Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#796188
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που γίνεται με το νομοσχέδιο για το ΕΣΥ, είναι καταπληκτικό πάντως. Το στηρίζει η ΝΔ μόνον και κάποιοι μεγαλογιατροί που θέλουν να επεκτείνουν την μπίζνα τους, και όλοι οι άλλοι δεν το θέλουν. Παρόλα αυτά θα προχωρήσει. Και δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Κανένα άλλο κόμμα δεν έχει επιδείξει τέτοια συμπεριφορά διαχρονικά. Για πρώτη φορά μετά την μεταπολίτευση, η πρόσβαση στην υγεία και στο δημόσιο σύστημα, γίνεται πολλών ταχυτήτων και νομιμοποιεί ουσιαστικά τα φακελάκια (αντί να τα καταργήσει).
Ξαναλέω, ένα πράγμα χρειάζεται να γίνει στο ΕΣΥ αυτή την στιγμή και είναι αυτό που δεν κάνουν: προσλήψεις γιατρών και νοσοκόμων.
Δεν το κάνανε μέσα στην πανδημία, δεν το κάνανε μετά, αντιθέτως φέρανε αυτό το έκτρωμα.
https://www.news247.gr/politiki/nomosch ... 54681.html

Πλέον, αποδεικνύεται πως υπάρχουν και χειρότερα από τα μνημόνια. Στα μνημόνια κάτι τέτοιο δεν τόλμησε κανείς, ακόμη και το 5άευρο του Άδωνι δεν πέρασε τελικά.

Από την άλλη, πολύ καλά μας κάνουν, ο περήφανος ελληνικός λαός, τους έφερε ξανά στην εξουσία, άρα δεν θέλω γκρίνια.


Βασικά το θέλει μόνο ο Μητσοτάκης και η Γκάγκα και για τη Γκάγκα δεν είμαι και τόσο σίγουρος πλέον.
Ακόμα και μέσα στη ΝΔ είναι όλοι εναντίον ... :dizzy:
Οι καθηγητάδες και οι διευθυντές του ΕΣΥ φυσικά και το θέλουν γιατί θέλουν να βγάλουν και άλλα μαυρα λεφτά.
Πραγματικά ερχεται το τέλος του ΕΣΥ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#796192 Ο "χάρτης" των μεγάλων ιδιωτικών θεραπευτηρίων - Τι ανήκει σε ποιον
https://www.capital.gr/epixeiriseis/352 ... i-se-poion
Το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας στην ιδιωτική περίθαλψη κατέχει το αμερικανικό fund CVC Capital Partners, που μέσω του Hellenic Healthcare Group έχει ήδη υπό την ομπρέλα του έξι θεραπευτήρια: το Υγεία, το Metropolitan Hospital, το Μητέρα, το Metropolitan General (πρώην Iaso General) το μαιευτήριο Λητώ και το Creta InterClinic, όπως επίσης και την εταιρία Y-Logimed, με αντικείμενο την εμπορία ιατροτεχνολογικών προϊόντων, το Κέντρο Γενετικής και Γενωμικής ΆλφαLAB και την εταιρεία Business Care, που παρέχει υπηρεσίες ασφάλειας και υγείας στην εργασία, σε επιχειρήσεις και οργανισμούς.

Δείτε λίγο τι άλλο έχει αγοράσει το CVC Capital:
Η CVC βασικός επενδυτής στην αύξηση κεφαλαίου της ΔΕΗ
Στόχος τουλάχιστον το 10% των συνολικών μετοχών της επιχείρησης

https://www.kathimerini.gr/economy/5615 ... y-tis-dei/
Τη βάση για την επιτυχή έκβαση της επικείμενης αύξησης μετοχικού κεφαλαίου θέτει η συμφωνία με τη CVC, που ανακοίνωσε χθες η ΔΕΗ, η οποία δίνει παράλληλα το στίγμα στην επενδυτική κοινότητα για ισχυρή ζήτηση. Το γνώριμο από πολλές συμμετοχές στην Ελλάδα fund έχει δεσμευτεί να επενδύσει μέχρι το ποσό των 395 εκατ. ευρώ για να πάρει κατ’ ελάχιστον το 10% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου της ΔΕΗ με τιμή ανά μετοχή μέχρι 9 ευρώ. Η ΔΕΗ ανακοίνωσε χθες την υπογραφή συμφωνίας «με τη Selath Holdings, οντότητα που θα χρηματοδοτηθεί από επενδυτικά κεφάλαια ή οχήματα τα οποία συμβουλεύει η CVC Advisers Greece SMSA και/ή οι θυγατρικές της». Με βάση τους όρους της συμφωνίας, ο Cornerstone επενδυτής έχει δεσμευθεί να εγγραφεί για την αγορά μετοχών με συνολική δέσμευση που δεν θα υπερβαίνει τα 395 εκατ. εφόσον πληρούνται ορισμένες προϋποθέσεις, περιλαμβανομένου του ότι η τιμή διάθεσης των μετοχών που θα εκδοθούν δεν θα υπερβαίνει τα 9 ευρώ. Η συμφωνία προβλέπει επίσης ότι ο επενδυτής θα έχει εγγύηση κατανομής του αριθμού κοινών μετοχών που απαιτείται, ώστε αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ΑΜΚ να έχει στην κατοχή του τουλάχιστον το 10% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου με δικαίωμα ψήφου. Ο επενδυτής έχει δεσμευθεί να τηρήσει εξάμηνη περίοδο υποχρεωτικής διάκρισης μετά την ΑΜΚ, με την επιφύλαξη ορισμένων περιορισμένων εξαιρέσεων.

