Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583625
cabala10 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
cabala10 έγραψε:καταρχας να εξηγησουμε πως το αμεσα διαθεσιμο/1 με 3 μερες και 4 με 10 μερες ειναι το ιδιο και αυτο απλα η καρτα θα σου ερθει απο τα κεντρικα στις δυο τελευταιες περιπτωσεις αντι για το καταστημα το κατοπιν παραγγελιας ειναι αλλο θεμα

απο εκει και περα οταν αγοραζεις κατι και σου λεει μετα απο μερες πως η τιμη θα αλλαξει επειδη ο εισαγωγεας ανεβασε την τιμη ΔΕΝ ειναι λαθος ουτε το καταστηματος (για να πεις πως ειχε λαθος τιμη) ουτε δικια μου προφανεστατα

@saxon
come again ? η συναλλαγη ειναι ολοκληρωμενη απο την στιγμη που σου ερχεται confirmation πως το καταστημα την αποδεχεται πως ειναι δυνατον να το θεωρησει καποιος προκαταβολη?


Έχεις δλδ στα χέρια σου κάποιο νόμιμο παραστατικό; (Απόδειξη / τιμολόγιο)

το email απο το e commerce της τραπεζας και το confirmation απο το μαγαζι δεν ειναι το ιδιο πραγμα? εφοσον και τα δυο γραφουν επανω "Επιβεβαίωση συναλλαγής"


Το confirmation της τράπεζας αφορά οικονομική συναλλαγη. Ότι δλδ εσύ πλήρωσες. Η επιβεβαίωση παραγγελίας είναι αυτό που λέει το όνομα. Το νόμιμο παραστατικό εκδίδεται με την αποστολή του προϊόντος.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#583627
saxon_747 έγραψε:
cabala10 έγραψε:καταρχας να εξηγησουμε πως το αμεσα διαθεσιμο/1 με 3 μερες και 4 με 10 μερες ειναι το ιδιο και αυτο απλα η καρτα θα σου ερθει απο τα κεντρικα στις δυο τελευταιες περιπτωσεις αντι για το καταστημα το κατοπιν παραγγελιας ειναι αλλο θεμα

απο εκει και περα οταν αγοραζεις κατι και σου λεει μετα απο μερες πως η τιμη θα αλλαξει επειδη ο εισαγωγεας ανεβασε την τιμη ΔΕΝ ειναι λαθος ουτε το καταστηματος (για να πεις πως ειχε λαθος τιμη) ουτε δικια μου προφανεστατα

@saxon
come again ? η συναλλαγη ειναι ολοκληρωμενη απο την στιγμη που σου ερχεται confirmation πως το καταστημα την αποδεχεται πως ειναι δυνατον να το θεωρησει καποιος προκαταβολη?


Έχεις δλδ στα χέρια σου κάποιο νόμιμο παραστατικό; (Απόδειξη / τιμολόγιο)


Αυτο το παιρνεις στα χερια σου οταν παραλαμβανεις το προιον.
Στο εμαιλ παραλαμβανεις τις λεπτομεριες παραγγελιας.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583629 Αυτό λέω. Μέχρι τότε δεν υφίσταται αγοραπωλησία απλά μια άτυπη συμφωνία συναλλαγής. Αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα, δε θα απαιτούσε η εφορία την έκδοση νόμιμου παραστατικου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583630 Εκτος απο την επιβεβαιωση παραγγελιας , συνηθως λαμβανεις και 2ο email με το παραστατικο αγορας. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#583632
cabala10 έγραψε:καταρχας να εξηγησουμε πως το αμεσα διαθεσιμο/1 με 3 μερες και 4 με 10 μερες ειναι το ιδιο και αυτο απλα η καρτα θα σου ερθει απο τα κεντρικα στις δυο τελευταιες περιπτωσεις αντι για το καταστημα το κατοπιν παραγγελιας ειναι αλλο θεμα


Αυτό με τη διαθεσιμότητα το μεταφράζει όπως θέλει ο κάθε έμπορος. Συνήθως όταν είναι 4-10 ημέρες σημαίνει ότι δεν το έχουν στις αποθήκες τους, οπότε αν το παραγγείλεις το παραγγέλνουν κι αυτοί από τον προμηθευτή και στο στέλνουν.

Όταν είναι 1-2 ημέρες είναι είτε αποστολή από την αποθήκη τους είτε από προμηθευτή με μικρότερο transfer time (ελάχιστες περιπτώσεις).

