Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#560457 Στο Workstation-θερμάστρα 10ετίας (HP xw8600, 2x Intel Xeon E5430) ψήνομαι να βάλω μία πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών γιατί βλέπω η υπάρχουσα (Quadro FX 370) ζορίζεται σε μερικά websites. Ακόμη και artifacts στο excel βλέπω πλέον... Μετά από κάμποση μελέτη, βλέπω ότι κάτι σε Nvidia GT 1030 με υπερκαλύπτει με λογικό κόστος (~€80). Υπάρχει λόγος να πάω σε GTX 1050 με τα διπλά λεφτά; Παιχνίδια δεν παίζω ούτε για δείγμα, ούτε καμία βαριά χρήση που να απαιτεί γραφικά.
Θα του βάλω και καμια PCI card για USB3.0 και ελπίζω να με βγάλει για 10 χρόνια ακόμη!

Επίσης, σε περίπτωση που συμφωνείτε με την 1030, πως σας φαίνεται αυτή:
https://www.amazon.de/Zotac-GeForce-Gra ... 22031&th=1
Με ψήνει γιατί έχει passive cooling, οπότε ένα ανεμιστηράκι λιγότερο για να κάνει φασαρία ή να χαλάσει στο μέλλον...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#560538 Για τις IP Cam της Xiaomi έχουμε γνώμη;;;
Αν είναι αξιόπιστες σ οτι αφορα τη λειτουργία τους, τις αναγραφόμενες προδιαγραφές και κυρίως αν το συνοδευτικό λογισμικό υπάρχει στα αγγλικά

Xiaomi Mijia Dafang 1080p IP Cam

Xiaomi Mijia Xiaofang 1080p IP Cam

Θελω να βαλω δυο, σε εσωτερικους χωρους, μια στο γκαραζ και μια μεσα στο διαμερισμα

Η μια χωρις PTZ θα κοιταει τη γκαραζοπορτα
Θα streamαρει 24/7 και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο γκαραζ
Η δευτερη με PTZ, θα μπει μεσα στο σπιτι
Θα streamαρει μονο οταν δεν υπαρχει καποιος μεσα στο σπιτι και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο χωρο

Ετσι οπως ειναι μικρες και διακριτικες, με βολευουν
Απ οτι εχω δει σε reviews ειναι μια χαρα καλες για τα λεφτα τους
Άβαταρ μέλους
By corsair
#560719
Wagner669 έγραψε:Για τις IP Cam της Xiaomi έχουμε γνώμη;;;
Αν είναι αξιόπιστες σ οτι αφορα τη λειτουργία τους, τις αναγραφόμενες προδιαγραφές και κυρίως αν το συνοδευτικό λογισμικό υπάρχει στα αγγλικά

Xiaomi Mijia Dafang 1080p IP Cam

Xiaomi Mijia Xiaofang 1080p IP Cam

Θελω να βαλω δυο, σε εσωτερικους χωρους, μια στο γκαραζ και μια μεσα στο διαμερισμα

Η μια χωρις PTZ θα κοιταει τη γκαραζοπορτα
Θα streamαρει 24/7 και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο γκαραζ
Η δευτερη με PTZ, θα μπει μεσα στο σπιτι
Θα streamαρει μονο οταν δεν υπαρχει καποιος μεσα στο σπιτι και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο χωρο

Ετσι οπως ειναι μικρες και διακριτικες, με βολευουν
Απ οτι εχω δει σε reviews ειναι μια χαρα καλες για τα λεφτα τους


Xiaomi + Synology. Οταν το εψαχνα, τα πράγματα ηταν χλωμα. Αν θες να παιξεις με το συνδυασμό θα πας στην λιστα και θα δεις αν η Synology υποστηριζει κάτι. Προσωπικα επειδη ηθελα 1000% αποθηκευση σε Synology αναγκαστικα και πηγα σε κινεζολαλακιες λογω υποστηριξης ONVIF. Γενικα οι Xiaomi ειναι ποιοτικες πολυ, αλλα δουλευουν με το δικο τους cloud. Επισης πρεπει να προσεχεις πολυ ποιο μοντελο θα πας να αγορασεις. Δεν δουλευουν ολα στην Ευρώπη και αν δουλευουν μπορουν μια ωραια μερα απλα να μην δουλευουν.

