Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#492223 As a matter of fact είχα. Και όχι μόνο εγώ, αλλά είχαν και όλα τα γρουνια, ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟΊ ΛΕΜΑΙ :s_cool
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#492229
Dimitris_P έγραψε:Κοίτα εγώ που πήγα Βαρσοβία πριν ένα μήνα που είχε -5, χωρίς χιόνια όμως και λάσπες, είχα πάρει μποτάκια Columbia τα οποία με πολύ περπάτημα ήταν άνετα και ζεστά. Επίσης ζεστά ένιωσα και με κάτι new balance. Ισοθερμικά πάρε καλύτερα, αν και θα έχει μαλακώσει ο καιρός τότε, πιστεύω

Έχω ένα ζευγάρι New Balance (αυτά), τα οποία είναι άνετα για περπάτημα αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ζεστά και τα φοβάμαι σε περίπτωση βροχής. Ισοθερμικές κάλτσες θα πάρω πάντως, οπότε το ζεστό μπορεί να το καλύψω από εκεί. :hmmm:

g8777 έγραψε:Ο, τι έψαχνα για Salomon. Κοίτα αυτές τις μάρκες, columbia, Salomon, north face

https://www.fifthelement.gr/el/salomon-evasion-2-aero-393598.html

https://www.fifthelement.gr/el/men/columbia-peakfreak-noma-chukka-bm3975-232.html

Πιο ακριβό αλλά αξίζει την υπέρβαση :s_thumbsup

Το Salomon, ωραίο και μέσα στο price range. Το Columbia είναι όμορφο (και καφέ, το χρώμα που θέλω) αλλά ακριβό. Θα ψάξω και τα άλλα μοντέλα τους να δω τι έχουν :s_thumbsup

drdino έγραψε:Scarpa as well.

Το μόνο που βρήκα να μου αρέσει είναι αυτό αλλά ξεφεύγει σε τιμή. Είναι πολύ όμορφο όμως το άτιμο και όπως το θέλω :)

Έχω και το θέμα της έγκρισης από την :inlove: που δεν θέλει χοντροκομμένα και πολύχρωμα παπούτσια (για να είμαι ειλικρινής, ούτε και εγώ τρελαίνομαι), οπότε περιορίζονται λίγο οι επιλογές μου :lol: .

Πρόσφατα, πήρα και αυτά τα sneakers (https://www.pepejeans.com/en_nl/lycra-sneakers-industry-PMS30373585-13), τα οποία είναι ζεστά, κρατάνε (σχετικά) το νερό αλλά δεν τα έχω περπατήσει για να δω αν θα είναι άνετα για πολύωρο περπάτημα (και δεν νομίζω να είναι)...
Άβαταρ μέλους
By scrat
#492465
antonis78 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.

Το Πάσχα έχουμε κανονίσει εκδρομούλα Βαρσοβία και θα ήθελα να μου προτείνεται ένα παπούτσι για την περίσταση.

Ψάχνω κάτι σε αθλητικό/sneaker (θα πέσει πολύ περπάτημα :lol: ), λίγο πιο χειμωνιάτικο όμως (απ' ότι μου είπαν έχει ψοφόκρυο, θα έχω και εσωθερμικές κάλτσες όμως), water resistant (σε περίπτωση βροχής) και μέχρι 60 - 70€.

Έψαξα για waterproof sneakers αλλά είναι πολύ άσχημα/χοντροειδή (λογικό, αφού είναι για τρέξιμο σε ανώμαλους δρόμους).

Τι προτείνετε;

Καλημέρα!

Για παρόμοιο ταξίδι (Βέλγιο Νοέμβριο) είχα καταλήξει να πάρω τα Kanadia της Adidas:

https://www.skroutz.gr/s/10814671/Adida ... B5429.html

τα οποία μου βγήκαν πολύ άνετα! Έκανα πολλά χιλιόμετρα περπατήματος, αρκετά σε πλακόστρωτα κέντρου και δεν με κούρασε καθόλου. Επίσης χάρη στο gore-tex δεν ανησύχησα για νερά/βροχή που τελικά συναντήσαμε αρκετά. Να φανταστείς ότι τα πήρα μαζί μου ως δεύτερα (είχα μαζί μου ζευγάρι πεζοπορικό μποτάκι) και τελικά έβγαλα 4 ημέρες μόνο με αυτά, φουλ περπάτημα ( + ένα καλό clubbing βράδυ :P ) χωρίς ταλαιπωρία! Τα συνδύασα με χειμερινή κάλτσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κρύο, άλλωστε λόγω gore-tex δεν είναι τόσο διαπνέοντα όσο φαίνονται. Θα τα βρεις σε πολλούς συνδυασμούς χρωμάτων αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο πιο διακριτικός.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#492582
g8777 έγραψε:As a matter of fact είχα. Και όχι μόνο εγώ, αλλά είχαν και όλα τα γρουνια, ΤΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟΊ ΛΕΜΑΙ :s_cool
Όχι ρε τον μλκ πάλι!
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#492679
scrat έγραψε:Καλημέρα!

