Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554424 Με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο και μου ειπε κατι που δεν το ηξερα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση!

Πηρε λοιπον μια Samsung QLED 4K TV και μου ειπε οτι δεν υποστηριζει DTS ηχο, οποτε οποια ταινια βαζει με DTS βλεπει μονο την εικονα. Λιγο που το εψαξα στο net, ειδα οτι εχει φρικαρει πολυς κοσμος με το ιδιο θεμα. Δωσανε τοσα χιλιαρικα για νεα TV και θελουν να την πεταξουν απο το παραθυρο με δεδομενο οτι οι περισσοτερες ταινιες εχουν πλεον DTS ηχο...

Ξερει κανενας κατι σχετικο με αυτο το προβλημα?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554427 εγώ ξέρω ότι αν έχεις πάρει 3 χιλιάρικα τηλεόραση δεν θα κάτσεις να βασιστείς στα ηχειάκια της τηλεόρασης

σωστά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#554437 Δεν είναι πρόβλημα. Αυτά τα χαρακτηριστικά τα βλέπουμε πριν πάρουμε TV
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554443 στις καινούριες πανάκριβες και θεόλεπτες τηλεοράσεις δε νομίζω ότι παίζει και αξιοπρεπής χώρος για ηχεία

αλλά άντε πες το να στήνεις 5.1 είναι μανούρα, παίρνεις έστω ένα soundbar
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554495 Συμπλήρωσα μια εβδομάδα με την Alexa, καθώς πήρα ενα Echo στο Black Friday. Αρχικά μου φανηκε ψιλό άχρηστο αλλά τελικά εξελίχθηκε σε πολυ χρήσιμο βοήθημα.
Εκτός απο το Integration με το Prime Video and Music , εχει αρκετά χρήσιμα πρακτικά κολπάκια πχ τον καιρό τα νέα , υπενθυμίσεις , το calendar σου και αλλά... προϋπόθεση να μιλάς αγγλικά που τα καταλαβαίνει ...εντάξει τα παιδιά πχ που έχουν τελείως βρετανική προφορά μπορούν με τη μια να βρουνε οποιοδήποτε τραγούδι βίντεο κτλ καθώς πιάνει τη προφορά τους 100%
Εκεί που εχει κάνει μεγάλη διαφοράειναι οτι ελέγχει απευθείας συσκευές χωρίς να περνάει αναγκαστικά μέσα απο τα Control hubs . Εχω παντού σπιτι αυτόματα φώτα της Osram lightify, Ε προσέθεσα μερικά Philipe hue χωρίς καν να πάρω το Bridge , τα γκρουπαρισα και τα ελέγχει με τη μια ... με μια κουβέντα κάνει τα πάντα μέσα στο σπιτι και δε χρειάζεται να πιάσω καν το κινητό .
Τώρα της μαθαίνω τα στόρια και κάτι άλλες συσκευές πχ ενα aroma diffuser , δεν μασάει τίποτα τα ρουφάει όλα....
πήρα κι κανα δυο sonoff , τα απέφευγα γιατι βαριομουνα άλλο ενα app αλλά πλέον εφόσον δε χρειάζεται να ανοίγω τίποτα και τα κουμαντάρει μόνη της θα σμαρτεψω οτι ηλεκτρικό εχει μείνει στο σπιτι :-)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554652
KiloMeater έγραψε:Συμπλήρωσα μια εβδομάδα με την Alexa, καθώς πήρα ενα Echo στο Black Friday. Αρχικά μου φανηκε ψιλό άχρηστο αλλά τελικά εξελίχθηκε σε πολυ χρήσιμο βοήθημα.
....Ε προσέθεσα μερικά Philipe hue χωρίς καν να πάρω το Bridge , τα γκρουπαρισα και τα ελέγχει με τη μια ...
Μα τα Philips δεν θέλουν και το κεντρικό τους, το bridge με το οποίο επικοινωνούν με πρωτόκολλο Zigbee (όχι bluetooth ούτε wifi). Πως τα ελέγχει το echo;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554658
George_Prix έγραψε:...Πηρε λοιπον μια Samsung QLED 4K TV και μου ειπε οτι δεν υποστηριζει DTS ηχο, οποτε οποια ταινια βαζει με DTS βλεπει μονο την εικονα. Λιγο που το εψαξα στο net, ειδα οτι εχει φρικαρει πολυς κοσμος με το ιδιο θεμα. Δωσανε τοσα χιλιαρικα για νεα TV και θελουν να την πεταξουν απο το παραθυρο με δεδομενο οτι οι περισσοτερες ταινιες εχουν πλεον DTS ηχο...
Οι ταινίες έχουν μόνον DTS ήχο, δεν έχουν και άλλον ήχο;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554674
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:...Πηρε λοιπον μια Samsung QLED 4K TV και μου ειπε οτι δεν υποστηριζει DTS ηχο, οποτε οποια ταινια βαζει με DTS βλεπει μονο την εικονα. Λιγο που το εψαξα στο net, ειδα οτι εχει φρικαρει πολυς κοσμος με το ιδιο θεμα. Δωσανε τοσα χιλιαρικα για νεα TV και θελουν να την πεταξουν απο το παραθυρο με δεδομενο οτι οι περισσοτερες ταινιες εχουν πλεον DTS ηχο...
Οι ταινίες έχουν μόνον DTS ήχο, δεν έχουν και άλλον ήχο;


