Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#552224
kubiak έγραψε:Σωστο...
Μπορεις να εχεις δυο δισκους σε raid 1 αποκλειστικα για backups...

Να δεις ομως και τι γινεται αν crash-αρει ο ενας δισκος ή η συσκευη στην οποια βρισκονται, οποια λυση και αν επιλεξεις ετσι ωστε σε τετοια περιπτωση να μη βρεθεις προ εκπληξεων...


Σκαει ο ενας απο τους δυο δισκους στο RAID και ακους την ακιδα να κανει σκρατσακια πανω στα δεδομενα σου

Βαζεις καινουργιο και πας να κανεις ανακτηση στο RAID
Μετα απο δυο τρεις ωρες, απο το πολυ διαβασμα την ακουει και ο δευτερος δισκος πριν ολοκληρωθει η ανακτιση....
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552233
Wagner669 έγραψε:
kubiak έγραψε:Σωστο...
Μπορεις να εχεις δυο δισκους σε raid 1 αποκλειστικα για backups...

Να δεις ομως και τι γινεται αν crash-αρει ο ενας δισκος ή η συσκευη στην οποια βρισκονται, οποια λυση και αν επιλεξεις ετσι ωστε σε τετοια περιπτωση να μη βρεθεις προ εκπληξεων...


Σκαει ο ενας απο τους δυο δισκους στο RAID και ακους την ακιδα να κανει σκρατσακια πανω στα δεδομενα σου

Βαζεις καινουργιο και πας να κανεις ανακτηση στο RAID
Μετα απο δυο τρεις ωρες, απο το πολυ διαβασμα την ακουει και ο δευτερος δισκος πριν ολοκληρωθει η ανακτιση....

το καταλαβαίνω, ναι, έχει νόημα :)
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#552278
Wagner669 έγραψε:
kubiak έγραψε:Σωστο...
Μπορεις να εχεις δυο δισκους σε raid 1 αποκλειστικα για backups...

Να δεις ομως και τι γινεται αν crash-αρει ο ενας δισκος ή η συσκευη στην οποια βρισκονται, οποια λυση και αν επιλεξεις ετσι ωστε σε τετοια περιπτωση να μη βρεθεις προ εκπληξεων...


Σκαει ο ενας απο τους δυο δισκους στο RAID και ακους την ακιδα να κανει σκρατσακια πανω στα δεδομενα σου

Βαζεις καινουργιο και πας να κανεις ανακτηση στο RAID
Μετα απο δυο τρεις ωρες, απο το πολυ διαβασμα την ακουει και ο δευτερος δισκος πριν ολοκληρωθει η ανακτιση....
Αν και δε μου εχει συμβει, σε μια τετοια περιπτωση δεν θα εκανα πρωτα κατι τετοιο... Το πρωτο που θα εκανα θα ηταν συνδεση σε pc και και λιστα με τι υπαρχει μεσα και μετα αντιγραφη αρχιζοντας απο τα πιο σημαντικα μεχρι τα λιγοτερο σημαντικα... Μετα θα ρισκαρα να σκασει και ο 2ος συνδεοντας ενα νεο σε raid1...

Μπορει να υπαρχει και καλυτερη λυση βεβαια, τι θα εκανες εσυ π.χ;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#552279
kubiak έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
kubiak έγραψε:Σωστο...
Μπορεις να εχεις δυο δισκους σε raid 1 αποκλειστικα για backups...

Να δεις ομως και τι γινεται αν crash-αρει ο ενας δισκος ή η συσκευη στην οποια βρισκονται, οποια λυση και αν επιλεξεις ετσι ωστε σε τετοια περιπτωση να μη βρεθεις προ εκπληξεων...


Σκαει ο ενας απο τους δυο δισκους στο RAID και ακους την ακιδα να κανει σκρατσακια πανω στα δεδομενα σου

Βαζεις καινουργιο και πας να κανεις ανακτηση στο RAID
Μετα απο δυο τρεις ωρες, απο το πολυ διαβασμα την ακουει και ο δευτερος δισκος πριν ολοκληρωθει η ανακτιση....
Αν και δε μου εχει συμβει, σε μια τετοια περιπτωση δεν θα εκανα πρωτα κατι τετοιο... Το πρωο που θα εκανα θα ηταν μια λιστα του τι υπαρχει μεσα και μετα συνδεση σε pc και αντιγραφη αρχιζοντας απο τα πιο σημαντικα μεχρι τα λιγοτερο σημαντικα... Μετα θα ρισκαρα να σκασει και ο 2ος συνδεοντας ενα νεο σε raid1...

