Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#556780
Scotch έγραψε:Τι άποψη έχουμε για τα laptops της LG; --> https://www.bestprice.gr/item/215539119 ... touch.html
Πανάλαφρα τα άτιμα... παραεισαγωγή όμως...


Το "παναλαφρα" να ξες οτι απο ενα σημειο και μετα έχει το τιμημα του. To robustness της κατασκευης, το αν το τελαρο της οθονης θα ειναι flexy as hell, το αν το πληκτρολογιο θα βουλιάζει μεσα καθως θα γραφεις, κλπ κλπ.

Γενικά θα ελεγα laptop εντυπωσιασμου και οχι τοσο ουσίας. Αν θες ουσία πας σε HP Spectre X360 και τα ρέστα πακοτινια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#556798 Για ουσία πάει σε Lenovo x280 σαν αυτό που παρέλαβα χθες.

Μείναμε όλοι με το στόμα ανοιχτό σε ότι αφορά τις επιδόσεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#556800
dimik έγραψε:Για ουσία πάει σε Lenovo x280 σαν αυτό που παρέλαβα χθες.

Μείναμε όλοι με το στόμα ανοιχτό σε ότι αφορά τις επιδόσεις.


< >


Συμπαθητικο αρκετα, αλλα Spectre δεν ειναι. Δε θα με χάλαγε αμα το εβρισκα σε καποια καλη τιμη, αλλα για τα ιδια λεφτά money goes to HP με τα ματια κλειστα. Η πχιοτητα και η σωστη υλοποιηση ειναι απλα αλλου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#556802 Δυνατά δείχνουν και τα δύο, αλλά λίγο μικρές οι οθόνες. Το LG είναι πιο ελαφρύ (1kg) και έχει 15,6".

Σήμερα έχω να αποφασίσω πρώτα για το nuc (βλ. geakos topic) μετά για σχετικά entry level laptop για την ίδια δουλειά (με budget 650-700) και μετά για laptop σαν αυτά που προτείνετε.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#556808 Αυτό π.χ. της lenovo είναι αξιοπρεπές ή θα μου το φέρουν στο κεφάλι οι χρήστες; (είναι και πιο κάτω από το budget)
Από χαρακτηριστικά έχει πολλά από αυτά που θέλω: 15.6", 1920x1080, καλό (?) επεξεργαστή, 8gb ram, 256GB SSD, Windows 10, 1.8kg.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#556818
Scotch έγραψε:Αυτό π.χ. της lenovo είναι αξιοπρεπές ή θα μου το φέρουν στο κεφάλι οι χρήστες; (είναι και πιο κάτω από το budget)
Από χαρακτηριστικά έχει πολλά από αυτά που θέλω: 15.6", 1920x1080, καλό (?) επεξεργαστή, 8gb ram, 256GB SSD, Windows 10, 1.8kg.


Μια χαρά είναι. Μεγια. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#556820
elteo έγραψε:
Scotch έγραψε:Αυτό π.χ. της lenovo είναι αξιοπρεπές ή θα μου το φέρουν στο κεφάλι οι χρήστες; (είναι και πιο κάτω από το budget)
Από χαρακτηριστικά έχει πολλά από αυτά που θέλω: 15.6", 1920x1080, καλό (?) επεξεργαστή, 8gb ram, 256GB SSD, Windows 10, 1.8kg.


Μια χαρά είναι. Μεγια. :thumbsup:


Για τους υποτακτικούς το παίρνει. Αυτός θα πάρει το spectre :ninja: :s_biggrin

Μεγεια :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#556826 Θα τους έλεγα συνεργάτες, αλλά πράγματι γι αυτούς είναι :oops: :lol:
Εγώ για αρχή θα μου πάρω ένα nuc και laptop μάλλον του χρόνου (το vaio αντέχει ακόμη μια χαρά).
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#556827
Scotch έγραψε:Εγώ για αρχή θα μου πάρω ένα nuc...

Πρώτη βδομάδα χρήσης του νουκ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το πόσο δεν το ακούω :s_thumbsup . Και το έχω δίπλα μου, στα 50cm. Μένει να δω πώς θα συμπεριφερθεί σε αυξημένο φόρτο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#556833 True :shifty:

Και ποια οθόνη παίρνουμε τώρα; Όχι πάνω από 27άρα, και σκέφτομαι για 1920χ1080 για να ταιριάξουν όλων οι αναλύσεις και να μην παίζουμε με το zoom στο excel όλη την ώρα. Κάποια ξεκούραστη για πολλές ώρες εργασίας (και μόνο). Αν έχει και tilt/swivel/κλπ και δεν είναι και γκουμούτσα, θα είναι ένα +.

Οι curved είναι μάπα γι αυτή τη δουλειά; (π.χ. --> https://www.skroutz.gr/s/9208542/Samsun ... 90FHU.html)