Φανταζομαι μερικες εχουν μονο DTS, μερικες κατι αλλο και μερικες εχουν τη δυνατοτητα επιλογης ηχου.

Αλλα μιλαμε για τεραστια πατατα απο τη Samsung. Στην αρχη που μου το ειπε ο φιλος μου νομιζα οτι κατι κανει λαθος (δεν ασχολειται και πολυ το παλικαρι). Μετα που το εψαξα λιγο στο net ειδα οτι εχει φρικαρει ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ με το συγκεκριμενο!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554696
sknipper έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Συμπλήρωσα μια εβδομάδα με την Alexa, καθώς πήρα ενα Echo στο Black Friday. Αρχικά μου φανηκε ψιλό άχρηστο αλλά τελικά εξελίχθηκε σε πολυ χρήσιμο βοήθημα.
....Ε προσέθεσα μερικά Philipe hue χωρίς καν να πάρω το Bridge , τα γκρουπαρισα και τα ελέγχει με τη μια ...
Μα τα Philips δεν θέλουν και το κεντρικό τους, το bridge με το οποίο επικοινωνούν με πρωτόκολλο Zigbee (όχι bluetooth ούτε wifi). Πως τα ελέγχει το echo;


Το echo κάνει bypass τα bridges, μιλάει με τις συσκευές απευθείας, πρέπει να έχει κάποιο σχετικό hardware μέσα για zigbee.
Τα osram πχ τα έχει βρει δυο φορές, μια μόνο του σκαναρωντας για συσκευές και μια μέσω του osram bridge.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554707 Προς το παρόν από το app της somfy τα χειρίζομαι άπο το κινητό, έχει το σχετικό skill η Alexa αλλά δε τα έχω καταφέρει ακόμα, αν και δεν το έψαξα περα από ένα απλό auto scan
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554764
KiloMeater έγραψε:
sknipper έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Συμπλήρωσα μια εβδομάδα με την Alexa, καθώς πήρα ενα Echo στο Black Friday. Αρχικά μου φανηκε ψιλό άχρηστο αλλά τελικά εξελίχθηκε σε πολυ χρήσιμο βοήθημα.
....Ε προσέθεσα μερικά Philipe hue χωρίς καν να πάρω το Bridge , τα γκρουπαρισα και τα ελέγχει με τη μια ...
Μα τα Philips δεν θέλουν και το κεντρικό τους, το bridge με το οποίο επικοινωνούν με πρωτόκολλο Zigbee (όχι bluetooth ούτε wifi). Πως τα ελέγχει το echo;

Το echo κάνει bypass τα bridges, μιλάει με τις συσκευές απευθείας, πρέπει να έχει κάποιο σχετικό hardware μέσα για zigbee.
Τα osram πχ τα έχει βρει δυο φορές, μια μόνο του σκαναρωντας για συσκευές και μια μέσω του osram bridge.
Έχεις δίκιο κάποια echo (echo plus, echo show) φαίνεται να έχουν ενσωματωμένο zigbee και μιλάνε απευθείας σε συσκευές χωρίς ενδιάμεσο bridge/control hub. Δεν το είχα αντιληφθεί, μεγάλη οβήθεια και οικονομία, βασικά to echo βγάζει τα λεφτά του αν γλυτώνεις το bridge της Philips.
Ψάχνω αλλά μάλλον δεν φαίνεται το echo dot (2nd gen) που έχω να το έχει.