Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#510880 Δεν το ειδα ολο το ομολογω.....Μαστορα μηπως λογω διαφημησης τα παραλεει;
Παντως θα το δειξω και στον καρδιολογο μου και ο,τι μου πει εκεινος.....
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#510886
DAP έγραψε:Δεν το ειδα ολο το ομολογω.....Μαστορα μηπως λογω διαφημησης τα παραλεει;
Παντως θα το δειξω και στον καρδιολογο μου και ο,τι μου πει εκεινος.....


Eγώ απλά παρακολουθώ αφού γιατρός δεν είμαι και ούτε εγώ το είδα όλο, όμως βάζει σε δοκιμασία τη λογική, σίγουρα η διαφήμιση πάντα παίζει τον ρόλο της και μην ξεχνάμε εδώ και δεκαετίες τη μια μας λένε όχι αυτό και σε 5 χρόνια το αθωώνουν και μετάα ρχίζει νέος γύρος απαγορεύσεων και αθωώσεων ορισμένων τροφών, πιστεύω ότι είναι ανάλογα τις ομάδες πίεσεις πίσω από την βιομηχανία τροφίμων, προσωπικά προσπαθώ να αποφεύγω συσκευασμένες έτοιμες τροφές που έχουν 5-10 Ε μέσα τους, αποφεύγω τις υπερβολές γενικότερα και δεν κάπνισα περισσότερα από 5 πακέτα τσιγάρα στη ζωή μου πρίν πολλές δεκαετίες, το καλύτερο φάρμακο είναι το μέτρο σε όλες τις εκδηλώσεις της ζωής.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517565 Εμφανίστηκε κάτι σαν γάγγλιο, στο μέσον του χεριού όμως (πάνω στην κερκίδα). Στον καρπό έχω δει, αλλά σ' εκείνο το σημείο του χεριού; Είναι αρκετά σκληρό, δεν μοιάζει σαν να έχει μαζέψει υγρό ακριβώς... Να ανησυχώ γιατρέ μου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517572 και η κοπέλα μου έχει ένα αρκετά μεγάλο εκεί (αν κατάλαβα σωστά το σημείο.. εκεί που τλειώνει ο καρπός και αρχίζει το οστό της κερκίδας) , την ενοχλεί συχνά πυκνά σε γυμναστικές κτλ, αλλά οι γιατροί της λένε ότι δεν είναι τίποτα και μην κάνει τίποτα γιατί θα είναι χειρότερη μανούρα η επέμβαση

τώρα είναι σε φάση που δεν την ενοχλεί, αλλά ανα περιόδους (από γυμναστήριο κυρίως) την πιάνει και την ξεραίνει

όντως δεν μοιάζει με υγρό, είναι πολύ σκληρό και δεν πιέζεται καθόλου (δεν είναι σκληρό όπως ένα οστό, αλλά δεν είναι και μαλακό όπως μια κύστη), πιθανώς δεν είναι τίποτα, αλλά πήγαινε να στο κοιτάξουν

με γάγγλια δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνεις κάτι, το αφήνεις έτσι
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#517622 Το πιθανότερο είναι ότι είναι γάγγλιο αλλά καλύτερα να το δει κάποιος.
Συχνά υποχωρούν από μόνα τους και επανέρχονται αν τύχει. Αν παραείναι ενοχλητικά και κυρίως αν πιάσουν νεύρο τότε μπορεί να είναι πολύ επώδυνα και τα βγάζεις. Το κακό όμως με τα γάγγλια είναι ότι συχνά επανέρχονται οπότε καταλήγεις να έχεις περάσει την επέμβαση και να έχεις και την ουλή και το γάγγλιο. Οπότε αν δεν σε ενοχλεί πολύ το αφήνεις στην ησυχία του.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517663 Ευχαριστώ sknipper!
Για τη διάγνωση αρκεί η ψηλάφηση ή απαιτείται ακτινογραφία ή ακόμα χειρότερα καμιά παρακέντηση;

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#517881
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ sknipper!
Για τη διάγνωση αρκεί η ψηλάφηση ή απαιτείται ακτινογραφία ή ακόμα χειρότερα καμιά παρακέντηση;
Συνήθως αρκεί η κλινική εξέταση, πού είναι (το σημαντικότερο, είναι αρκετά συγκεκριμένα τα σημεία που μπορεί να έχεις γάγγλιο), πόσο σκληρό είναι, πόσο κινητό είναι.
Από εκεί και πέρα αν υπάρχουν αμφιβολίες ή/και θέλεις να δώσεις δουλειά σε άλλους μπορείς να ζητήσεις ακτινογραφία (να βεβαιωθούμε ότι δεν έχει ζημιά στο κόκαλο), μαγνητική (να ελέγξουμε την υφή αλλά και για φλεγμονή στους ιστούς) και τέλος υπέρηχο (να δούμε δυναμικά αν μπλέκει με τους τένοντες όταν κουνιούνται) για παρακέντηση.
Σαν απλό τρόπο αντιμετώπισης μπορείς να κάνεις απλή (εννοώ χωρίς υπέρηχο) παρακέντηση για να βγάλεις το ζελέ που συνήθως έχει μέσα (άρα χοντρή βελόνα γιατί αλλιώς το ζελέ δεν βγαίνει), του ρίχνεις και λίγο κορτιζόνη μήπως και ηρεμήσει και δεν ξαναβγεί.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517920
sknipper έγραψε:Συνήθως αρκεί η κλινική εξέταση, πού είναι (το σημαντικότερο, είναι αρκετά συγκεκριμένα τα σημεία που μπορεί να έχεις γάγγλιο), πόσο σκληρό είναι, πόσο κινητό είναι.

Το είδε/ψηλάφησε σήμερα φίλος γιατρός (γυναικολόγος ) και αποφάνθηκε πως είναι λιπωματάκι. Σχολίασε ακριβώς αυτά που περιγράφεις (θέση, σκληρότητα, κίνηση) και είπε πως οφείλεται σε καταπόνηση (ρώτησε αν δουλεύω πολύ στον υπολογιστή, κλπ) σε συνδυασμό με ενδεχόμενη προδιάθεση. Συνέστησε ξεκούραση του χεριού και παρακολούθηση (αν αλλάξει μέγεθος).
Ευχαριστώ και πάλι sknipper!

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#519190 Ο ξάδερφος, ετών 34 νοσηλεύεται στο Ερρίκος Ντυνάν με ιλαρα. Εμβολιασμένος.

Να ευχηθώ καλό ψόφο στα γίδια που εν έτει 2018 μας έχουν κάνει να κουβεντιάζουμε για επιδημίες ιλαράς στην Ελλάδα?
Άβαταρ μέλους
By Govus
#519197
rx8_drifter έγραψε:Ο ξάδερφος, ετών 34 νοσηλεύεται στο Ερρίκος Ντυνάν με ιλαρα. Εμβολιασμένος.

Να ευχηθώ καλό ψόφο στα γίδια που εν έτει 2018 μας έχουν κάνει να κουβεντιάζουμε για επιδημίες ιλαράς στην Ελλάδα?


Περαστικά...

Δυστυχώς, έχουν κι άλλοι ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα (Ιταλία, Ρουμανία κλπ.) ήδη από το '17.