Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#561092
SIHCTR έγραψε:Έχω Spotify family και πρακτικά αυτό παίζει τον περισσότερο καιρό. Αλλά καθότι hoarder (...) προσπαθώ να μαζέψω τα άπαντα του Καζαντζίδη πχ... Και αν εκτιμήσω κάποιο δίσκο πολύ, προτιμώ να τον έχω σε φουλ ποιότητα και αγορασμένο. Το σύστημα είναι Naim/Dynaudio, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι τα αυτιά μου καταλαβαίνουν διαφορά μεταξύ mp3 320 vs lossless!

Whatsapp στο desktop νομίζω δεν παίζει. Θα δω το viber. Φυσικά κάθε νέο software απαιτεί και εκπαίδευση των γονέων.. οπότε θα πάρει χρόνο!

Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Μιλούσα για καποια android συσκευή σε android συσκευή (υπάρχουν κ dual boot λυσεις).

Θυμάμαι πάντως οτι αν θέλει κάποιος να τρέξει app Android σε win, υπήρχε κ το Bluestacks
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561100
Dimitris_P έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Αν οι γονείς έχουν VoIP μπορείς να βάλεις ένα αξιοπρεπές router με VPN ή να στήσεις software VPN και να συνδέεσαι να καλείς από εκεί


Για ~μια φορά το μήνα λέμε βασικά... Οι γονείς δεν έχουν καν ίντερνετ. Μόνο tablet με 4G.
edit: Βλέπω μπορείς να καλέσεις και με το viber σταθερά/κινητά με χριστιανικές τιμές. Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω.
Τελευταία επεξεργασία από SIHCTR και 16 Ιαν 2019, 23:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561101
georgetz έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Έχω Spotify family και πρακτικά αυτό παίζει τον περισσότερο καιρό. Αλλά καθότι hoarder (...) προσπαθώ να μαζέψω τα άπαντα του Καζαντζίδη πχ... Και αν εκτιμήσω κάποιο δίσκο πολύ, προτιμώ να τον έχω σε φουλ ποιότητα και αγορασμένο. Το σύστημα είναι Naim/Dynaudio, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι τα αυτιά μου καταλαβαίνουν διαφορά μεταξύ mp3 320 vs lossless!

Whatsapp στο desktop νομίζω δεν παίζει. Θα δω το viber. Φυσικά κάθε νέο software απαιτεί και εκπαίδευση των γονέων.. οπότε θα πάρει χρόνο!

Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Μιλούσα για καποια android συσκευή σε android συσκευή (υπάρχουν κ dual boot λυσεις).

Θυμάμαι πάντως οτι αν θέλει κάποιος να τρέξει app Android σε win, υπήρχε κ το Bluestacks


Συμπέρασμα... και το Skype καλό είναι! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mirage
#561105 Αν οι γονείς έχουν ταμπλέτα βαλε Viber να βρουνε την υγεια τους
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561106
SIHCTR έγραψε:Whatsapp στο desktop νομίζω δεν παίζει. Θα δω το viber. Φυσικά κάθε νέο software απαιτεί και εκπαίδευση των γονέων.. οπότε θα πάρει χρόνο!

Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Το Skype για βιντεοκλησεις ειναι μια χαρα και εχει Skype out για τηλεφωνια
Viber σαν εναλλακτικη στις απλες κλησεις, στο βιντεο κομματι εχει θεματακια και εχει viber out με καλουτσικες τιμες
Whatsapp (παιζε σε desktop μεσω εφαρμογης) για κλησεις και μηνυματα

Και βεβαια, εαν εχεις συσκευες Apple
iMessage για τα μηνυματα (δωρεαν απο συσκευη Apple σε συσκευη Apple) και
FaceTime για βιντεοκλησεις (δωρεαν απο συσκευη Apple σε συσκευη Apple)
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561110
Wagner669 έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Whatsapp στο desktop νομίζω δεν παίζει. Θα δω το viber. Φυσικά κάθε νέο software απαιτεί και εκπαίδευση των γονέων.. οπότε θα πάρει χρόνο!

Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Το Skype για βιντεοκλησεις ειναι μια χαρα και εχει Skype out για τηλεφωνια
Viber σαν εναλλακτικη στις απλες κλησεις, στο βιντεο κομματι εχει θεματακια και εχει viber out με καλουτσικες τιμες
Whatsapp (παιζε σε desktop μεσω εφαρμογης) για κλησεις και μηνυματα

Και βεβαια, εαν εχεις συσκευες Apple
iMessage για τα μηνυματα (δωρεαν απο συσκευη Apple σε συσκευη Apple) και
FaceTime για βιντεοκλησεις (δωρεαν απο συσκευη Apple σε συσκευη Apple)


Ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση. Βλέπω ότι το Viber είναι πιο φτηνό για Ελλάδα, οπότε μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ. Ούτως ή άλλως στο σπίτι έχω φουλ πακέτο που συμπεριλαμβάνει διεθνείς κλήσεις, οπότε οι VoIP κλήσεις θα μου χρειαστούν πολύ σπάνια. Απλά να υπάρχει ένα μικρό υπόλοιπο για ώρα ανάγκης όταν είμαι έξω.
Θα τους περάσω το viber στο tablet και λογικά θα τους βολέψει, αρκεί να μην κάνει νερά στις video-κλήσεις. Με το skype κάθε τόσο τους κάνει log-out και πρέπει να τους καθοδηγώ πως να ξανακάνουν login από απόσταση...

Thanks όλους για το διαφωτισμό. Τώρα ας ελπίσουμε ότι το πακέτο από το amazon θα έχει κάρτα γραφικών και όχι τίποτα πέτρες μέσα... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561116
SIHCTR έγραψε:Ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση. Βλέπω ότι το Viber είναι πιο φτηνό για Ελλάδα, οπότε μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ. Ούτως ή άλλως στο σπίτι έχω φουλ πακέτο που συμπεριλαμβάνει διεθνείς κλήσεις, οπότε οι VoIP κλήσεις θα μου χρειαστούν πολύ σπάνια. Απλά να υπάρχει ένα μικρό υπόλοιπο για ώρα ανάγκης όταν είμαι έξω.
Θα τους περάσω το viber στο tablet και λογικά θα τους βολέψει, αρκεί να μην κάνει νερά στις video-κλήσεις. Με το skype κάθε τόσο τους κάνει log-out και πρέπει να τους καθοδηγώ πως να ξανακάνουν login από απόσταση...

Thanks όλους για το διαφωτισμό. Τώρα ας ελπίσουμε ότι το πακέτο από το amazon θα έχει κάρτα γραφικών και όχι τίποτα πέτρες μέσα... :ninja:


ΜΕ το viber εγω προσωπικα εχω θεματακια με τις βιντεοκλησεις.
Οχι σε βαθμο να πω οτι ειναι μαπα (Ελλαδα-Γερμανια μιλαω μια χαρα) αλλα που και που κανει νερα και το γυρναω σε σκετο ηχο.

Με log-out δεν ειχα ποτέ θεμα, γιατι δεν ειναι με user/pass το viber, αλλα ειναι δεμενο με τον αριθμο τηλεφωνου. Οποτε ΠΟΛΥ δυσκολα θα κανει log-out.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561193
elteo έγραψε:Κανένα απολύτως θέμα με βιντεοκλήσεις στο Viber.


:hmmm: ...ναι;;
εμενα μια στις τοσες, μου πεταει "μετρια ποιοτητα συνδεσης" και αρχιζει να πιξελιαζει το βιντεο και να σπαει ο ηχος, μεχρι να το γυρισω σε σκετο ηχο

Αλλα μιλαμε για κλησεις Ελλαδα-Κινα, Ελλαδα-Ρωσια και Ελλαδα-ΗΠΑ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#561194 Λογικά αυτό στο κάνει όταν η CIA μπαίνει στην γραμμή.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#561199
drdino έγραψε:Λογικά αυτό στο κάνει όταν η CIA μπαίνει στην γραμμή.



ποτε δεν ειχε θεμα πτωσης ποιοτητας λογω συνακροασης :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561201
corsair έγραψε:
drdino έγραψε:Λογικά αυτό στο κάνει όταν η CIA μπαίνει στην γραμμή.



ποτε δεν ειχε θεμα πτωσης ποιοτητας λογω συνακροασης :hmmm:

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#561207
corsair έγραψε:
drdino έγραψε:Λογικά αυτό στο κάνει όταν η CIA μπαίνει στην γραμμή.



ποτε δεν ειχε θεμα πτωσης ποιοτητας λογω συνακροασης :hmmm:

Λογικο γιατι η CIA σου δινει bandwidth :lol:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561209
drdino έγραψε:Λογικά αυτό στο κάνει όταν η CIA μπαίνει στην γραμμή.


:lol: :lol: :lol: :lol: