Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#516535 ω ρε γμτ, κρίμα την ταλαιπωρία και τις εργατοώρες που έφαγες για μια βλακεία τώρα.
Εύχομαι να βρεις κάποιον να στο φτιάξει. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By xenos
#516540 Εμας εχουν μονο ντελλ αλλα δεν τα βλεπω πολυ σοι. Πριν λιγες μερες πηρε εμενα το 1803 update και εκλασε!
Υποψιν μου εχουν αλλαξει ηδη 2 (οχι καινουρια βεβαια). Τouch επισης κλαιν(disabled).
Lenovo πολυ καλα σε τιμη αλλα τα εχουν τα θεματακια τους δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#516591
Scotch έγραψε:Έχουμε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για laptop εργασίας;

Βασικές απαιτήσεις:
- Να ανοίγει άνετα μεγάλα αρχεία excel (= 8gb μνήμη θα ήταν καλά)
- Να είναι οικονομικό (είναι για το προσωπικό)
- Να είναι αξιόπιστο ή/και να έχει καλή υποστήριξη (= dell?)

Καθότι το προηγούμενο τα έπαιξε, είναι επείγον για άμεση αγορά.


Dell με κλειστα ματια
ΚΑΘΑΡΑ για την τεχνικη τους υποστηριξη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#517782 Διαβάζω σε ένα ξένο φόρουμ που έβγαλε η εταιρεία firmware αναβάθμιση για το infotainment του αμαξιού... Το περναγανε όλοι, ένας καψερος κατάφερε και το τουβλιασε.... Το πήγε μετά στην αντιπροσωπεία, αλλαγη όλο, δε σωζοταν...

Εντάξει άλλο λεβελ να βγάλεις μπλε οθόνη στο εργοστάσιακο του αμαξιού, μετά δεν Έχεις AC, Ραδιόφωνο,ναβι κτλ κτλ...success story!
Η πλάκα είναι ότι και όσοι το βάλανε δεν ειδαν καμία διαφορά ουσιαστική.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#517800 Αγοράστηκε αυτό για απλό σερφάρισμα.
http://www.cosmodata.gr/product/313746/ ... ofessional
So far so good .

Βιντεάκια στο youtube παίζουν άνετα αρκεί να μην είναι ανάλυσης 4Κ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#517833 Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#517840 Αγοράζεις ένα NAS (Synology) και έναν usb δίσκο. Βάζεις όλες τις φωτογραφίες video κλπ να ανεβαίνουν εκεί αυτόματα από όλες τις συσκευές σου και χειροκίνητα από ότι δεν γίνετε αυτόματα.
Μια φορά στην εβδομάδα / μήνα ανάλογα τι σε βολεύει τραβάς ένα backup στον USB και είσαι αρχοντας.

Εκτός και αν δεν θέλεις να δώσεις μπροστά λεφτά κάνεις συνδρομή σε μια σοβαρή cloud υπηρεσία και τα δίνεις με τον μήνα. Μειονέκτημα το upload που θα κάνει πολύ ώρα να σου ανεβάσει τα αρχεία κάθε φορά που έχεις video.

Γενικά να θυμάσαι NAS ή Cloud . από το backup.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#517854
xenos έγραψε:Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:


NAS + εξωτερικος offline δισκος + cloud (encrypted κατα προτιμηση)... για οτιδηποτε.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#517928
xenos έγραψε:Ερώτηση: τι κάνετε με φωτός/βίντεος κλπ που θέλετε να κρατήσετε; Λόγω παιδιών ιδιαίτερα, ο όγκος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και ασφαλές. :hmmm:



Εχεις αρκετες επιλογές

- Cloud storage με συνδρομη απο Microsoft/Google/Apple(αν εισαι στο οικοσυστηεμα) etc
Με τις αντιστοιχες εφαρμογες για συγχρονισμο με κινητα και σταθερα

- Τοπικο RAID Mirroring σε υπολογιση που εχεις, με δυο καινουργιους δισκους
Θα παρεις δυο δισκους 3 ΤΒ θα τους βαλεις στο PC και θα ρυθμισεις να ειναι σε raid ωστε αν παθει ο ενας κατι, να υπαρχουν τα δεδομενα στον αλλο

- Λυση του NAS (οπως Synology) με δυο δισκους σε RAID mirroring το οποιο θα μπορει να κανει κ αλλα πραγματα εκτος απο το απλα να κραταει φωτογραφιες

corsair έγραψε:NAS + εξωτερικος offline δισκος + cloud (encrypted κατα προτιμηση)... για οτιδηποτε.