Όταν στρώνουμε το χαλί λοιπόν στο fund CVC Capital να πάρει σημαντικότατο ποσοστό στην ΔΕΗ, να μην απορούμε και για όσα γίνονται στην υγεία.
:whistlink:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#796201 Αγοράζει κι εδώ πολύ πράμα το CVC

https://cyprus-mail.com/2021/10/15/cypr ... ss-now-56/

https://in-cyprus.philenews.com/insider ... apollonio/

Εντυπωσιακή η παρακάτω παράγραφος

Furthermore, a new hospital is being established aiming to house all doctors who do not belong to the General Health System (GESY), since if the verdict of the Legal Service is implemented, they will be asked to leave the hospitals where they work or in which they are shareholders by the end of the year.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#796212
dimik έγραψε:Αγοράζει κι εδώ πολύ πράμα το CVC

https://cyprus-mail.com/2021/10/15/cypr ... ss-now-56/

https://in-cyprus.philenews.com/insider ... apollonio/

Εντυπωσιακή η παρακάτω παράγραφος

Furthermore, a new hospital is being established aiming to house all doctors who do not belong to the General Health System (GESY), since if the verdict of the Legal Service is implemented, they will be asked to leave the hospitals where they work or in which they are shareholders by the end of the year.

Ενδιαφέρουσα βρήκα και μια άλλη παράγραφο από το πρώτο link, αν και δεν αφορά θέματα υγείας, αλλά ενέργειας:
Cyprus and Egypt will soon sign a Memorandum of Understanding for the electricity interconnection between the two countries.

The signing will take place on Saturday, October 16 in Nicosia.

An official press release said the memorandum will be signed at the Presidential Palace on behalf of Cyprus by Minister of Energy, Commerce and Industry, Natasa Pilides and Minister of Electricity and Renewable Energy Mohamed Shaker El-Markabi.

The electricity interconnection is part of the Cyprus, Greece and Egypt interconnection project, the foundation of which was set in Nicosia in November 2017 during the fifth interstate trilateral meeting of the three countries.

The political commitment by the leaders to implement the project was followed by another two trilateral meetings.

The signing of the trilateral agreement will be finalised after the memorandum is completed.

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου, τελικά όντως ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει για όλα!
:s_cry :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#796234 Όταν φαντασιώνεσαι πως είσαι Μεσαία Τάξη,
αλλά καταλήγεις δουλοπάροικος της ΝεοφιΛΕΛΕ Φεουδαρχίας...

Εικόνα


Popolare για πάρτη σου :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796261
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που γίνεται με το νομοσχέδιο για το ΕΣΥ, είναι δολοφονικό.


Το έγραψα όπως ήθελες να το πεις κι εσύ...

Anonymous Founder έγραψε:Από την άλλη, πολύ καλά μας κάνουν, ο περήφανος ελληνικός λαός, τους έφερε ξανά στην εξουσία, άρα δεν θέλω γκρίνια.


Ναι αλλά αλλιώς είναι να ψοφάς στον δρόμο επειδή δεν σου περισσεύουν για μία εγχείρηση όταν στο έχει κάνει κουστουμάτος! :inlove:


saxon_747 έγραψε:
Θα μπορούσαν πχ να μπούνε ορκωτοι λογιστές σε κάθε νοσοκομείο για να τελειώνουν κάτι φωτογραφικοι διαγωνισμοί προμήθειων για προϊόντα που υπερτιμολογουνται 10x