Οι πληροφοριες που θα βρεις μπορει να ειναι ακριβεις κατα την στιγμη της γραφης τους... κανεις δε σου εγγυαται το μετα. Οποτε οτι διαβάσεις... μπορει να ισχυει μπορει και οχι πλεον.

Προσωπικα θα πειραματιστω σε καποια φάση, αλλα δεν εφτασε ακομα η στιγμη.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#560745
SIHCTR έγραψε:Στο Workstation-θερμάστρα 10ετίας (HP xw8600, 2x Intel Xeon E5430) ψήνομαι να βάλω μία πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών γιατί βλέπω η υπάρχουσα (Quadro FX 370) ζορίζεται σε μερικά websites. Ακόμη και artifacts στο excel βλέπω πλέον... Μετά από κάμποση μελέτη, βλέπω ότι κάτι σε Nvidia GT 1030 με υπερκαλύπτει με λογικό κόστος (~€80). Υπάρχει λόγος να πάω σε GTX 1050 με τα διπλά λεφτά; Παιχνίδια δεν παίζω ούτε για δείγμα, ούτε καμία βαριά χρήση που να απαιτεί γραφικά.
Θα του βάλω και καμια PCI card για USB3.0 και ελπίζω να με βγάλει για 10 χρόνια ακόμη!

Επίσης, σε περίπτωση που συμφωνείτε με την 1030, πως σας φαίνεται αυτή:
https://www.amazon.de/Zotac-GeForce-Gra ... 22031&th=1
Με ψήνει γιατί έχει passive cooling, οπότε ένα ανεμιστηράκι λιγότερο για να κάνει φασαρία ή να χαλάσει στο μέλλον...


Γιατί μένεις με τόσο παλιό σύστημα είναι η ερώτηση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560751 ^μετά από αυτό, σίγουρα έχει
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#560752
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Για τις IP Cam της Xiaomi έχουμε γνώμη;;;
Αν είναι αξιόπιστες σ οτι αφορα τη λειτουργία τους, τις αναγραφόμενες προδιαγραφές και κυρίως αν το συνοδευτικό λογισμικό υπάρχει στα αγγλικά

Xiaomi Mijia Dafang 1080p IP Cam

Xiaomi Mijia Xiaofang 1080p IP Cam

Θελω να βαλω δυο, σε εσωτερικους χωρους, μια στο γκαραζ και μια μεσα στο διαμερισμα

Η μια χωρις PTZ θα κοιταει τη γκαραζοπορτα
Θα streamαρει 24/7 και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο γκαραζ
Η δευτερη με PTZ, θα μπει μεσα στο σπιτι
Θα streamαρει μονο οταν δεν υπαρχει καποιος μεσα στο σπιτι και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο χωρο

Ετσι οπως ειναι μικρες και διακριτικες, με βολευουν
Απ οτι εχω δει σε reviews ειναι μια χαρα καλες για τα λεφτα τους


Xiaomi + Synology.
Οταν το εψαχνα, τα πράγματα ηταν χλωμα. Αν θες να παιξεις με το συνδυασμό θα πας στην λιστα και θα δεις αν η Synology υποστηριζει κάτι. Προσωπικα επειδη ηθελα 1000% αποθηκευση σε Synology αναγκαστικα και πηγα σε κινεζολαλακιες λογω υποστηριξης ONVIF. Γενικα οι Xiaomi ειναι ποιοτικες πολυ, αλλα δουλευουν με το δικο τους cloud. Επισης πρεπει να προσεχεις πολυ ποιο μοντελο θα πας να αγορασεις. Δεν δουλευουν ολα στην Ευρώπη και αν δουλευουν μπορουν μια ωραια μερα απλα να μην δουλευουν.

