Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#12286 Κλασσικος τραπεζικος ρε πστ :yahoo:

Εγώ τις προαλλες τσίμπησα κενζο 'όμμε νάητ. Γαματο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#12291 χαχαχα γιατι ρε συ??

Το κοκκινο ειναι πολυ τσαχπινικο!!!!! :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#12297
panos2171 έγραψε:Κανά καλό αποσμητικό με διάρκεια έχουμε? Έχω ακούσει για το Old Spice αλλά το χουν αποσύρει εδώ και καιρό.


Δοκίμασε της Noxzema(το μόνο που κυκλοφορεί σε "κρέμα",όπως το καταργηθέν old spice)και θα με θυμηθείς!!! :s_thumbsup Το να λερώνει λίγο ή πιό πολύ ή καθόλου την μπλούζα από ΜΕΣΑ!!,είναι αστεία πράγματα....εκτός άν κάποιος ματιάζεται 24/7/365..!!! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12308
touring the m3 1.6 έγραψε:
panos2171 έγραψε:Κανά καλό αποσμητικό με διάρκεια έχουμε? Έχω ακούσει για το Old Spice αλλά το χουν αποσύρει εδώ και καιρό.


Δοκίμασε της Noxzema(το μόνο που κυκλοφορεί σε "κρέμα",όπως το καταργηθέν old spice)και θα με θυμηθείς!!! :s_thumbsup Το να λερώνει λίγο ή πιό πολύ ή καθόλου την μπλούζα από ΜΕΣΑ!!,είναι αστεία πράγματα....εκτός άν κάποιος ματιάζεται 24/7/365..!!! :s_biggrin


+1

Το χρησιμοποιώ συνέχεια. Καθόλου ιδρώτας σαν το καταργηθέν Old Spice. (αλήθεια γιατί το κατήργησαν; )
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#12313 Άγνωστο....όποιον κι άν ρώτησα,πειστική απάντηση δεν πήρα!! :s_no
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#12485 Το καλοκαίρι έφτασε, μαζί με τα συνήθη προβλήματα ιδρώτα και κακοσμίας. Πολλά έχουν ακουστεί κατά καιρούς για αποσμητικά κι αντιιδρωτικά, σίγουρα υπάρχει κάποια σύγχηση στο μυαλό μας. Κανείς δε θέλει να μυρίζει άσχημα, κάνουμε τα πάντα, αλλά τι είναι αυτό που χρησιμοποιούμε, είναι ασφαλές για την υγεία μας;

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός, ότι ο ίδιος ο ιδρώτας δεν έχει οσμή.

Η δυσάρεστη οσμή από την οποία αγωνιζόμαστε να απαλλαγούμε, προκαλείται από τα βακτήρια που ζουν στο δέρμα και τα μαλλιά μας. Αυτά τα βακτήρια μεταβολίζουν τις πρωτεΐνες και τα λιπαρά οξέα από τον ιδρώτα και προκαλούν τη γνωστή σε όλους, δυσάρεστη οσμή ή κακοσμία.

Τα αποσμητικά (deodorant) καταπολεμούν τη μυρωδιά, σκοτώνοντας τα βακτήρια που υπάρχουν στο δέρμα, σε αντίθεση με τα αντιιδρωτικά (antiperspirant), τα οποία εμποδίζουν την εφίδρωση, με το φράξιμο των πόρων και τη χρήση αλουμινίου (κακό το αλουμίνιο). Αν δεν υπάρχει ιδρώτας, τα βακτήρια δεν μπορούν να μεταβολίσουν τις πρωτεΐνες και τα λιπαρά οξέα, με αποτέλεσμα να αποτρέπεται η δυσάρεστη οσμή.

Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όμως, είναι πως τα αντιιδρωτικά είναι στην πραγματικότητα ένα κοκτέιλ φαρμάκων και η απόφραξη των πόρων που δημιουργούν με άλατα αλουμινίου, εμποδίζοντας τον ιδρώτα, αλλάζει τη λειτουργία του σώματος κι όχι μόνο. Τα αντιιδρωτικά θεωρούνται φάρμακα, επειδή επηρεάζουν σαφέστατα τη φυσιολογία του σώματος.

Περισσοτερα εδω
http://www.fightsports.gr/med-corner/%C ... B0i-ZSKXIs


Προσωπικα χρησιμοποιω αυτο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#12510
Νίκος Παππάς έγραψε:Το καλοκαίρι έφτασε, ................


Το post άργησε 3 μήνες :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#12518
Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όμως, είναι πως τα αντιιδρωτικά είναι στην πραγματικότητα ένα κοκτέιλ φαρμάκων


H διαφορά με το Sanex δεν είναι το POTASSIUM ALUM αντί για το Aluminium chlorohydrate;

Ποια είναι τα άλλα ΦΑΡΜΑΚΑ που έχουν τα αντιιδρωτικά;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12525 Νίκος Παππάς, είναι τόσο βλαβερά και κυκλοφορούν παγκοσμίως ελεύθερα; :s_no
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#12529 Δοκιμάστε Vichy roll, είναι το καλύτερο απ όσα έχω αγοράσει. Παίρνω το άσπρο, χωρίς άρωμα, και κρατάει μια γεμάτη μέρα.