Για ποιό μαγαζί πρόκειται; Είδες στους όρους χρήσης αν αναγράφει κάτι;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583634 Το συνηθες πλεον ειναι να μην ειναι τιποτα αμεσα διαθεσιμο, κανεις δεν στοκαρει. Τι να κανουμε δλδ, τον σταυρο μας να πληρωσουμε μονο οσα πληρωσαμε κατα την υποβολη παραγγελιας; :dizzy:

Ή να ειμαστε ευχαριστημενοι αν παραλαβουμε στην τιμη που το κλεισαμε; :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Το "ξερετε, εχει αυξηθει η τιμη, πληρωστε παραπανω " ειναι ερασιτεχνισμοι της κακιας ωρας, δεν θα το επικροτησουμε και απο πανω. Ξαναρωταω: Μειωση τιμης μετα την αγορα. Τι χαμπαρια εκει; :s_bye
Άβαταρ μέλους
By elteo
#583635 Aγόρασα την Δευτέρα κάτι στην τιμή των 145€. Πλήρωσα και θα μου σταλεί. Βλέπω ότι σήμερα κοστίζει 155€. Ουδέποτε κάποιος μου ζήτησε 10 ευρώ παραπάνω γιατί του καβλ.... να ανεβάσει την τιμή.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583636
Geo f1 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
cabala10 έγραψε:καταρχας να εξηγησουμε πως το αμεσα διαθεσιμο/1 με 3 μερες και 4 με 10 μερες ειναι το ιδιο και αυτο απλα η καρτα θα σου ερθει απο τα κεντρικα στις δυο τελευταιες περιπτωσεις αντι για το καταστημα το κατοπιν παραγγελιας ειναι αλλο θεμα

απο εκει και περα οταν αγοραζεις κατι και σου λεει μετα απο μερες πως η τιμη θα αλλαξει επειδη ο εισαγωγεας ανεβασε την τιμη ΔΕΝ ειναι λαθος ουτε το καταστηματος (για να πεις πως ειχε λαθος τιμη) ουτε δικια μου προφανεστατα

@saxon
come again ? η συναλλαγη ειναι ολοκληρωμενη απο την στιγμη που σου ερχεται confirmation πως το καταστημα την αποδεχεται πως ειναι δυνατον να το θεωρησει καποιος προκαταβολη?


Έχεις δλδ στα χέρια σου κάποιο νόμιμο παραστατικό; (Απόδειξη / τιμολόγιο)


Αυτο το παιρνεις στα χερια σου οταν παραλαμβανεις το προιον.
Στο εμαιλ παραλαμβανεις τις λεπτομεριες παραγγελιας.
g8777 έγραψε:Εκτος απο την επιβεβαιωση παραγγελιας , συνηθως λαμβανεις και 2ο email με το παραστατικο αγορας. :iconcool:
Πιθανό, δεν το έχω δει σε ελληνικό eshop. Θεωρητικά όμως το εμπόρευμα πρέπει να συνοδεύεται από νόμιμο παραστατικό (εκτυπωμένο) .
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583638
elteo έγραψε:Aγόρασα την Δευτέρα κάτι στην τιμή των 145€. Πλήρωσα και θα μου σταλεί. Βλέπω ότι σήμερα κοστίζει 155€. Ουδέποτε κάποιος μου ζήτησε 10 ευρώ παραπάνω γιατί του καβλ.... να ανεβάσει την τιμή.
Γιατί να κάνει κάτι τέτοιο; Αγορασες στα 145€, τελείωσε το απόθεμα σε αυτή την τιμη, πλέον κοστίζει 155€.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583645
g8777 έγραψε:. Ξαναρωταω: Μειωση τιμης μετα την αγορα. Τι χαμπαρια εκει; :s_bye


Θεωρητικά έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερών, και εφόσον το προϊόν διαθέτει άθικτη αρχική συσκευασία κτλ, να το επιστρέψεις στην αρχική τιμή αγοράς. Μετά ξανά αγοράζεις το ίδιο προϊόν στην χαμηλότερη πλέον τιμή. Όμως, τα μεταφορικά επιστροφής επιβαρύνουν εσένα ή το επιστρέφεις με δικά σου μέσα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583650
g8777 έγραψε::iconcool: :iconcool:

Ετσι. Οχι "καντε μου επιστροφη χρηματων" :iconcool:
Θα έχεις επιβαρυνθεί μεταφορικά όμως...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583662 Το ζητημα ειναι οτι ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ η αρχικη πωληση->ταλεφτα σου πισω και κανε buy back , ΑΝ θες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#583677
g8777 έγραψε:Το ζητημα ειναι οτι ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ η αρχικη πωληση->ταλεφτα σου πισω και κανε buy back , ΑΝ θες.
Σε φυσικό κατάστημα τι γίνεται; Δλδ αγοράζεις παπούτσια 100€ και μια μέρα μετά τα βλέπεις 50€ στις εκπτώσεις. Τι κάνεις;