Η καλυτερη λυση, αλλα και η πιο ακριβη :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#517935
Wagner669 έγραψε:
Η καλυτερη λυση, αλλα και η πιο ακριβη :lol:


2 σκεψεις γενικα για την λυση που προτιμω:
Δεν εμπιστευομαι το NAS σκέτο ουτε με 2 ουτε με 10 δίσκους (και ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν το εμπιστευεται σκετο). Και εξηγουμαι: Μηχανημα ειναι και σκαει. Μπορει το ιδιο το NAS, μπορει και ολοι οι σκληροι μαζι (να σου κανει η ΔΕΗ η το τροφοδοτικο την ζημια). Γενικα και το μηχανημα μονο να σκάσει, οι δίσκοι δεν ειναι αναγνώσιμοι πχ βαζοντας τους σε μια εξωτερικη θηκη και βουρ στα windows. Εχουνε διαδικασία την οποια και βαριεμαι και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι ολα θα πανε καλα.
Προσωπικα δεν υιοθετω λυσεις mirroring. Αν μου μεινει, μου ειναι πολυ ποιο ευκολο να παρω τότε εναν εξτρα δίσκο και να του πετάξω μέσα οτι χάθηκε απο τον offline usb disk ή το cloud.

Και περι cloud: 12 δολλαρια/χρονο - 100gb --> Amazon drive. Αν δεν μιλαμε για heavy user νομιζω οτι επαρκουν για φωτος και αλλα τετοια προσωπικα αρχεία.

Βεβαια ο καθενας καθοριζει τις αναγκες του καλυτερα, αναλογως του ογκου των αρχείων του και της σημαντικοτητας αυτων.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#517945 Το σημαντικότερο όλων για τα cloud, ανεξαρτήτως ποιό επιλέξεις, είναι το encryption όπως είπε ο κορσεράκος, εάν έχεις "ευαίσθητα" αρχεία
Άβαταρ μέλους
By babakos
#517975 Το encryption είναι εξίσου σημαντικό για τις local συσκευές γιατί ο οποιοσδήποτε διαρρήκτης μπει στο σπιτι δεν θα αφήσει το NAS στην θέση του. Επίσης θεωρώ περίπου αυτονόητη την ύπαρξη external backup του NAS (τουλάχιστον των κρίσιμων αρχείων του) offline και off site.

Για cloud υπηρεσίες θα κοίταζα Amazon, Google & pcloud
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#518065
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Η καλυτερη λυση, αλλα και η πιο ακριβη :lol:


2 σκεψεις γενικα για την λυση που προτιμω:
Δεν εμπιστευομαι το NAS σκέτο ουτε με 2 ουτε με 10 δίσκους (και ειμαι σιγουρος πως κανεις δεν το εμπιστευεται σκετο). Και εξηγουμαι: Μηχανημα ειναι και σκαει. Μπορει το ιδιο το NAS, μπορει και ολοι οι σκληροι μαζι (να σου κανει η ΔΕΗ η το τροφοδοτικο την ζημια). Γενικα και το μηχανημα μονο να σκάσει, οι δίσκοι δεν ειναι αναγνώσιμοι πχ βαζοντας τους σε μια εξωτερικη θηκη και βουρ στα windows. Εχουνε διαδικασία την οποια και βαριεμαι και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι ολα θα πανε καλα.
Προσωπικα δεν υιοθετω λυσεις mirroring. Αν μου μεινει, μου ειναι πολυ ποιο ευκολο να παρω τότε εναν εξτρα δίσκο και να του πετάξω μέσα οτι χάθηκε απο τον offline usb disk ή το cloud.

Και περι cloud: 12 δολλαρια/χρονο - 100gb --> Amazon drive. Αν δεν μιλαμε για heavy user νομιζω οτι επαρκουν για φωτος και αλλα τετοια προσωπικα αρχεία.