Μπορει να υπαρχει και καλυτερη λυση βεβαια, τι θα εκανες εσυ π.χ;


τακτικα backup σε εξωτερικο δισκο
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552342
Wagner669 έγραψε:
kubiak έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
kubiak έγραψε:Σωστο...
Μπορεις να εχεις δυο δισκους σε raid 1 αποκλειστικα για backups...

Να δεις ομως και τι γινεται αν crash-αρει ο ενας δισκος ή η συσκευη στην οποια βρισκονται, οποια λυση και αν επιλεξεις ετσι ωστε σε τετοια περιπτωση να μη βρεθεις προ εκπληξεων...


Σκαει ο ενας απο τους δυο δισκους στο RAID και ακους την ακιδα να κανει σκρατσακια πανω στα δεδομενα σου

Βαζεις καινουργιο και πας να κανεις ανακτηση στο RAID
Μετα απο δυο τρεις ωρες, απο το πολυ διαβασμα την ακουει και ο δευτερος δισκος πριν ολοκληρωθει η ανακτιση....
Αν και δε μου εχει συμβει, σε μια τετοια περιπτωση δεν θα εκανα πρωτα κατι τετοιο... Το πρωο που θα εκανα θα ηταν μια λιστα του τι υπαρχει μεσα και μετα συνδεση σε pc και αντιγραφη αρχιζοντας απο τα πιο σημαντικα μεχρι τα λιγοτερο σημαντικα... Μετα θα ρισκαρα να σκασει και ο 2ος συνδεοντας ενα νεο σε raid1...

Μπορει να υπαρχει και καλυτερη λυση βεβαια, τι θα εκανες εσυ π.χ;


τακτικα backup σε εξωτερικο δισκο

έτσι έκανα κ εγώ μέχρι σήμερα, κ θα συνεχίσω. έχω έναν 3ΤΒ εξωτερικό και τον συνδέω. 1 μέρα την εβδομάδα έχει ρυθμιστεί σε back up.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#552458
PeterPan έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
τακτικα backup σε εξωτερικο δισκο

έτσι έκανα κ εγώ μέχρι σήμερα, κ θα συνεχίσω. έχω έναν 3ΤΒ εξωτερικό και τον συνδέω. 1 μέρα την εβδομάδα έχει ρυθμιστεί σε back up.


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#552461
Wagner669 έγραψε:
PeterPan έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
τακτικα backup σε εξωτερικο δισκο

έτσι έκανα κ εγώ μέχρι σήμερα, κ θα συνεχίσω. έχω έναν 3ΤΒ εξωτερικό και τον συνδέω. 1 μέρα την εβδομάδα έχει ρυθμιστεί σε back up.


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Στη περιπτωση μου, τα πολυ σημαντικά αρχεια δεν ξεπερνουν το 1ΤΒ
Ολα τα υπολοιπα που εχω στο NAS ειναι φωτογραφιες (που εχω και στο Cloud) μουσικη και ταινιες.
Οποτε και να γινει στραβη, τα ξανακατεβαζω.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#552472 Γενικά το backup είναι σοβαρή και πολύπλοκη υπόθεση και εξαρτάται τι θέλει να πετύχει κανείς, πόσο σημαντικά αρχεία έχει, και πόσα χρήματα μπορεί να ξοδέψει.
Εκτός από το προφανές = κλατάρει ένας δίσκος υπάρχουν και άλλα σενάρια
-Ολική καταστροφή ή απώλεια της συσκευής πχ Παθαίνει κοκομπλόκο το τροφοδοτικό και καίγονται όλα, φωτιά πλυμήρα ή ακόμη και διάρηξη που στα σηκώνει ο διαρήκτης
- Τσιμπάς cryptolocker και στα κλειδώνει όλα.
- Σβήνεις αρχεία κατά λάθος και το παίρνεις χαμπάρι μετά από μέρες μήνες.

Ανάλογα με το σενάριο πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχη πρόβλεψη για να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως.

