Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#485710 Οι χειρουργοί κανονικά δεν χρεώνουν τις μετεγχειρητικές επισκέψεις. Εννοείται ότι η αμοιβή τους ήταν τα λεφτά που πήραν για την εγχείριση και δεν είναι και λίγα. Απαράδεκτος ο τύπος!!! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By thednick
#485717
sknipper έγραψε:Υπάρχουν κάτι περιποιημένες ιώσεις που σε ταράζουν στον πυρετό για μέχρι 10 μέρες. Αλλά η μητέρα σου έχει μόνο δέκατα, όχι πυρετό.
Να προσέχει και να πίνει πολλά υγρά και αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, συνήθως depon αρκεί (μέχρι 4 γραμμάρια την ημέρα για υγιές άτομο).
Ο βήχας μπορεί να κρατήσει μήνες, αρκεί να είναι ξερός κσι νσ μη βγσίνουν βρωμερά φλέγματα.


Τελικά δεν ήταν γρίπη (ή ήταν γρίπη μαζί με μικροβιακή λοίμωξη για την οποία επαιρνε αντιβίωση, δεν μου είχε εξηγήσει σωστά). Ο γιατρός τελικά έδωσε και δεύτερη αντιβίωση (γιατί η πρώτη δεν έπιασε :hmmm: ) και μετά το δεύτερο χάπι υπάρχει σαφής βελτίωση (ο πυρετός υποχώρησε εντελώς και υπάρχει σημαντική βελτίωση - δεν ξέρω αν απλά έτυχε ή αν όντως αυτό εφταιγε).
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#485746
REALZEUS έγραψε:Οι χειρουργοί κανονικά δεν χρεώνουν τις μετεγχειρητικές επισκέψεις. Εννοείται ότι η αμοιβή τους ήταν τα λεφτά που πήραν για την εγχείριση και δεν είναι και λίγα. Απαράδεκτος ο τύπος!!! :thumbsdown:


Mα δεν τα πέρνει ο τύπος, εισητήριο απογευματινής επίσκεψης είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, η εγχείρηση έγινε με το ταμείο, κανείς δεν πληρώθηκε εξτρά, αν ζητήσεις να δείς καθηγητή ή επιμελητή αυτό είναι το εισητήριο, άσχετα αν σε έχει εγχειρήσει ο ίδιος και πρέπει να πας να σε δεί απόγευμα αφού τα πρωϊνά τους είναι όλα κλεισμένα σε χειρουργεία και δεν σου κλείνουν ραντεβού οπότε αναγκάζεσαι να πας απόγευμα με 48€ εισητήριο, θυμάσαι που είχε ξεσηκωθεί το πανελλήνιο για το τάληρο ? τώρα είναι 48€.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#485748
mousatos έγραψε:Αν κρίνω από το πόσο χρεώνει την εργατοώρα μια αντιπροσωπεία για μια ασήμαντη βλάβη ενός άψυχου πράγματος, τα 48e μου φαίνονται αστείο ποσό.


Στην αντιπροσωπεία όμως δεν πληρώνεις υποχρεωτικά κάθε μήνα ταμείο περίθαλψης του αυτοκινήτου σου για όταν τους χρειαστείς, έτσι δεν είναι ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#485750
21 quadra έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Οι χειρουργοί κανονικά δεν χρεώνουν τις μετεγχειρητικές επισκέψεις. Εννοείται ότι η αμοιβή τους ήταν τα λεφτά που πήραν για την εγχείριση και δεν είναι και λίγα. Απαράδεκτος ο τύπος!!! :thumbsdown:


Mα δεν τα πέρνει ο τύπος, εισητήριο απογευματινής επίσκεψης είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, η εγχείρηση έγινε με το ταμείο, κανείς δεν πληρώθηκε εξτρά, αν ζητήσεις να δείς καθηγητή ή επιμελητή αυτό είναι το εισητήριο, άσχετα αν σε έχει εγχειρήσει ο ίδιος και πρέπει να πας να σε δεί απόγευμα αφού τα πρωϊνά τους είναι όλα κλεισμένα σε χειρουργεία και δεν σου κλείνουν ραντεβού οπότε αναγκάζεσαι να πας απόγευμα με 48€ εισητήριο, θυμάσαι που είχε ξεσηκωθεί το πανελλήνιο για το τάληρο ? τώρα είναι 48€.