Για παρόμοιο ταξίδι (Βέλγιο Νοέμβριο) είχα καταλήξει να πάρω τα Kanadia της Adidas:

https://www.skroutz.gr/s/10814671/Adida ... B5429.html

τα οποία μου βγήκαν πολύ άνετα! Έκανα πολλά χιλιόμετρα περπατήματος, αρκετά σε πλακόστρωτα κέντρου και δεν με κούρασε καθόλου. Επίσης χάρη στο gore-tex δεν ανησύχησα για νερά/βροχή που τελικά συναντήσαμε αρκετά. Να φανταστείς ότι τα πήρα μαζί μου ως δεύτερα (είχα μαζί μου ζευγάρι πεζοπορικό μποτάκι) και τελικά έβγαλα 4 ημέρες μόνο με αυτά, φουλ περπάτημα ( + ένα καλό clubbing βράδυ :P ) χωρίς ταλαιπωρία! Τα συνδύασα με χειμερινή κάλτσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το κρύο, άλλωστε λόγω gore-tex δεν είναι τόσο διαπνέοντα όσο φαίνονται. Θα τα βρεις σε πολλούς συνδυασμούς χρωμάτων αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο πιο διακριτικός.


Πάρα πολύ ωραίο, το στυλ που έψαχνα και σε καλή τιμή.

Ευχαριστώ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#492689 Όντως ωραία. Θα τσεκάρω τιμή


< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495508 Λέω να βάλω ένα κυριακάτικο αυτογκόλ.

Είναι κάποιες μέρες που παίζω κατενάτσιο στο κούρεμα και κλωθογυρίζω στο μυαλό μου την κάτωθι κόμμωση (μούσι included):

Εικόνα

Υπάρχουν φυσικά και κάποιοες ανθυπολεπτομέρειες:
-ΣΙΓΟΥΡΑ πιο κοντό μαλλί, ειδικά στα πλάγια και πίσω.
-Το μούσι ήδη πλησιάζει προς τα εκεί, οπότε θα είναι ένα κλικ μακρύτερο, neckline δεν έχω καθαρίσει ακόμα, αλλά είναι piece of cake.
-Sans τα πατοπούκαλα, χρώμα μαλλιού (πολύ) σκούρο καστανό, το λες σχεδόν μαύρο.
:inlove: θα τιλτάρει, αλλά είμαστε κύριοι του εαυτού μας. :iconcool:
-Πολύ φοβάμαι ότι στις ζέστες θα τιλτάρω κι εγώ, αλλά θα πορευθώ βλέποντας και κάνοντας.
-Τέλος, να αναφέρω ότι το μαλλί μου είναι πιο ίσιο μεν, κάνει παρόμοιες φράντζες δε, οπότε μπορώ να κάνω μία στοιχειωδώς αντίστοιχη parallel.

Do it/don't do it Phaedon το ερώτημα. :s_howdy :s_drinks

Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#495517
rx8_drifter έγραψε:Mετά απο 4 χρόνια αδιαλειπτης προσφοράς, τα clarks μποτάκια μου άρχισαν να μπάζουν νερό :s_cry Συγκεκριμένα το αριστερό, στο σημείο που εφάπτεται του λεβιε ταχυτήτων της μηχανής οποτε εικάζω ότι η gore tex μεμβράνη κάπου έσπασε και γίνεται λιμνη το παπουτσι...
Ψάχνοντας λίγο για τον αντικαταστάτη (θέλω σίγουρα να ειναι αδιαβροχα και ει δυνατον gore tex) βρήκα την παρακάτω μάρκα που δεν την ξέρω:

https://www.epapoutsia.gr/mpotakia-orei ... #sizetable

Εικόνα

Την έχει ακούσει κανένας;
Το epapοutsia ειναι πολωνικο. Νομιζω οτι αυτη η μαρκα που λες ειναι Γερμανος χονδρεμπορος.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#495518 Ειχες μακρύ μαλλί ποτέ?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495523 Δυστυχώς, ναι. :lol:

Μάλιστα ψιλοέμοιαζε με τον ερρίκο, με την απαραίτητη χαιτάρα όμως. :lipsealed:

Εποχές λυκείου (ναι, δεν έζμπρωχνα ούτε με στρογγυλή σφραγίδα :( ).
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#495526 Οκ τότε εισαι eligible να την παλέψεις καλοκαιριάτικα. Καλά κουράγια :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495527 Και ναι και όχι.

Εκείνες τις εποχές είχα +300% resistance στα πάντα όλα. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη ούτε τίποτα δεγκαταλάβαινα.
Τώρα, δυο βήματα πριν τα 27, έχουν αλλάξει πολλά. Από τα +15kg μέχρι την τριχοφυϊα σε πρόσωπο και σώμα που μέχρι τότε ήταν άγνωστη λέξη, κοκ.

Το ενθαρρυντικό (και προαπαιτούμενο βέβαια) είναι ότι υπάρχει το μαλλί (μάλιστα νομίζω μεγαλώνει γρηγορότερα από τότε :lol: ) για να προβώ στο απονενοημένο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495606 Το κέρατό μου, έπεσα θύμα ασύμμετρου πολέμου.

Η :inlove: πλαισιωμένη από την μάμα μία με έβαλαν στη μέση και μου παίξανε ντουέτο διαφωνίας ως προς το πρότζετκ ερρίκος.

Eίμαι ζόρικος όμως, θα πολεμήσω μέχρι τελευταίας ρανίδος

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#495615 First world problems :s_biggrin