Οι πληροφοριες που θα βρεις μπορει να ειναι ακριβεις κατα την στιγμη της γραφης τους... κανεις δε σου εγγυαται το μετα. Οποτε οτι διαβάσεις... μπορει να ισχυει μπορει και οχι πλεον.

Προσωπικα θα πειραματιστω σε καποια φάση, αλλα δεν εφτασε ακομα η στιγμη.


Η Synology εχει μεν λιστα με οσες ειναι συμβατες, αλλα ολες ειναι γκουμουτσες και θελω κατι μικρο και διακριτικο, το οποιο οταν δεν το χρησημοποιω, δεν θα πολυφαινεται

Εχω την εντυπωση πως ολες οσες δουλευουν με cloud, μπορεις να απενεργοποιησεις αυτη τη λειτουργια και να τις συνδεσεις με το Surveillance Station της Synology, αρκει να βρεις που κανουν stream.

Θα τσιμπησω μια για αρχη και βλεπουμε
:lol:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#560767
Vagnar έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Στο Workstation-θερμάστρα 10ετίας (HP xw8600, 2x Intel Xeon E5430) ψήνομαι να βάλω μία πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών γιατί βλέπω η υπάρχουσα (Quadro FX 370) ζορίζεται σε μερικά websites. Ακόμη και artifacts στο excel βλέπω πλέον... Μετά από κάμποση μελέτη, βλέπω ότι κάτι σε Nvidia GT 1030 με υπερκαλύπτει με λογικό κόστος (~€80). Υπάρχει λόγος να πάω σε GTX 1050 με τα διπλά λεφτά; Παιχνίδια δεν παίζω ούτε για δείγμα, ούτε καμία βαριά χρήση που να απαιτεί γραφικά.
Θα του βάλω και καμια PCI card για USB3.0 και ελπίζω να με βγάλει για 10 χρόνια ακόμη!

Επίσης, σε περίπτωση που συμφωνείτε με την 1030, πως σας φαίνεται αυτή:
https://www.amazon.de/Zotac-GeForce-Gra ... 22031&th=1
Με ψήνει γιατί έχει passive cooling, οπότε ένα ανεμιστηράκι λιγότερο για να κάνει φασαρία ή να χαλάσει στο μέλλον...


Γιατί μένεις με τόσο παλιό σύστημα είναι η ερώτηση.


Ε αφού τη δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω, γιατί να δημιουργώ ηλεκτρονικά σκουπίδια... Άσε που αν πω να αλλάξω σύστημα (επειδή με ξέρω... :ninja: ) θα φάω ένα μήνα από τη ζωή μου μέχρι να αποφασίσω και θα φύγει και κανα χιλιάρικο στο νερό... Οπότε ας τα δίνω λίγα λίγα προς το παρόν στην Electrabel...

Τελικά παρήγγειλα χτες την καρτούλα η οποία φαίνεται να είναι πιο δυνατή σε σχέση με τις τρέχουσες integrated, οπότε σε περίπτωση που όντως αλλάξω μηχάνημα στο μέλλον να μην πάει χαμένη. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα συμβατότητας με το αρχαίο motherboard για την ώρα.. Προς το τέλος την εβδομάδας θα σας πω!
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#560781
SIHCTR έγραψε:
Vagnar έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Στο Workstation-θερμάστρα 10ετίας (HP xw8600, 2x Intel Xeon E5430) ψήνομαι να βάλω μία πιο σύγχρονη κάρτα γραφικών γιατί βλέπω η υπάρχουσα (Quadro FX 370) ζορίζεται σε μερικά websites. Ακόμη και artifacts στο excel βλέπω πλέον... Μετά από κάμποση μελέτη, βλέπω ότι κάτι σε Nvidia GT 1030 με υπερκαλύπτει με λογικό κόστος (~€80). Υπάρχει λόγος να πάω σε GTX 1050 με τα διπλά λεφτά; Παιχνίδια δεν παίζω ούτε για δείγμα, ούτε καμία βαριά χρήση που να απαιτεί γραφικά.
Θα του βάλω και καμια PCI card για USB3.0 και ελπίζω να με βγάλει για 10 χρόνια ακόμη!

Επίσης, σε περίπτωση που συμφωνείτε με την 1030, πως σας φαίνεται αυτή:
https://www.amazon.de/Zotac-GeForce-Gra ... 22031&th=1
Με ψήνει γιατί έχει passive cooling, οπότε ένα ανεμιστηράκι λιγότερο για να κάνει φασαρία ή να χαλάσει στο μέλλον...


Γιατί μένεις με τόσο παλιό σύστημα είναι η ερώτηση.


Ε αφού τη δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω, γιατί να δημιουργώ ηλεκτρονικά σκουπίδια... Άσε που αν πω να αλλάξω σύστημα (επειδή με ξέρω... :ninja: ) θα φάω ένα μήνα από τη ζωή μου μέχρι να αποφασίσω και θα φύγει και κανα χιλιάρικο στο νερό... Οπότε ας τα δίνω λίγα λίγα προς το παρόν στην Electrabel...

Τελικά παρήγγειλα χτες την καρτούλα η οποία φαίνεται να είναι πιο δυνατή σε σχέση με τις τρέχουσες integrated, οπότε σε περίπτωση που όντως αλλάξω μηχάνημα στο μέλλον να μην πάει χαμένη. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα συμβατότητας με το αρχαίο motherboard για την ώρα.. Προς το τέλος την εβδομάδας θα σας πω!


Σίγουρα, αλλά φαντάζομαι για να έχεις τέτοιο σύστημα το έχεις για δουλειά και όχι για internet, word, excel, οπότε οτιδήποτε καινούργιο με π.χ. ίδιο αριθμό πυρήνων, το πιθανότερο να είναι 2-3 φορές πιο γρήγορο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560782
Wagner669 έγραψε:
vasilis έγραψε:για ρίξτε καμια ιδέα για καρέκλα γραφείου/διευθυντική...κτλ
να είναι άνετη, να μην πονάει η μέση (αρκετές ωρες H/Y) και ελαφρώς εμφανίσιμη.
τιμή μεχρι το ψυχολογικό όριο των 200€
στο insomnia οι περισσότεροι λένε για την ikea markus :hmmm:

Εχω την Markus απο τα ΙΚΕΑ πανω απο 5 χρονια.... Απλα σουπερ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Βγαινει και με υφασματινη επενδυση

Blast from the past :ninja:
Κι εγώ τη markus έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Έχουμε να προτείνουμε τίποτα καλύτερο (σ' αυτά ή και σε λιγότερα χρήματα);
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#560785
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
vasilis έγραψε:για ρίξτε καμια ιδέα για καρέκλα γραφείου/διευθυντική...κτλ
να είναι άνετη, να μην πονάει η μέση (αρκετές ωρες H/Y) και ελαφρώς εμφανίσιμη.
τιμή μεχρι το ψυχολογικό όριο των 200€
στο insomnia οι περισσότεροι λένε για την ikea markus :hmmm:

Εχω την Markus απο τα ΙΚΕΑ πανω απο 5 χρονια.... Απλα σουπερ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Βγαινει και με υφασματινη επενδυση

Blast from the past :ninja:
Κι εγώ τη markus έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Έχουμε να προτείνουμε τίποτα καλύτερο (σ' αυτά ή και σε λιγότερα χρήματα);


Δεν εισαι ευχαριστημενος με τη συγκεκριμενη;
Αν και λιγο τσιμπημενη η τιμη, ειναι overall πολυ καλη λυση.

Το θεμα της καρεκλας γραφειου ειναι πολυ υποκειμενικο.
Κατι που βολευει εμενα, καποιον αλλο μπορει να μη σε βολευει καθολου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560787 Πολύ ευχαριστημένος. Σταθερή, αθόρυβη, ανθεκτική.
Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω, αλλά καλύτερα να μην το κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει βέβαια και η πρόταση του g --> dromeas :ninja:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#560811
Vagnar έγραψε:
SIHCTR έγραψε:
Vagnar έγραψε:
SIHCTR έγραψε:...


Γιατί μένεις με τόσο παλιό σύστημα είναι η ερώτηση.


Ε αφού τη δουλειά μου την κάνω και με το παραπάνω, γιατί να δημιουργώ ηλεκτρονικά σκουπίδια... Άσε που αν πω να αλλάξω σύστημα (επειδή με ξέρω... :ninja: ) θα φάω ένα μήνα από τη ζωή μου μέχρι να αποφασίσω και θα φύγει και κανα χιλιάρικο στο νερό... Οπότε ας τα δίνω λίγα λίγα προς το παρόν στην Electrabel...

Τελικά παρήγγειλα χτες την καρτούλα η οποία φαίνεται να είναι πιο δυνατή σε σχέση με τις τρέχουσες integrated, οπότε σε περίπτωση που όντως αλλάξω μηχάνημα στο μέλλον να μην πάει χαμένη. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα συμβατότητας με το αρχαίο motherboard για την ώρα.. Προς το τέλος την εβδομάδας θα σας πω!


Σίγουρα, αλλά φαντάζομαι για να έχεις τέτοιο σύστημα το έχεις για δουλειά και όχι για internet, word, excel, οπότε οτιδήποτε καινούργιο με π.χ. ίδιο αριθμό πυρήνων, το πιθανότερο να είναι 2-3 φορές πιο γρήγορο.


Για δουλειά το είχα (η σύζυγος βασικά το είχε) πριν 10 χρόνια στο διδακτορικό. Πλέον είναι μόνο για web browsing, Skype, CD ripping, torrents και κανα excelάκι... Οπότε μάλλον θα με υπερκαλύπτει για αρκετά χρόνια ακόμη από άποψη CPU...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#560826
Scotch έγραψε:Πολύ ευχαριστημένος. Σταθερή, αθόρυβη, ανθεκτική.
Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω, αλλά καλύτερα να μην το κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει βέβαια και η πρόταση του g --> dromeas :ninja:


Κανε μια βολτα στον δρομεα, δες αν σε βολευει κατι, εγω θα πηγαινα με κλειστα ματια στην ιδια απο τα ΙΚΕΑ
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#560840
Wagner669 έγραψε:Για τις IP Cam της Xiaomi έχουμε γνώμη;;;
Αν είναι αξιόπιστες σ οτι αφορα τη λειτουργία τους, τις αναγραφόμενες προδιαγραφές και κυρίως αν το συνοδευτικό λογισμικό υπάρχει στα αγγλικά

Xiaomi Mijia Dafang 1080p IP Cam

Xiaomi Mijia Xiaofang 1080p IP Cam

Θελω να βαλω δυο, σε εσωτερικους χωρους, μια στο γκαραζ και μια μεσα στο διαμερισμα

Η μια χωρις PTZ θα κοιταει τη γκαραζοπορτα
Θα streamαρει 24/7 και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο γκαραζ
Η δευτερη με PTZ, θα μπει μεσα στο σπιτι
Θα streamαρει μονο οταν δεν υπαρχει καποιος μεσα στο σπιτι και θα γραφει (cloud και synology) μονο οταν ανιχνευει κινηση στο χωρο

Ετσι οπως ειναι μικρες και διακριτικες, με βολευουν
Απ οτι εχω δει σε reviews ειναι μια χαρα καλες για τα λεφτα τους
Όταν πρωτοβγηκαν δεν υπήρχε σίγουρα, δε ξέρω αν υπήρξε καμία εξέλιξη. Δε μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα.

< Sport