Δεν το γνώριζα, νόμιζα ιδιωτικά έγινε η επέμβαση. Οπότε άκυρα όσα είπα για τον ιατρό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485755 με το απογευματικο εισητηριο, μετα την οποια εξεταση ... και την αγωγη που θα σου δωσει σουλεει να ξανα πας σε ευλογο χρονικο διαστημα ωστε να σε ξαναδει.... (σου δεινει μαλιστα το τηλεφωνο κατ' ευθειαν στο ιατρειο του νοσοκομειου που βρισκεται. Το εκανα ετσι στο Συγγρου, και μετα απο τηλεφωνημα στην γραμματεα του (ομορφη παρουσια!!!) ξαναπηγα.... περασα απο το γραφειο κινησεως και βλεποντας οτι ειχα πληρωσει την πρωτη επισκεψη μου εδωσαν παλι χαρτι χωρις λεφτα... με το οποιον συνεχισα και πηγα στο ιατρειο του γιατρου. Μαλλον ομως ειχαν και δικη του επιβεβαιαωση οτι θα τον επισκεπτομουνα συγκεκριμενη ωρα παλι απογευμα...
Στην κορη μου ο ιδιος με ιδια διαδικασια της ειπε "ελα αυριο πρωι" να σου κανω ...... αυτο και αυτο ετσι χωρις ραντεβου και πληρωμη....
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#485773 Eάν μέσα σε ένα μήνα χρειαστείς και δεύτερη επίσκεψη είναι δωρεάν, μόνι μια φορά όμβως, αλλά ξέρεις κάτι ? Αν θελήσεις να δείς τον γιατρό μέσα στον μήνα δεν έχουν ραντεβού λένε και σου κλείνουν τυον επόμενο ή 40 ημέρες μετά, οπότε άλλα 48€. Μιλάω για χειρουργούς του ΚΑΤ ππυ έχουν κλεισμένα τα πρωϊνά τους σε χειρουργεία εντός του ΚΑΤ, μόνο που δεν υπάρχει χρόνος ανάμεσα σε 2 χειρουργεία να δούν και όσους θέλουν να τους δούν πρωϊ.

Η γραμματεία δε δεν γνωρίζει τα χειρουργεία που κλείνουν οι γιατροί και σου λένε ελάτε εδώ και αν μπορέσει θα σας δεί, επίσης σου λένε πάρτε πχ τρίτη και πέμπτη τηλέφωνο γύρω στις 13.00 να μιλήσετε με τον γιατρό, ε! αυτό πήρε στην γυναίκα μου 2 μήνες να τον πετύχει να τις κλείσει ραντεβού να την δεί για να την εγχειρήσει, είναι σύστημα που χρειάζεται τεράστια υπομονή και επιμονή για να κάνεις την δουλειά σου με το ταμείο σου, αλλιώς ιδιωτικά, αν δε είναι πρόβλημα πχ καρδιάς άμμεσο τότε ή τα πληρώνεις ιδιωτικά στον γιατρό ή στο γραφείο κηδειών.

Ο πατέρας του Γιώργου του συνεργάσρτη του Στέφανου που είχες γνωρίασει στον καφέ που είχαμε μαζί και με την ., όταν χρειάστηκε άμεση επέμβαση για καρδιακό πρόβλημα, το Ωνάσειο του έδινε θέση σε 4 μήνες, ο ιδιωτικός γιατρός ήθελε 6.000€, ευτυχώς που έχω φίλο καρδιολόγο στο Ωνάσειο και πλήρωσε 2.500€ στο νοσοκομείο για αλλαγή θέσης και χειρουργήθηκε σε 10 ημέρες, αυτό είναι το σύστημα υγείας σήμερα, έχουν βρεί τρόπους να σου πέρνουν χρήματα τα οποία μετά σπαταλώνται σε όλα αυτά τα σκάνδαλα που βγαίνουν στην επιφάνεια κάθε τόσο, οπότε πολλές φορές έχω αναρρωτηθεί γιατί πληρώνω το ταμείο, εγώ δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, 5.000 το χρόνο επί τόσο χρόνια και με τα μεγάλα επιτόκια των προηγούμενων χρόνων μας κάνουν ένα πολύ σοβαρό ποσό, και σήμερα αν χρειαστεί να μπώ σε νοσοκομείο με το ταμείο θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και τα αναλώσιμα, μέχρι και χαρτί υγείας.

Είναι μια χρονίζουσα άσκημη κατάσταση που δεν έχει σωτηρία, το βλέπουμε και με τιες συντάξεις, δεν χρειάζεται να πας στα νοσοκομεία για να δείς τον ξεπεσμό του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485776 Το ΚΑΤ σιγουρα ειναι βαρυφορτωμενο με περιστατικα. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο (νομιζω και της Βουλας ειναι για ορθοπεδικα). Αλλο ενα ειναι και των Αγ. Αναργυρων αλλα ειναι και για αλλα θεματα αυτο, καλη συμπεριφορα των γιατρων, και ενδιαφερον για τους ασθενεις ισως γιατι δεν παει πολυς κοσμος σε αυτα...
Μη νομιζεις ομως οτι και εκει που πληρωνεις εισαι σιγουρος..... αρκετοι φιλοι με περιστατικα ισχιου μετα την εγχειριση εχουν θεματα... (βγηκε το ποδι μικροτερο σε μηκος απο το αλλο που δεν εγχειριστηκε!!!), πονοι για μεγαλο χρονικο διαστημα ενω τους ειχαν πει οτι δεν θα ειχαν θεμα σε λιγο χρονικο διαστημα... (ολα ειναι θεμα τυχης.... σε μεγαλο βαθμο)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#485820
21 quadra έγραψε:Ο πατέρας του Γιώργου του συνεργάσρτη του Στέφανου που είχες γνωρίασει στον καφέ που είχαμε μαζί και με την ., όταν χρειάστηκε άμεση επέμβαση για καρδιακό πρόβλημα, το Ωνάσειο του έδινε θέση σε 4 μήνες, ο ιδιωτικός γιατρός ήθελε 6.000€, ευτυχώς που έχω φίλο καρδιολόγο στο Ωνάσειο και πλήρωσε 2.500€ στο νοσοκομείο για αλλαγή θέσης και χειρουργήθηκε σε 10 ημέρες, αυτό είναι το σύστημα υγείας σήμερα, έχουν βρεί τρόπους να σου πέρνουν χρήματα τα οποία μετά σπαταλώνται σε όλα αυτά τα σκάνδαλα που βγαίνουν στην επιφάνεια κάθε τόσο, οπότε πολλές φορές έχω αναρρωτηθεί γιατί πληρώνω το ταμείο, εγώ δεν το έχω χρειαστεί ποτέ, 5.000 το χρόνο επί τόσο χρόνια και με τα μεγάλα επιτόκια των προηγούμενων χρόνων μας κάνουν ένα πολύ σοβαρό ποσό, και σήμερα αν χρειαστεί να μπώ σε νοσοκομείο με το ταμείο θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και τα αναλώσιμα, μέχρι και χαρτί υγείας.

