Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510054 Αυτό με τον καφέ ποτέ δεν το κατάλαβα. Μια κανάτα να πιω στις 2 το πρωί, πέφτω και κοιμάμαι σαν πουλάκι. Δεν μου κάνει απολύτως τίποτα. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By sargus
#510068 Είναι στον άνθρωπο ρε συ. Εμένα ας πούμε με ενοχλεί ιδιαίτερα στο θέμα του ύπνου. Μετά το μεσημέρι δε μπορώ να πιω καφέ γιατί μετά δε θα κοιμηθώ το βράδυ.
Ε, τι να κάνω ο φουκαράς, το ριξα στις μπύρες :yahoo: !
Άβαταρ μέλους
By markvag
#510098
rx8_drifter έγραψε:Απλά θεώρησα ότι χάνω μια κοινωνική απόλαυση χωρίς κάποιο προφανές όφελος και πλέον είμαι στους 2 χωρίς να πίνω καφέ το πρωι και χωρίς να είμαι δημόσιος κίνδυνος :lol:


Εγώ είμαι ο άλλος που δεν πίνω καφέ, μιας και αφενός με πειράζει πολύ άσχημα στο στομάχι και αφεδύο ( :svivhaha: ) τον σιχαίνομαι ακόμα και από τη μυρωδιά.

Και όχι, δεν πίνω 2 μπύρες το πρωί για να ξυπνήσω... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510103
markvag έγραψε:Εγώ είμαι ο άλλος που δεν πίνω καφέ


Κι εγώ είμαι ο τρίτος που σας κρατάει το φανάρι. :lol:
Δεν με πειράζει καθόλου, απλά σπάνια πίνω (τελευταία φορά πρέπει να ήταν ένας καπουτσίνο το 2017) γιατί δεν μου λέει τίποτα. Προτιμώ σαφώς ένα δυνατό Earl Grey με μέλι.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#510123 εκτος απο μια μικροαπολαυση καθημερινη ειναι και σημαντικο κοινωνικο και εργασιακο event για μενα....
θα πιω εναν το πρωι σπιτι και κανα δυο ακομα στη δουλεια
φιλτρου ή εσπρεσσο, χωρις ζαχαρη , ουτε γαλα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510129
KiloMeater έγραψε:ειναι και σημαντικο κοινωνικο και εργασιακο event για μενα


Μπορείς να πιεις οτιδήποτε άλλο. Αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 19 Μάιος 2018, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#510134 Realzeus όταν πίνεις το Earl Grey με το μέλι σηκώνεις και το μικρό δάχτυλο;

Btw αν σας πειράζει η καφεΐνη το τσάι έχει μπόλικη και θεωρείται διεγερτικό.

Σε κάθε περίπτωση είναι κυρίως θέμα γούστου αν και η λογική κατανάλωση καφεΐνης κάνει καλό.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510138 Μπα, είμαι βρούτος. Χουφτώνω το φλιτζάνι με την χερούκλα! :lol:

Δεν είναι θέμα καφεΐνης, πίνω πολύ πιο δυνατά δηλητήρια ούτως ή άλλως. :lol: Είναι θέμα ότι δεν μου κάνει αίσθηση και ίσως ότι το έχω συνδυάσει με την "ελληνάδικη" κουλτούρα της καφετέριας και των φραπο-ρέμπελων.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#510141 Ανθρωπος που δεν πινει καφε----> wrapped in plastic, terminate with extreme prejudice. :adminpower: :adminpower: :adminpower: :adminpower:

Οχι μονο θα πιω 2-3/ημερα (αποκλειστικα και μονο εσπρεσσο πλεον, οχι τα νεροπλυματα στυλ Μικελ ή φρεντο σκατουτσινο, δεμπα να χει 45 βαθμους) αλλα εχω αντικαταστησει το νερο με Red Bull. :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:



ANTE MHN TA ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ :rant: :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#510145 Λαρωσε δικέ μου γιατί θα βρουν οι τσουρες μας δω μέσα....


Εν τω μεταξύ μου έδωσες αφορμή με αυτό για το νερό, δοκίμασα τώρα το καλοκαίρι να το παίξω τελείως τουρίστας και παραγγέλνω εσπρέσο και μια σουρωτη/perrier/pelegrino για δροσισμο και για να κρατάει και περισσότερο ο καφές μιας και δεν καπνίζω πλέον.

