Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#377352
corsair έγραψε:https://arstechnica.com/information-technology/2017/03/microsoft-is-getting-ready-to-block-windows-updates-for-old-windows-on-new-chips/

ΤΛΔΡ: Κομμένα τα win updates σε υπολογιστες με λειτουργικο Win7 -8.1 και νέους επεξεργαστες οπως ο Ryzen, Kaby Lakes. Πάτε Win10, αλλιως τελος.

και ξαφνικά τα σχεδια μου για gaming desktop εγιναν ποιο πολυπλοκα... :(

Δοκιμασε DOS gaming pc

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#377366
mirage έγραψε:
corsair έγραψε:https://arstechnica.com/information-technology/2017/03/microsoft-is-getting-ready-to-block-windows-updates-for-old-windows-on-new-chips/

ΤΛΔΡ: Κομμένα τα win updates σε υπολογιστες με λειτουργικο Win7 -8.1 και νέους επεξεργαστες οπως ο Ryzen, Kaby Lakes. Πάτε Win10, αλλιως τελος.

και ξαφνικά τα σχεδια μου για gaming desktop εγιναν ποιο πολυπλοκα... :(

Δοκιμασε DOS gaming pc

< >


Εσυ δοκιμασε να ορισεις ποτε θα κανει restart και ποτε update... :lol:

Ps: πρεπει να γουσταρεις τρελα διαφημισεις σε πληρωμενο OS. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377453
Dimitris_P έγραψε:Το Πάσχα θα ανέβω Λονδίνο. Μιας και δεν ήρθε ποτέ εκείνο το lenovo που είχα παραγγείλει από ΜΜ λέω να πάρω από εκεί ένα.
Είμαι μεταξύ του DELL Inspiron 13 5000 και του HP Pavilion x360 13

Το HP έχει i5-6200U και 128GB SSD και το DELL i5-7200U και 256GB SSD. Και τα 2 8GB RAM

Δεν τα έχω δει από κοντά, αλλά βάσει specs ικανοποιούν τις απαιτήσεις μου.
Τώρα όσον αφορά τις τιμές, επειδή τα παρακολουθώ από τον Γενάρη, αυξομειώνονται.
Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το DELL ένεκα νεότερης CPU + brand ? O ssd εντάξει αλλάζει δεν είναι το κυριότερο
Στο DELL βλέπω ότι λέει max 16GB RAM (αλλά λογικά θα γίνεται και στο HP) κι έχει και IPS οθόνη έναντι του HP που έχει LED
Το θέμα είναι να πάρω κάτι που να μου μείνει και να το ευχαριστηθώ για 4-5 χρόνια τουλάχιστον. Όχι για κύρια χρήση βέβαια, αλλά να μη ρίχνω και χριστοπαναγίες κάθε φορά που το χρειάζομαι.
Α, και να έχω και support στην Ελλάδα μην τρέχω έξω αν χρειαστεί κάτι.
Τα εξ Αγγλίας μηχανάκια θα έχουν αγγλική μπρίζα (αν είναι τρoφοδοτικό που μπαίνει απευθείας πάνω στην μπρίζα χωρίς καλώδιο είναι λίγο θέμα) και αγγλικό πληκτρολόγιο (η βασική διαφορά το " με το @).
Αν η μνήμη είναι κολλημένη δεν αλλάζει, αν είναι απλά κρυμμένη κάτω από καπάκι αλλάζει.
Καλό είναι να τα δεις από κοντά, δεν τα έχουν πάντα στημένα. Εμένα και τα δύο που λες μου φάνηκαν αρκετά φτηνοκατασκευές (πολύ πλαστικά).
Δεν θα ήθελα να αγοράσω καινούργιο λαπτοπ με το σκεπτικό να αλλάξω σκληρό. Θα πρέπει αρχικά τουλάχιστον να με καλύπτει. Για μένα τα 128 είναι πολύ λίγα, δεν τα κοίταγα, από την αρχή κοίταζα για 256.
Τελικά πριν 4 μήνες πήρα το lenovo Yoga 710 i7 σειρά 6, 8/256SSD με 720 λίρες. Και έχει 14άρα σε διαστάσεις 13.3 και λεπτό 17,3χιλ και 1.55 κιλά και μεταλλικό.
Ρίξε και μια ματιά στον JohnLewis.com καμιά φορά έχει καλές προσφορές. Το δικό μου αλλά με τον i7 σειρά 7 τον έχει 810 αν θέλεις να φτάσεις εκεί.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#377472
sknipper έγραψε:Καλό είναι να τα δεις από κοντά, δεν τα έχουν πάντα στημένα. Εμένα και τα δύο που λες μου φάνηκαν αρκετά φτηνοκατασκευές (πολύ πλαστικά).


