Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#588067 Μαλιστα... Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας!
Software απο τη στιγμη που δεν μπορω να βαλω και το λειτουργικο μαλλον δεν θα με βολεψει μιας και ο σκοπος ειναι να εχω το συστημα ονλαιν με το μικροτερο δυνατο χρονικο κοστος! Θα ψαχτω με μια καρτα pcie και βλεπουμε! Αλλιως θα μεινω ως εχω και θα ελπιζουμε η WD να εχει κανει καλη δουλεια στους SSD της!
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#588068
melos86 έγραψε:Μαλιστα... Και παλι ευχαριστω για το χρονο σας!
Software απο τη στιγμη που δεν μπορω να βαλω και το λειτουργικο μαλλον δεν θα με βολεψει μιας και ο σκοπος ειναι να εχω το συστημα ονλαιν με το μικροτερο δυνατο χρονικο κοστος! Θα ψαχτω με μια καρτα pcie και βλεπουμε! Αλλιως θα μεινω ως εχω και θα ελπιζουμε η WD να εχει κανει καλη δουλεια στους SSD της!


Αν πας σε WD Blue SSD, θα σαι ΟΚ, οι Green ειναι πολυ αργοι για SSD.
Δεν εχω καταλαβει τι προσπαθεις να κανεις, αλλα...

Δες ποσες θηρες SATA εχει η mobo του Dell που εχεις.
Αν ειναι δυο ελευθερες, απλα συνδεεις δυο νεους δισκους εκει και μεσα απο το disk management φτιαχνεις νεο Software RAID 0 χωρις καρτες χωρις τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#588119
Anonymous Founder έγραψε:Θέλει να έχει RAID1 στον δίσκο που έχει και το λειτουργικό και την βάση δεδομένων.
Αυτό γίνεται μόνον με hardware RAID controller.


RAID 0 για το OS....
Δεν ξερω αν γινεται μεσα απο το BIOS

Δημιουργει το RAID 0 μεσα απο το BIOS
Εχει τον Driver για τον on-board RAID controller καπου προχειρο
Περναει τα Windows απο την αρχη

Δεν ξερω αν μπορει να το κανει διαφορετικα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#588841 ναι... ωραια....
αυτο ειναι το πριν, το μετα που ειναι
Άβαταρ μέλους
By g47
#588846 Η τελευταια φωτο ειναι το μετα.
Δεν εχει καν το ιδιο ihs. :hmmm:
Δεν εβγαλα φωτο το liquid metal μονο.
Αν εννοεις τη διαφορα, stressing as we speak.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#588995
g47 έγραψε:Η τελευταια φωτο ειναι το μετα.
Δεν εχει καν το ιδιο ihs. :hmmm:
Δεν εβγαλα φωτο το liquid metal μονο.
Αν εννοεις τη διαφορα, stressing as we speak.


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#588996
g47 έγραψε:
Δεν εβγαλα φωτο το liquid metal μονο.

ε το πιο σημαντικό δεν έβαλες :rant: :rant: :rant:

η οδοντόκρεμα της ιντελ πάντως είναι απαράδεκτη
Άβαταρ μέλους
By krom
#589026 Μπαα, έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικές πάστες σε haswell, δεν είχαν σχεδόν καθόλου διαφορά από αυτή της intel, 3-4 βαθμούς το πολύ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589027 μιλάμε για κάτω από το καπάκι , εκεί μπορεί να δεις και μείον 15

η πάνω δεν είναι ότι δεν κάνει δουλειά, κάνει απλά κάποια στιγμή θα γίνει τσίχλα, μια ποιοτική πάστα τη βγάζεις μετά από 6 χρόνια και είναι ακόμα υγρή
Άβαταρ μέλους
By g47
#589029 Στο δικο μου επεξεργαστη ηταν σαν σκληρη πλαστελινη, σχεδον ξεραμενη.
Βγηκε με δυο περασματα μπατονετας πριν καν βαλω οινοπνευμα.
Οντως βλακεια που δεν εβαλα φωτο το liquid metal, ειχα αγχος να το κουμπωσω στη μητρικη και να μη μου γλυστρισει το ihs γιατι το αφησα χωρις να σφραγισω ihs και pcb.
Παστα εβαλα ΝΤ Η2.
Δεν κερδισα σχεδον τιποτα σε συχνοτητες, το αφησα στα 5GHz με 1.392 v.

Θερμοκρασιες μετα απο πολυ στρες:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589031 πολύ καλά και κατακαλόκαιρο

έβαλες prime95 small ffts? αυτό νομίζω πώς είναι ο,τι χειρότερο αν και καμιά σχέση με πραγματική χρήση
Άβαταρ μέλους
By krom
#589032 Για το die λέω και εγώ, εχώ ξελιδάρει καμιά 10αριά και έχω δοκιμάσει απλές πάστες, -15 δεν θα δεις με τίποτα, μόνο με lm.
Σαν πλαστελίνη είναι πάντα, ακόμα και σε καινούργιο, έτσι είναι από το εργοστάσιο.
Για πραγματικό stress βάλε μόνο το fpu του aida, δεν παίζει να υπάρχει κάτι πιο ζεστό.
Τελευταία επεξεργασία από krom και 14 Ιουν 2019, 18:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589033
krom έγραψε:Για το die λέω και εγώ, εχώ ξελιδάρει καμιά 10αριά και έχω δοκιμάσει απλές πάστες, -15 δεν θα δεις με τίποτα, μόνο με lm.
Σαν πλαστελίνη είναι πάντα, ακόμα και σε καινούργιο, έτσι είναι από το εργοστάσιο.

67 βαθμούς στα 5GHz που δείχνει ο άλλος δεν κάνεις με την καμία παναγία χωρίς delid και υγρό μέταλλο

και μιλάμε πάντα για ζόρισμα, σε χαλαρή χρήση οκ μάλλον ισχύει το έως 10