Καλά, γι' αυτό δεν χρειάζεται κανένας ορκωτός, άλλη είναι η δουλειά τους εξάλλου. Αυτά έχουν λυθεί εδώ και δεκαετίες, επαναλαμβάνω λύση (που εφαρμόστηκε από την ίδια την ΕΕ) είχε προταθεί στον (τότε) υπουργό εσωτερικών Κυριάκο Μητσοτάκη, αλλά έμεινε πολύ βαθιά στο συρτάρι...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#796314
sknipper έγραψε:Σε άλλα νέα η μητέρα μου χειρουργήθηκε σήμερα και της αφαίρεσαν σημαντικό μέρος παχέος εντέρου με εμφανή σημεία καρκίνου... Η βιοψία από την κολονοσκόπηση δεν είχε δείξει κάτι τέτοιο αλλά λόγου του μεγέθους των πολυπόδων μας είχαν πει ότι μάλλον θα κρύβουν κάτι κακό και πρέπει να βγει με ανοιχτό χειρουργείο. Ο χειρουργός είναι αισιόδοξος ότι τα καθάρισε καλά και δεν φαινόταν επέκταση σε λεμφαδένες ή άλλα όργανα αλλά βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε την ιστολογική). Αν η μάνα μου είχε κάνει την κολονοσκόπηση πριν από 7+ χρόνια που της είχαν πει να κάνει ίσως να μην χρειαζόταν μεγάλο χειρουργείο... Κολονοσκοπηθείτε!


Περαστικά ιατρέ μου! :sorry:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#796331
sknipper έγραψε:
Σε άλλα νέα η μητέρα μου χειρουργήθηκε σήμερα και της αφαίρεσαν σημαντικό μέρος παχέος εντέρου με εμφανή σημεία καρκίνου... Η βιοψία από την κολονοσκόπηση δεν είχε δείξει κάτι τέτοιο αλλά λόγου του μεγέθους των πολυπόδων μας είχαν πει ότι μάλλον θα κρύβουν κάτι κακό και πρέπει να βγει με ανοιχτό χειρουργείο. Ο χειρουργός είναι αισιόδοξος ότι τα καθάρισε καλά και δεν φαινόταν επέκταση σε λεμφαδένες ή άλλα όργανα αλλά βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε την ιστολογική). Αν η μάνα μου είχε κάνει την κολονοσκόπηση πριν από 7+ χρόνια που της είχαν πει να κάνει ίσως να μην χρειαζόταν μεγάλο χειρουργείο... Κολονοσκοπηθείτε!

Περαστικα στην μαμα!

Πρεπει να το κανω κι εγω αυτο, 55ρης γαρ.

Στο μεταξυ με ειδε σημερα ο καρδιολογος μου και καρδια, μιτροειδης, αορτη, πιεση, μια χαρα, την ανοιξη ξανα με εξετασεις και αναιμακτη στεφανιογραφια να δει τα αγγεια.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#796970
sknipper έγραψε:Σε άλλα νέα η μητέρα μου χειρουργήθηκε σήμερα και της αφαίρεσαν σημαντικό μέρος παχέος εντέρου με εμφανή σημεία καρκίνου... Η βιοψία από την κολονοσκόπηση δεν είχε δείξει κάτι τέτοιο αλλά λόγου του μεγέθους των πολυπόδων μας είχαν πει ότι μάλλον θα κρύβουν κάτι κακό και πρέπει να βγει με ανοιχτό χειρουργείο. Ο χειρουργός είναι αισιόδοξος ότι τα καθάρισε καλά και δεν φαινόταν επέκταση σε λεμφαδένες ή άλλα όργανα αλλά βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε την ιστολογική). Αν η μάνα μου είχε κάνει την κολονοσκόπηση πριν από 7+ χρόνια που της είχαν πει να κάνει ίσως να μην χρειαζόταν μεγάλο χειρουργείο... Κολονοσκοπηθείτε!


Περαστικα σας, ποσο ετων η μαμα?
Θα ακολουθησει χημειοιθεραπειες?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#798860 Τιστομπουτσο γινεται με τι γριπη ρε παιδες (εκανα σελφ για κοβιντ αρνητικο)? Με ΞΕΣΚΙΣΕ 4 μερες εντελως. 39αρια πυρετο και αισθηση οτι θα πεθανω απο το βηχα. Πονος σε ολο το σωμα και το κεφαλι λες και μου το ειχες πιασει με τη μεγγενη και το εσφιγγες. Χρονια ειχα να υποστω τετοια καταρρευση :s_sad
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#798863 Περαστικά σου. Υπάρχει και διπλό τεστ στα φαρμακεία, για κοβιντ και γρίπη.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#798867
Dodger έγραψε:Περαστικά σου. Υπάρχει και διπλό τεστ στα φαρμακεία, για κοβιντ και γρίπη.

Θενκς! Ουτε που το ηξερα οτι υπαρχει διπλο τεστ. Θεωρησα οτι αφου δεν ειναι Κοβιντ, ειναι γριπη.

glf έγραψε:Στα σχολεία να δείτε τι γίνεται.

Τσι Ποπης γινεται. Στη ταξη της κορης μου ολη την εβδομαδα λειπανε τα μισα παιδια και στου γιου μου λειπανε το 1/3 της ταξης. Η κορη μου το εφερε στο σπιτι. Αλλα αυτη απλα το ΣΚ ειχε λιγο βηχα και δεν εχασε καν το σχολειο. Εμενα το ερειπιο με χτυπησε σα χταποδι τοσες μερες.