hate to brake it for u, αλλα και σενα πλαστικό ειναι. To σασι που εχει σημασία ειναι fully plastic. Η φλουδες top and bottom ηταν ακριβως για να σε ξεγελάσουν. :lol: Having said that, I don't really care for materials. Αν μπορει να εχει λογικη αντοχη και να εξασφαλιζει συνάμα βαρος, λεπτάδα, κλπ... κλαιν μαιν...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#377475 Και ms-dos, μην ξεχνιόμαστε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#377484
corsair έγραψε:https://arstechnica.com/information-technology/2017/03/microsoft-is-getting-ready-to-block-windows-updates-for-old-windows-on-new-chips/

ΤΛΔΡ: Κομμένα τα win updates σε υπολογιστες με λειτουργικο Win7 -8.1 και νέους επεξεργαστες οπως ο Ryzen, Kaby Lakes. Πάτε Win10, αλλιως τελος.

και ξαφνικά τα σχεδια μου για gaming desktop εγιναν ποιο πολυπλοκα... :(

Gaming desktop=win10 μόνο :rtfm:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συζητάμε για άλλο λειτουργικό και gaming

Για άλλο λειτουργικό και άλλες δραστηριότητες ναι/ίσως I don't care, αλλά για gaming δεν πας πουθενά χωρίς 10αρια
Άβαταρ μέλους
By Chris
#377495 Γιατι ρε συ qsis τοσο απολυτος; Εγω με 7αρια ειμαι ακομα, κλειστα τα updates απο την πρωτη μερα, φορματ ποτέ, μια χαρα παιζω τα παιχνιδακια μου. Πηγε να μας την κανει η ms με το quantum break, ειδε τη μουτζα να ερχεται και το βγαλε και για 7 (για τον π@ παιχνιδι βεβαια για να κανω και ενα μινι review). Κατα τα αλλα, τι;


< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#377499
Chris έγραψε:Γιατι ρε συ qsis τοσο απολυτος; Εγω με 7αρια ειμαι ακομα, κλειστα τα updates απο την πρωτη μερα, φορματ ποτέ, μια χαρα παιζω τα παιχνιδακια μου. Πηγε να μας την κανει η ms με το quantum break, ειδε τη μουτζα να ερχεται και το βγαλε και για 7 (για τον π@ παιχνιδι βεβαια για να κανω και ενα μινι review). Κατα τα αλλα, τι;


< >

γιατι ενας απο τους λογους που δεν φτιαχνει κανεις παιχνιδια σε vulkan και dx12 ειναι τα 7ρια..
Άβαταρ μέλους
By Chris
#377504 Ναι... Να πω οτι καταλαβα τωρα; Τι σχεση εχει αυτο με εμενα και την ικανοτητα του pc μου που τρεχει 7αρια να παιζει τα παιχνιδια;


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#377507 Υπάρχουν ήδη και θα υπάρχουν dx12 παιχνίδια, υπάρχει και το Ms store που έχει και θα έχει αξιόλογα πράγματα

