Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#587683
QsisVTS έγραψε:Ε να μην είμαστε όσο πιο κοντά τα 5 γίνεται;

καλα κατσε να δουμε τι παιζει με το overclock πρωτα γιατι αμα βαρανε 200-300mhz μονο παραπανω ε δεν μας χεζει η msi και η καθε msi
Άβαταρ μέλους
By g47
#587707
QsisVTS έγραψε:για το delid έχω ανάμεικτα συναισθήματα, αν δηλαδή τώρα με αέρα πιάνεις 4.6-4.7 πόσα να πας με delid και για να τον έχεις καθημερινά, όχι για benchmarks... να πάει 5 για καθημερινή χρήση; και πόση διαφορά θα νιώσεις από αυτό; ελάχιστη νομίζω..

εκτός αν έχεις προβλήματα throttling..


Στα 4.9 ειμαι, με 1.375 v.
Το προβλημα μου ειναι οι θερμοκρασιες οπου εχω αυτα τα χαλια (μου κανει spikes και σε 92-93 C απλα δεν ετυχε τωρα):

Εικόνα

Και αν το ριξω στα 4.5 το max θα ειναι 85, που και παλι ειναι πολυ.
Και αυτο με το γομαρι της Noctua.
Δε με νοιαζει να ανεβω συχνοτητες, απλα να ριξω τη θερμοκρασια.

Benchmarks δε κανω, παιζω σε 4k οπου εχει average usage 35% οποτε δε μου κανει bottleneck αλλα χρησιμοποιω πολυ Photoshop και gis που ζοριζει τη cpu. Προς το παρον ευχαριστημενος, θα περιμενω την επομενη γενια amd και intel για τους λογους που ειπες.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#587833
cabala10 έγραψε:περα απο το pcie 4.0 το νεο chipset δεν προσφερει τιποτα παραπανω

και αμφιβαλλω πως υπαρχουν αρκετοι εκει εξω που θα κανουν χρηση εστω και 60% του νεου pcie δηλαδη ποσοι θελουν raid 0 nvme η γενικα κανουν τετοια χρηση?

Εγω θελω σκετο PCIe4 nvme SSD χωρις raid για συστημα
και RAID 1 ta dedomena
Άβαταρ μέλους
By melos86
#587890 Και μια που αναφεραμε το RAID εχουμε αποψη για καποιον αξιοπιστο hardware controller για επαγγελματικη χρηση? :hmmm:
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα αυτο και με ενδιαφερει μια απλη εφαρμογη RAID 1 με δυο SSD για μια βαση δεδομενων SQL με σκοπο το επιπλεον redundancy! Backup φυσικα και υπαρχει τοσο σε εξωτερικο οσο και σε cloud.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#587893
melos86 έγραψε:Και μια που αναφεραμε το RAID εχουμε αποψη για καποιον αξιοπιστο hardware controller για επαγγελματικη χρηση? :hmmm:
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα αυτο και με ενδιαφερει μια απλη εφαρμογη RAID 1 με δυο SSD για μια βαση δεδομενων SQL με σκοπο το επιπλεον redundancy! Backup φυσικα και υπαρχει τοσο σε εξωτερικο οσο και σε cloud.

