Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#12582
rx8_drifter έγραψε:
Eπίσης, μακράν το καλύτερο aftershave

http://www.debenhams.com/webapp/wcs/sto ... 0922399_-1 :inlove:

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό το after shave, αλλά μετά το PeterPan's συγκριτικό test που έκανα κυρίως τους πρώτους μήνες στον στρατό ( :yahoo: ) κατέληξα πως πολύ γ@μ5το ήταν του Κορρές:

Image

http://www.korres.com/default.aspx?page_id=46

Έχει απίστευτη αίσθηση φρεσκάδας, καταπραϋνει τους ερεθισμούς, γενικά πολύ καλή δουλειά του κορρές. Πολύ καλά καλλυντικά. Αν κ είμαι γενικώς επιφυλακτικός στις παπάτζες, του Κορρές είναι πολύ καλά εν γένει.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12592 Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#12618 Δοκιμασε το και πε μας, γιατι οντως ο κορρες ειναι τοπ
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#12709
Νίκος Παππάς έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όμως, είναι πως τα αντιιδρωτικά είναι στην πραγματικότητα ένα κοκτέιλ φαρμάκων


H διαφορά με το Sanex δεν είναι το POTASSIUM ALUM αντί για το Aluminium chlorohydrate;

Ποια είναι τα άλλα ΦΑΡΜΑΚΑ που έχουν τα αντιιδρωτικά;

Θα σε γελασω και δεν θα το ηθελα :s_smile
Αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα μια αλεργικη αντιδραση σε αντιιδρωτικο και οταν επισκεφτηκα δερματολογο μου συνεστησε να χρησιμοποιω αοσμο αποσμητικο και μαλιστα οχι μεγαλης διαρκειας ( κυκλοφορουν προιοντα με 48 και 72 ωρες διαρκεια ), ως πιο φιλικα με το δερμα.


Η διαφορά είναι ότι η Sanex χρησιμοποιεί ένα φυσικό αλουμίνιο και όχι τεχνητό (να με σχωρέσουν οι χημικοί αν το λέω μπακάλικα).
Το ότι είχες αλλεργική αντίδραση με ένα αντιιδρωτικό είναι τελείως άσχετο.
Άλλοι έχουν αλλεργική αντίδραση στο ελαιόλαδο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι βλαβερό.

Επίσης ΑΟΣΜΟ αποσμητικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. :s_smile

Ψάξε πίσω στα συστατικά και θα βρεις τη λέξη PARFUM.
Το ότι δεν είναι τούμπανο όπως το AXE ή το STR8 δεν σημαίνει ότι δεν έχει άρωμα.

Υπάρχει ένας προβληματισμός για τη χρήση του Aluminium chlorohydrate χωρίς να έχει αποδειχτεί κάτι.
Τα triclosan πχ απαγορεύονται από του χρόνου.

Το ότι το άρθρο που ανέβασες το υπογράφει γιατρός (το Δρ. βέβαια μπορεί να αντιστοιχεί σε διάφορες καταστάσεις --> Δρ. Ντίνος :s_biggrin ) αποδεικνύει για μια ακόμα φορά το κενό γνώσης και δεοντολογίας που υπάρχει στο χώρο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12779
elteo έγραψε:Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.

Εγώ κοντά 20 χρόνια δεν έχω βάλει after shave,μόνο όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι έβαζα ένα balm τις Biotherm αλλά τα βαρέθηκα και δεν βάζω τίποτα.Ουτε κοκκινίλες ,ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα.Περίεργα πράγματα; :s_biggrin
Τώρα σκέφτομαι να αφήσω γένια,για να blend in με τους ντόπιους!!! :nintza:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12782
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.

Εγώ κοντά 20 χρόνια δεν έχω βάλει after shave,μόνο όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι έβαζα ένα balm τις Biotherm αλλά τα βαρέθηκα και δεν βάζω τίποτα.Ουτε κοκκινίλες ,ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα.Περίεργα πράγματα; :s_biggrin
Τώρα σκέφτομαι να αφήσω γένια,για να blend in με τους ντόπιους!!! :nintza:


Ουτε εγώ βάζω. Στο γαλάκτωμα που ξυριζεσαι αναφέρομαι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12785
elteo έγραψε:
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.