Eπίσης, μακράν το καλύτερο aftershave

http://www.debenhams.com/webapp/wcs/sto ... 0922399_-1 :inlove:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#12530
elteo έγραψε:Νίκος Παππάς, είναι τόσο βλαβερά και κυκλοφορούν παγκοσμίως ελεύθερα; :s_no


Δεν είπε κανείς ότι είναι βλαβερά, απλά από τη στιγμή που θεωρείται φάρμακο έχει και αυτό τα αρνητικά του.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12539 Τι να το κάνω να ιδρώνω σαν φούστης στην μασχάλη και το άρωμα να αναμειγνύεται με τον δρωτάρι και να κάνει τρελό κοκτέιλ;
Το θέμα είναι να το καταπολεμήσεις στην ρίζα του. Και αυτές οι κρέμες τύπου Noxzema είναι αποτελεσματικότατες!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#12544
EDDIE_147 έγραψε:
Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όμως, είναι πως τα αντιιδρωτικά είναι στην πραγματικότητα ένα κοκτέιλ φαρμάκων


H διαφορά με το Sanex δεν είναι το POTASSIUM ALUM αντί για το Aluminium chlorohydrate;

Ποια είναι τα άλλα ΦΑΡΜΑΚΑ που έχουν τα αντιιδρωτικά;

Θα σε γελασω και δεν θα το ηθελα :s_smile
Αυτο που ξερω ειναι οτι ειχα μια αλεργικη αντιδραση σε αντιιδρωτικο και οταν επισκεφτηκα δερματολογο μου συνεστησε να χρησιμοποιω αοσμο αποσμητικο και μαλιστα οχι μεγαλης διαρκειας ( κυκλοφορουν προιοντα με 48 και 72 ωρες διαρκεια ), ως πιο φιλικα με το δερμα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#12547
elteo έγραψε:Νίκος Παππάς, είναι τόσο βλαβερά και κυκλοφορούν παγκοσμίως ελεύθερα; :s_no

Απο το αρθρο που ανεβασα:
"Παρόλα αυτά η FDA (Food and Drugs Administration, Οργανισμός Τροφίμων & Φαρμάκων ΗΠΑ), ακόμα δεν έχει χαρακτηρίσει αυτά τα συστατικά ως καρκινογόνα και για το λόγο αυτό περιέχονται σε αποσμητικά, μέχρι νεωτέρας…ο λόγος είναι γνωστόν, το χρήμα. Οι εταιρείες που διακινούν γενικώς τα μέσα σωματικής φροντίδας είναι κολοσσοί. Για παράδειγμα σε όλους μας γνωστές εταιρείες, όπως P&G (έτος ίδρυσης 1837) παρουσίασε γενικό ισολογισμό 2013 γύρω στα 140δις δολάρια, Unilever (έτος ίδρυσης 1929) παρουσίασε γύρω στα 50δις, καταλαβαίνετε"

Ισως να ειναι αυτο η αιτια, ισως οχι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#12571 Αποσμητικό χρησιμοποιώ ένα αρωματικό αλλά συνάμα αρκετά ουδέτερο, το dove men deo-spray σε αρώματα clean comfort, aqua impact, invisible dry.
http://www.genussmaenner.de/content/ima ... e79eb7.jpg

Eau de toilette χρησιμοποιώ διάφορα που μου αρέσουν, τελευταία μου άρεσε αυτό που πήρα από την Grasse, το εξής:
http://www.fragonard.com/parfums_grasse ... -c-253.htm

Μου άρεσε η συσκευασία των 600 ml :s_omg που είχε, μόλις στα 52€ έβγαινε :s_biggrin . Άρωμα μαύρου πιπεριού λίγο σπασμένο... :yahoo:

Image

Δυνατή κολόνια είναι η BOSS Nr 1, η αγαπημένη μου :inlove: Με αυτή πέρασα όλες τις εξετάσεις ξενόγλωσσων πτυχίων, πανελληνίων και τη σχολή :s_smile . Συναισθηματική αξία... Mastercard ένα πράγμα...
Πολύ καλή είναι κ η Dior Homme Sport, το ίδιο και η Bvlgari Blue, χρόνια τις φορώ. Η JOOP Jump! είναι τελευταία πολύ αγαπημένη, έχει άρωμα φρεσκάδας :s_biggrin Έχει γίνει η καθημερινή μου πλέον. Τη βρίσκω κ σε 200 ml με 50€ τελευταία σε προσφορές κ δε μου κακοφαίνεται :s_biggrin . BOSS παγουράκι κ Nr 6 πάντα μου άρεσαν, γενικά μου αρέσει η BOSS :s_biggrin . Αν κ για κολόνιες κ αρώματα προσωπικά θεωρώ κορυφή τις Dior, Channel και τις υπόλοιπες δεύτερες... Τη Moschino Friends, Million μου τις έδωσαν δώρο, δεν είναι κακές, η πρώτη φέρνει πολύ τη Μυρτώ προς το λίγο πιο γλυκό και με τη δεύτερη δεν περνάς απαρατήρητος, βαραίνει πολύ :s_biggrin

Η τελευταία, το θωρηκτό είναι η πρώτη που έγραψα. 600 ml χειροβομβίδα :s_biggrin :yahoo:
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 20 Σεπ 2014, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά