100%.
Τεσπα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#626911 Εμένα λέει είναι 9χ5χ5 χιλιοστά ύποπτης μορφολογίας στον υπέρηχο και για αυτό συστήθηκε παρακέντηση.
Οι εξετάσεις θυρεοειδή στο αίμα τέλη του 2018 που το είχα κοιτάξει αλλά και πιο πριν είναι φυσιολογικές.
Φυσικά θα προτιμούσα να μην χειρουργηθώ και αν χειρουργηθώ να μην χρειαστεί κάτι επιπλέον (ραδιενεργά ιώδια, ακτινοθεραπείες, χημειοθεραπείες κλπ) και βέβαια θα προτιμούσα και να μην χρειαστεί να πάρω κι άλλο φάρμακο, παίρνω ήδη για τη χοληστερίνη. Φυσικά αν βγει όλος θα πρέπει να πάρω Τ4 αλλά σε μερική παίζει. Έχει τεράστια σημασία σαν ορμόνη και θέλει να πετύχεις τη σωστή δόση. Με λίγη παραπάνω ναι μεν χάνεις κιλά αλλά επηρεάζεις διάφορα.... Γενικά με ορμόνες δεν παίζουμε.

Υπάρχουν πολλά αλλά βρήκα πίνακα για την Ευρώπη και στους διαφοροποιημένους καρκίνους θυεροειδή (δηλαδή τους καλής πρόγνωσης καρκίνους, οι πιο κακοί είναι οι αδιαφοροποίητοι) είμαστε στις χώρες με τα χαμηλότερα ποσοστά. Η Ρωσία όμως πολύ ψηλά. Και με έκπληξη είδα και την Ισλανδία πολύ ψηλά. Άραγε η Ισλανδία να έφαγε πολύ ραδιενέργεια από το Τσερνομπύλ ή την έχουν από μόνοι τους με όλα τα ηφαίστεια, πηγές κλπ;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#627016 Όπως και να χει, οτι κι αν είναι, σου εύχομαι καλά αποτελεσματα και μακάρι να είναι false alarm.
Εμείς περάσαμε γερο χτυποκάρδι μέχρι να παρουμε το αποτέλεσμα της βιοψίας και να έρθει αρνητικό...
Ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση πάντως, είναι σχεδόν 100% ιάσιμη αυτή η μορφή με ιώδιο κλπ. Όλα καλά να πάνε.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#627241 Τάδε έφη ένας αναλυτής της αγοράς πετρελαίου που παρακολουθώ:
"Watch for the antiviral cure announcement later this week to early next."

Έχει φαγωθεί να το επαναλαμβάνει τις τελευταίες ημέρες. Γίνονται λέει κλινικές δοκιμές σε Κίνα και Ταϋλάνδη με καλά αποτελέσματα.

Για να δούμε αν έχει δίκιο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628020 Tελικα δεν την γλύτωσα
Είχαμε πάει ταξίδι 18 με 25 Γενάρη Άλπεις, τελευταία μέρα στο γυρισμό πήγαμε και σε ένα κάστρο στη βαβαρια για μια ξενάγηση μιας και είχαμε χρόνο. Σάββατο νύχτα φτάνουμε και δευτερα 27 βουλώνει η μύτη μου. Ούτε πυρετό ούτε βήχα τίποτα κανένα σύμπτωμα
Μόνο βουλωμένη μύτη και μετά έχασα όσφρηση και γεύση
Αυτό κράτησε περίπου 12 μέρες. Μετά έστρωσα
Ωραία λέω έκανα και κακές σκέψεις γιατί είχε πολλούς κινεζους στο κάστρο...
Προχτές βράδυ ξαφνικά ξερό βήχας χωρίς φλεματα και από χτες μεσημέρι δωστου ο πυρετός να παίζει 38 με 38.8
Όλη νύχτα απηύδησα ύπνος μηδέν έπαιρνα ντεπον έπεφτε στο 37.3 και μετά απο 2 ώρες ξανά επάνω.
Τελικά μου είπε ο γιατρός να ξεκινήσω claricyd 500 και βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#628048 ε κι εγώ πέρασα γρίπη προχθές...
Δευτέρα, Τρίτη έπαιζα κάτι 39αρια κι έπαιρνα αντιπυρετικό για να παίξει στα φυσιολογικά επίπεδα...
Από Τετάρτη που ήταν κάτω από 38 δεν έπαιρνα κάτι κι απλά περίμενα να περάσει.
Παρασκευή, μια χαρά...

klaricid γιατί?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628058 Εγώ από Τρίτη μεσημέρι γύρισα σπίτι και εκ τότε δεν έχω βγει. Τετάρτη βράδυ μέτρησα 39.6 πυρετό όπου ένιωθα σαν βραστό κοτόπουλο :dizzy:
Τρίτη Τετάρτη έκανα και 3 εμετούς μάλιστα. Πέμπτη Παρασκευή έπαιζε μέχρι 38.8 τις στιγμές που μέτρησα και από χθες παίζει δέκατα μέχρι 37.1 που είδα.
Σήμερα δεν έχω κάνει καθόλου.
Το χειρότερο ήταν ο απίστευτος πονοκέφαλος που δεν ήξερα τι να κάνω.
Το πάλεψα με depon vitaC αναβράζοντα. Και καλό φαγητό. Ευτυχώς είχα την όρεξή μου κανονικά.
Πάντως σήμερα καλά αλλά έχει μείνει η μπουκωμένη μύτη, φυσικά δεν έχω τις δυνάμεις μου και νιώθω ότι αν ζοριστώ θα μου έρθει ζαλάδα.
Παρολαυτά, αύριο θα πάω δουλειά στο χαλαρό και βλέπουμε.

Μάλλον μας κόλλησαν γιατί ταυτόχρονα έκανε 38άρι και η Μπούσσαινα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628062
MIXOStsi έγραψε:ε κι εγώ πέρασα γρίπη προχθές...
Δευτέρα, Τρίτη έπαιζα κάτι 39αρια κι έπαιρνα αντιπυρετικό για να παίξει στα φυσιολογικά επίπεδα...
Από Τετάρτη που ήταν κάτω από 38 δεν έπαιρνα κάτι κι απλά περίμενα να περάσει.
Παρασκευή, μια χαρά...

klaricid γιατί?
Τι να σου πω.. Εντολή γιατρού
Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#628096 Περαστικά κύριοι. Ακούω πολλά τέτοια περιστατικά αυτές τις μέρες. Η κοινή γρίπη είναι ενδυναμωμενη ή H1N1?

https://m.lifo.gr/articles/society_arti ... e=Facebook
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#628136
bujinkan έγραψε:Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό


ναι γιατί που ήσουν εξωτερικό, τι? :lol:

Dimitris_P έγραψε:Περαστικά κύριοι. Ακούω πολλά τέτοια περιστατικά αυτές τις μέρες. Η κοινή γρίπη είναι ενδυναμωμενη ή H1N1?


απλά γρίπη...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#628191
MIXOStsi έγραψε:
bujinkan έγραψε:Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό


ναι γιατί που ήσουν εξωτερικό, τι?

Dimitris_P έγραψε:Περαστικά κύριοι. Ακούω πολλά τέτοια περιστατικά αυτές τις μέρες. Η κοινή γρίπη είναι ενδυναμωμενη ή H1N1?


απλά γρίπη...
Υποθέτω λόγω κορονοιου βασικά σε μια ξενάγηση ενός κάστρου πέσαμε πάνω σε πόλλους Κινέζους.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#628204
bujinkan έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
bujinkan έγραψε:Βασικά πιστεύω ότι θέλει να κάλυψει παν ενδεχόμενο λόγω του ότι πριν 3 βδομάδες γύρισα απο εξωτερικό


ναι γιατί που ήσουν εξωτερικό, τι?

Dimitris_P έγραψε:Περαστικά κύριοι. Ακούω πολλά τέτοια περιστατικά αυτές τις μέρες. Η κοινή γρίπη είναι ενδυναμωμενη ή H1N1?


απλά γρίπη...
Υποθέτω λόγω κορονοιου βασικά σε μια ξενάγηση ενός κάστρου πέσαμε πάνω σε πόλλους Κινέζους.

https://www.bbc.co.uk/news/uk-51459210
Mr Walsh, from Hove, who works for a firm providing gas analysis equipment, caught the virus in Singapore and is thought to have infected 11 others at a French ski resort.