Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#3601 Εδώ θα συζητάμε τα πάντα για τον άντρα. Από ένδυση και υπόδηση, μέχρι αρώματα, κολόνιες και αξεσουάρ περιποίησης.

Image
Άβαταρ μέλους
By mirage
#3614 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#3629 Ωραία μπαρμπέρικα τα Murdock. Δυστυχώς αυτό το είδος καταστημάτων έχει εκλείψει στην Ελλάδα διότι δεν εκμορντενίστηκαν, κρατώντας παράλληλα όμως κάποια βασικά παραδοσιακά στοιχεία.
Στην περιοχή μου, χωρίς όμως να έχω απολαύσει τις υπηρεσίες του, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το παρακάτω
http://www.peoplegreece.com/article/new ... r-stories/
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#3646 Κανά καλό αποσμητικό με διάρκεια έχουμε? Έχω ακούσει για το Old Spice αλλά το χουν αποσύρει εδώ και καιρό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#3650 Καλά η φώτο του conditioner για μούσι είναι τέλειο δείγμα του πως να μην σχεδιάζετε διαφημίσεις

Στο barber stories πάω κάνα χρόνο τώρα. Καλοί είναι. Αρκετό hype βέβαια, αλλά ωραίο εσωτερικό, ζεστό και μια χαρά τιμές. Ξέρουν από μούσια, κι ας μην τους αφήνω να ακουμπήσουν το δικό μου. Ξεχωριστή εμπειρία το φουλ ξύρισμα/περιποίηση με την φαλτσέτα, έστω για μία φορά που θα έχεις χρόνο, κλείνεις μάτια και ΛΙΩΝΕΙΣ για κάτι λιγότερο από μία ώρα. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να αφήσω αρκετό μαλλί και να του πω να κάνει ότι νομίζει αυτός πως θα μου πηγαίνει, να δω τι θα πετύχουν.

Πάνο, dove χρησιμοποιώ, αλλά επειδή πάω σπάνια σ/μ παίρνω 3-4, με διαφορετικό χρώμα καπάκια και δοκιμάζω. Όλα αντέχουν, αλλά με 2-3 την έχω πατήσει γιατί είναι γυναικεία αρώματα. Σίγουρα unisex: μπλε, κίτρινο, πράσινο, και ένα μπλε-μωβ. Αυτά κρατάνε βράδυ με επόμενο βράδυ μια χαρά σε μένα και έχουν άρωμα σαπούνι με ελαφριές διαφοροποιήσεις μεταξύ τους. Άσπρο καπάκι, χωρίς καθόλου άρωμα, κρατάει λιγότερο
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#3733 http://www.growabeardnow.com/beard-grooming/

Beard Balm

If you prefer something less oily and a tad stiffer, consider using a selection of beard balms and beard waxes. Beard balm starts as a thick paste. Rub the balm in the palm of your hand until it liquefies, having the color and consistency of melted butter. Then, glaze your beard with it, making sure to rub it into your natural cow-licks. As it dries, it hardens ever-so-slightly, giving your beard some much needed form. It still stays malleable and silky, making it easy for your woman to run her hands through.



Image

Honest Amish... :s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#3761
panos2171 έγραψε:Κανά καλό αποσμητικό με διάρκεια έχουμε? Έχω ακούσει για το Old Spice αλλά το χουν αποσύρει εδώ και καιρό.


+1
Και εγώ θελω.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#3769 Γαμεί το Old Spice, και κυρίως το Wolfthorn:
Εικόνα
αν και όντως ελλάδα δεν τα έχω δει ποτέ, και δεν καταλαβαίνω το γιατί :s_sad

Και κάποια Dove είναι αρκετά καλά (fresh or smthng).