Synology.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#587896
melos86 έγραψε:Και μια που αναφεραμε το RAID εχουμε αποψη για καποιον αξιοπιστο hardware controller για επαγγελματικη χρηση? :hmmm:
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα αυτο και με ενδιαφερει μια απλη εφαρμογη RAID 1 με δυο SSD για μια βαση δεδομενων SQL με σκοπο το επιπλεον redundancy! Backup φυσικα και υπαρχει τοσο σε εξωτερικο οσο και σε cloud.
Σε απλό PC να υποθέσω; Γενικώς, είναι λίγο βλαμμένη φάση οι RAID controllers στα φθηνά συστήματα, πιο λογικό είναι να αγοράσεις έναν μικρό Server που θα το έχει ενσωματωμένο και αν πάθει κάτι, θα βρεις να το αντικαταστήσεις. Γιατί ένας μεγάλος κίνδυνος είναι να χαλάσει ο controller και να ψάχνεσαι πώς θα πάρεις τα δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#587911 Στην ουσια μιλαμε για ενα απλο 4πυρηνο i5 Pc με 16gb ram το οποιο εξυπηρετει χρεη "σερβερ" μιας και φερει την βαση SQL στην οποια συνδεονται 2-3 τερματικα τα οποια κοβουν τιμολογια και αποδειξεις! Πριν απο 3-4 μηνες αντικατασταθηκαν οι δισκοι με SSD και απλα θα ηθελα το RAID για να γλιτωσω καποια στιγμη το να "μεινει" το μηχανημα απο δισκο και να πρεπει να επαναφερω απο το backup...
Οπως και το να μεινει η επιχειρηση χωρις μηχανογραφιση για οσο χρονικο διαστημα θα χρειαστει να στηθει απο την αρχη ενα μηχανιμα με windows, δικτυωση sql, erp κλπ κλπ!
Επισης δεν νομιζω οτι θα με βοηθησει ενα NAS με την εννοια οτι παιρνουμε ηδη backup ταυτοχρονα σε δευτερο υπολογιστη, εξωτερικο δισκο και cloud!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#587914 Αγόρασε το φθηνότερο επιτραπέζιο Server της Dell με RAID controller και στήσε εκεί το σύστημά σου, θα δώσεις λίγα χρήματα, αρκετά κάτω από 1000€ συνολικά, αλλά θα κάνεις σωστή δουλειά.
Επιπλέον, θα έχεις και το εξαιρετικό support της Dell αν το χρειαστείς και το PC σου σαν spare.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#587933 Ένα "home" PC όση RAM, SSD, RAID controllers κλπ και να βάλεις πάνω server δεν γίνεται, αυτά είναι μπακαλοδουλειές και συνήθως πληρώνονται παραπάνω από server όταν συμβεί η στραβή.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#587935
Anonymous Founder έγραψε:Αγόρασε το φθηνότερο επιτραπέζιο Server της Dell με RAID controller και στήσε εκεί το σύστημά σου, θα δώσεις λίγα χρήματα, αρκετά κάτω από 1000€ συνολικά, αλλά θα κάνεις σωστή δουλειά.
Επιπλέον, θα έχεις και το εξαιρετικό support της Dell αν το χρειαστείς και το PC σου σαν spare.
+1 (και όχι απαραίτητα Dell, αλλά οπωσδήποτε αυτό ή κάτι αντίστοιχο)...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#587946 Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας καταρχην!
Απλα, χωρις καμια δοση ελλειψης σεβασμου προς τα παιδια που αφιερωσαν χρονο για να μου απαντησουν, εγω για εναν PCI-e RAID Controller ρωτησα και πηρα απαντησεις για NAS και για καινουριο σερβερ (!!)
Και αν το οικονομικο δεν ηταν θεμα μαλλον θα ειχατε δικιο, απλα με δεδομενο οτι η δουλεια μου γινεται με το παραπανω απο το συγκεκριμενο μηχανακι (dell ειναι αν εχει σημασια) μιας και την βαση την διαχειριζεται χωρις κανενα προβλημα τοσο επεξεργασικα οσο και απο αποψη μνημης, ενω το συνολικο μπακαπ ειναι κοντα στα 250mb ζιπαρισμενο επομενως με τον cloud και τον εξωτερικο καλυπτομαι πληρως.
Απλα θα ηθελα αν συμβει κατι στον δισκο να μην χασω χρονο στο να επαναφερω το συστημα στην προτερη κατασταση και για αυτο ρωτησα για raid 1.

Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και την διαθεση να βοηθησετε! :)
Άβαταρ μέλους
By gakost
#587980 Αυτό που θες να κάνεις είναι παλιομοδίτικη μέθοδος. Η κάνε το σωστά ή μην ασχολείσαι.

Αν επιμένεις όποιον φτηνάρικο controller και να πάρεις διαφορές δεν θα δεις για αυτό που σκέφτεσαι, τα πιο κοινά chipset από όσο ξέρω είναι από την Marvell και LSI. Το ταβάνι να ξέρεις είναι πολύ ψηλά από θέμα τιμών

Έχεις σκεφτεί software raid; (Δεν γίνετε σε boot drive).
https://superuser.com/questions/1001042 ... windows-10
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588027
melos86 έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας καταρχην!
Απλα, χωρις καμια δοση ελλειψης σεβασμου προς τα παιδια που αφιερωσαν χρονο για να μου απαντησουν, εγω για εναν PCI-e RAID Controller ρωτησα και πηρα απαντησεις για NAS και για καινουριο σερβερ (!!)
Και αν το οικονομικο δεν ηταν θεμα μαλλον θα ειχατε δικιο, απλα με δεδομενο οτι η δουλεια μου γινεται με το παραπανω απο το συγκεκριμενο μηχανακι (dell ειναι αν εχει σημασια) μιας και την βαση την διαχειριζεται χωρις κανενα προβλημα τοσο επεξεργασικα οσο και απο αποψη μνημης, ενω το συνολικο μπακαπ ειναι κοντα στα 250mb ζιπαρισμενο επομενως με τον cloud και τον εξωτερικο καλυπτομαι πληρως.
Απλα θα ηθελα αν συμβει κατι στον δισκο να μην χασω χρονο στο να επαναφερω το συστημα στην προτερη κατασταση και για αυτο ρωτησα για raid 1.

Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και την διαθεση να βοηθησετε! :)

Εγώ πρότεινα κάτι τέτοιο:
http://www.cosmodata.gr/product/308336/ ... -e3-1220v6
Κόστος κάτω από 1000€ με ΦΠΑ.
Το να βάλεις μια PCIe κάρτα σε ένα PC δεν το προτείνω. Αν δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα, προτείνω το παρακάτω setup:
-Στήνεις software RAID μέσα από τα Windows σε δύο δίσκους που δεν έχουν πάνω το λειτουργικό και βάζεις εκεί την βάση δεδομένων.
-Κρατάς το λειτουργικό σε έναν SSD και έχεις τον άλλο σαν image του πρώτου. Αν πάθει κάτι, το κουμπώνεις επάνω και παίζει κατευθείαν.
Αυτό έχει μικρό κόστος, αλλά μιας και μιλάμε για εργαλείο δουλειάς, επιμένω πως η πρώτη λύση είναι η καλύτερη.