Βεβαια ο καθενας καθοριζει τις αναγκες του καλυτερα, αναλογως του ογκου των αρχείων του και της σημαντικοτητας αυτων.


Και καλα κανεις που δεν τα εμπιστευεσαι :lol:

Τα σημαντικά αρχεία τα εχω σε τρια σημεία

PC (RAID 1)<SYNC> Synology (RAID 1)<SYNC> Cloud accounts

Γαμηθηκε λογο ΔΕΗ PC και Synology;;;
Τα χω στο Cloud
Εκλεισαν τα MEGA/Google Drive/OneDrive;;;;
Τα χω σε PC και Synology

Κ εχω κ εναν εξωτερικο δισκο (2x 2TB RAID 1) που οτν το συνδεο στο Synology κανει sync τα αρχεια που εχουν αλλαξει

Μονο αν πεσει μετεωρίτης τα χανω
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#518075
Wagner669 έγραψε:
Μονο αν πεσει μετεωρίτης τα χανω


... Και όχι μόνο αυτά :roll:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#518428 Μας αφορά νομίζω αφού πολύς κόσμος στην Ελλάδα έχει τα παρακάτω routers:

Μια νέα μορφή malware, το VPNFilter, χτυπάει τουλάχιστον 500.000 router σε σπίτια και μικρές επιχειρήσεις. To VPNFilter έχει εμφανιστεί ως τώρα σε 54 χώρες. Οι συσκευές που αυτή τη στιγμή γνωρίζουμε ότι είναι ευπαθείς στο VPNFilter περιλαμβάνουν τις μάρκες Linksys, Netgear, TP-Link, MicroTik, and QNAP.

Πώς σας επηρεάζει: Δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο πώς το VPNFilter χτυπάει τους στόχους του, αλλά γνωρίζουμε ότι αφού εγκατασταθεί, οι συσκευές χρησιμοποιούνται για να κλέψουν στοιχεία από website (username/password) και άλλες πληροφορίες. Παρ' όλα αυτά, υπάρχει η πιθανότητα να χρησιμοποιηθούν οι συσκευές σαν proxies για άλλες και να παίξουν το ρόλο τους σε μαζικές επιθέσεις όπου χιλιάδες δίκτυα θα καταρρεύσουν.

Στο σπίτι, μπορείτε να προβείτε στις παρακάτω ενέργειες:
• Ενημερώστε το firmware του router σας
• Αλλάξτε όλους τους προκαθορισμένους κωδικούς που ήρθαν με τη συσκευή σας
• Απενεργοποιήστε όλα τα "remote management" settings
• Επανεκκινήστε το router αφού ολοκληρώσετε όλα τα βήματα

Πρόσθετες πληροφορίες: Η ομάδα cyber intelligence Talos της Cisco διερευνά το VPNFilter και δημοσίευσε το report: https://blog.talosintelligence.com/2018 ... ilter.html. Αφού διέγνωσε το VPNFilter, η Cisco ενημέρωσε την Cyber Threat Alliance (CTA), μοιράζοντας την ανάλυση της Talos και δείγματα από malware. H CTA είναι ένα γκρουπ από 17 top security εταιρίες που συμπεριλαμβάνουν τις Palo Alto Networks, Cisco, McAfee, Fortinet, και Symantec οι οποίες μοιράζονται καθημερινά πληροφορίες από threats.

Όσο μαθαίνουμε περισσότερα για το VPNFIlter threat, οι κατασκευαστές των ευάλωτων routers πιθανώς θα εκδώσουν καινούριο firmware.


σ.σ. 1) Δουλεύω στην Νο1 εταιρία του χώρου και είναι η πρώτη φορά που "ανησυχούμε" εσωτερικά επισήμως για οικιακά δίκτυα, ενώ δεν ασχολούμαστε με οικιακούς πελάτες. Επίσης, τα scare tactics δεν είναι στη φαρέτρα μας. :oops: Το VPNFilter είναι εδώ και μερικές εβδομάδες θέμα, αντί όμως να σβήσει σιγά-σιγά, σήμερα λάβαμε αυτό το μειλ.

σ.σ. 2) έκανα τη μετάφραση για πιο εύκολη ανάγνωση στο τσάτρα-πάτρα, αν κάτι δεν βγάζει νόημα πείτε μου.