Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#487456 Για τις κήλες ειδικός είναι ο γενικός χειρουργός. (εκτός αν μιλάμε για κήλες μεσοσπονδυλίου δίσκου κλπ οπότε ορθοπαιδικός ή νευροχειρουργός).
Γενικά υπάρχουν κάποια γνωστά αδύνατα σημεία και ανάλογα δημιουργούνται διάφορες κήλες. Ένα αδύνατο σημείο είναι και σημείο παλιού χειρουργείου.
Η αύξηση ενδοκοιλιακής πίεσης είναι αυτό που θα οδηγήσει σε κήλη. Που συμβαίνει έτσι κι αλλιώς όταν βήχουμε, γελάμε, πάμε τουαλέτα, σηκώνουμε βάρη κλπ. Αλλά όχι μόνο του, πρέπει να υπάρχει και μια προδιάθεση. Αν το υλικό είναι σκάρτο τότε θα την πάθεις την κήλη ακόμα και με μικρή ή "φυσιολογική" καταπόνηση. Σκάρτο σημαίνει κατασκευαστικά κάποια μυικά κενά να είναι μεγάλα και να μην κλείνουν όταν σφίγγονται οι μύες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#487483
Cosmonaut21 έγραψε:Έχουμε να προτείνουμε κάποιο προϊόν για την τριχόπτωση;

Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν θα έπρεπε πρώτα να μάθεις την αιτία και μετά να ακολουθήσει κάποια αγωγή; Υποθέτω πχ πως αν είναι κληρονομική , δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#487520 Αlcohol better than exercise for longevity
Researchers discovered that subjects who drank about two glasses of beer or wine a day were 18 percent less likely to experience a premature death

participants who exercised 15 to 45 minutes a day, cut the same risk by 11 percent.

Participants who were slightly overweight — but not obese — cut their odds of an early death by 3 percent

Subjects who kept busy with a daily hobby two hours a day were 21 percent less likely to die early

those who drank two cups of coffee a day cut that risk by 10 percent.

:s_roses :s_roses
δεν θα πεθάνουμε ποτέ :s_drinks :s_coffee :s_gamer :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#489787
sknipper έγραψε:Ο ώμος θέλει ιδιαίτερη φροντίδα και η αποκατάστασή του είναι πολύμηνη. Αν νομίζετε ότι με μερικές ασκησούλες για μερικές μέρες θα γίνει ο ώμος καινούργιος είστε μακριά νυχτωμένοι.

:lol: δυστυχώς αυτό ισχύει :whistlink:

mjacob έγραψε:Αlcohol better than exercise for longevity
Researchers discovered that subjects who drank about two glasses of beer or wine a day were 18 percent less likely to experience a premature death

participants who exercised 15 to 45 minutes a day, cut the same risk by 11 percent.

Participants who were slightly overweight — but not obese — cut their odds of an early death by 3 percent

Subjects who kept busy with a daily hobby two hours a day were 21 percent less likely to die early

those who drank two cups of coffee a day cut that risk by 10 percent.

:s_roses :s_roses
δεν θα πεθάνουμε ποτέ :s_drinks :s_coffee :s_gamer :s_howdy

νομίζω ότι είμαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο, λίγο να αυξήσω το αλκοόλ πρέπει :hmmm:

italakias έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Έχουμε να προτείνουμε κάποιο προϊόν για την τριχόπτωση;

Regaine

με αυτό το πράγμα ξέρω άτομα που έχουν σούπερ μαλλί πλέον από κει που τώρα θα έπρεπε να γυαλίζουν, για κάποιο λόγο κάνει δουλειά

ΑΛΛΑ θέλει σούπερ αφοσίωση... δηλαδή να μην χάνεις δόσεις (δεν έχει αστεία) και να μην το σταματήσεις ποτέ

τα άτομα που πέτυχαν μου λένε ότι αυτοί που απέτυχαν είναι όσοι έκαναν τα παραπάνω, αλλά αν γίνεις σκλάβος του φαρμάκου έχεις μαλλιά

(επίσης κανείς δεν λέει ότι έχει παρενέργειες :hmmm: )
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#489796 Κάπου είχα διαβάσει για εναν γιατρό που θεράπευε σχεδόν κάθε πάθηση του ώμου με κρέμασμα απο μονόζυγο.
Μόνο αυτό καμια αλλη άσκηση!
Έχει γράψει και βιβλιο νομιζω, αξίζει να το ψάξει κανείς.

Απο προσωπική εμπειρία (έχω βγάλει και τους 2 ώμους 3-4 φορες τον καθένα παλιότερα σε διάφορες δραστηριότητες) ησύχασαν οι ώμοι μόνο όταν ξεκίνησα εντατικά μονόζυγο. Μιλάμε οτι δεν έχω την παραμικρή ενόχληση πια ενω τους νιώθω και πολύ δυνατούς και σταθερούς.
Κάτι που δε γινόταν ουτε με "ειδικές" ασκήσεις, ισομετρικες, στροφικές κλπ κλπ, φυσιοθεραπεία, γυμναστήριο, καλώδια και οτι |λογοκρισία| υπήρχε.

Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά αυτό λειτούργησε και σε μένα, μονόζυγο ftw.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#489805 Όντως είναι ανακουφιστικο το κρέμασμα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#490314 πάντα άτυχος, κάνει ένα κρακ ο αυχένας όπως κάθομαι και τώρα με έχει ξεράνει

πρέπει να μου περάσει γρήγορα :hmmm:

πρέπει από τον ύπνο να ξεκίνησε αυτό, κάπως στραβά θα είχα κάτσει πάλι
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#490752 Λόγους για τους οποίους βγάζουμε αφθες;
Έναν ξέρω, είναι πολύ άγχος εδώ και κάνα δυο μήνες. Άλλο;