Ανέκαθεν έτσι ήταν, αν θες παιχνίδια έπρεπε να έχεις τα τελευταία windows

Εξαίρεση ίσως τα 8, αλλά τα 7 όπως και να χει είναι παλιά πλέον

Μόνο και μόνο για πλήρη εκμετάλλευση του hw σου θες τα τελευταία windows
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377508
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:Καλό είναι να τα δεις από κοντά, δεν τα έχουν πάντα στημένα. Εμένα και τα δύο που λες μου φάνηκαν αρκετά φτηνοκατασκευές (πολύ πλαστικά).
hate to brake it for u, αλλα και σενα πλαστικό ειναι. To σασι που εχει σημασία ειναι fully plastic. Η φλουδες top and bottom ηταν ακριβως για να σε ξεγελάσουν. :lol: Having said that, I don't really care for materials. Αν μπορει να εχει λογικη αντοχη και να εξασφαλιζει συνάμα βαρος, λεπτάδα, κλπ... κλαιν μαιν...
Μπορεί να είναι έτσι, πλαστικό μέσα και φλούδα έξω και όντως το πλαστικό μέσα έξω που είχα τόσα χρόνια μάλλον πιο ανθεκτικό ήταν σε ακουμπίσματα γκρατζουνιές από το μεταλλικό. Aυτό εσένα μπορεί να σου αρκεί για να το απορρίψεις αλλά αυτά ακόμα και καινούργια όπως τα έπαιξα λίγο λυγίζουν και βουλιάζουν περισσότερο από το 8 χρονών παλιό μου, γεγονός που βρήκα ενοχλητικό και απαράδεκτο και βασικά δυσοίωνο. Και οι γωνίες, τα σημεία που ενώνονται τα πάνελς κλπ έχουν πολύ καλύτερο φινίρισμα, μικρότερα κενά κλπ στο μεταλλικό, πραγματικά άλλης κατηγορίας. Ειδικά το Dell που το είχα περί πολλού ήταν το πιο απογοητευτικό. Αλλά η πιο άμεση σύγκριση για μένα ήταν το 710 με το φτηνότερο 510 το οποίο είχε περισσότερα in-outs, επιπλέον κάρτα γραφικών, 2+χιλ πάχος παραπάνω με γενικά λίγο παραπάνω διαστάσεις και 200γραμμάρια παραπάνω βάρος και σαφώς χειρότερη αυτονομία. Επίσης το 510 μάλλον έχει SATA ενώ το 710 m2 (και το 900 pcie) και άλλες τέτοιες μικρές διαφορές από σειρά σε σειρά. Και κάτι πολύ σημαντικό, για μένα τουλάχιστον, ότι οι μεντεσέδες του 710 είναι πολύ πιο πλατιοί και ισχυροί από του 510 οπότε η οθόνη δεν δονείται με το παραμικρό (και του 900 ακόμα καλύτεροι).
Για μένα αυτά μετρήσανε, όλα μαζί, για σένα ίσως όχι αλλά εγώ μιλάω για τα δικά μου κριτήρια, χρήση, ανάγκες, χρήματα, εντυπώσεις, επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#377509
sknipper έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Το Πάσχα θα ανέβω Λονδίνο. Μιας και δεν ήρθε ποτέ εκείνο το lenovo που είχα παραγγείλει από ΜΜ λέω να πάρω από εκεί ένα.
Είμαι μεταξύ του DELL Inspiron 13 5000 και του HP Pavilion x360 13

Το HP έχει i5-6200U και 128GB SSD και το DELL i5-7200U και 256GB SSD. Και τα 2 8GB RAM

Δεν τα έχω δει από κοντά, αλλά βάσει specs ικανοποιούν τις απαιτήσεις μου.
Τώρα όσον αφορά τις τιμές, επειδή τα παρακολουθώ από τον Γενάρη, αυξομειώνονται.
Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για το DELL ένεκα νεότερης CPU + brand ? O ssd εντάξει αλλάζει δεν είναι το κυριότερο
Στο DELL βλέπω ότι λέει max 16GB RAM (αλλά λογικά θα γίνεται και στο HP) κι έχει και IPS οθόνη έναντι του HP που έχει LED
Το θέμα είναι να πάρω κάτι που να μου μείνει και να το ευχαριστηθώ για 4-5 χρόνια τουλάχιστον. Όχι για κύρια χρήση βέβαια, αλλά να μη ρίχνω και χριστοπαναγίες κάθε φορά που το χρειάζομαι.
Α, και να έχω και support στην Ελλάδα μην τρέχω έξω αν χρειαστεί κάτι.