Είναι μια χρονίζουσα άσκημη κατάσταση που δεν έχει σωτηρία, το βλέπουμε και με τιες συντάξεις, δεν χρειάζεται να πας στα νοσοκομεία για να δείς τον ξεπεσμό του ανθρώπου.

Καλά το Ωνάσειο είναι μια άλλη πονεμένη Ιστορία .Πάντα ήταν μαγαζάκι ,έχουν και το κόλπο με την αλλαγή θέσης και κονομάνε ΟΛΟΙ παραπάνω :innocent:
Και τα γενικά αποτελέσματα τους στους ασθενείς δε τα λες και καλά...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#485858 Εγω παλι για το Ωνασειο εχω τις καλυτερες εντυπωσεις.....Και τις τρεις φορες που εγινε εισαγωγη,ενταξει η μια ηταν επειγον περιστατικο και δεν πιανει,εγινε με συνοπτικες διαδικασιες, χωρις λαδωματα και αλλαγες....
Και γενικα σε ολη τη παραμονη μου εκει,η ανταποκριση των νοσηλευτων ηταν εγκαρδια και αποτελεσματικη....
Ενταξει δεν ηταν και κατι το πολυ σοβαρο αλλα δεν παυει να ηταν νοσημα προς θεραπεια....
Και τα καταφεραν....... :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#485897 Εγω διαφωνώ.Έχουμε συνάδελφο 3 μήνες στην εντατική πλέον μετά από αποτυχημένη προγραμματισμένη αγγειοπλαστική. :(
Και δεν ξέρουμε και πως θα είναι αν τα καταφέρει. :(
Έτσι τα έμαθα τα πράγματα απο μέσα και τι παίζει.
Υπάρχουν όμως και πολύ μάχιμοι γιατροί εκει.Ειδικά ένας καρδιοχειρουργός ο οποίος ουσιαστικά έσωσε τον φίλο μου .
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485996 Με προβλήματα αλκοολισμού το 10% των Ελλήνων


Ο αλκοολισμός σύμφωνα με επιστημονικά δεδομένα μπορεί να χωριστεί σε δύο ομάδες. «Ο ένας τύπος είναι ο αλκοολισμός τύπου 2 που έχει μία σαφή κληρονομική επιβάρυνση, οικογενειακό υπόβαθρο, με ανάλογα πρότυπα από την παιδική ηλικία. Και υπάρχει και ο αλκοολισμός τύπου ένα, που το άτομο, σταθερά σε βάθος χρόνου αυξάνει την κατανάλωση του και στο τέλος καταλήγει αλκοολικό σε μεγάλη ηλικία». Η εξάρτηση από τον αλκοολισμό είναι μία χρόνια υποτροπιάζουσα ψυχική διαταραχή, όπως τονίζει ο καθηγητής. «Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που διακόπτει το αλκοόλ υποτροπιάζει, ωστόσο και ένα μεγάλο ποσοστό επίσης ανορθώνει τη ζωή του και επιστρέφει σε μία λειτουργικότητα την οποία μπορεί να έχει χάσει για πάρα πολλά χρόνια».


:s_drinks :s_drinks :s_drinks :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#486860 Μια άλλη οπτική για τα ζωικά λίπη. :hmmm:

Ενδιαφέρον το βιβλίο της συγκεκριμένης και το webinar

https://hoards.com/article-22596-animal-fats-separating-fact-from-fiction.html
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#486882 Σοβαρά τώρα χειρουργούνε τον κόσμο και δεν έχουν προβλέψει επίσημο ραντεβού στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία για παρακολούθηση μετά;; Πχ στις 2 εβδομάδες για έλεγχο τραύματος, αφαίρεση ραμμάτων, αλλαγή γύψου, έναρξη φυσιοθεραπείας κλπ. Δηλαδή αυτά τα πράματα πως γίνονται; Κυνηγάς όπου και όπως μπορέσεις μέχρι να πετύχεις το γιατρό;