Εγώ πχ αυτό που κάνω είναι ρίχνω όλα τα αρχεία από όλες τις συσκευές στο NAS, τραβάω backup στο PC και προσπαθώ μια φορά τον μήνα να παίρνω και σε έναν 2,5" εξωτερικό δίσκο. Όταν φεύγω από το σπίτι για πολλές μέρες πάντα παίρνω ένα backup και τον δίσκο μαζί μου ...... υπρεβολικό; μπορεί αλλά το προτιμώ από το να χάσω όλες τις φωτογραφίες μου από το 2004 μαζί με άλλα σημαντικά αρχεία.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#552530 επειδή δεν βρίσκω εύκολα το θέμα για τα smartphones (αν όντως έχουμε), ρωτάω εδώ: ποια είναι η καλύτερη λύση για στήριξη κινητού στο αυτοκίνητο; πάντα προτιμούσα τις βάσεις με βεντούζα στο παρμπριζ, αλλά στο τέλος όλες κατέληγαν να πέφτουν κάτω και να τσακίζονται μαζί με το κινητό.
υπάρχει κάποια που να είναι fail-safe για τα 6ιντσα κινητά του σήμερα;
αλλιώς πάμε σε λύση που μπαίνει στον αεραγωγό. να προτιμήσω μαγνητική ή κλασική με "μέγγενη"; προτείνετε κάποια συγκεκριμένη;

ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By corsair
#552533
ArrowsFA1 έγραψε:επειδή δεν βρίσκω εύκολα το θέμα για τα smartphones (αν όντως έχουμε), ρωτάω εδώ: ποια είναι η καλύτερη λύση για στήριξη κινητού στο αυτοκίνητο; πάντα προτιμούσα τις βάσεις με βεντούζα στο παρμπριζ, αλλά στο τέλος όλες κατέληγαν να πέφτουν κάτω και να τσακίζονται μαζί με το κινητό.
υπάρχει κάποια που να είναι fail-safe για τα 6ιντσα κινητά του σήμερα;
αλλιώς πάμε σε λύση που μπαίνει στον αεραγωγό. να προτιμήσω μαγνητική ή κλασική με "μέγγενη"; προτείνετε κάποια συγκεκριμένη;

ευχαριστώ!


Εχω αυτήν:
https://www.banggood.com/Bakeey-360-Deg ... rehouse=CN

Η καλυτερη βαση που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα σε αμαξι. Δώσε βάση στο οτι η μπιλια και οι δαγκανες ασφαλιζουν με βίδωμα, οποτε δεν υπαρχει θέμα χαλάρωσης (σε αντιθεση με αυτα ανευ). Το κινητο δεν εχει φυγει ποτε απο την θέση του, απλα θα βοηθησει να κεντράρεις το μεταλλο στην πλάτη του κινητού για να μην εχεις μετατοπισεις στην διάρκεια της πορείας.

Την μεταλλικη πλακα την εχω κολλησει στο πισω μερος μιας σκληρης θηκης. Θα μπορουσα να το βαλω απο την μέσα μεριά της θηκης, αλλα το προτιμησα ετσι για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.

Φυσικά τα μαγνητικά ειναι πολυ μακρια σε ευχρηστία απο οτιδηποτε αλλο και ειναι μεγαλη υποθεση στην πραξη.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#552535 Η λυση που εχω επιλεξει για τα backups μου ειναι η εξης:
Δυο+ δισκους στο pc, ο δευτερος, τριτος κλπ χρησιμοποιουνται για rsync/robocopy καθε ημερα πριν κλεισει το pc ή και κατα τη διαρκεια της ημερας...Οι 2,3 περιλαμβανουν και ssd και μηχανικους...

Ενας εξωτερικος μονιμως αποσυνδεδεμενος ο οποιος συνδεεται πιο αραια για rsync/robocopy και κανενα νεο full backup των σημαντικων αρχειων...

Nas με δυο δισκους μηχανικους σε basic mode μονιμως κλειστο και εκτος ρευματος οπου οταν αλλαζω κατι στον 1ο κανω rsync στο 2ο.

Οι φωτογραφιες ειναι σε δυο διαφορετικες τοποθεσιες...

Τελειο δεν ειναι αλλα ok...

Το rsync/robocopy το χρησιμοποιω ως υποκαταστατο του raid1...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#552594 Βρηκα μια καλη προσφορα για πληκτρολογιο ποντικι, αλλα το πληκτρολογιο είναι german.

Θα εχω θεμα?? :lipsealed: :omg:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#552595 Ξέρεις german;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#552598 δώσε λινκ βρε παιδί μου να σου πούμε

δεν έχεις ήδη καλό πληκτρολόγιο;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#552600 Το εβγαλαν από το site γμτ. Ένα ειχε.

https://www.vnp.gr/logitech-wireless-il ... tatur.html

Αυτό είναι απλα εγω το πηρα κομπο με ένα ποντικι. Και ολο αυτό το ειχε 99 ευρ!!!

Πφφφ.

qsis τα δινω πληκτρολογιο και ποντικι γιατι θελω ασύρματες λυσεις.