Τα εξ Αγγλίας μηχανάκια θα έχουν αγγλική μπρίζα (αν είναι τρoφοδοτικό που μπαίνει απευθείας πάνω στην μπρίζα χωρίς καλώδιο είναι λίγο θέμα) και αγγλικό πληκτρολόγιο (η βασική διαφορά το " με το @).
Αν η μνήμη είναι κολλημένη δεν αλλάζει, αν είναι απλά κρυμμένη κάτω από καπάκι αλλάζει.
Καλό είναι να τα δεις από κοντά, δεν τα έχουν πάντα στημένα. Εμένα και τα δύο που λες μου φάνηκαν αρκετά φτηνοκατασκευές (πολύ πλαστικά).
Δεν θα ήθελα να αγοράσω καινούργιο λαπτοπ με το σκεπτικό να αλλάξω σκληρό. Θα πρέπει αρχικά τουλάχιστον να με καλύπτει. Για μένα τα 128 είναι πολύ λίγα, δεν τα κοίταγα, από την αρχή κοίταζα για 256.
Τελικά πριν 4 μήνες πήρα το lenovo Yoga 710 i7 σειρά 6, 8/256SSD με 720 λίρες. Και έχει 14άρα σε διαστάσεις 13.3 και λεπτό 17,3χιλ και 1.55 κιλά και μεταλλικό.
Ρίξε και μια ματιά στον JohnLewis.com καμιά φορά έχει καλές προσφορές. Το δικό μου αλλά με τον i7 σειρά 7 τον έχει 810 αν θέλεις να φτάσεις εκεί.


- η πρίζα είναι το λιγότερο
- το γνωρίζω για το keyboard, δεν με πειράζει. Και το u400 αγγλικό πληκτρολόγιο δείχνει να έχει (το " δείχνει να είναι στο 2) αλλά μέσω ρύθμισης έχω βάλει το παπί
- για το σασί και την οθόνη είναι που θέλω να τα δω από κοντά αν γίνεται, αλλιώς θα είχα βάλει και φίλο που πηγαινοέρχεται να μου φέρει
- overall μεταξύ αυτών των 2 το dell φαίνεται πιο άξιο
-14" είναι το max που θέλω. 13.3 το καλύτερο
- καλό φάινεται το 710 https://www.johnlewis.com/lenovo-yoga-7 ... erlay_show ίσως περάσω κι από κεί
- πολύ σημαντικό. Θα είναι ανοιχτά τα μαγαζιά τις ημέρες του Πάσχα; Μεγ. Παρ εώς Δευτ. ?

+ πολύ σημαντικό και ασε τον ψορσαιρ να λέει, θέλω οπωσδήποτε ethernet
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377514 Γενικά ανοιχτά είναι όλα απλά τις Κυριακές ανοίγουν πιο αργά συνήθως 12-6. Το Πάσχα δε σημαίνει κάτι για αυτούς. Τα Χριστούγεννα είναι άλλη ιστορία, τότε νεκρώνουν όλα ακόμα και τα ΜΜΜ.
Όταν βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο το @ είναι στο 2 κανονικά απλά δεν το δείχνει στο κουμπί. Δε θέλει κάποιο πρόγραμμα ή κόλπο.
Το 710 έχει πολύ μικρά bezel στα πλάγια οπότε αν και είναι 14άρι έχει διαστάσεις 13.3.
Το πιο σημαντικό μείον του 710 για μένα η θέση του δεξιού shift, βασικά έχουν χώσει το πάνω βέλος ανάμεσα στο / και το shift....