Εγώ κοντά 20 χρόνια δεν έχω βάλει after shave,μόνο όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι έβαζα ένα balm τις Biotherm αλλά τα βαρέθηκα και δεν βάζω τίποτα.Ουτε κοκκινίλες ,ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα.Περίεργα πράγματα; :s_biggrin
Τώρα σκέφτομαι να αφήσω γένια,για να blend in με τους ντόπιους!!! :nintza:


Ουτε εγώ βάζω. Στο γαλάκτωμα που ξυριζεσαι αναφέρομαι.

Πριν ή μετά το ξύρισμα λες;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#12793 Oυτε εγω βάζω!
Αλλα και όταν καποιες στιγμες έβαλα από περιέργεια για να δω γιατι βαζει ο κόσμος, δεν ειδα καμμιά διαφορα! :s_dunno
Βεβαια παντα ξυριζομουν με πινέλο και κλασσικό ξυραφι και ίσως γι αυτο δεν ερεθίζομαι!
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12797
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.

Εγώ κοντά 20 χρόνια δεν έχω βάλει after shave,μόνο όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι έβαζα ένα balm τις Biotherm αλλά τα βαρέθηκα και δεν βάζω τίποτα.Ουτε κοκκινίλες ,ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα.Περίεργα πράγματα; :s_biggrin
Τώρα σκέφτομαι να αφήσω γένια,για να blend in με τους ντόπιους!!! :nintza:




Ουτε εγώ βάζω. Στο γαλάκτωμα που ξυριζεσαι αναφέρομαι.

Πριν ή μετά το ξύρισμα λες;

Αντί για αφρό ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12800
elteo έγραψε:
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:
bill33 έγραψε:
elteo έγραψε:Ο κορρές στο ξύρισμα είναι σταθερή αξία. Ο καλύτερος by far.

Εγώ κοντά 20 χρόνια δεν έχω βάλει after shave,μόνο όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι έβαζα ένα balm τις Biotherm αλλά τα βαρέθηκα και δεν βάζω τίποτα.Ουτε κοκκινίλες ,ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα.Περίεργα πράγματα; :s_biggrin
Τώρα σκέφτομαι να αφήσω γένια,για να blend in με τους ντόπιους!!! :nintza:




Ουτε εγώ βάζω. Στο γαλάκτωμα που ξυριζεσαι αναφέρομαι.

Πριν ή μετά το ξύρισμα λες;

Αντί για αφρό ξυρίσματος.

Οκ ,λυθηκε το μπέρδεμα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#12814 Εγώ άμα γίνω τελείως κ@λος βάζω αντισηπτικό, αυτό για τα χέρια και τα εξαφανίζει όλα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12818 Ακομα και φαντάρος που ξυριζόμουν κάθε μέρα δεν είχα πρόβλημα.Προσοχή πάντως με τα πολλά οινοπνεύματα,μπορει να κανουν μεγάλη ζημιά στο δέρμα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#12828 Είναι αναλόγως το δέρμα. Ξέρω παιδί που ξυριζόταν μόνο με νερό γιατί με αφρούς ερεθιζόταν. Εγώ είμαι με τις ώρες μου και πάντα όταν ερεθίζομαι αυτό γίνεται μόνο σε 2 συγκεκριμένα σημεία, πουθενά αλλού.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#12846 Ερεθισμοί --> Καλέντουλα...

:s_bomb :s_bomb
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#12864
rx8_drifter έγραψε:Δοκιμάστε Vichy roll, είναι το καλύτερο απ όσα έχω αγοράσει. Παίρνω το άσπρο, χωρίς άρωμα, και κρατάει μια γεμάτη μέρα.

Eπίσης, μακράν το καλύτερο aftershave

http://www.debenhams.com/webapp/wcs/sto ... 0922399_-1 :inlove:


Εκτός από ντιντής και κρυφοφασιστάκι.