Τελικά έχουν δίκιο οι βάρβαροι, ταιριάζει πολύ.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510203
QsisVTS έγραψε:επανέρχομαι ένα μήνα μετά το πόστ σου και 1.5 στο σύνολο όπου έχω χάσει σχετικά εύκολα 6+ απλά κόβοντας αρκετά σκούπι , δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολη η ζωή χωρίς πολλά (κακά) λιπαρά , τηγανιτά και ζάχαρες (και κάνα μισοκιλό+ τυρί την εβδομάδα, αυτό λίγο μου λείπει μιας και λατρεύω τα τυριά, τα υπόλοιπα έτσι κι αλλιώς τα σιχαινόμουν )
οκ απλά ζω λίγο πιο υγειινά κλάιν...
θέλω όμως να το εξελίξω λίγο το ζήτημα και να αρχίσω να μαγειρεύω περισσότερο ο ίδιος για να γίνει πιο σωστή δουλίτσα μακροπρόθεσμα (να τρώω υγιεινά, άσε το βάρος το βάρος τελικά είναι το πιο εύκολο από ότι φαίνεται)
άμα φτιάξω τα παραπάνω θα στραφώ στο θέμα τσιγάρο, να καθαρίσω τελείως τον οργανισμό μου από σκουπίδια
επίσης αναρωτιέμαι αν γίνεται να απεξαρτηθώ από τον καφέ ...
δύναμη ιδιαίτερη προς το παρόν δεν νιώθω να χάνω, δεν κάνει άλλωστε το λάθος να λιμοκτονήσω με το πρόγραμμα που έχω ...
Χαίρομαι πολύ που ξεκίνησες να βελτιώνεις το σώμα σου όχι μόνο με γυμναστικές αλλά εκεί που μετράει, στη μείωση των δηλητηρίων. Ναι, θα δεις μεγάλη βελτίωση, ευεξία, δύναμη, χαρά κλπ. Αλλά θα πρέπει να το συνεχίσεις και να μην το αφήσεις να είναι μόνο μια καλοκαιρινή ενασχόληση αλλά τρόπος ζωής. Προσπάθησε να αγαπήσεις τον νέο σου εαυτό, φτιάξου με το να νιώθεις τον οργανισμό σου πιο υγιή και κράτα γερά.
Τα πρώτα κιλά φεύγουν εύκολα, μετά δυσκολεύει λίγο αλλά μην απογοητεύεσαι, υπάρχει συνέχεια. Το παιχνίδι παίζεται στη διάρκεια, θα μπορέσεις τις αλλαγές αυτές να τις κρατήσεις μόνιμα ή θα ξαναπέσεις στο "βόθρο";

Καφέ πίνω μόνο στις κηδείες, ο ελληνικός είναι ο μόνος που μπορώ να πιώ, όλοι οι άλλοι καφέδες μου είναι από ελαφρά ως εξαιρετικά αηδιαστικοί. Για την καφεΐνη όμως δεν μπορώ να πω κακά. Είναι διεγερτικό και του πνεύματος και του σώματος (ντόπινγκ). Βοηθάει και τη συγκέντρωση και τη διέγερση/ετοιμότητα και την άθληση/επιδόσεις. Το παρατήρησα και προσωπικά εκ του αποτελέσματος όταν πρωτοήπια αναψυκτικό με μπόλικη καφεΐνη (monster χωρίς ζάχαρη) και μετά γυρνώντας με το ποδήλατο σπίτι μου πήγαινα πιο γρήγορα από όσο θα έπρεπε σε ελαφρά ανηφορική διαδρομή. Γενικά στην ποδηλασία τα καφεδάκια παίζουν πολύ.
Το έψαξα τώρα λίγο, mg καφεΐνης σε ποτά, ο καφές-τσάι παίζει 30-50mg αλλά ποικίλλει, πχ espressο φτάνει 70mg, μεγάλος καφές >100mg, η κοκακόλα ~40mg/330ml και αυτό που ήπια έχει περί τα 140mg/500ml (αλλά έχει κι άλλα πράματα). Οπότε από σχετικά παρθένος στην καφεΐνη (πίνω μια κοκακόλα την εβδομάδα) όταν πήρα βαρβάτη δόση έγινα τούρμπο.

Το τσιγάρο όμως απλά κόφτο, δεν βοηθάει πουθενά, μόνο κακό κάνει. Και βρωμάς.
Θείος μου που πέθανε πρόσφατα (καρκίνο πνευμόνων από τσιγάρα). Έλεγε κάποια στιγμή, πριν μερικά χρόνια όταν του πρωτοβρήκαν κάποιες αλλοιώσεις και του είπαν τέλος, το κόβεις τώρα και το έκοψε, ότι πραγματικά τον ενόχλησε το πόσο εύκολα μπόρεσε να το κόψει όταν πραγματικά χρειάστηκε και κρίμα που δεν το είχε κόψει νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#510206
sknipper έγραψε:
Καφέ πίνω μόνο στις κηδείες


:lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#510319
sknipper έγραψε: πραγματικά τον ενόχλησε το πόσο εύκολα μπόρεσε να το κόψει όταν πραγματικά χρειάστηκε και κρίμα που δεν το είχε κόψει νωρίτερα.


Κρίμα για το θείο σου, αλλά αν δεν του είχαν βρει κάτι κακό πρώτα, κατά πάσα πιθανότητα δε θα ήταν τόσο εύκολο να το κόψει! Βέβαια, υπάρχουν και εκείνοι που ούτε τότε μπορούν να το κόψουν.