Spray πάντα, γιατί τα sticks/roll ons κλπ πηδάνε τις μπλούζες :s_mad
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#3771 Χθες το βράδυ παρακολούθησα στη ΝΕΡΙΤ ένα ντοκυμαντέρ βασισμένο στο βιβλίο της Ζωής Ρωπαΐτου, "Τα μπαρμπέρικα".
Αναφερόταν στο κουρείο και τον κουρέα και τη θέση που είχε το επάγγελμα αυτό στην ελληνική κοινωνία του 19ου και του 20ού αιώνα, αλλά και στη σημερινή.
Ζήλεψα, θέλω να δοκιμάσω ξύρισμα με φαλτσέτα...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#3999 Μιτζάκωβε έχω την εντύπωση ότι οι ΗΠΑ είναι εντελώς αντιspray αγορά στα αποσμητικά.

Αυτό που ρωτάτε είναι αν υπάρχουν άλλα αρωματικά body sprays.
Υπάρχει και το AXE, υπάρχει και το STR8, ADIDAS κλπ.
Αλλά σε ποικιλία κωδικών υπάρχουν μόνο τα πρώτα δυο.

Το Dove που ανέφερε κάποιος πριν ΔΕΝ είναι body spray.
Είναι αντι-ιδρωτικό και κάνει μόνο για την περιοχή της μασχάλης.

ΜΗΝ ψεκάσετε στο υπόλοιπο σώμα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#4006 Το STR8 xρησιμοποιώ, το μαύρο αλλά δε μου φαίνεται μεγάλη η διάρκειά του. :s_no Έχει ωραίο άρωμα όμως.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#4038
saxon_747 έγραψε:Χθες το βράδυ παρακολούθησα στη ΝΕΡΙΤ ένα ντοκυμαντέρ βασισμένο στο βιβλίο της Ζωής Ρωπαΐτου, "Τα μπαρμπέρικα".
Αναφερόταν στο κουρείο και τον κουρέα και τη θέση που είχε το επάγγελμα αυτό στην ελληνική κοινωνία του 19ου και του 20ού αιώνα, αλλά και στη σημερινή.
Ζήλεψα, θέλω να δοκιμάσω ξύρισμα με φαλτσέτα...


Κοιτούσα πριν λίγα χρόνια για κάποια μαγαζιά στην Αθήνα που ξυρίζουν με φαλτσέτα, εντάξει, ούτε γυναικείο κομμωτήριο να ήταν. Μέχρι που θυμήθηκα έναν παλιό κουρέα στη γειτονιά μου (τώρα είναι 90άρης) και πέρασα να τον ρωτήσω. Με κάθισε στο καρεκλάκι, μπροστά από τον καθρέφτη, ακόνισε τη φαλτσέτα α λα Βέγγος :s_cool , αφροσάπουνο και βουρ. Μετά με πέρασε και ένα χέρι Μυρτώ λεμόνι και ήμουν φρεσκότατος :s_biggrin Πήγα 4-5 φορές και το σταμάτησα.΄
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#6594 Image
Την Armani Code την έχω πάρει ξανά στο παρελθόν και είναι κλασική επιλογή.
Η Thierry Mugler Pure Wood την δοκιμάζω για 1η φορά και ομολογώ πως είναι ιδιαίτερη όπως η συσκευασία της.
Καταρχήν είναι σπάνια, άγνωστη, έτσι και το άρωμα της. Ξεχωρίζει. Ιδανική για βράδυ. Έχει διάρκεια στο δικό μου δέρμα.
Αυτές οι 2 κάνουν παρέα τώρα με τις άλλες δύο κολόνιες που χρησιμοποιώ. Την Tom Ford Grey Vetiver που είναι ανάλαφρη καλοκαιρίνη και μυρίζει κίτρο και την D&G Pour Homme που είναι all time classic κολόνια για όλο το χρόνο. Νομίζω παράγεται επί 20 συναπτά έτη!!!
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#10952 http://www.gq-magazine.co.uk/style/arti ... t-products

Βραβεία προϊόντων Grooming του GQ.

Καλύτερο νέο προϊόν για το σώμα...

Image

:s_cool :s_cool